DIVERSE
Taxă pe vomă pentru clienții lacomi la un restaurant din Spania: „Comandă non-stop și mănâncă până nu mai pot”
Publicat
acum o lunăla
Autor
Ziarul PROFIT

Restaurantul Sushi Toro, situat în localitatea Gelves din Andaluzia, a atras atenția după ce a afișat un anunț neobișnuit destinat clienților care profită excesiv de sistemul „all you can eat”.
Potrivit mesajului afișat în restaurant, persoanele care ajung să se simtă rău după ce consumă prea mult pot fi obligate să plătească o taxă suplimentară pentru igienizare.
„Dacă un client se simte rău ca urmare a faptului că a mâncat prea mult, restaurantul își rezervă dreptul de a percepe o taxă suplimentară pentru acoperirea daunelor”, se arată în anunțul publicat de local.
Restaurantul funcționează pe sistem bufet, iar clienții plătesc între 16,90 euro și 23,90 euro pentru acces nelimitat la preparate, în funcție de zi și intervalul orar.
Reprezentanții restaurantului au explicat ulterior, într-o postare publicată pe Facebook, de ce au decis să introducă această regulă. Potrivit acestora, în ultimele luni au existat numeroase situații în care clienții ar fi comandat constant și că ar fi continuat să mănânce până li s-a făcut rău.
„În ultimele luni, am avut mulți clienți care comandă non-stop și mănâncă până nu mai pot, până vomită. Am avut vomă pe mese și în toalete și singura soluție este o taxă suplimentară”, au transmis patronii restaurantului.
Aceștia spun că situația a afectat atât personalul, cât și ceilalți clienți aflați în local.
„Muncim din greu pentru a onora comenzile la timp și pentru a menține o igienă corespunzătoare. Cerem colaborarea clienților, deoarece această situație îi afectează și pe ceilalți oameni care mănâncă în restaurant”, au mai explicat reprezentanții localului.
estaurantul a transmis și un apel către clienți, cerându-le să nu mai comande cantități exagerate doar pentru a profita de sistemul „all you can eat”.
„Vă rugăm să comandați doar cât puteți mânca”, au transmis patronii.
Deși regula a devenit virală pe internet și a stârnit numeroase reacții, reprezentanții localului nu au precizat până acum care este suma exactă pe care ar trebui să o plătească un client care ajunge să vomite în restaurant.
![]()
Poate îți place și...

O artistă din România dezvăluie motivele pentru care nu își dorește copii: „Nu aveam cum să nu fiu o mamă extraordinară”

Zi decisivă pentru Dominic Fritz. Riscă să fie ”zburat” de la șefia Primăriei Timișoara!

Decathlon LE oferă angajaților acțiuni gratuite în valoare de aproximativ 2.000 de euro. Care sunt condițiile
DIVERSE
O artistă din România dezvăluie motivele pentru care nu își dorește copii: „Nu aveam cum să nu fiu o mamă extraordinară”
Publicat
acum 2 orela
18 iunie 2026Autor
Ziarul PROFIT

În timp ce Andreea Bănică a rămas în continuare în atenția publică din România datorită carierei muzicale, Claudia Pătrășcanu și Julia Chelaru nu au mai fost atât de active în industrie, cu toate că în trecut formaseră și trupa Sexxy. Însă, numele lor a apărut în continuare în publicații.
Recent, invitată în cadrul unui podcast, Julia Chelaru, fostă componentă a trupei Exotic, a vorbit despre viața ei, mărturisind că nu și-a dorit niciodată să aibă copii.
Mai mult, ea a menționat că multe femei fac copii doar pentru a-i ține pe bărbați lângă ele sau pentru a se simți împlinite, dar fericirea nu vine la pachet cu o sarcină.
„Eu nu mi-am dorit niciodată, dar asta nu mă face mai puțin om, mai puțin femeie… Sunt atâtea persoane… Eu nu mi-am dorit, că asta a fost alegerea mea, nu că nu îmi plac copiii. Copiii știi cum vin la mine? Sunt atrași ca un magnet. Plus că nu aveam cum să nu fiu o mamă extraordinară, pentru că sunt făcută pentru așa ceva. Nu am avut eu acest instinct extraordinar, pentru că eu întotdeauna am fost întreagă eu cu mine.
Multe persoane au făcut copii din motive greșite. Că nu sunt fericiți și dacă au copiii respectivi. Să țină un bărbat lângă ele, total greșit. Multe relații s-au distrus când au apărut copiii, pentru că, vai de mine, nu mă simt împlinită și vreau să am pe cineva”, a spus Julia Chelaru pe YouTube la „Un podcast”.
![]()
DIVERSE
Zi decisivă pentru Dominic Fritz. Riscă să fie ”zburat” de la șefia Primăriei Timișoara!
Publicat
acum 2 orela
18 iunie 2026Autor
Ziarul PROFIT

Probleme mari pentru liderul USR. Dominic Fritz așteaptă joi, cu sufletul la gură, pronunțarea Secția de de Contencios Administrativ a instanței supreme, în dosarul său legat de un posibil conflict de interese.
Potrivit Agenției Naționale de Integritate (ANI), Fritz s-a aflat în conflict de interese după ce în 2020, la începutul primului său mandat de edil, a aprobat un referat pentru modificarea unui Plan Urbanistic Zonal (PUZ). Respectivul PUZ implica o firmă la care era asociat un arhitect de la care șeful USR contractase anterior un împrumut pentru finanțarea campaniei sale electorale din 2020. ANI susține că semnarea referatului a afectat imparțialitatea exercitării funcției publice, generând un conflict de interese.
Edilul din Timișoara a contestat concluzia ANI, însă, până acum, judecătorii nu i-au dat dreptate.
Astfel, în februarie 2026, Curtea de Apel Timișoara a respins contestația lui Fritz, menținând raportul ANI.
Cauza s-a mutat apoi la instanța supremă, unde a fost înregistrată la pe 6 aprilie 2026 și a avut două termene.
Citește și DNA ia în vizor sectorul livrărilor la domiciliu. Descinderi în mai multe județe
Primarul din Timișoara susține că interpretarea ANI este ”abuzivă” și utilizată drept ”armă politică” împotriva lui.
Potrivit lui Fritz, legea prevede, pentru abaterea invocată de ANI, o sancțiune administrativă minoră – reducerea indemnizației cu 10 la sută timp de 6 luni). Fritz a subliniat, în acest context, că nu-și va pierde mandatul de primar sau funcția din partid din această cauză. Cu toate acestea, opozanții politici și unii juriști avertizează că o decizie definitivă nefavorabilă i-ar putea periclita poziția de primar și de președinte al USR, notează mediafax.
Dacă instanța supremă va menține decizia Curții de Apel Timișoara, Fritz ar putea fi demis din funcția de primar al Timișoarei și ar putea primi interdicție de a ocupa o funcție publică timp de trei ani. Asta deoarece raportul ANI devine definitiv, iar efectele juridice ale acestuia sunt imediate.
Conform articolului 160 din Codul Administrativ, mandatul unui ales local încetează automat în momentul rămânerii definitive a unei decizii de integritate.
Mai mult, Legea nr. 176/2010 prevede că persoana față de care s-a constatat definitiv un conflict de interese administrativ este decăzută din dreptul de a mai exercita o funcție sau o demnitate publică pe o perioadă de 3 ani de la încetarea mandatului.
![]()
DIVERSE
Decathlon LE oferă angajaților acțiuni gratuite în valoare de aproximativ 2.000 de euro. Care sunt condițiile
Publicat
acum 2 orela
18 iunie 2026Autor
Ziarul PROFIT

Decathlon a anunțat că oferă acțiuni angajaților care lucrează în magazinele sale pentru a-i implice mai mult în evoluția și succesul companiei.
Decathlon oferă acțiuni angajaților. Mesajul transmis de șefi
Pentru a beneficia de pachetul de acțiuni oferit de retailerul de articole sportive, angajații trebuie să aibă o vechime de cel puțin trei luni și să lucreze în cadrul companiei cel puțin până la data de 16 iunie 2029, fără întreruperi.
Măsura a fost luată după ce la începutul lunii iunie, angajații Decathlon din Franța au protestat și au făcut greve cerând majorarea salariilor.
Cel care a anunțat noul beneficiu al salariaților a fost Javier Lopez Segovia, directorul general al companiei. Acesta a explicat că inițiativa se adresează tuturor categoriilor de angajați, indiferent de poziția ocupată, scrie ziare.com.
Citește și Cât câștigă un vânzător la Decathlon, Sportisimo și Hervis Sports, în 2026
”Acțiunile se acordă fiecărui angajat Decathlon eligibil, în toate țările în care activăm. În magazine. În producție. În logistică. Pentru toată lumea, indiferent de funcție sau vechime”, a scris directorul general al companiei pe LinkedIn.
În România, Decathlon are 32 de magazine și este prezent în 27 de orașe. Potrivit celor mai recente date, în 2025 compania avea aproximativ 1.500 de angajați la nivel național.
Și salariații din România se numără printre cei care vor beneficia de pachetul de acțiuni oferit de companie, dacă vor îndeplini condițiile de mai sus.
Citește și Se deschide Decathlon în IKEA. Când are loc marea inaugurare și unde
![]()
DIVERSE
O fabrică din Arad își dublează numărul de angajați oferind bonus de 1.500 de lei la angajare. Ce posturi sunt disponibile
Publicat
acum 2 orela
18 iunie 2026Autor
Ziarul PROFIT

O fabrică de cablaje și echipamente pentru autovehicule își propune să acopere sute de posturi în următoarele săptămâni, inclusiv pentru cetățeni din afara Uniunii Europene. Compania Kromberg & Schubert a reintrodus un bonus de angajare de 1.500 de lei, iar autoritățile locale consideră că este „prima veste bună” după o perioadă de concedieri colective care a afectat grav județul Arad.
Conform unor anunțuri distribuite în mediul online, fabrica a reintrodus de la data de 1 iunie bonusul de angajare în valoare de 1.500 de lei. Asta, pentru a atrage forța de muncă necesară. Totodată, este oferit și un bonus de recomandare de aceeași valoare.
Citește și: Un gigant german deschide fabrică la Cluj. Infineon a ajuns la peste 850 de angajați în România
Potrivit surselor din adminsitrația locală, se intenționează să se ajungă la aproximativ 3.000 de salariați, ceea ce ar însemna dublu față de numărul actual de angajați. Până la 500 de salariați ar urma să fie cetățeni din afara Uniunii Europene. Reprezentanții companiei Kromberg & Schubert au confirmat că echipa locală va fi mărită, dar nu au dorit să ofere detalii suplimentare.
Primarul orașului Chișineu-Criș, Ovidiu Guleș, a spus că angajările reprezintă o gură de oxigen pentru economia locală.
„Am distribuit și noi anunțurile companiei, pentru economia locală înseamnă foarte mult acest val de angajări. În buget vor ajunge mai multe taxe și impozite, iar oamenii din zonă care vor obține un loc de muncă vor avea putere de cumpărare mai mare și, implicit, va exista dezvoltare locală”, a spus edilul.
Totodată, directorul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Arad, Alexandru Molnar, a precizat că o parte din forța de muncă disponibilizată din alte fabrici de automotive ar putea să își găsească un nou loc de muncă aici. „Știm că această companie face angajări și este îmbucurător că o parte dintre oamenii care au fost disponibilizați din alte fabrici de automotive au o șansă în plus de a se reintegra pe piața muncii”, a menționat el.
În ultimul an, județul a fost grav afectat de închiderea unor fabrici importante:
– Astra Rail Industries (fosta Greenbrier) – închisă în iunie 2025, 699 de salariați disponibilizați;
– Aptiv Ineu – aproximativ 900 de oameni au rămas fără loc de muncă;
– Leoni Arad – a anunțat disponibilizarea a până la 465 de angajați, în perioada martie – august 2026.
Ca urmare, rata șomajului în județ a crescut la 2,32%, cel mai mare nivel din ultimii 10 ani, față de 1,2% în urmă cu doi ani.
![]()
DIVERSE
„Fantomele” lui Zelenski lovesc logistica militară rusă. Imagini cu atacurile asupra depozitelor de combustibil în timp ce Kievul este atacat cu rachete balistice
Publicat
acum 2 orela
18 iunie 2026Autor
Ziarul PROFIT

UPDATE: Ucraina loveşte o rafinărie importantă de petrol din Moscova pentru a doua oară într-o săptămână
Ucraina a lovit o rafinărie importantă de petrol din Moscova joi dimineaţă devreme, pentru a doua oară în această săptămână, au declarat oficialii ruşi, pe măsură ce Kievul vizează din ce în ce mai mult infrastructura energetică rusă prin atacuri cu rază lungă de acţiune, relatează CNN.
Mai multe drone au lovit rafinăria de petrol din Moscova, situată în districtul Kapotnia din sud-estul oraşului, a declarat Serghei Sobianin, primarul capitalei ruse, potrivit Reuters. Peste 60 de drone care se îndreptau spre Moscova au fost doborâte, a spus el. „Forţele de apărare aeriană continuă să respingă un atac masiv”, a adăugat edilul.
O înregistrare video geolocalizată de CNN a arătat momentul unei explozii la rafinărie. În înregistrare, se poate observa un fum negru şi dens care se ridică dintr-o secţiune a instalaţiei, înainte ca o explozie puternică să zguduie o altă parte a complexului, aruncând în aer acoperişul unui rezervor mare de combustibil.
Atacul de joi de la Moscova vine după ce un atac cu drone „a avariat o instalaţie din incinta” aceleiaşi rafinării marţi, a declarat Sobianin la momentul respectiv. Atacul a oprit operaţiunile la rafinărie.
🔥🔥 Refinería rusa en Kapotnia , Moscú , el llamas https://t.co/iZfnzId1wV pic.twitter.com/4pOxublnGy
— Tte.Dan 🪖 (@kozako01) June 18, 2026
O clădire de apartamente din Ţukovski, în afara Moscovei, a fost, de asemenea, lovită de o dronă, potrivit agenţiei de presă de stat ruse TASS, care îl citează pe guvernatorul regiunii Moscovei, Andrei Vorobiov. Atacul a avariat clădirea şi câteva balcoane, dar nu au existat victime, a spus acesta.
Resturi de drone au căzut şi în mai multe alte locuri din afara capitalei, avariind un centru de fitness, o instalaţie industrială, un centru comercial (unde a izbucnit un incendiu) şi o locuinţă privată, a precizat acesta.
Mai la sud, în regiunea Rostov din Rusia, un alt atac cu drone a ucis, joi, un civil şi a rănit alţi doi, a avariat o locomotivă şi a provocat incendii la două obiective comerciale, a declarat guvernatorul regional Iuri Sliusar, potrivit TASS.
O STRATEGIE PENTRU PACE
După atacul de marţi asupra rafinăriei din Moscova, preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski declarase că armata ţării sale a folosit arme cu rază lungă de acţiune pentru a lovi instalaţii aflate la „500 de kilometri distanţă” şi a prezentat atacurile intensificate ale Kievului întreprinse adânc în teritoriul rus ca o strategie-cheie pentru a forţa Moscova să pună capăt războiului.
În ultimele luni, Ucraina a lansat atacuri ample cu drone împotriva rafinăriilor şi instalaţiilor militare ruseşti, ţintele incluzând baze navale, depozite de petrol şi terminale. Unele atacuri au avut loc în regiunea Leningrad, unde Sankt Petersburg a găzduit recent forumul său economic global.
Bugetul de stat al Rusiei se bazează pe veniturile din petrol pentru cel puţin o treime din veniturile sale, potrivit analiştilor. De la începutul războiului din Ucraina, cercul cumpărătorilor de petrol rusesc s-a redus, datorită sancţiunilor mai stricte impuse de Uniunea Europeană şi de Washington – deşi războiul din Iran s-a dovedit a fi o mană cerească, Moscova beneficiind de creşterea preţurilor globale la combustibil şi de relaxarea sancţiunilor.
Totuşi, atacurile aproape zilnice ale Ucrainei asupra infrastructurii petroliere şi-au lăsat amprenta. Crimeea, pe care Rusia a anexat-o ilegal în 2014, s-a confruntat cu penurie de petrol şi raţionalizarea benzinei la începutul acestei luni, după ce atacurile ucrainene au restricţionat aprovizionarea rutieră în întreaga regiune.
Atacul de joi are loc, de asemenea, în contextul în care liderii mondiali s-au reunit la summitul G7 din Franţa, unde Zelenski a discutat marţi cu Trump. După prima serie de întâlniri, Zelenski a declarat că „toată lumea” a fost de acord să ajute Ucraina să-şi asigure mai multe capacităţi de apărare aeriană, iar Trump a primit sugestiile sale cu bunăvoinţă.
Marţi dimineaţă, Trump a încurajat Rusia să accepte un acord care să pună capăt războiului, aflat acum în al cincilea an. „Rusia a pierdut un număr imens de oameni, la fel şi Ucraina”, a spus el.
Iar în declaraţiile sale de la încheierea summitului, preşedintele francez Emmanuel Macron a afirmat că Trump şi alţi lideri prezenţi au recunoscut că Rusia nu caută pacea, descriind o „schimbare profundă de abordare” din partea SUA în ceea ce priveşte războiul.
Rusia, al treilea producător mondial de petrol şi un important exportator de petrol şi combustibili, urmează să importe combustibil pe cale maritimă în această lună, în încercarea de a gestiona o penurie de benzină apărută în urma atacurilor masive cu drone ucrainene asupra rafinăriilor sale, potrivit unor surse din industrie citate de Reuters.
Război în Ucraina. Potrivit HUR, imaginile prezintă acțiunile unității speciale „Prymary” („Fantomele”), desfășurate în lunile aprilie și mai 2026. Agenția ucraineană susține că atacurile au avut ca țintă principalele rute de transport și aprovizionare folosite de armata rusă pentru susținerea operațiunilor de pe front.
Conform informațiilor furnizate de serviciul de informații ucrainean, loviturile ar fi dus la distrugerea unor stocuri de combustibil, muniții și echipamente militare înainte ca acestea să ajungă la unitățile combatante. De asemenea, Kievul afirmă că operațiunile au perturbat lanțurile de aprovizionare, au încetinit mobilizarea rezervelor și au afectat capacitatea operațională a forțelor ruse, conform Kyiv Post.
„Inamicul poate schimba rutele, își poate dispersa resursele și poate încerca să-și ascundă mișcările, dar Prymary continuă să identifice punctele critice și să lanseze lovituri precise”, au transmis reprezentanții HUR.
Totuși, agenția ucraineană HUR nu a precizat locațiile exacte ale atacurilor și nici nu a prezentat evaluări independente care să confirme amploarea pagubelor indicate în materialul video.
Ucraina, noi atacuri cu drone asupra infrastructurii petroliere din Rusia
Ucraina și-a intensificat atacurile asupra infrastructurii energetice și petroliere din Rusia, o strategie pe care Kievul o descrie drept o formă de „sancțiuni pe termen lung”, menită să reducă resursele financiare utilizate de Moscova pentru continuarea războiului.
Marți, drone ucrainene cu rază lungă de acțiune ar fi lovit un depozit de petrol din regiunea rusă Krasnodar și ar fi vizat cea mai mare rafinărie de petrol din zona Moscovei. Autoritățile regionale din Krasnodar au anunțat că resturile unei drone doborâte au provocat un incendiu la un depozit de petrol din localitatea Poltavskaya, situată în raionul Krasnoarmeysky.
În aceeași zi, primarul Moscovei, Serghei Sobianin, a declarat că apărarea antiaeriană a interceptat 35 de drone care se îndreptau spre capitala Rusiei, într-un interval de aproximativ două ore.
De asemenea, presa ucraineană a relatat că vineri au fost vizate rafinăriile Taneco și TAIF-NK din Nizhnekamsk, două dintre cele mai importante obiective ale industriei petroliere ruse.
Buenos días Moscú!
Mueve Rusia, bombardea una catedral en Kiev.
Mueve Ucrania, bombardea una refinería en Moscú (Exilenova) que suministra aproximadamente el 35 % del mercado de combustible de Moscú, suministrando el 40 % de la gasolina y el 50 % del diésel de la región, además… pic.twitter.com/X0x3atdNJL
— FONSEJ 🇪🇸🫶🇺🇦 (@FONSEJ1) June 16, 2026
Pe fondul intensificării atacurilor asupra infrastructurii energetice și logistice, au apărut informații privind o penurie de combustibil în Crimeea ocupată de Rusia, situație pe care autoritățile ucrainene o pun pe seama operațiunilor menite să perturbe aprovizionarea peninsulei.
Andrii Kovalenko, directorul Centrului ucrainean pentru combaterea dezinformării, a susținut că responsabilitatea pentru efectele economice și logistice ale războiului revine atât conducerii de la Kremlin, cât și societății ruse, pe care o acuză că l-a menținut la putere pe președintele rus Vladimir Putin.
Rusia a atacat Kievul cu rachete balistice, au anunţat în noaptea de miercuri spre joi autorităţile locale, îndemnând locuitorii să se adăpostească, atacul având loc la câteva ore după ce preşedintele Volodimir Zelenski a purtat discuţii cu preşedintele SUA, Donald Trump, şi cu lideri europeni despre cum s-ar putea pune capăt războiului declanşat de Moscova în urmă cu mai bine de patru ani.
Un martor Reuters a auzit explozii în Kiev şi Poltava (centrul Ucrainei), în timp ce autorităţile din oraşul Sumî, din nord-estul Ucrainei, au declarat că o persoană a fost ucisă într-un atac cu drone, pe fondul emiterii de alerte de atac aerian pentru cea mai mare parte a teritoriului Ucrainei.
Război în Ucraina. Bombardamente masive, Rusia a intensificat atacurile înainte de summit-ul G7 VIDEO
„Inamicul atacă capitala cu rachete balistice. Rămâneţi în locuri sigure până când alerta de raid aerian se va termina!”, a transmis Timur Tkacenko, şeful administraţiei militare din Kiev, într-o postare pe Telegram joi dimineaţă. Ulterior, a urmat şi un atac cu drone, potrivit presei ucrainene.
Atacul asupra Kievului este al doilea atac aerian al Rusiei din această săptămână. O mănăstire veche de 1.000 de ani, care simbolizează moştenirea spirituală şi culturală a Ucrainei, a fost grav avariată luni în urma unui atac de amploare al Rusiei, care a provocat moartea a 10 persoane şi a atras condamnarea liderilor europeni.
În oraşul ucrainean Enerhodar, unde locuieşte majoritatea personalului centralei nucleare Zaporojie, controlată de ruşi, primarul numit de Rusia, Maksim Phov, a declarat pe Telegram că atacurile ucrainene au ucis o persoană şi au rănit patru. De asemenea, în regiunea de frontieră rusă Belgorod, oficialii locali au declarat că un atac cu drone ucrainene a ucis un bărbat aflat în maşina sa.
Miercuri, Moscova a acuzat Ucraina că a atacat un autobuz care transporta elevi din Belarus, o acuzaţie pe care Kievul a calificat-o drept „falsă” la reuniunea Grupului celor Şapte. El a descris discuţia ca fiind una de „coordonare”, menită să pună capăt războiului rus împotriva Ucrainei. Zelenski ar urma să se întâlnească joi cu liderii europeni, care se reunesc pentru summitul lor periodic.
Război în Ucraina. Atac cu rachete, au sunat sirenele de război la Kiev
Trump a declarat miercuri că Rusia pierde mai mulţi soldaţi decât Ucraina, după ce a sugerat că atât preşedintele rus Vladimir Putin, cât şi Zelenski par dispuşi să ia măsuri în legătură cu războiul. El a spus că amândoi ar dori să pună capăt războiului, dar „nu ştiu cum”.
Putin nu a discutat posibilitatea unei întâlniri cu Zelenski în timpul ultimei sale convorbiri telefonice cu Trump, a declarat Kremlinul săptămâna aceasta. Rusia a susţinut în repetate rânduri că Ucraina este cea care pierde.
Zelenski, într-o postare pe Telegram făcută miercuri, a declarat că a discutat despre rezultatele summitului de la Evian şi cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, la Bruxelles. „Cel mai important lucru este să lucrăm la consolidarea apărării noastre şi să obţinem licenţe din partea SUA pentru producerea sistemelor de apărare aeriană”, a scris Zelenski. El i-a mulţumit lui Rutte pentru sprijinul acordat dorind ca summitul NATO de luna viitoare de la Ankara să fie „eficient pentru apărarea Ucrainei”.
Zelenski a subliniat importanţa reuniunii de joi a grupului „Ramstein”, o alianţă formată din peste 50 de ţări care oferă ajutor financiar şi militar Kievului. De asemenea, liderii UE urmează să se întâlnească joi.
Ministrul ucrainean al apărării, Mihail Fedorov, a declarat miercuri că Kievul solicită aliaţilor săi o finanţare militară suplimentară de 20 de miliarde de dolari. O sursă din cadrul Ministerului Apărării ucrainean a declarat săptămâna trecută pentru Reuters că Ucraina va formula această solicitare în cadrul reuniunii grupului Ramstein.
![]()
DIVERSE
Kelemen Hunor neagă intervenții de la Budapesta pentru a nu vota guvernul lui Adrian Veștea. ”Fabulații și invenții, lipsite și de orice logică”
Publicat
acum 3 orela
18 iunie 2026Autor
Ziarul PROFIT

Pentru a putea fi învestit prim-ministru, Adrian Veștea are nevoie de 233 de voturi ”pentru” din totalul celor 465 pe care le pot da senatorii și deputații. Despre susținere din partea UDMR nu poate fi vorba, mai ales că parlamentarii acestei formațiuni, după cum a anunțat miercuri liderul Kelemen Hunor, nici măcar nu vor fi în sală la momentul votului.
Tot Kelemen a ținut, pe de altă parte, să demonteze speculațiile conform cărora s-ar fi făcut intervenții de la Budapesta, chiar de către premierul Peter Magyar, pentru ca UDMR să nu acorde suport cabinetului Veștea.
Președintele UDMR cataloghează scenariile de acest fel drept ”fabulații și invenții, lipsite și de orice logică”.
În unul dintre scenarii a fost invocat și premierul demis Ilie Bolojan, pe ideea că acesta s-ar fi înțeles cu Peter Magyar ”pentru gazele din Marea Neagră”!
”Văd că unii susțin, fără nicio dovadă și fără un pic de rușine, că noi, UDMR, am fi luat decizia de a nu vota Guvernul Veștea după ce am fost sunat de premierul Ungariei, Magyar Peter.
Alții, merg chiar mai departe și au reușit să dezvolte o conspirație întreagă: Ilie Bolojan a făcut o înțelegere cu Magyar pentru gazele din Marea Neagră, apoi l-a rugat pe Magyar să mă sune pe mine și să mă roage să nu-l votăm pe domnul Veștea.
Alții delirează și spun că europarlamentarul Siegfried Mureșan l-a pus pe președintele PPE, Manfred Weber, să-l sune pe premierul Magyar, ca să mă sune, apoi, pe mine pentru a nu vota investirea Guvernului Veștea.
Toate aceste povești sunt fabulații și invenții, lipsite și de orice logică.
Dacă Magyar Peter ar fi făcut vreo înțelegere pentru a cumpăra gaze din România, trebuia să se înțeleagă cu președintele Nicușor Dan și cu viitorul premier, nu cu cel care pleacă.
Stați liniștiți oameni buni, n-am vorbit cu premierul Ungariei din data de 23 aprilie. Deciziile pe care noi le luăm în politica românească sunt deciziile noastre și nu sunt influențate de nimeni. N-au fost și nu vor fi. Suntem în stare să gândim cu capul nostru și suntem în stare să evaluăm situația politică și perspectivele politice, iar deciziile noastre țin cont doar de ceea ce credem că este bine pentru comunitatea noastră și pentru România.
N-am vorbit nici cu Manfred Weber. Săptămâna trecută, când a fost în București, am aflat de la televizor.
Ar fi foarte frumos să nu mai manipulați și dezinformați opinia publică.
Scenarita și teoriile conspiraționiste nu ne fac o societate nici mai bună, nici mai rezilientă. Și nu îl vor ajuta nici pe domnul Veștea să obțină mai ușor voturile necesare pentru învestire”, a scris, pe Facebook, președintele UDMR.
![]()
Cum arată noul program de guvernare a lui Veștea, după negocierile cu PSD: condițiile puse de social-democrați
Anvelopările clădirilor vechi țin în viață piața de construcții din România
Rafinărie importantă de petrol din Moscova, ținta unui nou atac ucrainean. Momentul când acoperișul unui rezervor sare în aer -FOTO/VIDEO
PROGNOZA METEO: Vreme caldă, dar capricioasă. Unde lovesc ploile și grindina, cum va fi în București și la munte
Val de căldură în Europa. Recomandarea medicilor care poate preveni epuizarea termică și insolația

Spectacol total pe zgura de la Curtea de Argeș: Meciuri tari în sferturile de finală la Trofeul Transpeco 2026

De ce unele mirese găsesc rochia perfectă în prima zi, iar altele după zeci de probe

Ce este certificatul constatator și de ce ți-l cere banca

VESTE URIAȘĂ PENTRU CURTEA DE ARGEȘ! După 9 luni de coșmar și „Criza Apei”, buletinele DSP arată că apa este din nou POTABILĂ. Autoritățile TAC în continuare!

Anunțul de mediu online vs. la redacție: ce s-a schimbat în 2026

VIDEO | Incendiu violent la Poienarii de Argeș – Casă făcută scrum

VIDEO | Acțiune de salvare extremă a jandarmilor montani argeșeni împreună cu Salvamont Argeș

VIDEO – VIAȚA BATE FILMUL! Tânăr dispărut în urmă cu 9 ani , găsit de jandarmii argeșeni

VIDEO | Un șofer de Audi a plecat cu tot cu pompă după ce și-a alimentat mașina

VIDEO | Percheziții la traficanții de droguri din Argeș – 8 persoane duse la audieri de mascați
PITEȘTI

Circulația se reia de ASTĂZI PE DJ 741 ȘTEFĂNEȘTI – MIOVENI, dar cu restricții de tonaj și semafoare!
O veste mult așteptată de mii de șoferi din județul Argeș! După luni bune de blocaj și rute ocolitoare care...

URSUL A ATACAT LÎNGĂ CAMPING DRACULA! O TURISTĂ GERMANĂ, SFÂȘIATĂ DE ANIMAL
Atac de groază în această după-amiază în județul Argeș! O tânără de cetățenie germană a trăit clipe de coșmar după...

BOMBĂ ÎN COURIERAT: Percheziții DNA în Argeș, București și 6 județe într-un dosar de evaziune fiscală de peste 50 de milioane de lei
Procurorii Direcției Naționale Anticorupție (DNA) – Serviciul Teritorial Timișoara au declanșat o ofensivă de proporții într-un dosar penal ce vizează...

Alina Gorghiu pune gaz pe foc și anunță că primarii din PNL din Argeș îl susțin pe Adrian Veștea
Tensiune la cote maxime și mișcări de trupe de ultimă oră în Partidul Național Liberal! Alina Gorghiu, lider de forță...
Curtea de Argeș

VESTE URIAȘĂ PENTRU CURTEA DE ARGEȘ! După 9 luni de coșmar și „Criza Apei”, buletinele DSP arată că apa este din nou POTABILĂ. Autoritățile TAC în continuare!
După aproape 9 luni de calvar, în care zeci de mii de argeșeni au trăit cu frica în sâni și...

ATENȚIE, CURTEA DE ARGEȘ! Joi seara, dezinsecție în parcurile și locurile de joacă din oraș – CE TREBUIE SĂ ȘTIȚI
Primăria Municipiului Curtea de Argeș anunță că acțiunea de dezinsecție terestră, programată inițial pentru data de 10 iunie și amânată...

ȚEAPĂ PE INTERNET: Un bărbat din Curtea de Argeș a plătit 500 de euro pe anvelope „fantomă”!
O afacere online care părea avantajoasă s-a transformat într-un coșmar pentru un localnic din Curtea de Argeș, dar povestea s-a...

Ursul care a atacat un turist elvețian pe Transfăgărășan a fost împușcat
Final sângeros, dar inevitabil, pe cel mai spectaculos drum din România! Ursul cu comportament extrem de agresiv, care luni, 15...

Lovitură pentru turismul argeșean: ISU Argeș „mătură” hotelurile și restaurantele cu controale și amenzi pe bandă rulantă
Turismul din județul Argeș, și așa destul de firav și măcinat de probleme economice, primește o nouă lovitură, de data...
Mioveni

Subprefectul Dragoș Predescu dezlănțuit după cazul fără precedent de la Călinești: „PSD a transformat comuna într-o feudă condusă de o familie!”
Situație fără precedent în județul Argeș. Subprefectul Dragoș Predescu a reacționat tranșant în urma dezvăluirilor din presa locală, care arată...

ALERTĂ MAXIMĂ LA CĂLINEȘTI! Un infractor condamnat a ocupat ilegal biroul primarului și împarte dreptatea în comună! Poliția și Prefectura TAC în fața unui abuz fără precedent în România!
Caz de o gravitate absolut uluitoare, fără precedent în istoria administrației publice din România, chiar în comuna Călinești, județul Argeș!...

Lagărul Uzunu se închide: DSVSA Argeș a declanșat sfârșitul unuia dintre cele mai controversate adăposturi de câini din România
În data de 8 iunie DSVSA Giurgiu, în baza propunerii DSVSA Argeş, a dispus închiderea adăpostului. ASPA IVETS, administratorul adăpostului...

DOCUMENTE REGATUL ARGEȘULUI | Banii pentru comunele din Argeș, împărțiți în CJ. Liberalii au votat „pentru”, dar acuză alocări discreționare
Luni, 8 iunie, Consiliul Județean Argeș s-a întrunit într-o ședință extraordinară pentru a aproba repartizarea unor sume vitale pentru comunitățile...
Câmpulung

Incendiu violent în Câmpulung: Un autoturism a ars în totalitate, alte trei mașini au fost avariate
Un incendiu puternic a izbucnit pe strada Nicolae Iorga din municipiul Câmpulung, alertând autoritățile și locatarii din zonă. Un autoturism...

DEZASTRU ÎN ARGEȘ! Niciun metru de asfalt turnat în prima jumătate a anului! Alina Nicolau, șefa Regiei de Drumuri: „Ce începe prost, se termină și mai prost!”
Situație absolut incredibilă și de o gravitate fără precedent în județul Argeș, sub conducerea catastrofală a trupei PSD, coordonată de...

CRIZA LOVEȘTE PUTERNIC ÎN ARGEȘ: Pe primele locuri la bugetari, dar cu șomaj mult peste media națională – 2500 mai puțini angajați față de anul trecut
Datele oficiale transmise recent de Institutul Național de Statistică (INS) confirmă o realitate sumbră pentru economia județului Argeș. La data...
În Trend
ACTUALacum 2 săptămâniLovitură dură pentru Primăria Curtea de Argeș: Magistrații o obligă la reangajarea unei salariate și la plata unor daune uriașe, după un proces pierdut
ACTUALacum o săptămânăUn viceprimar liberal din Argeș a furat banii și materialele destinate reconstrucției primăriei – PERCHEZIȚII LA LOCUINȚA ACESTUIA
ACTUALacum o săptămânăDEZASTRU LA AQUATERM! Pierderi uriașe și pas spre faliment. Va fi preluată compania de Apa Nova?
LIFESTYLEacum 2 săptămâniCum să alegi scaunul auto potrivit pentru diferite grupe de vârstă
LIFESTYLEacum 2 săptămâniGhid CazinoTare.ro: cum îți setezi limite zilnice la cazino fără să simți presiune
ACTUALacum o săptămânăÎPS Calinic s-a lepădat de Ion Mînzînă! Șeful PSD Argeș a fost lăsat FĂRĂ DREPT DE VOT din cauza limbajului suburban și a scandalurilor politice!
LIFESTYLEacum 2 săptămâniPlatformele online de divertisment investesc tot mai mult în experiența utilizatorilor și bonusuri atractive
ACTUALacum o săptămânăALERTĂ MAXIMĂ LA CĂLINEȘTI! Un infractor condamnat a ocupat ilegal biroul primarului și împarte dreptatea în comună! Poliția și Prefectura TAC în fața unui abuz fără precedent în România!
















Ultimele Comentarii