Stai conectat...

DIVERSE

Ministerul Mediului schimbă cotele de vânătoare. Diana Buzoianu: ”Există numeroase cazuri în care evaluările se fac din pix”

Publicat

la

Ministerul Mediului schimbă cotele de vânătoare la specii care nu produc prejudicii. Mai precis, acestea nu vor mai fi mărite, anunță ministrul interimar Diana Buzoianu.

Demnitarul anunță că a fost pus în transparență un ordin conform căruia fondurile cinegetice, dacă vor cote mai mari de vânătoare față de anul anterior, trebuie să demonstreze că le-au atins pe cele din ultimii cinci ani.

Potrivit Dianei Buzoianu, au fost constatate multe cazuri ”în care evaluările se fac din pix”, iar ”garda forestieră nu merge pe teren”, astfel că se impun noi reguli în privința cotelor de vânătoare.

Citește și Localnici înarmați cu lopeți au încercat să alunge un urs care se apropia de case. Ce au transmis autoritățile

animale

”Nu mai mărim cotele de vânătoare pentru fondurile cinegetice, la specii care nu produc prejudicii, dacă în anii anteriori nu s-au atins cotele care au fost alocate prin lege!
În fiecare an se dau cote de vânătoare care nu sunt atinse. Anul următor, vânătorii vin și cer o cotă mai mare. Evident, nici pe aceea nu o vor atinge.
În fiecare an, fondurile cinegetice evaluează câte animale sunt din speciile care se pot vâna și propun câte animale să vâneze în anul respectiv. Așa sunt, apoi, calculate cotele de vânătoare. Pe foaie, totul arată perfect: evaluare pe teren a efectivelor speciilor, confirmarea evaluării cu gărzile forestiere, formule aplicate obiectiv pentru a rezulta cota de vânătoare. În realitate, există numeroase cazuri în care evaluările se fac din pix, garda forestieră nu merge pe teren, iar formulele aplicate nasc anomalii.
Așa că azi am pus în transparență un ordin care zice simplu: pentru speciile care nu produc prejudicii, dacă fondurile cinegetice vor cote mai mari de vânătoare față de anul anterior, trebuie să arate că au și atins cotele din ultimii 5 ani de zile”, a scris, pe Facebook, Buzoianu.

Citește și Primele cuvinte ale băiețelului de cinci ani găsit după două nopți petrecute singur în pădurile Sibiului: „Vreau la mami!”

Loading

DIVERSE

Cine este Adrian Veștea, noul premier desemnat de Nicușor Dan

Publicat

la

Adrian Veștea este noul premier desemnat de Nicușor Dan, după ce Eugen Tomac și-a depus duminică dimineață mandatul. Acesta face parte din PNL de 30 de ani și este președintele Consiliului Județean Brașov.

Adrian Veștea, noul premier desemnat de Nicușor Dan

După ce a fost desemnat ca premier, Adrian Veștea a declarat că îşi doreşte un guvern politic care să-şi asume reforme reale şi care să menţină România pe direcţia pro-occidentală.

”Îmi asum această responsabilitate într-un moment de criză politică. Cunosc bine statul român şi ştiu de la firul ierbii care sunt aşteptările oamenilor, care sunt problemele cu care se confruntă şi ce este de făcut. Vin după un parcurs de 30 de ani în Partidul Naţional Liberal. Am fost de la simplu concilier local, la trei mandate ulterior de primar, al treilea mandat de preşedinte de conciliul judeţean şi am avut şi timp de un an jumatate şansa de a fi membru al Guvernului României şi am fost ministru la dezvoltare.

Îmi doresc un guvern politic care să-şi asume reforme reale şi care să menţină România pe direcţia pro-occidentală. Noi suntem a şasea ţară din Europa şi trebuie să punem un accent major pe dezvoltare, ceea ce voi face din prima zi.

Siguranţa românilor şi bunăstarea lor sunt obiectivele mele. Plec la drum cu gândul la toţi primarii din această ţară cu care am lucrat, cu gândul la toţi românii pe care doresc să-i servesc cu loialitate şi responsabilitate. Sunt deschis să discut cu formaţiunile politice, democratice, pro-occidentale, din Parlamentul României”, a declarat noul premier desemnat duminică dimineață.

Citește și Nicușor Dan: Domnul Eugen Tomac și-a depus mandatul, îl desemnez pe domnul Adrian Veștea ca premier

Reamintim că Adrian Veștea ea fost unul dintre liderii PNL care voiau ca partidul să rămână la guvernare, deși parlamentarii au votat moțiunea de cenzură depusă de PSD și AUR și au dat jos Guvernul condus de Ilie Bolojan.

Adrian-Ioan Veștea s-a născut pe 14 decembrie 1973, la  Râșnov. A urmat cursuri  superioare în domeniul economic și administrativ, a absolvit Academia de Studii Economice (ASE) din București și Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu.

Veștea a avut trei mandate de primar al orașului Râșnov între 2004 și 2016. De asemenea, a fost președinte al Consiliului Județean Brașov în 2016, fiind reales în 2020. În timpul mandatelor sale, s-au deblocat și finalizat proiecte majore de infrastructură, cel mai răsunător fiind construcția și operaționalizarea Aeroportului Internațional Brașov-Ghimbav.

În perioada 2023-2024 a fost ministru al Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației. A deținut funcții de conducere la nivel național în structurile asociative ale administrației, fiind președinte al Uniunii Naționale a Consiliilor Județene din România (UNCJR).

După o pauză în care a activat la București, s-a întors la conducerea CJ Brașov în toamna anului 2024.

În cadrul PNL, a ocupat poziții importante, inclusiv pe cea de secretar general interimar.

Loading

Citește tot

DIVERSE

Alertă la granița României din cauza dronelor rusești. A fost emis RO-Alert, două avioane au fost ridicate de la sol

Publicat

la

Alertă la granița României din cauza dronelor rusești. În noaptea de sâmbătă spre duminică a avut loc o nouă serie de atacuri cu drone asupra unor obiective aflate pe teritoriul Ucrainei, în apropierea frontierei cu România.

Alertă cu drone la granița României. A fost emis RO-Alert

Potrivit Ministerului Apărării Naționale, două aeronave Eurofighter Typhoon ce aparțin Forțelor Aeriene Italiene, dislocate la Baza 57 Mihail Kogălniceanu și aflate în serviciul de Poliție Aeriană, au fost trimise în misiune în cursul nopții.

”Două aeronave de luptă Eurofighter Typhoon ale Forţelor  Aeriene Italiene din Baza 57 Mihail Kogălniceanu, aflate în Serviciul de Luptă Poliție Aeriană, au decolat la ora 00.10, pentru monitorizarea situației aeriene la granița cu Ucraina, ca urmare a observării evoluţiei unui grup de ţinte aeriene, la 12 km est de Vâlcove”, informează MApN într-un comunicat de presă.

Citește și Politico: NATO în alertă din cauza României! Alianța se teme de atacuri cu drone care ar putea viza proiectul Neptun Deep din Marea Neagră

De asemenea, în jurul orei 00.02, locuitorii din nordul județului Tulcea au fost avertizați prin mesaje Ro-alert cu privire la riscurile generate de activitățile militare desfășurate în proximitatea graniței.

Alerta aeriana a încetat la ora 01.11. Aeronavele Eurofighter Typhoon au ateriat în baza Baza 57 Mihail Kogălniceanu la ora 01.44.

Nu au fost raportate pătrunderi neautorizate sau cazuri de impact cu solul al vreunui vehicul aerian.

Citește și Alertă în țările baltice! Noi drone au intrat în spațiul NATO! Populația, avertizată să se adăpostească

Loading

Citește tot

DIVERSE

Eugen Tomac explică de ce vrea să elimine CASS pentru mame: ”Impactul bugetar e minim”

Publicat

la

Eugen Tomac și-a prezentat sâmbătă, 13 iunie, programul de guvernare. Printre măsurile propuse se află atât elminarea CASS pentru mamele cu copii mici, cât și creșterea indemnizației de creștere copil.

Eugen Tomac, despre scutirea mamelor de CASS: Măsura reprezintă un semnal puternic pe care Guvernul îl va da pentru natalitate

Premierul desemnat a explicat sâmbătă seară că scutirea mamelor de plata CASS are un impact bugetar minim, sub 0,02% din PIB, adică aproximativ 400 de milioane de lei.

„Dacă scutim CASS-ul pentru mamele cu copii sub o anumită vârstă, impactul bugetar este minim. Măsura reprezintă un semnal puternic pe care Guvernul îl va da pentru natalitate”, a spus Tomac la Antena 3. 

De asemenea, premierul desemnat a precizat că măsura este una necesară deoarece milioane de români au plecat din țară din motive economice, iar politicile de stimulare a natalității trebuie să fie îndrăznețe.

Pe lângă eliminarea CASS, programul de guvernare al lui Tomac mai include și majorarea plafonului indemnizației de creștere a copilului de la 8.500 de lei la 10.000-12.000 de lei.

”Plafonul nu a mai fost crescut de un deceniu”, a precizat premierul desemnat.

De asemenea, Tomac mai vrea ca angajatorii care angajează părinți cu cel puțin trei copii să beneficieze de o  subvenție de 2.250 de lei pe lună.

Întrebat de unde vin banii, Tomac a explicat că analiza pe care a făcut-o împreună cu specialiștii nu arată un risc bugetar major și că ținta de deficit de 6,2% pentru 2026 va fi menținută.

„Cred că este foarte important să dăm acest semnal către cei care sunt îndreptățiți să primească din partea statului acest suport”, a mai spus premierul desemnat.

Citește și Premierul desemnat Eugen Tomac vrea să anuleze măsurile lui Bolojan privind taxarea mamelor. Propune eliminarea CASS și majorarea indemnizației de creștere a copilului. Ce prevede programul de guvernare

Loading

Citește tot

DIVERSE

Unde și cum poți să-ți vezi istoricul amenzilor rutiere, inclusiv punctele de penalizare. Afli rapid dacă te paște suspendarea permisului

Publicat

la

Unde și cum poți să-ți vezi istoricul amenzilor rutiere, inclusiv punctele de penalizare. Afli rapid dacă te paște suspendarea permisului.

Ministerul Afacerilor Interne (MAI) le transmite posesorilor de permis auto că pot consulta istoricul sancțiunilor rutiere și verifica punctele de penalizare acumulate, pe o platformă digitală.

Platforma este disponibilă, 24 de ore din 24, la adresa https://hub.mai.gov.ro, care oferă acces direct, rapid și sigur la informații administrative esențiale.

”Acest serviciu rezolvă o nevoie concretă a cetățeanului: accesul simplu la propria situație rutieră. În același timp, reduce presiunea asupra ghișeelor, scurtează timpul de obținere a informațiilor și transformă relația dintre cetățean și administrație într-una mai rapidă, mai transparentă și mai eficientă”, precizează reprezentanții MAI, citați de agenția Agerpres.

Până în prezent, această platformă a înregistrat peste 51,6 milioane de accesări, dintre care 226.269 au avut ca scop solicitarea cazierului rutier.

Citește și Vouchere de vacanță de 800 de lei pentru bugetari. Cine poate beneficia în 2026

Conform legislației rutiere în vigoare, punctele de penalizare se aplică pentru abateri la regimul circulației. Șoferilor care acumulează 15 puncte de penalizare în ultimele șase luni li se suspendă, pentru 30 de zile, dreptul de a conduce.

Pentru verificarea punctelor de penalizare, utilizatorii trebuie să acceseze platforma Hub MAI, să se autentifice cu contul personal, să intre în secțiunea ”Șoferi și vehicule”, să selecteze ”Istoric sancțiuni rutiere”, iar apoi să transmită solicitarea online.

”Consultați informațiile privind permisul de conducere și punctele acumulate. Istoricul sancțiunilor rutiere reflectă abaterile active la regimul circulației pe drumurile publice, aflate în evidențele permiselor de conducere reținute și ale sancțiunilor aplicate conducătorilor auto, în condițiile prevăzute de O.M.A.I. nr. 141/2014”, mai spun cei de la MAI.

În 2025, oamenii legii au reținut și suspendat zilnic sute de permise de conducere, pentru abateri în trafic.

Din 21 mai 2025, șoferii care vor să beneficieze de reducerea perioadei de suspendare a permisului trebuie să îndeplinească o nouă condiție obligatorie: dovada achitării amenzii contravenționale, scrie Libertatea.

Conform reglementărilor intrate în vigoare atunci, pentru ca perioada de suspendare a dreptului de a conduce să fie redusă cu o treime, șoferii trebuie să îndeplinească simultan următoarele trei condiții:

  • să fie declarați admiși la testul de verificare a cunoștințelor rutiere
  • să dețină permisul de conducere de cel puțin un an înainte de comiterea faptei
  • să facă dovada achitării amenzii aplicate pentru contravenția care a generat suspendarea permisului

Citește și Franța caută români și oferă salarii de până la 20.000 de euro pe lună. Ce meserie este plătită cu sume uriașe și ce condiții trebuie îndeplinite

Loading

Citește tot

DIVERSE

Cum arată vila din Snagov în care locuiește Nuțu Cămătaru. Proprietatea are ieșire la lac și dispune de un debarcader privat

Publicat

la

Nuțu Cămătaru și-a deschis pentru prima dată porțile proprietății din Snagov pentru o echipă de filmare. Imagini din locuința interlopului au apărut în videoclipul melodiei „Nu are ce căuta șmecher lângă fraier să stea”, interpretată de Copilul de Aur.

În imaginile realizate pentru videoclip poate fi observat domeniul amplasat chiar pe malul lacului. Proprietatea dispune de un debarcader privat, unde este acostată barca cu motor a lui Nuțu Cămătaru.

Citește și: Casa de vis a lui lui Nicole Cherry! Acest detaliu ascuns i-a lăsat mască pe fani

Tot aici se află și cei doi armăsari ai săi, care apar în mai multe cadre din videoclip. Caii au fost mutați la Snagov după ce acesta s-a stabilit în zonă. Pe lângă peisajul de pe malul apei, imaginile surprind și spațiile exterioare ale proprietății, care beneficiază de o suprafață generoasă și de multă vegetație, potrivit Libertatea.

Videoclipul include și imagini cu familia lui Nuțu Cămătaru. În premieră aparea și fiul cel mic al lui Nuțu Cămătaru și al Claudiei Brazilianca. De asemenea, în imagini poate fi văzut și Dani Balint, unul dintre fiii lui Nuțu Cămătaru, prezent la filmări alături de tatăl său.

Citește și: Fiica lui Răzvan Simion a făcut turul noii sale case. Ianca s-a ocupat singură de amenajări: „Se simte ca acasă”

Nuțu Cămătaru s-a stabilit la Snagov după căsătoria cu Claudia Brazilianca și după eliberarea sa din penitenciar. Tot la această adresă a executat și perioada de arest la domiciliu.

 

Loading

Citește tot

DIVERSE

Cum faci cel mai bun gem de căpșuni fără un gram de zahăr. Trucul Ginei Bradea pentru textura perfectă

Publicat

la

Rețeta este foarte ușor de preparat, necesită puține ingrediente și nu implică mult efort, iar rezultatul este un gem fin, aromat și delicios. Aceeași metodă poate fi folosită și pentru alte fructe moi, precum zmeura, murele, agrișele sau pepenele. În cazul fructelor mai tari, cum sunt cireșele, vișinele, merele, perele, prunele sau gutuile, timpul de fierbere este mai mare și poate depăși o oră. Iată o rețetă delicioasă, scrisă de Gina Bradea.

Citește și: Ce pensie primește o femeie de 62 de ani din România, după 21 de ani de muncă. Suma nu este deloc neglijabilă

Ingrediente gem de căpșuni fără zahăr

Pentru a obține 600g de gem de căpșuni, vei avea nevoie de:

  • 1 kg căpșuni foarte coapte;
  • 1 kg mere dulci;
  • 1/4 pastaie de vanilie (optional).

Timpul de pregătire este de aproximativ 1 oră și 30 de minute.

Mod de preparare

Gelatina

Se folosesc 1 kg de mere dulci și foarte bine coapte. Merele se spală bine și se taie felii, fără a îndepărta coaja sau semințele.

Feliile de mere se pun într-o cratiță și se acoperă cu apă, astfel încât nivelul acesteia să depășească fructele cu aproximativ două degete. Vasul se acoperă cu un capac și se lasă la foc mare până când începe să fiarbă.

Sursă foto: zdravan.ro

După ce dă în clocot, focul se reduce și se lasă la fiert aproximativ o oră. La final, lichidul se strecoară, apoi se pune din nou pe foc și se fierbe până când scade la aproximativ 250 ml, adică echivalentul unei căni.

Astfel se obține un jeleu natural de mere, care va ajuta la legarea gemului de căpșune.

În lipsa zahărului, care contribuie în mod natural la consistența gemurilor, este nevoie de o sursă suplimentară de pectină. Merele sunt ideale pentru acest rol și oferă textura dorită fără a fi necesari conservanți sau gelifianți artificiali.

Deși se poate folosi și suc de mere, rezultatul este mult mai bun atunci când sunt utilizate merele întregi, cu coajă și semințe.

Citește și: Nicușor Dan a comemorat victimele Mineriadei din 13-15 iunie 1990: „Lipsa unui verdict clar din partea Justiției rămâne o pată de nepermis și o restanță care trebuie rezolvată”

Fierberea căpșunilor

Se aleg căpșune foarte bine coapte. În lipsa zahărului, căpșunele trebuie să fie cât mai dulci și aromate, pentru a reduce riscul fermentării și pentru a obține un gust cât mai bun.

Căpșunele se curăță de codițe, se spală bine și se lasă la scurs într-o strecurătoare, până când nu mai au exces de apă. Dacă sunt foarte mari, se taie în bucăți mai mici.

Se cântăresc 1 kg de căpșuni curățate și se pun la fiert împreună cu jeleul de mere pregătit anterior. Pentru un plus de aromă, se pot adăuga semințele dintr-o păstaie de vanilie, precum și păstaia propriu-zisă, care se îndepărtează la final.

Sursă foto: The Romanian Cookbook

Compoziția se fierbe aproximativ 30 de minute sau până când capătă consistența dorită. Pe parcurs, se îndepărtează spuma formată la suprafață și se șterg marginile vasului cu un șervețel umed pentru un aspect cât mai curat al gemului.

Între timp, se pregătesc borcanele și capacele. Acestea se spală bine și se sterilizează în cuptor: se introduc în cuptorul rece, care apoi se setează la 150°C. Se lasă aproximativ 10 minute, timp în care borcanele se încălzesc treptat și se sterilizează fără riscul de a se sparge.

După ce s-au răcit puțin, borcanele se așază pe o tavă metalică și se umplu cu gemul fierbinte. Se închid imediat cu capace și se întorc cu gura în jos. Se acoperă cu un prosop și se lasă să se răcească.

Deoarece rețeta nu conține zahăr sau alți conservanți, este recomandată o sterilizare suplimentară. Borcanele complet răcite se așază într-o cratiță, învelite în prosoape sau ziare. Se adaugă apă până aproape de nivelul capacelor și se fierb timp de aproximativ 30 de minute din momentul în care apa începe să clocotească. După oprirea focului, borcanele se lasă în apa fierbinte și se acoperă cu pături, astfel încât răcirea să se facă lent, pe parcursul a 1-2 zile.

Prin această metodă, gemul se păstrează în condiții foarte bune pentru o perioadă îndelungată, chiar și fără adaos de zahăr sau conservanți.

Practic sterilizarea se face de 4 ori:

  • Se sterilizează capacele și borcanele;
  • Se toarnă gemul clocotit în borcane și se închid imediat capacele, apoi se întorc cu gură-n jos;
  • Se sterilizează borcanele în apă;
  • Se lasă să se răcească treptat în apă, o răcire care va dura mai bine de 24 de ore.

Loading

Citește tot
Advertisement

PITEȘTI

Advertisement
Advertisement

Câmpulung

În Trend