Stai conectat...

DIVERSE

Dezvăluiri la Punctul Culminant: Banii publici, duşi de PNL în buzunarul patronului AUR. Ce rol a avut Rareş Bogdan

Publicat

la

Trei scheme, un singur arhitect — împrumuturile ilegale care au costat PNL 4,8 milioane de lei, cele 18 milioane scoase din partid spre „patronul AUR” și campania TikTok plătită pentru Nicolae Ciucă deturnată în favoarea lui Călin Georgescu. Toate cu același nume în spate, anunţă România TV într-o anchetă marca Punctul Culminant.  Și 40.000 de euro pe care, până astăzi, nu i-a returnat lui Gigi Becali. O coincidență o accepți. Două te pun pe gânduri. Trei coincidențe într-un singur an electoral, toate trecând prin mâna aceluiași om, nu mai sunt coincidențe — sunt schemă. Iar firul roșu al întregii operațiuni se numește Rareș Bogdan, prim-vicepreședintele PNL, fost moderator vedetă al lui Maricel Păcuraru, care a reușit, în 2024, performanța aproape de neînțeles de a împrumuta în mod ilegal colegii săi de partid cu aproape 7 milioane de lei, de a vira 8 milioane din vistieria PNL către fostul său patron, și de a comanda campania TikTok care, deturnată sau nu, l-a propulsat pe Călin Georgescu spre câștigarea primului tur al prezidențialelor.

EXCLUSIV Gigi Becali atacă Realitatea Plus: „Dumnezeu îi închide pe draci. Băi, dracilor, cătușele vin la voi! Alături de ei n-am fost niciodată”. Îl acuză pe Simion de minciună: „Doamne ferește”

Conform raportului oficial al Autorității Electorale Permanente, suma totală pe care Rareș Bogdan a scos-o din buzunar pentru campania PNL de la europarlamentarele din iunie 2024 se compune astfel: 2,24 milioane de lei — contribuție personală directă la PNL, din venituri proprii, depusă în trei tranșe de circa 420.000 de euro; Aproape 4 milioane de lei au reprezentat șapte împrumuturi date în nume personal altor candidați liberali, printre care Mara Mareș, Mara Togănel (prefectul de Mureș) și fostul ministru Virgil Popescu, fiecare cu câte 650.000 de lei, adică plafonul maxim admis de lege per persoană; 500.000 de lei — un împrumut suplimentar către Cristian Bușoi, care, în aceeași zi, i-a transferat banii lui Gheorghe Falcă, sub formă tot de împrumut. Total: aproape 7 milioane de lei. Un singur om. O singură campanie. Un singur sezon politic. Mara Mareș nu a prins la aceste alegeri un loc eligibil, fapt ce s-a întâmplat și în cazul candidatului PNL Iulian Alexandru Muraru, care s-a aflat pe poziția 22 a listei comune. Ultima poziție eligibilă alocată de PNL a fost ocupată de fostul ministru al Energiei, controversatul Virgil Popescu.

Pentru a intelege contextul – indemnizația brută anuală a unui europarlamentar român, adunată cu toate diurnele și alocațiile de cabinet, nu trece de 200.000 de euro pe an. Bogdan a scos într-o singură campanie de șapte ori venitul său oficial anual. Și a rămas, după aceste cheltuieli, cu economii declarate de încă 2,2 milioane de lei și aproape 40.000 de euro în conturi. Întrebarea simplă pe care nimeni nu a pus-o public: de unde?

Rareş Bogdan: Cu cat esti mai prost mai imoral, mai lenes, mai nesimtit, mai lingusitor mai prostalau mai grobian, mai ticalos, mai curva si obligatoriu corupt, ai sanse uriase de a deveni poltician de top”

Întrebarea devine cu atât mai acută cu cât Gigi Becali, vecinul lui Rareș Bogdan din Pipera, a declarat public, în repetate rânduri, că i-a împrumutat europarlamentarului PNL 40.000 de euro pe care nu i-a mai văzut înapoi nici până astăzi.

Patruzeci de mii de euro — o sumă mică pentru un om care, doar câteva luni mai târziu, scotea din buzunar de 35 de ori mai mult ca să-și împrumute colegii cu plafonul maxim admis de lege. Patruzeci de mii pe care „nu i-a putut” întoarce vecinului, dar șase milioane și jumătate i-a putut da PNL-ului și colegilor de partid. Logica financiară a operațiunii ridică, blând spus, semne de întrebare. Autoritatea Electorală Permanentă, instituția care decontează cheltuielile electorale, a respins 2,4 milioane de lei către PNL și a dispus confiscarea unei sume egale, ridicând „paguba” pentru partid la circa 4,8 milioane de lei. Motivul, în limbaj instituțional: „împrumut multiplu sancționat” — legea spune că o persoană fizică poate împrumuta cu plafonul maxim un singur candidat, nu trei deodată. Bogdan a recunoscut: „Mi-au luat o corecție de 12% la rambursare”. Cu alte cuvinte, statul român, prin AEP, a stabilit în acte că modul în care prim-vicepreședintele PNL și-a finanțat colegii este în afara legii. PNL a contestat decizia în instanță.

Nicușor Dan anunță deciziile esențiale luate la Summitul B9. ”Este scris explicit că Rusia este o amenințare pentru țările noastre”. Alianța Nord-Atlantică trece la ”versiunea” NATO 3.0!

În timp ce Bogdan împrumuta colegi, PNL deschidea robineții către un singur loc. Conform documentelor depuse la AEP, 7,5 milioane de lei (1,5 milioane de euro) au plecat din vistieria PNL spre firme controlate de familia Păcuraru — în principal prin DBV Media House, intermediarul prin care, susțin surse din partid, se făceau plățile către Realitatea TV, site-ul Realitatea, radioul din grup. Suma raportată ulterior în presa centrală a urcat la aproape 8 milioane de lei doar în primăvara 2024. Cine a negociat și cine a decis? Surse din actuala conducere PNL sunt categorice: „Cel care s-a ocupat de contractele cu presa a fost Rareș Bogdan, nimeni nu a ținut evidența cât s-a comandat, iar apoi au venit facturile.” potrivit anchetatorii.ro Documentele formale au fost semnate de Lucian Bode, secretarul general de atunci, iar răspunderea politică aparținea tandemului Ciucă–Bode. Ilie Bolojan, după ce a preluat partidul, „a fost îngrozit de ce a găsit” și i-a cerut lui Bode să-și asume în scris toate finanțele anului 2024. Bolojan a anunțat că a dispus un audit in acest sens și, în funcție de rezultat, va sesiza organele de anchetă. Nu s-a întâmplat nimic.

Iată un detaliu personal care contează: Rareș Bogdan a fost moderator vedetă la Realitatea TV opt ani, până să intre în politică în 2019. A obținut din această colaborare „bani fabuloși”, după propria recunoaștere — ceasuri și stilouri de zeci de mii de euro, vila din Pipera, o avere consistentă. Maricel Păcuraru e omul care i-a plătit acei bani. Iar acum, în 2024, ca prim-vicepreședinte PNL, Bogdan a fost cel care a coordonat virarea a 8 milioane de lei din banii partidului către același Păcuraru. Coincidență sau retur de favor?

Și aici scandalul devine de două ori mai mare. Pentru că, în aceeași campanie de la europarlamentarele din 2024, AUR a virat la Realitatea Plus, prin intermediarul DGI Multimedia Design SRL, aproximativ 10 milioane de lei (în jur de 2 milioane de euro) — bani din care, conform surselor din partid, „toți au mers la Realitatea”.

O singură factură, datată 31 mai 2024, are valoare de 3,8 milioane de lei pentru „producția și difuzarea materialelor de propagandă electorală la televiziune”. Există emisiuni la Realitatea Plus pentru care AUR a plătit peste 200.000 de euro per ediție. Adunând cele două partide, în 30 de zile de campanie pentru europarlamentare, Realitatea Plus a încasat de la PNL și AUR peste 3,5 milioane de euro — aproape 18 milioane de lei. O televiziune. Un singur patron. Un singur sezon electoral. Realitatea Plus a recunoscut, de altfel, la CNA, că minutul de promovare în campanie a costat 2.900 de euro la „maximă audiență”.

Dar lucrurile nu se opresc aici. Pe lângă banii cu care PNL și AUR au alimentat trustul Păcuraru, Maricel Păcuraru a împrumutat direct, la notar, din bani personali cinci candidați AUR cu câte 2,3 milioane de lei fiecare, în aceeași zi — 20 mai 2024. Un total de 11,5 milioane de lei (peste 2,3 milioane de euro) de la o singură persoană către cinci candidați ai aceluiași partid. Plafonul legal era 660.000 de lei per candidat, și legea cere ca un împrumutător să dea bani unui singur candidat. AEP a constatat ilegalitatea și a refuzat decontarea a 13,25 milioane de lei către AUR. Decizia este în instanță. Cei cinci candidați AUR — astăzi parlamentari, lideri sau cu influență în Biroul Național de Conducere al partidului — sunt datori vânduți la Maricel.

Și aici intrăm pe terenul cel mai grav din întreaga afacere. Pentru că, în toamna lui 2024, în plină campanie prezidențială, PNL a comandat firmei de comunicare Kensington Communication o campanie pe TikTok intitulată #EchilibruȘiSeriozitate, menită — pe hârtie — să-l promoveze pe Nicolae Ciucă, candidatul liberal la Cotroceni. Campania a fost realizată prin platforma FameUp, care lucrează cu micro-influenceri, cu un buget declarat de Rareș Bogdan de „aproximativ 250.000 de euro”, potrivit anchetatorii.ro.

Doar că, în mod „misterios”, campania a devenit #EchilibruȘiVerticalitate, a strâns peste 2,4 milioane de vizualizări pe TikTok, iar conținutul promovat de micro-influenceri — descrierile „caracteristicilor unui viitor președinte” — corespundea punct cu punct profilului public al lui Călin Georgescu, nu al lui Nicolae Ciucă.

Conform documentelor CSAT desecretizate la 4 decembrie 2024, „inițiatorii au prezentat persoanelor implicate metode de evitare a detecției elementelor de conținut care nu respectă politicile platformei TikTok”. Tot CSAT a constatat că schema „a fost identică cu campania «Frate pentru Frate» derulată de Federația Rusă în Ucraina, înainte de invazie”. Adică o operațiune de inginerie informațională comandată și plătită de un partid pro-european, pro-NATO, aflat la guvernare, cu beneficiar final un candidat suveranist, anti-european, asociat ulterior cu o influență externă atât de gravă încât a dus la anularea alegerilor prezidențiale. Cine a comandat-o, conform multiple surse din PNL citate de presa de investigație? Rareș Bogdan. „A fost ideea lui Rareș Bogdan”, spun, sub anonimat, lideri din fosta și actuala conducere a partidului. „La București a rămas Rareș Bogdan cu comunicarea. El s-a văzut cu cei de la FameUp și cu Kensington.” Bogdan recunoaște parțial: că el a introdus firma FameUp la PNL încă din primăvara lui 2024, că s-a întâlnit personal cu reprezentanții ei, că a recomandat colaborarea. Neagă însă că ar fi controlat conținutul.

Pasează vina spre Kensington, spre Ciprian Ciucu (director executiv al campaniei), spre „mii de troli” și „zeci de mii de conturi” care „au deturnat” hashtagul. Reprezentanții Kensington au anunțat depunerea unei plângeri penale pentru deturnarea campaniei. Plângere despre care, deocamdată, nu se cunoaște soarta. Și nimeni nu poate spune cine, în CSAT-ul din 28 noiembrie 2024, a vorbit despre această campanie sau cine a împiedicat acțiunea legală împotriva ei la timp. Detaliu istoric care contează: Rareș Bogdan și Călin Georgescu nu se cunosc de ieri. Încă din 2010, când Bogdan conducea ziarul „Ziua de Cluj”, publicația sa lansa zvonurile despre numirea lui Georgescu ca ministru. Ulterior, Georgescu a fost invitat în emisiunile moderate de Bogdan la Realitatea TV — adică pe canalul lui Maricel Păcuraru. În 2021, Bogdan avertiza public împotriva unei candidaturi a lui Georgescu la prezidențiale. În 2024, exact campania pe care a comandat-o pentru a-l promova pe Ciucă a sfârșit prin a-l catapulta pe Georgescu la Cotroceni. Triplă coincidență. Sau, dacă nu mai e coincidență, atunci ce este?

 

Iată cum arată schema văzută de sus: Rareș Bogdan, fost angajat al lui Păcuraru, devenit prim-vicepreședinte PNL, dirijează 8 milioane de lei din banii partidului pro-european către firmele lui Păcuraru. Aceleași firme Păcuraru încasează, în paralel, alte 10 milioane de lei de la AUR — partid anti-european, anti-NATO, potrivit anchetatorii.ro . Patronul Realitatea, simultan, împrumută din buzunar propriu candidații AUR cu peste 11 milioane de lei, ilegal. În toamnă, același Rareș Bogdan comandă campania TikTok prin Kensington și FameUp, oficial pentru Ciucă, factual în beneficiul lui Georgescu. Realitatea Plus devine, peste câteva luni, tribuna principală a lui Călin Georgescu. Alegerile prezidențiale sunt anulate ca urmare a campaniei pro-Georgescu derulate, printre altele, pe TikTok-ul plătit de PNL. Toate aceste fluxuri trec, într-un punct sau altul, prin mâna lui Rareș Bogdan accesorizata chiar și la piață cu un Rolex.

 

AEP a constatat oficial, în acte, că împrumuturile sunt ilegale. A aplicat sancțiuni administrative — refuz de decontare și confiscare. Atât.

 

Dar finanțările electorale ilegale, mai ales când vin pe scheme repetitive, prin persoane interpuse, cu sume care depășesc plafoanele legale, nu sunt doar contravenții. Pot intra în zona infracțiunilor electorale, a evaziunii fiscale, a spălării de bani — și a finanțării ilegale a partidelor politice, infracțiune prevăzută expres de Legea 334/2006. Iar campania de pe TikTok poate intra, după anularea prezidențialelor, în zona infracțiunilor contra securității naționale. Iată întrebările care se impun, după aproape doi ani de la europarlamentare și un an de la anularea prezidențialelor.

A deschis DNA un dosar penal pentru finanțările ilegale constatate de AEP în campania PNL? Dar pentru cele de la AUR, unde sumele confiscate sunt mult mai mari — peste 13 milioane de lei?
A fost chemat vreun parlamentar — liberal sau AUR — la audieri sau la declarații?
Au fost ridicate documente bancare, contracte, extrase, corespondență privind tranzacțiile dintre Rareș Bogdan și Mara Mareș, Mara Togănel, Virgil Popescu, Cristian Bușoi, Gheorghe Falcă?
Au fost audiați cei cinci candidați AUR împrumutați în aceeași zi, la același notar, de Maricel Păcuraru?

 

Intrebări sunt legate și de banii spre Realitatea:
Au fost analizate fluxurile financiare PNL → DBV Media House → Realitatea Plus, respectiv AUR → Realitatea Plus, din primăvara 2024?
Există vreo verificare ANAF, Oficiul Național de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor. sau Parchet pe firmele familiei Păcuraru, dincolo de descinderea recentă a ANAF?

 

Care este stadiul plângerii penale anunțate public de Kensington Communication pentru deturnarea campaniei #EchilibruȘiSeriozitate?
Au fost cerute de procurori jurnalele de campanie, brief-urile, semnăturile pe scripturi, listele de micro-influenceri activați prin platforma FameUp?
A fost audiat Rareș Bogdan — singura persoană care recunoaște public că a introdus FameUp la PNL și că s-a întâlnit personal cu reprezentanții firmei — în legătură cu modul în care s-a transformat #EchilibruȘiSeriozitate în #EchilibruȘiVerticalitate?
Au fost audiați Dan Motreanu, Ciprian Ciucu, Lucian Bode, Nicolae Ciucă — toți cei patru lideri PNL care, conform mărturiilor din partid, au gestionat acea campanie?
Există o anchetă oficială, deschisă, asupra modului în care un partid pro-european a finanțat, indiferent de intenție, propulsarea către Cotroceni a unui candidat asociat cu ingerințe străine?

Fundamental însă rămâne:
De unde a avut Rareș Bogdan, în 2024, aproape 7 milioane de lei lichidități să bage în campania PNL, în condițiile în care nici măcar 40.000 de euro către Gigi Becali nu i-a returnat?
Cum se explică faptul că același om — moderator opt ani la Realitatea, decorat de Păcuraru cu venituri „fabuloase” — a ajuns, în calitate de prim-vicepreședinte PNL, să fie singurul actor comun în toate cele trei scheme: împrumuturile ilegale către colegii liberali, plățile masive ale partidului către „patronul AUR”, și campania TikTok deturnată în favoarea celui care a anulat alegerile?

 

Tăcerea procurorilor pe toate aceste subiecte, după aproape doi ani, ridică o întrebare la fel de grea ca toate cele de mai sus: există în România cineva care investighează cu adevărat banii și fluxurile din politică, sau AEP și CSAT au rămas singurele instituții care se uită — și se uită doar pe hârtie, fără consecințe?

Loading

DIVERSE

Alertă la granița României din cauza dronelor rusești. A fost emis RO-Alert, două avioane au fost ridicate de la sol

Publicat

la

Alertă la granița României din cauza dronelor rusești. În noaptea de sâmbătă spre duminică a avut loc o nouă serie de atacuri cu drone asupra unor obiective aflate pe teritoriul Ucrainei, în apropierea frontierei cu România.

Alertă cu drone la granița României. A fost emis RO-Alert

Potrivit Ministerului Apărării Naționale, două aeronave Eurofighter Typhoon ce aparțin Forțelor Aeriene Italiene, dislocate la Baza 57 Mihail Kogălniceanu și aflate în serviciul de Poliție Aeriană, au fost trimise în misiune în cursul nopții.

”Două aeronave de luptă Eurofighter Typhoon ale Forţelor  Aeriene Italiene din Baza 57 Mihail Kogălniceanu, aflate în Serviciul de Luptă Poliție Aeriană, au decolat la ora 00.10, pentru monitorizarea situației aeriene la granița cu Ucraina, ca urmare a observării evoluţiei unui grup de ţinte aeriene, la 12 km est de Vâlcove”, informează MApN într-un comunicat de presă.

Citește și Politico: NATO în alertă din cauza României! Alianța se teme de atacuri cu drone care ar putea viza proiectul Neptun Deep din Marea Neagră

De asemenea, în jurul orei 00.02, locuitorii din nordul județului Tulcea au fost avertizați prin mesaje Ro-alert cu privire la riscurile generate de activitățile militare desfășurate în proximitatea graniței.

Alerta aeriana a încetat la ora 01.11. Aeronavele Eurofighter Typhoon au ateriat în baza Baza 57 Mihail Kogălniceanu la ora 01.44.

Nu au fost raportate pătrunderi neautorizate sau cazuri de impact cu solul al vreunui vehicul aerian.

Citește și Alertă în țările baltice! Noi drone au intrat în spațiul NATO! Populația, avertizată să se adăpostească

Loading

Citește tot

DIVERSE

Eugen Tomac explică de ce vrea să elimine CASS pentru mame: ”Impactul bugetar e minim”

Publicat

la

Eugen Tomac și-a prezentat sâmbătă, 13 iunie, programul de guvernare. Printre măsurile propuse se află atât elminarea CASS pentru mamele cu copii mici, cât și creșterea indemnizației de creștere copil.

Eugen Tomac, despre scutirea mamelor de CASS: Măsura reprezintă un semnal puternic pe care Guvernul îl va da pentru natalitate

Premierul desemnat a explicat sâmbătă seară că scutirea mamelor de plata CASS are un impact bugetar minim, sub 0,02% din PIB, adică aproximativ 400 de milioane de lei.

„Dacă scutim CASS-ul pentru mamele cu copii sub o anumită vârstă, impactul bugetar este minim. Măsura reprezintă un semnal puternic pe care Guvernul îl va da pentru natalitate”, a spus Tomac la Antena 3. 

De asemenea, premierul desemnat a precizat că măsura este una necesară deoarece milioane de români au plecat din țară din motive economice, iar politicile de stimulare a natalității trebuie să fie îndrăznețe.

Pe lângă eliminarea CASS, programul de guvernare al lui Tomac mai include și majorarea plafonului indemnizației de creștere a copilului de la 8.500 de lei la 10.000-12.000 de lei.

”Plafonul nu a mai fost crescut de un deceniu”, a precizat premierul desemnat.

De asemenea, Tomac mai vrea ca angajatorii care angajează părinți cu cel puțin trei copii să beneficieze de o  subvenție de 2.250 de lei pe lună.

Întrebat de unde vin banii, Tomac a explicat că analiza pe care a făcut-o împreună cu specialiștii nu arată un risc bugetar major și că ținta de deficit de 6,2% pentru 2026 va fi menținută.

„Cred că este foarte important să dăm acest semnal către cei care sunt îndreptățiți să primească din partea statului acest suport”, a mai spus premierul desemnat.

Citește și Premierul desemnat Eugen Tomac vrea să anuleze măsurile lui Bolojan privind taxarea mamelor. Propune eliminarea CASS și majorarea indemnizației de creștere a copilului. Ce prevede programul de guvernare

Loading

Citește tot

DIVERSE

Unde și cum poți să-ți vezi istoricul amenzilor rutiere, inclusiv punctele de penalizare. Afli rapid dacă te paște suspendarea permisului

Publicat

la

Unde și cum poți să-ți vezi istoricul amenzilor rutiere, inclusiv punctele de penalizare. Afli rapid dacă te paște suspendarea permisului.

Ministerul Afacerilor Interne (MAI) le transmite posesorilor de permis auto că pot consulta istoricul sancțiunilor rutiere și verifica punctele de penalizare acumulate, pe o platformă digitală.

Platforma este disponibilă, 24 de ore din 24, la adresa https://hub.mai.gov.ro, care oferă acces direct, rapid și sigur la informații administrative esențiale.

”Acest serviciu rezolvă o nevoie concretă a cetățeanului: accesul simplu la propria situație rutieră. În același timp, reduce presiunea asupra ghișeelor, scurtează timpul de obținere a informațiilor și transformă relația dintre cetățean și administrație într-una mai rapidă, mai transparentă și mai eficientă”, precizează reprezentanții MAI, citați de agenția Agerpres.

Până în prezent, această platformă a înregistrat peste 51,6 milioane de accesări, dintre care 226.269 au avut ca scop solicitarea cazierului rutier.

Citește și Vouchere de vacanță de 800 de lei pentru bugetari. Cine poate beneficia în 2026

Conform legislației rutiere în vigoare, punctele de penalizare se aplică pentru abateri la regimul circulației. Șoferilor care acumulează 15 puncte de penalizare în ultimele șase luni li se suspendă, pentru 30 de zile, dreptul de a conduce.

Pentru verificarea punctelor de penalizare, utilizatorii trebuie să acceseze platforma Hub MAI, să se autentifice cu contul personal, să intre în secțiunea ”Șoferi și vehicule”, să selecteze ”Istoric sancțiuni rutiere”, iar apoi să transmită solicitarea online.

”Consultați informațiile privind permisul de conducere și punctele acumulate. Istoricul sancțiunilor rutiere reflectă abaterile active la regimul circulației pe drumurile publice, aflate în evidențele permiselor de conducere reținute și ale sancțiunilor aplicate conducătorilor auto, în condițiile prevăzute de O.M.A.I. nr. 141/2014”, mai spun cei de la MAI.

În 2025, oamenii legii au reținut și suspendat zilnic sute de permise de conducere, pentru abateri în trafic.

Din 21 mai 2025, șoferii care vor să beneficieze de reducerea perioadei de suspendare a permisului trebuie să îndeplinească o nouă condiție obligatorie: dovada achitării amenzii contravenționale, scrie Libertatea.

Conform reglementărilor intrate în vigoare atunci, pentru ca perioada de suspendare a dreptului de a conduce să fie redusă cu o treime, șoferii trebuie să îndeplinească simultan următoarele trei condiții:

  • să fie declarați admiși la testul de verificare a cunoștințelor rutiere
  • să dețină permisul de conducere de cel puțin un an înainte de comiterea faptei
  • să facă dovada achitării amenzii aplicate pentru contravenția care a generat suspendarea permisului

Citește și Franța caută români și oferă salarii de până la 20.000 de euro pe lună. Ce meserie este plătită cu sume uriașe și ce condiții trebuie îndeplinite

Loading

Citește tot

DIVERSE

Cum arată vila din Snagov în care locuiește Nuțu Cămătaru. Proprietatea are ieșire la lac și dispune de un debarcader privat

Publicat

la

Nuțu Cămătaru și-a deschis pentru prima dată porțile proprietății din Snagov pentru o echipă de filmare. Imagini din locuința interlopului au apărut în videoclipul melodiei „Nu are ce căuta șmecher lângă fraier să stea”, interpretată de Copilul de Aur.

În imaginile realizate pentru videoclip poate fi observat domeniul amplasat chiar pe malul lacului. Proprietatea dispune de un debarcader privat, unde este acostată barca cu motor a lui Nuțu Cămătaru.

Citește și: Casa de vis a lui lui Nicole Cherry! Acest detaliu ascuns i-a lăsat mască pe fani

Tot aici se află și cei doi armăsari ai săi, care apar în mai multe cadre din videoclip. Caii au fost mutați la Snagov după ce acesta s-a stabilit în zonă. Pe lângă peisajul de pe malul apei, imaginile surprind și spațiile exterioare ale proprietății, care beneficiază de o suprafață generoasă și de multă vegetație, potrivit Libertatea.

Videoclipul include și imagini cu familia lui Nuțu Cămătaru. În premieră aparea și fiul cel mic al lui Nuțu Cămătaru și al Claudiei Brazilianca. De asemenea, în imagini poate fi văzut și Dani Balint, unul dintre fiii lui Nuțu Cămătaru, prezent la filmări alături de tatăl său.

Citește și: Fiica lui Răzvan Simion a făcut turul noii sale case. Ianca s-a ocupat singură de amenajări: „Se simte ca acasă”

Nuțu Cămătaru s-a stabilit la Snagov după căsătoria cu Claudia Brazilianca și după eliberarea sa din penitenciar. Tot la această adresă a executat și perioada de arest la domiciliu.

 

Loading

Citește tot

DIVERSE

Cum faci cel mai bun gem de căpșuni fără un gram de zahăr. Trucul Ginei Bradea pentru textura perfectă

Publicat

la

Rețeta este foarte ușor de preparat, necesită puține ingrediente și nu implică mult efort, iar rezultatul este un gem fin, aromat și delicios. Aceeași metodă poate fi folosită și pentru alte fructe moi, precum zmeura, murele, agrișele sau pepenele. În cazul fructelor mai tari, cum sunt cireșele, vișinele, merele, perele, prunele sau gutuile, timpul de fierbere este mai mare și poate depăși o oră. Iată o rețetă delicioasă, scrisă de Gina Bradea.

Citește și: Ce pensie primește o femeie de 62 de ani din România, după 21 de ani de muncă. Suma nu este deloc neglijabilă

Ingrediente gem de căpșuni fără zahăr

Pentru a obține 600g de gem de căpșuni, vei avea nevoie de:

  • 1 kg căpșuni foarte coapte;
  • 1 kg mere dulci;
  • 1/4 pastaie de vanilie (optional).

Timpul de pregătire este de aproximativ 1 oră și 30 de minute.

Mod de preparare

Gelatina

Se folosesc 1 kg de mere dulci și foarte bine coapte. Merele se spală bine și se taie felii, fără a îndepărta coaja sau semințele.

Feliile de mere se pun într-o cratiță și se acoperă cu apă, astfel încât nivelul acesteia să depășească fructele cu aproximativ două degete. Vasul se acoperă cu un capac și se lasă la foc mare până când începe să fiarbă.

Sursă foto: zdravan.ro

După ce dă în clocot, focul se reduce și se lasă la fiert aproximativ o oră. La final, lichidul se strecoară, apoi se pune din nou pe foc și se fierbe până când scade la aproximativ 250 ml, adică echivalentul unei căni.

Astfel se obține un jeleu natural de mere, care va ajuta la legarea gemului de căpșune.

În lipsa zahărului, care contribuie în mod natural la consistența gemurilor, este nevoie de o sursă suplimentară de pectină. Merele sunt ideale pentru acest rol și oferă textura dorită fără a fi necesari conservanți sau gelifianți artificiali.

Deși se poate folosi și suc de mere, rezultatul este mult mai bun atunci când sunt utilizate merele întregi, cu coajă și semințe.

Citește și: Nicușor Dan a comemorat victimele Mineriadei din 13-15 iunie 1990: „Lipsa unui verdict clar din partea Justiției rămâne o pată de nepermis și o restanță care trebuie rezolvată”

Fierberea căpșunilor

Se aleg căpșune foarte bine coapte. În lipsa zahărului, căpșunele trebuie să fie cât mai dulci și aromate, pentru a reduce riscul fermentării și pentru a obține un gust cât mai bun.

Căpșunele se curăță de codițe, se spală bine și se lasă la scurs într-o strecurătoare, până când nu mai au exces de apă. Dacă sunt foarte mari, se taie în bucăți mai mici.

Se cântăresc 1 kg de căpșuni curățate și se pun la fiert împreună cu jeleul de mere pregătit anterior. Pentru un plus de aromă, se pot adăuga semințele dintr-o păstaie de vanilie, precum și păstaia propriu-zisă, care se îndepărtează la final.

Sursă foto: The Romanian Cookbook

Compoziția se fierbe aproximativ 30 de minute sau până când capătă consistența dorită. Pe parcurs, se îndepărtează spuma formată la suprafață și se șterg marginile vasului cu un șervețel umed pentru un aspect cât mai curat al gemului.

Între timp, se pregătesc borcanele și capacele. Acestea se spală bine și se sterilizează în cuptor: se introduc în cuptorul rece, care apoi se setează la 150°C. Se lasă aproximativ 10 minute, timp în care borcanele se încălzesc treptat și se sterilizează fără riscul de a se sparge.

După ce s-au răcit puțin, borcanele se așază pe o tavă metalică și se umplu cu gemul fierbinte. Se închid imediat cu capace și se întorc cu gura în jos. Se acoperă cu un prosop și se lasă să se răcească.

Deoarece rețeta nu conține zahăr sau alți conservanți, este recomandată o sterilizare suplimentară. Borcanele complet răcite se așază într-o cratiță, învelite în prosoape sau ziare. Se adaugă apă până aproape de nivelul capacelor și se fierb timp de aproximativ 30 de minute din momentul în care apa începe să clocotească. După oprirea focului, borcanele se lasă în apa fierbinte și se acoperă cu pături, astfel încât răcirea să se facă lent, pe parcursul a 1-2 zile.

Prin această metodă, gemul se păstrează în condiții foarte bune pentru o perioadă îndelungată, chiar și fără adaos de zahăr sau conservanți.

Practic sterilizarea se face de 4 ori:

  • Se sterilizează capacele și borcanele;
  • Se toarnă gemul clocotit în borcane și se închid imediat capacele, apoi se întorc cu gură-n jos;
  • Se sterilizează borcanele în apă;
  • Se lasă să se răcească treptat în apă, o răcire care va dura mai bine de 24 de ore.

Loading

Citește tot

DIVERSE

Locuri de muncă în Europa. Meseria pentru care poți câștiga 50 de euro pe zi, cazare și mese asigurate

Publicat

la

Românii care vor să lucreze în agricultură se pot angaja în Serbia. Cele mai multe oferte vin din zonele Ivanjica, Arilje, Lucani, Guca, Cacak, Kosjeric și Uzice, regiuni cunoscute pentru producția de zmeură. Recoltarea este așteptată să înceapă în jurul datei de 20 iunie, iar pe rețelele sociale au apărut deja zeci de anunțuri prin care se caută culegători, potrivit observatornews.ro.

Majoritatea fermierilor oferă salarii de până la 6.000 de dinari pe zi (aproximativ 250 de lei sau 51 de euro), plus cazare și trei mese zilnic. O altă variantă de plată este de 120 de dinari pentru fiecare kilogram recoltat, adică 1 euro per kg.

„Avem nevoie de doi muncitori pentru culesul zmeurei. Salariul poate ajunge între 5.000 și 8.000 de dinari pe zi (între 43 şi 68 de euro pe zi). Oferim cazare, mese și condiții foarte bune de muncă. Plantația este chiar lângă casă, iar fructele sunt mari și se culeg ușor”, este anunțul dat de unul dintre fermieri.

Citește și: Strategiile comerciale folosite de lanțurile de magazine pentru a mări prețurile. Capcanele în care cad consumatorii atunci când merg la cumpărături

Fermierii spun însă că, în ciuda condițiilor bune, foarte puțini dintre cei care îi contactează sunt cu adevărat interesați de muncă.

„Răspunsul este extrem de slab. Nu reușesc să găsesc nici măcar un șofer pe tractor pentru transportul fructelor către depozit. În trecut lucram cu oameni din Kraljevo, Priboj, Prijepolje și Nova Varoš, dar mulți și-au găsit alte locuri de muncă sau și-au înființat propriile plantații”, spune Ivana Petrović, producătoare din zona Arilje.

Citește și: INS: Rata anuală a inflației a crescut la 10,85% în luna mai. Curentul, chiriile şi motorina s-au scumpit cel mai mult în ultimul an

„Recolta este foarte bună. Chiar și un culegător obișnuit poate strânge zilnic aproximativ 50 de kilograme. Problema este că nu mai găsim oameni care să vrea să muncească”, explică producătoarea.

În Serbia, din 2019, angajatorii sunt obligați să înregistreze online muncitorii sezonieri. Aceștia beneficiază astfel de asigurare medicală pentru accidente de muncă și contribuții la sistemul de pensii și invaliditate.

 

Loading

Citește tot
Advertisement

PITEȘTI

Advertisement
Advertisement

Câmpulung

În Trend