NATIONAL

SONDAJ IRES: 88% din români cred că țara merge într-o direcție greșită – 31% vor premier de la PSD

Publicat

in

Doar 11% dintre români cred că ţara merge într-o direcţie bună, în timp ce 88% consideră că direcţia este greşită, arată un sondaj realizat de IRES, potrivit căruia 31% dintre cei chestionaţi cred că PSD ar trebui să dea premierul, 19% consideră că acest drept revine PNL, iar un sfert dintre ei nu ştiu sau nu răspund.

“Am 30 de ani de când fac sondaje şi nu am văzut niciodată o asemenea cifră. În ultimii ani, în cea mai mare criză, aveam cam 25% din oameni care spuneau că direcţia e bună. Restul spuneau că direcţia e proastă. Acum vedem că doar 11% spun că direcţia este bună. E cu adevărat o criză politică. N-am mai văzut aşa ceva”, a explicat sociologul Vasile Dîncu, preşedintele Consiliului Naţional al PSD, în emisiunea Insider politic difuzată duminică, de la ora 11:00, de Prima TV.

În acelaşi timp, 60% dintre români cred că demiterea guvernului condus de Florin Cîţu prin moţiune de cenzură e un lucru bun. Doar 30% sunt de părere că e un lucru rău. Surprinzător, din procentul de 60% care consideră demiterea lui Florin Cîţu un lucru bun, 32% reprezintă electorat PNL, partid care îl susţine în continuare pe Florin Cîţu pentru Palatul Victoria.

Cât despre partidul care ar trebui să dea viitorul prim-ministru, pe primul loc se află PSD, cu 31%, urmat de PNL, cu 19%. AUR (9%) devansează USR (8%), iar 6% susţin varianta premierului tehnocrat.

“Nucleul dur al PSD este în acest moment de 31%. La acest procent se adaugă si votanţii conjuncturali”, spune Vasile Dîncu, preşedintele Consiliului Naţional al PSD. Sondajul a fost realizat pe un eşantion simplu, aleatoriu, de 994 de repondenţi de peste 18 ani, în perioada 6-7 octombrie, prin metoda CATI, eroarea maximă tolerată fiind +/-3,1%.

Citeste mai mult
Click si comenteaza

You must be logged in to post a comment Login

Lasa un comentariu

NATIONAL

Nervii lui Elon Musk pușcă: Tesla a dat în judecată o companie din India, care îi folosește marca

Publicat

in

De

Tesla, producătorul auto al lui Elon Musk, a dat în judecată un producător indian de baterii pentru încălcarea mărcii sale comerciale prin utilizarea numelui ”Tesla Power” pentru a-şi promova produsele, solicitând despăgubiri şi o ordonanţă permanentă împotriva companiei de la un judecător din New Delhi, transmite Reuters.

Tesla, într-o audiere la Înalta Curte din Delhi de săptămâna aceasta, a declarat că compania indiană a continuat să-şi facă publicitate produselor cu marca ”Tesla Power”, în ciuda unei notificări de încetare şi renunţare trimisă în aprilie 2022, conform detaliilor procedurilor publicate vineri pe site-ul instanţei. În timpul audierii, compania indiană, Tesla Power India Pvt Ltd, a susţinut că principala sa activitate este producerea de ”baterii cu plumb-acid” şi că nu are intenţia de a produce vehicule electrice. Judecătorul a permis firmei indiene trei săptămâni să depună răspunsuri scrise după ce aceasta a predat un set de documente în sprijinul apărării sale, arată dosarul instanţei.

Compania Tesla a lui Musk este încorporată în Delaware şi a acuzat compania indiană că foloseşte denumirile comerciale ”Tesla Power” şi ”Tesla Power USA”

Dosarul tribunalului include capturi de ecran ale unui site web care arăta că Tesla Power USA LLC avea, de asemenea, sediul în Delaware şi a fost ”recunoscută pentru că este un pionier şi lider în introducerea de baterii la preţuri accesibile”, cu ”o prezenţă foarte puternică în India”. Un reprezentant al Tesla Power a declarat pentru Reuters că a fost prezentă în India cu mult înainte de Tesla lui Musk şi că are toate aprobările guvernamentale.

”Nu am pretins niciodată că suntem legaţi de Tesla lui Elon Musk”, a spus Manoj Pahwa, de la Tesla Power.Tesla i-a spus judecătorului că a descoperit că compania indiană îi folosea numele de marcă în 2022 şi a încercat fără succes să o împiedice să facă acest lucru, forţând-o să declanşeze procesul.

Cazul vine după ce Musk şi-a anulat vizita planificată în India pe 21 aprilie pentru a se întâlni cu prim-ministrul Narendra Modi.

Câteva zile mai târziu, Musk a făcut o vizită surpriză în China şi a făcut progrese în lansarea pachetului său avansat de asistenţă a şoferului, o mişcare pe care mulţi comentatori indieni au numit-o un afront. Cazul mărcii Tesla India va fi audiat pe 22 mai.

NATIONAL

PSV Eindhoven a cucerit titlul în Ţările de Jos după victoria cu Sparta Rotterdam

Publicat

in

De

Echipa olandeză PSV Eindhoven a învins duminică, pe teren propriu, scor 4-2, formaţia Sparta Rotterdam, şi a devenit matematic campioana Ţărilor de Jos, notează news.ro.

Sparta Rotterdam a deschis scorul la Eindhoven prin Metinho, în minutul 8, din pasa lui Said Bakari. Din păcate pentru oaspeţi, acelaşi Bakari a adus şi egalarea, înscriind în propria poartă, în minutul 19. După şapte minute gazdele au trecut la conducere, prin golul lui Johan Bakayoko, însă Olivier Boscagli a trimis şi el balonul în poarta proprie şi la pauză a fost 2-2. Scorul a rămas egal până în minutul 67, când Boscagli şi-a răscumpărat greşeala şi a adus în avantaj pe PSV. Jordan Teze a stabilit scorul final în minutul 78 şi echipa lui Peter Bosz s-a impus cu 4-2, cucerind titlul în Eredivisie, primul după o pauză de şase ani.

PSV este pe primul loc al clasamentului, cu 87 de puncte din 32 de etape jucate. Echipa alb-roşie a dominat clar sezonul în Ţările de Jos, câştigând al 25-lea titlu din istorie cu autoritate. Are cele mai multe goluri marcate (107), cele mai puţine primite (19), cele mai multe victorii (28), cele mai puţine înfrângeri (1) şi cele mai puţine meciuri egale (3).

Elevii lui Peter Bosz, aflat şi el la primul titlu din carieră, a pierdut singurul meci din acest sezon abia în etapa a 27-a, la Nijmegen, cu NEC, scor 1-3. Jucătorul decisiv al noii campioane este căpitanul Luuk de Jong, care este lider în clasamentul golgeterilor, cu 27 de reuşite, dar şi în cel al paselor decisive, cu 18.