Pictorul de icoane bulgar Dian Kostov va transforma cea mai mare bazilică din Bruxelles

Artistul plastic şi pictorul de icoane bulgar Dian Kostov va transforma cea mai mare bazilică din Bruxelles prin expoziţia sa intitulată “Crossroad – the Price of Choice” (La Răscruce – Preţul Alegerii n.r.), conform unui anunţ făcut de echipa sa, conform Agerpres.

Imagini de 17 metri înălţime care reprezintă scene din viaţa lui Iisus Hristos şi a Fecioarei Maria vor împodobi faţada Bazilicii Naţionale a Inimii Sfinte între 15 iunie şi 18 august. Ele vor fi instalate la o înălţime de 52 de metri în cadrul celei de-a doua ediţii a expoziţiei artistului bulgar.

Această expoziţie a fost prezentată pentru prima oară la catedrala Votivkirche din Viena în 2023, la invitaţia preotului paroh, Joseph Farrugia. Peste 22.000 de oameni, de 37 naţionalităţi, au vizitat expoziţia din capitala Austriei.

La Bruxelles, “Crossroad – the Price of Choice” va oferi vizitatorilor o experienţă şi mai spectaculoasă, valorificând la maximum spaţiul interior şi exterior, potrivit echipei lui Kostov.

Toate exponatele vor fi montate în aşa fel încât nu vor deteriora interiorul şi exteriorul bazilicii. În procesul de instalare se vor folosi numai cleme din lemn, cauciuc şi silicon.

NATIONAL

Lionel Messi a fost decisiv pentru victoria lui Inter Miami în faţa lui New York Red Bulls. Cinci pase şi un gol într-o singură repriză a dat argentinianul

Publicat

in

De

Superstarul argentinian Lionel Messi a fost decisiv pentru victoria lui Inter Miami cu scorul de 6-2 în faţa lui New York Red Bulls, sâmbătă, în Major League Soccer, cu cinci pase decisive şi un gol într-o singură repriză, relatează AFP, citat de Agerpres.

Messi nu a fost singurul care a strălucit în meciul disputat în Florida, întrucât coechipierul său, uruguayanul Luis Suarez, a realizat tripla.

Leo Messi şi-a început festivalul în timp ce echipa sa era condusă cu 1-0 la pauză. După o pasă pentru Matias Rojas, în min.48, octuplul câştigător al “Balonului de Aur” i-a permis lui Miami să treacă în avantaj două minute mai târziu, la o pasă a lui Luis Suarez.

După o dublă pentru Rojas, fostul cuplu redutabil de atacanţi ai Barcelonei a tranşat soarta meciului, uruguayanul marcând de trei ori în mai puţin de 15 minute, din minutele 61 până în 81.

Această performanţă statistică, nemaiîntâlnită în MLS, îi permite lui Messi să ajungă la 10 goluri şi 12 pase decisive în opt meciuri disputate.

Graţie acestei victorii, Inter Miami şi-a păstrat locul de lider în Conferinţa de Est, cu 24 pct în 12 meciuri, în timp ce New York RB este pe 4 cu 17 pct.