ACTUAL
Proiectul propus de AUR pentru susținerea producătorilor de lapte ecologic a fost adoptat de Senat
Publicat
acum o orăla
Autor
adminSenatul a adoptat proiectul de lege inițiat de AUR prin deputatul Călin Matieș, prin care producătorii de lapte ecologic vor beneficia de un sprijin de 2 lei pentru fiecare litru produs.
Măsura are ca obiectiv susținerea fermierilor români și a procesatorilor autohtoni, încurajarea consumului de lapte ecologic românesc și consolidarea securității alimentare a țării. După votul favorabil din Senat, proiectul își continuă parcursul legislativ în Camera Deputaților.
„România trebuie să funcționeze. Fermierii trebuie să treacă mai ușor peste această criză economică și politică. Iar AUR a promis și AUR se ține de cuvânt. Susținerea producătorilor de lapte ecologic a trecut deja de Senat, de comisiile de agricultură și de comisiile raportoare. Proiectul a fost adoptat și de plenul Senatului! Este vorba despre o subvenție de 2 lei pentru laptele ecologic.
Măsura propusă de AUR, măsura propusă de noi, a trecut deja de Senat și se află acum în Camera Deputaților. Acesta este un pas. Al doilea este promulgarea de către președintele Nicușor Dan.
Fac apel la toți parlamentarii. Indiferent de prim-ministru, indiferent de miniștri, România trebuie să meargă înainte. Agricultura trebuie susținută. Fermierii români, cei care asigură securitatea alimentară a noastră, a tuturor, trebuie să fie pe primul plan.
De aceea, dragi români, AUR nu trădează. AUR susține fermierii, susține economia românească și susține producția românească”, a declarat Călin Matieș, deputat AUR.
MATERIAL PUBLICITAR POLITIC PARTIDUL ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMANILOR (AUR).
Notificare privind transparența la https://www.realitatea.net/notificare-transparenta-publicitate-politica-2026
![]()
Poate îți place și...

Ion Mînzînă, prins iar cu „fofârlica”, în direct. Alt recital de jigniri pe Facebook chiar în timp ce era făcut deputat bisericesc! ARHIEPISCOPIA ARGEȘULUI, PRECIZARI IMPORTANTE
Rabla 2026: Schimbări majore și reguli noi pentru persoanele fizice
A început „Davosul conservatorilor” la Londra. Conferința care pune ideile înaintea ideologiilor
ACTUAL
Ion Mînzînă, prins iar cu „fofârlica”, în direct. Alt recital de jigniri pe Facebook chiar în timp ce era făcut deputat bisericesc! ARHIEPISCOPIA ARGEȘULUI, PRECIZARI IMPORTANTE
Publicat
acum 7 minutela
23 iunie 2026Autor
admin
O nouă tentativă de a-i păcăli pe argeșeni a fost demascată în direct la PRO ARGEȘ TV. În cadrul emisiunii „Chestiuni Arzătoare”, jurnalistul Iulian Uță a demonstrat cum președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă, s-a lăudat pe rețelele de socializare mintind prin omisiune și folosind imagini vechi pentru a ascunde faptul că a lipsit de la un eveniment ecleziastic important.
Minciuni în text și imagini: Absență motivată de… Republica Moldova

La trei zile după ședința de constituire a Adunării Eparhiale a Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, pe pagina de Facebook a Consiliului Județean Argeș a apărut o postare triumfalistă:
„Președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă, a fost reales deputat în Adunarea Eparhială a Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului și ales deputat în Adunarea Națională Bisericească…”
În realitate, jurnalistul Iulian Uță a demonstrat că postarea ascunde două minciuni gogonate:
- Titlul de deputat național, o simplă propunere: Mînzînă nu a fost ales în Adunarea Națională Bisericească (organism la nivel de Patriarhie), ci este vorba doar despre o simplă propunere, deocamdată, procedurile nefiind finalizate.
- Fuga din țară și poza „expirată”: Cea mai grosolană manipulare este cea vizuală. Ion Mînzînă nici măcar nu a călcat pe la ședința de constituire, fiind plecat din țară în Republica Moldova. Pentru a induce publicul în eroare, acesta a publicat o fotografie veche de 3 ani în care apare alături de ÎPS Calinic. „Jenant!”, a taxat Iulian Uță atitudinea șefului CJ.

În timp ce primea clemență, Mînzînă înjura pe Facebook
Dovada că președintele CJ Argeș era complet deconectat de la solemnitatea evenimentului bisericesc a venit tot prin intermediul online-ului. Potrivit unor capturi de pe pagina vicepreședintelui Adrian Bughiu, exact în orele în care la Arhiepiscopie i se acorda încrederea pentru un nou mandat, Ion Mînzînă dădea un adevărat „recital” de jigniri în spațiul public la adresa cetățenilor. Unul dintre argeșenii insultați a anunțat deja că îl va reclama pe șeful CJ la Poliție.

Arhiepiscopia confirmă: „Nu este adevărat. Este doar o propunere”
Contactați de ziarul PROFIT pentru un punct de vedere, reprezentanții Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului redat integral adevărul – bună parte omis de șeful CJ – și au confirmat indirect că argeșenii au fost iar fentați de politician:
„Domnul Ion Mînzînă a fost invitat să participe la ședința de constituire a Adunării Eparhiale, dar am fost informați că nu este în țară și este plecat în Moldova cu treburi. Fiind ocupați cu desfășurarea ședinței, nu puteam ști ce postează dânsul în spațiul public.
În ceea ce privește faptul că ar fi fost ales și deputat în Adunarea Națională Bisericească, nu este adevărat, pentru că încă nu s-au încheiat procedurile specifice. Probabil domnul Mînzînă, nu voit, ci pentru că nu a știut exact procedurile, din neatenție a afirmat asta, iar dumnealui este, deocamdată, doar una dintre propuneri, alături de domnul academician Gheorghe Păun. Deci încă nu a fost ales”
Scuze la ÎPS Calinic pentru comportamentul suburban: „I s-a mai oferit o șansă”
Întrebați de ce i s-a acordat un nou mandat de deputat eparhial, în condițiile în care în urmă cu două luni Biserica Argeșeană se delimita oficial de limbajul suburban al politicianului, reprezentanții Arhiepiscopiei au explicat că Mînzînă a mers să se „milogească” și să își ceară iertare:
„Da, Arhiepiscopia s-a delimitat de acele ieșiri publice ale domnului Ion Mînzînă. Dumnealui a venit și și-a cerut scuze față de ÎPS Calinic pentru cele întâmplate, precizând că a fost o scăpare de moment. Acum, se poate spune că i s-a mai oferit o șansă prin încredințarea unui nou mandat de deputat eparhial”, a transmis Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului.
Rămâne de văzut cum va justifica Ion Mînzînă în fața electoratului acest nou episod în care imaginea instituției pe care o conduce a fost folosită pentru a lansa știri false, manipulări vizuale grosolane si jignirile-i specifice la adresa cetățenilor.
Așa cum s-a precizat și aseara in cadrul emisiunii, doar reprezentantii Arhiepiscopiei Argeșului decid, în baza unor regulamente proprii, cine face parte din Adunarea Eparhială sau cine îi reprezintă în Adunarea Națională Bisericească (organism la nivel de Patriarhie). Poate că nu supără faptul că Ion Mînzînă face parte din acest organism deliberativ bisericesc, ci supără modul in care acesta se comportă chiar și atunci cand iși anunță o realizare a sa personală, manipulând argesenii prin diverse tactici.
![]()
ACTUAL
Rabla 2026: Schimbări majore și reguli noi pentru persoanele fizice
Publicat
acum 56 de minutela
23 iunie 2026Autor
adminMinisterul Mediului a organizat marți o dezbatere publică privind lansarea rapidă a programului Rabla destinat persoanelor fizice. Autoritățile anunță reguli noi privind eligibilitatea vehiculelor, simplificarea documentației necesare și o mai mare predictibilitate a calendarului de înscrieri, măsuri menite să deblocheze piața auto din România.
Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP) a publicat concluziile dezbaterii publice privind viitorul Programului „Rabla”. Întâlnirea, moderată de secretarul de stat Raul Pop, i-a reunit pe Aura Anca Roxana Cristea (director general AFM) și Tudor Roșca (director de cabinet al ministrului) alături de producători auto, importatori, firme de leasing și asociații profesionale din domeniu.
La discuții au participat și reprezentanți ai sectorului financiar, companii de consultanță, ONG-uri și beneficiari persoane fizice, scopul fiind adaptarea ghidului de finanțare la realitățile pieței auto din România.
Modificări la Rabla: Cele 8 teme majore aflate pe masa ministerului
Dezbaterea a vizat eficientizarea eco-tichetelor și eliminarea birocrației care întârzia achiziția de mașini noi. Conform MMAP, principalele subiecte analizate au fost:
Lansarea accelerată a programului și stabilirea unui calendar fix pentru a crește predictibilitatea pe piața auto;
Tăierea birocrației: Simplificarea procedurilor administrative și reducerea timpului de așteptare pentru procesarea dosarelor;
Acte mai simple: Clarificarea condițiilor de eligibilitate pentru vehicule și a documentelor obligatorii;
Plăți mai rapide: Eficientizarea procesului de decontare a banilor către producătorii validați;
Originea vehiculelor: Criterii noi privind proveniența mașinilor eligibile și impactul acestora asupra pieței din România;
Bugetul pentru electrice: Stabilirea valorii stimulentelor financiare (eco-tichete) pentru mașinile cu emisii reduse și pentru vehiculele 100% electrice;
Țintirea mașinilor cu adevărat vechi: Măsuri speciale care să încurajeze casarea autovehiculelor uzate care sunt utilizate efectiv în trafic, nu doar abandonate;
Transparență digitală: Îmbunătățirea comunicării online cu beneficiarii și dealerii auto.
Schimbări în ghidul de finanțare: Propunerile pe e-mail, incluse în lege
Toți actorii din piața auto au prezentat exemple de bune practici din alte state europene pentru a crea un program mai dinamic, corelat direct cu obiectivele de mediu.
Reprezentanții Ministerului Mediului au anunțat că dezbaterea nu a fost una formală și că deciziile finale vor ține cont de vocea publicului. Toate amendamentele susținute în cadrul întâlnirii, precum și propunerile trimise de cetățeni pe adresa de e-mail a instituției sunt analizate chiar în această perioadă, urmând să fie integrate în forma definitivă a actului normativ ce va reglementa Ghidul „Rabla”.
![]()
ACTUAL
A început „Davosul conservatorilor” la Londra. Conferința care pune ideile înaintea ideologiilor
Publicat
acum 57 de minutela
23 iunie 2026Autor
adminLa Londra a început conferința Alianța pentru Cetățenie Responsabilă, supranumită „Davosul conservatorilor”. Evenimentul reunește sute de activiști, intelectuali, filosofi și analiști care dezbat principalele teme ale momentului, de la direcția în care se îndreaptă lumea până la eșecul clasei politice. Jurnalistul Mihai Belu se află la conferința care pune ideile înaintea ideologiilor și transmite, în exclusivitate la Realitatea PLUS, evoluțiile dezbaterilor despre viitorul civilizației.
[embedded content]
”Au început la Londra lucrările Alliance for Responsible Citizenship, acest așa-zis Davos al conservatorilor. O conferință care adună peste 200 de gânditori din domenii diverse, autori, actori, scriitori, activiști civici, care au venit să dezbată care este viitorul omenirii.
Dacă în partea cealaltă, la Davos, vin multimiliardari care impun anumite direcții de dezvoltare, la Londra au venit filozofi, au venit gânditori, au venit membri ai unor think tank-uri care doresc să pună omul în mijlocul direcțiilor de dezvoltare ale societății”, a declarat Mihai Belu.
Potribit jurnalistului, ”baroneasa Stroud l-a adus în fața auditoriului pe nepotul dizidentului sovietic Aleksandr Soljenițîn. Ignat Soljenițîn a vorbit, la rândul său, despre eșecul capitalismului în forma sa globalistă”.
Prima parte a discuțiilor de la Alliance for Responsible Citizenship a fost încheiată de Sir Marshall, filantropul care a fondat această alianță și care a discutat despre eșecul clasei politice în întregul ei și despre felul în care trebuie demolată și reconstruită întreaga societate.
”Este o conferință care pune în față gânditori, care pune accentul pe aspectele ideologice, spre deosebire de alte manifestări de acest gen care încearcă să impună anumite ideologii fără să le dezbată”, a mai spus Mihai Belu.
![]()
ACTUAL
Culisele „Pactului” propus de PNL, deconspirate de Miron Mitrea: „Se bazează pe voturi de la cei care nu se înțeleg. Vor doar să împartă sute de milioane de euro”
Publicat
acum o orăla
23 iunie 2026Autor
adminConsultările de la Palatul Cotroceni și propunerile avansate de liderii politici pentru depășirea crizei guvernamentale au stârnit o reacție extrem de dură din partea analistului politic Miron Mitrea.
Acesta a desființat scenariile unui guvern minoritar, acuzându-i deopotrivă pe liderii de dreapta și pe cei ai PSD de lipsă de realism politic și ipocrizie. Totodată, Mitrea a lansat o critică severă la adresa președintelui independent Nicușor Dan, explicând de ce actualul sistem constituțional blochează un șef de stat fără partid.
„Nu ai cum să vrei guvern fără PSD, dar pe care PSD să-l voteze”
Analistul politic s-a arătat stupefiat de strategiile prezentate public de Ilie Bolojan (PNL) și Dominic Fritz (USR), catalogând discursurile acestora drept absurde în raport cu regulile matematice din Parlament.
„L-am ascultat pe Ilie Bolojan, l-am ascultat și pe Fritz. Astăzi, de fapt, i-am ascultat pe toți, că n-am ieșit din casă. Dar vreau să mă refer la doi, la cei doi. Am avut senzația că cineva e prost. Ori ei, ori eu. Cineva era prost: ori ascultătorii, ori ei.
Nu poți să spui în mod serios, și să ai toate țiglele pe casă, că vrei o coaliție fără PSD, în niciun caz cu PSD-ul, dar pe care PSD-ul trebuie să o voteze. Trebuie să fii cel puțin stupid ca să fii ilegal, ca PSD să se smintească și să te susțină. Deci, practic, e același lucru ca și când ai fi în coaliție. Nu numai că nu faci coaliție, cum a fost înainte… Adică nu numai că nu ești în guvern și ai niște facilități și niște interese rezolvate cumva, nu? Dar încă te vor vota!”, a declarat Miron Mitrea.
Nici abordarea social-democraților nu a scăpat de critici, analistul taxând strategia partidului condus de Sorin Grindeanu: „Sau, pe partea cealaltă, nici acolo nu-i mai multă inteligență: ne asumăm guvernarea, dar să ne voteze cei care nu ne vor. Deci n-aș putea spune că de partea PSD-ului e mult mai multă inteligență în abordarea asta. Și de aceea am ascultat acest gunoi. Cu guvernele minoritare nu pot apărea, pe semne, chipuri de interese și nu pot rezista.”
Culisele „Pactului” lui Bolojan: Modelul Tăriceanu și împărțirea banilor publici
Mitrea a explicat că propunerea unui „pact de neagresiune” avansată de liderul liberal Ilie Bolojan nu este o noutate, ci o tentativă de a reedita guvernarea minoritară din perioada 2007-2008, când Cabinetul Tăriceanu a supraviețuit datorită unui acord mascat cu opoziția social-democrată. Analistul susține că miza reală din spatele acestor formule este controlul asupra resurselor financiare fără transparență.
„În România au fost două guverne minoritare care au rezistat o perioadă, unul chiar mai mult; mă refer la Tăriceanu, care a avut un deal cu PSD-ul. Acesta, vezi Doamne, stând în opoziție, de fapt l-a sprijinit tot timpul, contra unor costuri politice și nu numai. Cam același lucru cred că propune acum și Ilie Bolojan, chiar dacă nu o spune în cuvintele acestea și folosește doar termenul de «pact de neagresiune» sau susținere pentru o perioadă de șase luni. Adică: «Noi suntem la guvernare, voi ne susțineți și în schimb noi vă dăm bani să faceți ce vreți voi», că așa a fost cu liberalii.
Indiferent care e guvernul minoritar – că v-am zis că sunt două variante, una cu PSD și una cu PNL și cu USR – amândouă sunt la fel de stupide. Pentru că amândouă variantele se bazează pe voturi din partea celor care nu se înțeleg. PNL-ul spune: «Noi vom vota PSD-ul dacă își asumă răspunderea în anumite condiții». USR-ul spune: «Nu!». Păi, dacă PNL-ul ar fi vrut să voteze PSD-ul, și toți spuneau că acest domn Veștea era al PSD-ului, de ce nu au votat acum? Că era un guvern minoritar PSD cu o parte din PNL pe care urma să o dea afară. Deci era aceeași situație.”
Mai mult, analistul a lansat acuzații grave la adresa actualei echipe guvernamentale, susținând că se dorește prelungirea blocajului pentru a gestiona fondurile europene și naționale departe de ochii publicului:
„Nu-i adevărat, Bolojan minte în continuare cu nerușinare. Singura lui dorință este să rămână la guvern cât mai mult, dacă se poate până în toamnă sau până în toamna cealaltă, că nu-l deranjează. El conduce țara cu echipa lui. Ei sunt cei care manipulează banii din seif, și nu sunt puțini. Ei stau și stabilesc cine sunt contractorii, adică cu cine au fost făcute contractele. Totul fără niciun fel de transparență, fără niciun fel de procedură de achiziții publice legale, mână în mână cu bruxellezii, sigur că da. Și vor în continuare să stabilească și cine ia fărâmiturile. Fărâmiturile fiind sute de milioane de euro. Și când o să avem timp, o să-ți explic că, pe lângă contractele mari, sunt multe contracte mici în valoare de sute de milioane de euro. Și stau acolo pe bani, și ei, și USR-ul.”
„Un președinte independent este complet inutil în sistemul românesc”
În finalul analizei sale, Miron Mitrea a mutat reflectorul pe președintele Nicușor Dan, considerat de analist depășit de situație din cauza statutului său de independent, care îl lasă fără o pârghie politică reală și fără o majoritate legislativă care să îi susțină demersurile la Cotroceni.
„Iar ceilalți se uită la ei ca având în frunte un președinte care este incapabil să facă ceva. Și nu-i vina lui, ci e vina celor care l-au votat. Pentru că trebuie să nu înțelegi nimic din politică ca să votezi, pe sistemul constituțional român, un președinte independent. Un președinte independent este ca un cârlig de rufe pus la găluște: nu-i capabil să facă nimic. N-are majoritate, nu face nimic”, a conchis Miron Mitrea.
![]()
ACTUAL
Ajunul Sânzienelor 2026. Tradiții, obiceiuri și superstiții în noaptea de Drăgaică
Publicat
acum o orăla
23 iunie 2026Autor
adminAjunul Sânzienelor, celebrat în noaptea de 23 spre 24 iunie, deschide una dintre cele mai misterioase și încărcate de semnificații sărbători din tradiția românească. Este momentul de trecere spre ziua în care natura este considerată aflată la apogeul puterilor sale, iar granița dintre lumea reală și cea a spiritelor devine, potrivit credințelor populare, mai subțire ca oricând.În această noapte, cunoscută și ca Noaptea de Sânziene, în România se păstrează obiceiuri vechi precum împletirea cununilor din flori de sânziene, aprinderea focurilor ritualice și diverse practici legate de dragoste, noroc și sănătate.
În tradiția populară, noaptea de 23 spre 24 iunie este considerată una magică, în care florile de sânziene capătă puteri de leac, iar fetele își pot afla ursitul.
Ziua de 24 iunie este cunoscută și sub denumirea de „Cap de vară”, fiind legată de perioada solstițiului de vară, de rodul câmpurilor și de puterea plantelor de leac.
Ce sunt Sânzienele
Numele de Sânziene reprezintă în tradiția populară, atât zânele bune ale verii, cât și florile galbene care înfloresc în preajma zilei de 24 iunie.
Sânzienele sunt cunoscute și sub denumirea de Drăgaică, în anumite zone ale țării.
Denumirea de „sânziană” este folosită mai ales în Oltenia, Banat, Transilvania, Bucovina, Maramureș și nordul Moldovei, în timp ce „drăgaică” este întâlnită în Dobrogea, Muntenia și în sudul și centrul Moldovei.
Florile de sânziene, plante erbacee cu flori galbene, erau considerate în vechime plante de leac și erau folosite în diferite obiceiuri populare.
Noaptea de Sânziene. Zânele care aduc rod și vindecare
Potrivit tradiției, în noaptea de 23 spre 24 iunie, Sânzienele plutesc prin aer sau umblă pe pământ.
Se spune că acestea cântă și dansează, dau rod holdelor, aduc fertilitate femeilor căsătorite, înmulțesc animalele și păsările, dau miros și putere de leac florilor, tămăduiesc bolnavii și apără semănăturile de grindină.
În credința populară, Sânzienele sunt zâne bune, dar pot deveni aducătoare de rele dacă nu sunt respectate.
Se spunea că, dacă oamenii lucrează în ziua de 24 iunie, acestea pot stârni vijelii, pot lua rodul câmpurilor și pot lăsa florile fără putere de leac.
Obiceiuri de Sânziene
Unul dintre cele mai cunoscute obiceiuri avea loc în ajunul Sânzienelor, pe 23 iunie.
Fetele mergeau pe câmp și culegeau flori de sânziene, din care împleteau cununi. Acestea erau aruncate peste case.
Dacă o cunună se agăța de horn, era considerat semn că fata urma să se mărite.
În unele zone, fetele agățau cununile în diferite locuri, iar dacă a doua zi le găseau pline de rouă, era semn că se vor căsători în vara care urma.
Și oamenii în vârstă aruncau cununi peste casă, însă cu un alt înțeles. În tradiția populară, dacă o cunună cădea de pe acoperiș, era considerat semn rău.
Noaptea de Sânziene. Tradiții și superstiții
Tot în noaptea de Sânziene, fetele își puneau flori de sânziene sub pernă, cu credința că își vor visa ursitul.
Un alt obicei era legat de vite. Cununa împletită din flori era dusă în ocolul animalelor, iar fata o oferea spre mâncare unei vite, cu ochii închiși.
Se credea că înfățișarea animalului care se apropia de cunună arăta cum va fi viitorul soț.
În noaptea de Sânziene, flăcăii aprindeau focuri, învârteau făclii și rosteau strigături. Focul era considerat un simbol al soarelui și al purificării.
Unul dintre versurile păstrate în tradiție era:
„Du-te soare, vino lună,
Sânzienele îmbună,
Să le crească floarea-floare,
Galbenă, mirositoare”
Obiceiul era legat de dorința de belșug, noroc și căsătorie pentru tineri.
Flori de Sânziene puse la colțul casei
Gospodarii puneau, în seara din ajunul sărbătorii, flori de sânziene la colțul casei dinspre răsărit.
Dacă a doua zi găseau fire de păr de la animale în cununi, era semn că animalele vor fi sănătoase și gospodăria va avea parte de un an bun.
Florile de sânziene erau considerate plante care apără casa, animalele și oamenii de rele.
Un alt obicei vechi era legat de roua din dimineața zilei de 24 iunie. Bătrânele satului adunau roua Sânzienelor din locuri neatinse și necalcate.
Se spunea că, dacă la întoarcerea spre casă nu vorbeau cu nimeni și nu întâlneau pe nimeni, roua putea fi folosită ca leac pentru sănătate, frumusețe și dragoste.
Florile galbene de sânziene erau considerate în trecut plante de leac. În ziua de 24 iunie, acestea erau vândute ușor în târguri și sate.
Cei care le vindeau strigau: „Ia sânzienele, sunt bune de leac, aduc noroc!” sau „Apără de toate relele, de toate bolile!”.
În credința populară, sânzienele aveau puterea de a proteja oamenii, gospodăria, animalele și recoltele, potrivit sursei.
![]()
ACTUAL
Fenomenul care ‘prăjește’ Europa: Ce este ‘blocajul omega’ și de ce aduce temperaturi extreme
Publicat
acum 2 orela
23 iunie 2026Autor
admin

Valul de căldură intens care cuprinde Europa de Vest şi care a dus deja la peste 40 de decese numai în Franţa este alimentat de un fenomen meteorologic cunoscut sub numele de „blocaj omega”, relatează Reuters, potrivit news.ro.
Ce este „blocajul omega”
Blocajul omega îşi are numele de la forma literei greceşti Ω — cu o protuberanţă de aer cald, de înaltă presiune, situată între două sisteme de joasă presiune mai reci.
Elementul de „blocaj” se referă la modul în care zona de înaltă presiune cu aer cald rămâne blocată. În condiţii normale, curentul jet transportă sistemele meteorologice în mod constant de la vest la est. Însă, în timpul unui blocaj omega, acest flux este perturbat şi se poate devia dramatic spre nord şi spre sud, izolând sistemele de presiune. Vânturile de ghidare mai slabe şi contrastele de temperatură din atmosferă contribuie la aceste tipare de mişcare lentă şi blocaj.
Cum favorizează temperaturile extreme
Rezultatul este că aerul cald şi stagnant rămâne blocat deasupra aceleiaşi zone. Blocajele omega durează de obicei între trei şi zece zile, dar pot persista şi săptămâni întregi.
Sub zona de presiune ridicată din centru, condiţiile devin calde şi uscate. Presiunea ridicată împiedică, de asemenea, formarea norilor, rezultând un cer senin şi însorit, care permite temperaturilor să crească.
Efecte diferite în Europa
Condiţiile de acest gen sunt cele care „prăjesc” Franţa şi Spania, unde temperaturile au depăşit 40 de grade Celsius (104 grade Fahrenheit).
Regiunile aflate în zonele de joasă presiune care flanchează valul de căldură sunt, între timp, mai predispuse la condiţii mai răcoroase şi ploioase.
Marea Britanie se află la graniţa dintre sistemul de înaltă presiune şi aerul mai rece din nord-vest – generând căldură intensă în sud şi est, precum şi condiţii mai răcoroase şi mai umede în nord şi vest, potrivit Serviciului Meteorologic al Regatului Unit (Met Office).
Legătura cu schimbările climatice
Oamenii de ştiinţă nu au ajuns încă la un consens cu privire la modul în care schimbarea climei afectează frecvenţa fenomenelor de blocaj precum acesta.
Cu toate acestea, consensul ştiinţific global este clar: schimbările climatice cresc frecvenţa şi intensitatea valurilor de căldură.
Emisiile de gaze cu efect de seră, provenite în principal din arderea cărbunelui, petrolului şi gazelor, au încălzit planeta cu 1,3 °C faţă de perioada preindustrială. Această temperatură de referinţă mai ridicată înseamnă că valurile de căldură ating temperaturi mai mari.
Ce spun cercetătorii
Europa se confruntă în prezent cu valuri de căldură cu 2 până la 4 grade mai fierbinţi decât ar fi fost fără încălzirea provocată de om, a declarat Clair Barnes, cercetător asociat în domeniul fenomenelor meteorologice şi climatice extreme la Imperial College London. Ca urmare, atunci când apar fenomene precum blocajele omega, căldura rezultată poate fi semnificativ mai intensă.
![]()

Ion Mînzînă, prins iar cu „fofârlica”, în direct. Alt recital de jigniri pe Facebook chiar în timp ce era făcut deputat bisericesc! ARHIEPISCOPIA ARGEȘULUI, PRECIZARI IMPORTANTE
Rabla 2026: Schimbări majore și reguli noi pentru persoanele fizice
A început „Davosul conservatorilor” la Londra. Conferința care pune ideile înaintea ideologiilor
Culisele „Pactului” propus de PNL, deconspirate de Miron Mitrea: „Se bazează pe voturi de la cei care nu se înțeleg. Vor doar să împartă sute de milioane de euro”
Proiectul propus de AUR pentru susținerea producătorilor de lapte ecologic a fost adoptat de Senat

VESTE URIAȘĂ PENTRU CURTEA DE ARGEȘ! După 9 luni de coșmar și „Criza Apei”, buletinele DSP arată că apa este din nou POTABILĂ. Autoritățile TAC în continuare!

Alertă în Argeș: Trafic restricționat pe DN 73 și locatari evacuați în Mărăcineni, după alerta privind un colet suspect

CRUZIME LA CĂLINEȘTI, ARGEȘ: Bărbat de 63 de ani, reținut de polițiști după ce și-a ucis câinele în bătaie

Circulația se reia de ASTĂZI PE DJ 741 ȘTEFĂNEȘTI – MIOVENI, dar cu restricții de tonaj și semafoare!

Cu ce lemn se construiește o fațadă de casă care să nu necesite vopsire în fiecare an? Recomandări de produse în 2026

VIDEO | Incendiu violent la Poienarii de Argeș – Casă făcută scrum

VIDEO | Acțiune de salvare extremă a jandarmilor montani argeșeni împreună cu Salvamont Argeș

VIDEO – VIAȚA BATE FILMUL! Tânăr dispărut în urmă cu 9 ani , găsit de jandarmii argeșeni

VIDEO | Un șofer de Audi a plecat cu tot cu pompă după ce și-a alimentat mașina

VIDEO | Percheziții la traficanții de droguri din Argeș – 8 persoane duse la audieri de mascați
PITEȘTI

Ion Mînzînă, prins iar cu „fofârlica”, în direct. Alt recital de jigniri pe Facebook chiar în timp ce era făcut deputat bisericesc! ARHIEPISCOPIA ARGEȘULUI, PRECIZARI IMPORTANTE
O nouă tentativă de a-i păcăli pe argeșeni a fost demascată în direct la PRO ARGEȘ TV. În cadrul emisiunii...

ACCIDENT GRAV ÎNTRE BEREVOEȘTI ȘI SLĂNIC: TREI VICTIME DUPĂ IMPACTUL DINTRE UN AUTOTURISM ȘI O AUTOBASCULANTĂ
Un accident rutier grav a avut loc recent pe drumul legătură dintre localitățile Berevoești și Slănic, fiind implicate o autobasculantă...

ȘOC! Ludovic Orban îi ia locul Alinei Gorghiu la șefia PNL Argeș
Cutremur total în Partidul Național Liberal după Congresul desfășurat duminică, 21 iunie! Schimbări radicale de trupe și decizii care vor...

Accident grav pe Autostrada A1, Pitești – Curtea de Argeș: Intervenție de urgență pentru descarcerarea a două victime
Un accident rutier deosebit de grav s-a produs in urma cu putin timp pe Autostrada A1, pe sensul de mers...
Curtea de Argeș

Echipa „VV Robots” cucerește America: Performanță de excepție a echipei de robotică a Colegiului Vlaicu Vodă din Curtea de Argeș
Ziua de 21 iunie 2026 va rămâne tipărită cu litere de aur în istoria de 107 ani a Colegiului Național...

Cazare Argeș – Locul unde relaxarea întâlnește cazarea la superlativ în inima Argeșului, Casa Narcisa
Atunci când agitația cotidiană devine copleșitoare, evadarea în natură rămâne singurul remediu veritabil. Dacă ești în căutarea unei destinații care...

Alertă în Argeș: Trafic restricționat pe DN 73 și locatari evacuați în Mărăcineni, după alerta privind un colet suspect
O mobilizare masivă a forțelor de ordine are loc în aceste momente în localitatea Mărăcineni, județul Argeș. Autoritățile au instituit...

VESTE URIAȘĂ PENTRU CURTEA DE ARGEȘ! După 9 luni de coșmar și „Criza Apei”, buletinele DSP arată că apa este din nou POTABILĂ. Autoritățile TAC în continuare!
După aproape 9 luni de calvar, în care zeci de mii de argeșeni au trăit cu frica în sâni și...

ATENȚIE, CURTEA DE ARGEȘ! Joi seara, dezinsecție în parcurile și locurile de joacă din oraș – CE TREBUIE SĂ ȘTIȚI
Primăria Municipiului Curtea de Argeș anunță că acțiunea de dezinsecție terestră, programată inițial pentru data de 10 iunie și amânată...
Mioveni

CRUZIME LA CĂLINEȘTI, ARGEȘ: Bărbat de 63 de ani, reținut de polițiști după ce și-a ucis câinele în bătaie
O cruzime fără margini a avut loc în județul Argeș, unde un bărbat a fost reținut de polițiști după ce...

Circulația se reia de ASTĂZI PE DJ 741 ȘTEFĂNEȘTI – MIOVENI, dar cu restricții de tonaj și semafoare!
O veste mult așteptată de mii de șoferi din județul Argeș! După luni bune de blocaj și rute ocolitoare care...

Subprefectul Dragoș Predescu dezlănțuit după cazul fără precedent de la Călinești: „PSD a transformat comuna într-o feudă condusă de o familie!”
Situație fără precedent în județul Argeș. Subprefectul Dragoș Predescu a reacționat tranșant în urma dezvăluirilor din presa locală, care arată...

ALERTĂ MAXIMĂ LA CĂLINEȘTI! Un infractor condamnat a ocupat ilegal biroul primarului și împarte dreptatea în comună! Poliția și Prefectura TAC în fața unui abuz fără precedent în România!
Caz de o gravitate absolut uluitoare, fără precedent în istoria administrației publice din România, chiar în comuna Călinești, județul Argeș!...
Câmpulung

NU RATA! MApN recrutează aproape 7.000 de soldați și gradați
Ministerul Apărării Naționale (MApN) a aprobat planul de recrutare pentru prima serie din 2026 a soldaților și gradaților profesioniști. Românii...

Lovitură pentru turismul argeșean: ISU Argeș „mătură” hotelurile și restaurantele cu controale și amenzi pe bandă rulantă
Turismul din județul Argeș, și așa destul de firav și măcinat de probleme economice, primește o nouă lovitură, de data...

Lagărul Uzunu se închide: DSVSA Argeș a declanșat sfârșitul unuia dintre cele mai controversate adăposturi de câini din România
În data de 8 iunie DSVSA Giurgiu, în baza propunerii DSVSA Argeş, a dispus închiderea adăpostului. ASPA IVETS, administratorul adăpostului...
În Trend
ACTUALacum 2 săptămâniALERTĂ MAXIMĂ LA CĂLINEȘTI! Un infractor condamnat a ocupat ilegal biroul primarului și împarte dreptatea în comună! Poliția și Prefectura TAC în fața unui abuz fără precedent în România!
ACTUALacum 6 zileVESTE URIAȘĂ PENTRU CURTEA DE ARGEȘ! După 9 luni de coșmar și „Criza Apei”, buletinele DSP arată că apa este din nou POTABILĂ. Autoritățile TAC în continuare!
LIFESTYLEacum 2 săptămâniDe ce unele mirese găsesc rochia perfectă în prima zi, iar altele după zeci de probe
ACTUALacum o săptămânăRevolta unui preot din Argeș, lăsat fără drept de slujire: „Ar trebui să vă intereseze că nu avem Guvern, țara e așa cum o vedeți!”
ACTUALacum 2 săptămâniCe este certificatul constatator și de ce ți-l cere banca
Administratieacum 2 săptămâniAnunțul de mediu online vs. la redacție: ce s-a schimbat în 2026
ACTUALacum 2 săptămâniSubprefectul Dragoș Predescu dezlănțuit după cazul fără precedent de la Călinești: „PSD a transformat comuna într-o feudă condusă de o familie!”
DIVERSEacum 2 săptămâniPachet medical gratuit pentru românii de peste 40 de ani! Ce conține și cum îl poți obține











Ultimele Comentarii