NATIONAL

Posibila adversară a Simonei Halep din turul trei de la Wimbledon 2022

Publicat

in

​Magdalena Frech a obținut joi calificarea în turul al treilea de la Wimbledon, fază a competiției în care va juca împotriva Simonei Halep.

Simona HalepFoto: PA Images / Alamy / Alamy / Profimedia

Aflată pe locul 92 în ierarhia mondială, Frech a învins-o în două seturi pe slovaca Anna Karolina Schmiedlova (84 WTA), scor 6-4, 6-4. Partida a durat o oră și 39 de minute.

Pentru poloneză în vârstă de 24 de ani va urma un meci cu învingătoarea meciului dintre Simona Halep (18 WTA) și Kirsten Flipkens (190 WTA). Partida este transmisă în format LiveTEXT pe HotNews.ro.

Cine este Magdalena Frech

24 de ani, născută la Lodz, Polonia. Are 1.71 metri și cel mai sus în clasamentul WTA a fost pe locul 86 (aprilie 2022). A câștigat din tenis $903.937. Nu are niciun titlu WTA în palmares, iar în prezent se află pe locul 92 mondial.

Simona Halep și Magdalena Frech s-au mai întâlnit de două ori până acum, iar sportiva noastră s-a impus de fiecare dată: 6-2, 6-0 la Praga (2020) și 6-4, 6-3 la Australian Open (2022).

De

Tottenham Hotspur a suferit al patrulea eșec la rând în Premier League. Echipa unde evoluează și Radu Drăgușin a pierdut pe terenul lui Liverpool, scor 4-2, în etapa cu numărul 36.

Ange PostecoglouFoto: Neil Hanna / Zuma Press / Profimedia

Liverpool – Tottenham 4-2

Formația antrenată de Jurgen Klopp a deschis scorul în minutul 16 prin Mohamed Salah, iar Robertson a stabilit scorul pauzei în minutul 45.

În a doua repriză, Gakpo (min 50) a triplat avantajul lui Liverpool, iar Harvey Elliott a rezolvat partida (min 59), reușind să puncteze din pasa lui Salah.

Richarlison a redus din diferență în minutul 72, iar scorul final a fost stabilit de Son (min 77).

Radu Drăgușin a fost și de această dată rezervă neutilizată la Tottenham.

NATIONAL

Cum s-a schimbat intenția de vot pentru partide în funcție de alianțele la guvernare (sondaje)

Publicat

in

De

PSD, PNL, USR și AUR au experimentat în ultimii patru ani scăderi în sondaje, în unele cazuri aproape de înjumătățirea procentelor, precum și creșteri substanțiale a intenției de vot, pe măsură ce alianțe s-au format și s-au destrămat, reiese din sondajele de opinie realizate la nivel național de CURS.

PSD se află într-un moment electoral favorabil

După ce a câștigat alegerile parlamentare din decembrie 2020 și nu i-a fost acordat de șeful statului funcția de premier, PSD s-a menținut peste pragul de 30% în sondaje. Social-democrații au atins „vârful de formă” chiar înainte de intrarea acestora la guvernare, astfel că octombrie 2021 prindea PSD-ul cu 39% în sondaje.

Asocierea la guvernare cu PNL a costat PSD 3-4 procente în intenția de vot, iar preluarea de către PSD a funcției de premier a fost inițial de rău augur pentru partid, social-democrații intrând cu 30% în sondaje în anul electoral 2024.

În cel mai recent sondaj CURS realizat la nivel național al CURS, PSD a urcat la 37% în aprilie.

Liberalii și-au revenit din picaj

După un scor de 25,4% la alegerile parlamentare din 2020, PNL a devenit vioara întâi la guvernare alături de USR și UDMR.

Din postura de partid dominant la guvernare, PNL a suferit o prăbușire în intenția de vot, iar alianța cu PSD a dăunat și mai mult partidului, astfel că liberalii au atins pragul de jos în ianuarie 2022, cu doar 16% în intenție de vot.

După o scurtă „revigorare” a partidului la 23-24%, PNL a continuat să evolueze în intenția de vot în jurul a 19-20%, iar în ultimul sondaj de opinie CURS liberalii au sărit la 25%.

Cuvântul de ordine la PNL și PSD este „stabilitate”, aceasta fiind invocată pentru menținerea alianței în ciuda diferențelor ideologice între cele două formațiuni.

USR și-a găsit colac de salvare, AUR joacă la extreme

Intrarea și ieșirea USR de la guvernare, cu scandalul de rigoare, a costat partidul aproape jumătate din zestrea electorală. USR ajunsese de la 15,6% în decembrie 2020 la 8% în vara lui 2022, iar pe fondul luptelor interne și apariția concurentului REPER, USR-iștii au rămas într-o plajă de 10-12% în sondaje. Odată cu formarea alianței de dreapta cu PMP și Forța Dreptei, noua construcție politică a înregistrat o creștere în intenția de vot și se situa la 14% în luna aprilie, conform sondajelor CURS.

După intrarea în Parlament, AUR nu s-a dezumflat, ba din contră, a urcat până la 16% în intenția de vot imediat după ce PNL și PSD s-au aliat la guvernare. „Rocada” premierilor și instalarea la Palatul Victoria a unui premier PSD au coincis cu urcarea AUR în sondaje la un maxim de 20-21%. Însă odată cu începutul anului electoral 2024 a început un picaj pentru AUR, partidul fiind cotat cu 10% în cel mai recent sondaj CURS la nivel național, din luna aprilie.