Conecteaza-te cu noi

NATIONAL

Novak Djokovic, în sferturi la ATP Monte Carlo – Prestație sub așteptări pentru liderul mondial

Publicat

in

Deși s-a calificat după doar două seturi în sferturile Mastersului de la Monte Carlo, duelul cu italianul Lorenzo Musetti (24 ATP) nu a fost unul ușor pentru Novak Djokovic, care a comis mai multe erori decât de obicei.

Novak DjokovicFoto: Valery HACHE / AFP / Profimedia

Novak Djokovic, duel cu Alex De Minaur în sferturile ATP Monte Carlo

Liderul mondial Novak Djokovic a avut nevoie de două ore pentru a-l învinge pe Lorenzo Musetti, scor 7-5, 6-3.

Totuși, cele opt gameuri câștigate de italian, pe lângă trei breakuri reușite au arătat mai multe erori din partea lui Nole.

Sub ritmul său obișnuit de joc, principalul favorit a comis 19 erori neforțate, însă imprecizia lui Musetti în multe momente l-a ajutat în obținerea calificării după doar două seturi.

În sferturile de finală, Novak Djokovic îl va întâlni pe australianul Alex De Minaur (11 ATP).

ATP Masters 1000 Monte Carlo se desfășoară în perioada 7-14 aprilie pe zgură și oferă premii totale în valoare de 5.950.575 de dolari. Campionul en-titre este rusul Andrey Rublev, în timp ce Rafael Nadal este liderul autoritar al trofeelor cucerite: 11.

După retragerea lui Carlos Alcaraz, principalii favoriți la ATP Monte Carlo sunt Novak Djokovic și Jannik Sinner.

De

​Dan Petrescu a revenit cu un succes pe banca celor de la CFR Cluj. Ardelenii s-au impus în derby-ul cu Rapid București, scor 3-2, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 8 a play-off-ului SuperLigii României.

Dan PetrescuFoto: Massimo Insabato / Zuma Press / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

CFR Cluj – Rapid București 3-2

Formația antrenată de Bogdan Lobonț a început excelent partida din Gruia și a deschis scorul în minutul 16 prin Krasniqi, care l-a executat pe Sava cu un șut din marginea careului.

4 minute mai târziu, CFR Cluj a restabilit egalitatea prin Bîrligea, vârful reușind să fructifice o centrare perfectă venită de la Otele.

Același Otele a adus-o pe CFR Cluj în avantaj în minutul 30 al disputei, la o fază la care a tras pe colțul scurt.

În a doua repriză, clujenii au continuat ofensiva la poarta lui Ungureanu, iar Otele a punctat din nou, în minutul 56.

Fără victorie în acest play-off, Rapidul nu a vrut să renunțe, iar Burmaz a redus din diferență cu o execuție senzațională din lovitură liberă (min 60).

În minutul 71, centralul Marian Barbu a acordat lovitură de la 11 metri pentru giuleșteni, însă Rrahmani nu a putut să îl învingă pe Sava, care a respins mingea în corner.

Pentru Rapid a fost a șaptea înfrângere din play-off.