Stai conectat...

DIVERSE

EXCLUSIV CUTIA NEAGRĂ Ilie Bolojan și reziștii își pun la adăpost oamenii, „pentru momentul debarcării”. Ordinul scris pe genunchi și plin de prevederi care frizează abuzul

Publicat

la

Prima lovitura a fost în urmă cu 1 an, când s-a făcut transferul de la CNAIR la CNIR, companie condusa de un apropiat al USR, Gabriel Budescu, al proiectului Chiribiș-Biharia. Și asta tot la presiunile lui Ilie Bolojan, pe atunci prim-ministru în plin mandat.

Pentru cei care nu sunt familiarizati cu ițele proiectelor de infrastructură, aceasta sectiune din autostrada Transilvania este construita de Precon, firma care aparține omului de afaceri bihorean Beniamin Rus. Adică un alt personaj din cercul de interese al lui Ilie Bolojan. Tot Precon va construi primul lot din Arad-Oradea pe care acum ministrul USR Radu Miruță vrea să îl transfere de la CNAIR la CNIR.

Trebuie punctat că anul trecut, în urma solicitării imperative a lui Ilie Bolojan de a nu mai fi începute șantiere noi pe fondul lipsei banilor, CNAIR a dat Ordinul de Începere a lucrarilor în luna mai 2027. Însă acest lucru nu i-a convenit lui Bolojan, care și-a vazut prietenul pus în așteptare. Pentru că presiunile lui la adresa CNAIR de a începe doar pentru acest șantier lucrările mai devreme nu a avut succes, Bolojan i-a cerut probabil lui Miruță sa mute proiectul la CNIR.

Citește și: Se așteaptă negocieri tensionate cu Nicușor Dan. Cum influențează mesajul lui Ilie Bolojan jocul politic

De ce? Pentru că acolo îl are la degetul mic pe Gabriel Budescu, cel care zice da la orice îi solicita Bolojan și USR, desi conduce o companie fără capacitatea de a implementa proiecte de o asemenea anvergură.

Cu doar 75 de oameni, majoritatea nepregătiți pentru construcții reale și fără Unități de Implementare, este la mintea cocoșului că aceste proiecte se vor bloca rapid. Dar nu înainte ca anumite sume de bani să intre în buzunarele potrivite. Ce se va întampla după aia cu proiectele în cauză nu îi interesează pe cei din cercul lui Bolojan.

Lucrurile însă nu se opresc aici! Mai nou, săptamâna asta, Miruță încurajat de puterea temporară pe care o are, a dat un ordin prin care vrea să transfere și alte 5 proiecte de la CNAIR la CNIR. Bineînțeles că ordinul este scris pe genunchi și este plin de prevederi care frizează abuzul.

Așa cum era de așteptat, a venit reacția CNAIR, care demontează Ordinul ministrului Miruță și care arată fără echivoc că proiectele nu pot fi transferate la CNIR după ureche. În plângerea prealabilă depusă astăzi, CNAIR cere revocarea integrală a Ordinului dat de Miruta. Argumentele sunt clare: a fost emis fără consultarea CNAIR, fără motivare, si mai mult, de un guvern interimar. CNAIR demonstrează că CNIR nu are capacitate să preia cinci proiecte majore de sute de km. Termenele de 15 zile sunt imposibile, iar transferul riscă blocaje, întârzieri și pierderea fondurilor europene.

Însă gruparea care conduce Ministerul Transporturilor nu acceptă un refuz și nu vede cu ochi buni aplicarea legii. Ca atare l-a aruncat în luptă și pe Horațiu Cozma, secretar de stat la MT din partea USR și om de casă a lui Drulă. În paranteză fie spus, Cătălin Drulă s-a obișnuit să vină în această perioadă pe la ministerul Transporturilor, deși nu are nicio calitate oficială.

Citește și: Ilie Bolojan sare în apărarea Oanei Gheorghiu: „Nu consider că a făcut ceva ilegal sau imoral”

Revenind însă la subiect, Horațiu Cozma, supărat că proiectele nu ajung la CNIR așa cum vrea el, a transmis o scrisoare amenințătoare directorului CNAIR, Cristian Pistol, prin care sugerează inclusiv că il va putea demite dacă nu se conformează. Asta deși potrivit Ordinului de ministru, CNAIR ar avea la dispoziție 15 zile pentru transferul proiectelor.

Deci demersul făcut 11 zile mai devreme față de termenul stabilit, are iz de abuz și de intimidare la adresa Directorului General al CNAIR, Cristian Pistol, care nu este în gașca bolojenisto-useristă. Vom vedea în zilele următoare cum vor evolua evenimentele și daca abuzurile unui premier demis, sustinut de o gașcă sulfuroasă, vor avea câstig de cauză.

Loading

DIVERSE

Trei zodii care s-au născut ca să fie în lumina reflectoarelor

Publicat

la

Trei zodii care s-au născut ca să fie în lumina reflectoarelor. Există oameni care par să se nască direct cu un reflector deasupra capului. Potrivit astrologilor, printre aceștia se numără Gemenii, Balanțele și Vărsătorii.

Trei zodii care s-au născut ca să fie în lumina reflectoarelor. Gemeni – vocea care nu poate fi ignorată

Gemenii au un dar rar: știu să vorbească pe limba oricui și să prindă instant conexiunea cu publicul. Au inteligență vie, replică rapidă și un umor care îți rămâne în minte, iar toate acestea îi fac irezistibili în fața oricărei audiențe. Când un Geamăn povestește ceva, ceilalți pur și simplu se opresc și ascultă, pentru că simt că nu e doar informație, e show. Au un talent natural pentru comunicare – fie că vorbim de televiziune, radio, online, scenă sau chiar mediul profesional, se fac remarcați ușor.

Citește și Mai sunt două zile din alinierea planetară Mercur–Venus–Jupiter–Lună! Universul deschide un portal al oportunităților pentru aceste 4 zodii. Vezi cine poate atrage bani și șanse unice!

Gemenii sunt și extrem de adaptabili, așa că pot trece de la un stil la altul fără să-și piardă autenticitatea, lucru esențial pentru a rămâne relevanți într-o lume care se schimbă rapid. Nu se tem de expunere, ba chiar se încarcă din ea, iar curiozitatea lor îi împinge mereu să încerce idei noi, proiecte noi, formate noi. Faima pentru ei nu vine neapărat doar dintr-un singur talent, ci din modul lor complet de a fi: spontani, vii, plini de viață, mereu „pe fază”.

Citește și Conjuncţie magică Lună–Venus în 17 iunie 2026. Ce vis poate deveni realitate pentru zodia ta

Știu să se facă plăcuți, dar știu și să fie controversați, dacă simt că asta le servește mesajul. Lumea are nevoie de voci care să spargă monotonia, iar Gemenii exact asta fac: animă, trezesc, intrigă. Nu e de mirare că mulți influenceri, artiști, entertaineri sau oameni de media sunt născuți în această zodie sau au un puternic accent geminian în hartă. Atunci când își asumă darul lor de comunicatori, faima devine mai degrabă un efect secundar inevitabil decât o țintă forțată.

Citește continuarea pe sfatulpărinților.ro. 

Loading

Citește tot

DIVERSE

Mercenarul Horaţiu Potra, pus în libertate și plasat în arest la domiciliu de Curtea Supremă de Justiție

Publicat

la

Judecătorii ÎCCJ au admis contestaţia formulată de inculpatul Potra Horaţiu împotriva încheierii din data de 10 iunie 2026 pronunţată de judecătorul de cameră preliminară din cadrul Curţii de Apel Bucureşti – Secţia a II-a penală, în dosarul nr.6008/2/2025/a8.

Magistrații au înlocuit astfel măsura arestării preventive cu măsura preventivă a arestului la domiciliu faţă de inculpatul Potra Horaţiu (date de stare civilă) pe o durată de 30 de zile, începând cu data de 17 iunie 2026 până la data de 16 iulie 2026, inclusiv.

Horațiu Potra își recuperează averea. Tribunalul Sibiu a ridicat sechestrul pe bunurile sale. Decizia este definitivă

În baza art. 221 alin. (1) şi (2) Cod procedură penală, pe durata arestului la domiciliu inculpatul Potra Horaţiu are următoarele obligaţii:

  • să nu părăsească imobilul în care locuieşte din mun…, fără permisiunea organului judiciar;
  • să se prezinte în faţa judecătorului de cameră preliminară sau a instanţei de judecată ori de câte ori este chemat;
  • – să nu comunice cu ceilalţi coinculpaţi, respectiv Georgescu Călin, Lup Andrei Florin, Lup Ioan, Hauptman Manfred-Ioan, Borişcă Cristian Sergiu, Comiza Adrian-Inocenţiu, Dragoman Vasile Leonard, Lechinţan Traian, Mureşan Ovidiu Claudiu, Panţa Dan Cristian, Timofti Constantin, Lăpădatu Claudiu Marian, Dărăbanţ Matei, Aniţei Iulian, Goloşoiu Mihail Alex, Apahidean Marius Samuel, Szanto Daniel, Moldovan Dionisie, Lascu Bogdan Florin şi nici cu martorii propuşi prin rechizitoriu, respectiv Jbara Mohamed, Dumitru Alexandrina, Burcea Marin, Ursu Adrian, Grozav Nicolae Alexandru, Luca Daniel Cosmin, Stoian Emil Ovidiu, Bagameri Ferenc Norbert, Bagameri Erik Robert, Rus Traian Augustin, Velcherean Răzvan Marcel, Lup Florina Gabriela, Doroga Dorel Cristian, Bădeancă Darius Florin, Bîlu Bogdan Andrei, Prisăcariu Adrian Cosmin, Costea Nicolae, Pop Ioan Emil, Gligor Adrian Antonio, Vasiu Darius Ovidiu, Roşca Adrian Sebastian, Sechila Eugen Ionuţ direct sau indirect, pe nicio cale.
  • În baza art. 221 alin. (3) Cod de procedură penală dispune ca inculpatul Potra Horaţiu să poarte permanent un dispozitiv electronic de supraveghere.
  • În temeiul art. 221 alin. (3) raportat la art. 215 alin. (2) lit. j) din Codul de procedură penală impune inculpatului Potra Horaţiu obligaţia să nu deţină, să nu folosească şi să nu poarte arme.
  • În baza art. 221 alin. (4) din Codul de procedură penală, atrage atenţia inculpatului Potra Horaţiu că, în caz de încălcare cu rea-credinţă a măsurii sau a obligaţiilor ce îi revin, măsura arestului la domiciliu poate fi înlocuită cu măsura arestării preventive.
  • Desemnează cu supravegherea inculpatului Inspectoratul de Poliţie Judeţean Sibiu.
  • În baza dispoziţiilor art. 221 alin. (8) din Codul de procedură penală copia minutei prin care s-a dispus măsura arestului la domiciliu se comunică, de îndată, inculpatului, Inspectoratului de Poliţie Judeţean Sibiu, ca organ desemnat cu supravegherea, Poliţiei Municipiului Medias, ca organ de poliţie în a cărei circumscripţie locuieşte inculpatul, serviciului public comunitar de evidenţă a persoanelor şi organelor de frontieră.
  • Dispune punerea de îndată în libertate a inculpatului Potra Horaţiu (date de stare civilă) de sub puterea mandatului de arestare preventivă nr. 1/U din data de 28.02.2025, emis în baza încheierii nr. 90 din data de 28 februarie 2025 pronunţată de judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie – Secţia penală, în dosarul nr. 462/1/2025, definitivă prin încheierea nr. 2/C din data de 13 martie 2025, pronunţată de completul de judecători de drepturi şi libertăţi din cadrul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie – Secţia penală în dosarul nr. 522/1/2025, dacă nu este reţinut sau arestat în altă cauză.
  • Cheltuielile judiciare ocazionate de soluţionarea contestaţiei formulate de inculpatul Potra Horaţiu rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în camera de consiliu, astăzi, 17 iunie 2026.

Decizia ÎCCJ în dosarul Potra: Ce se întâmplă cu mercenarul care a încercat să destabilizeze ordinea constituțională

Loading

Citește tot

ACTUAL

VESTE URIAȘĂ PENTRU CURTEA DE ARGEȘ! După 9 luni de coșmar și „Criza Apei”, buletinele DSP arată că apa este din nou POTABILĂ. Autoritățile TAC în continuare!

Publicat

la

Autor

După aproape 9 luni de calvar, în care zeci de mii de argeșeni au trăit cu frica în sâni și au fost obligați să care apă la bidoane, vine, în sfârșit, o veste uriașă: apa de la robinetele din Curtea de Argeș a revenit la parametrii normali și este din nou potabilă!

Informația nu este o simplă speculație, ci este confirmată oficial de ultimele buletine de analiză efectuate de Direcția de Sănătate Publică (DSP) Argeș, finalizate alaltăieri, pe 15 iunie 2026. Potrivit acestor documente oficiale, toți parametrii bacteriologici și chimici se încadrează acum în limitele legale.

Cu toate acestea, un mister adânc plutește în continuare peste această situație: de ce autoritățile locale și conducerea Aquaterm 98 SA refuză să anunțe oficial populația? Dacă în timpul crizei comunicarea a fost deficitară, rămâne de neînțeles de ce nici măcar veștile bune nu sunt transmise cetățenilor care au suferit atâtea luni.

CLICK AICI PENTRU A VEDEA BULETINELE DSP ARGES

Ce a însemnat „Scandalul Apei” la Curtea de Argeș

Pentru a înțelege amploarea acestei vești, trebuie să ne amintim prin ce au trecut locuitorii Orașului Regal în ultimele trei sferturi de an. Ceea ce mass-media și localnicii au numit generic „Criza Apei de la Curtea de Argeș” a fost un adevărat scandal de sănătate publică.

Timp de 9 luni, apa furnizată de operatorul Aquaterm 98 SA a fost complet de neutilizat pentru consumul uman. Problemele au fost extrem de grave:

  • Turbiditate extremă: Apa curgea adesea maro sau tulbure la robinete, fiind plină de impurități.
  • Pericol biologic: Analizele repetate din ultimele luni au scos la iveală prezența unor bacterii periculoase, transformând apa de la robinet într-un real pericol pentru sănătatea copiilor și a adulților.
  • Impactul social: Zeci de mii de cetățeni au fost condamnați la cheltuieli uriașe pentru apă îmbuteliată, iar imaginea unui municipiu istoric și turistic a fost grav afectată.

Limpezire la robinete, dar opacitate la Primărie

Deși buletinele DSP din 15 iunie arată clar că „apa s-a limpezit” și a redevenit sigură pentru băut și gătit, tăcerea oficialilor adâncește neîncrederea oamenilor. Este de așteptat ca, în zilele următoare, Aquaterm sau Primăria Curtea de Argeș să iasă public cu o poziție oficială și să își asume aceste rezultate pozitive.

Până atunci, documentele DSP vorbesc de la sine: după 9 luni de chin, argeșenii pot, în sfârșit, să răsufle ușurați.

CLICK AICI PENTRU A VEDEA BULETINELE DSP ARGES

Loading

Citește tot

DIVERSE

Rugăciune puternică pentru bani. Atragi abundența și prosperitatea dacă o spui în fiecare zi

Publicat

la

Rugăciune puternică pentru bani.Dacă ai învățat, ai muncit, ai participat la diverse cursuri de dezvoltare personală fără să reușești să atragi banii la care visezi, încearcă și rugăciunea. Încearcă această rugăciune puternică pentru bani.

Rugăciune puternică pentru bani. Are efecte miraculoase dacă este rostită zilnic

Dacă vrei să atragi abundența și prosperitatea pentru tine și cei pe care îi iubești, trebuie să rostești următoarele cuvinte pentru a declanșa Legea Atractiei.

Poate că banii nu vor veni peste noapte. Însă dacă dai dovadă de credință și perseverență, în cele din urmă rezultatele s-ar putea să te uimească până și pe tine.

Citește și CALENDAR ORTODOX 17 iunie 2026. Sfinţii martiri care au refuzat să se închine idolilor. Rugăciunea care ţine relele departe de familia ta

Rugăciune puternică pentru bani – Instrucțiuni

Atunci când spui rugăciunea, indiferent de momentul în care o rostești, trebuie să te afli într-o stare de spirit pozitivă. Dacă te afli într-o stare negativă, atunci nu vei obține niciun rezultat. Abundența vine la tine doar când ești optimist și pozitiv.

Citește și Rugăciunea pe care o rostesc părinții pentru ca fiul lor să-și întemeieze o familie

Trebuie să rămâi realist: abundența pe care o vei atrage nu te va transforma în milionar, însă îți vei putea achita toate datoriile și, în general, îți vei îmbunătăți viața în toate aspectele ei.

Citește mai mult pe sfatulpărinților.ro. 

Loading

Citește tot

DIVERSE

Oana Zăvoranu a împlinit vârsta de 53 de ani. Mesajul sincer postat de vedetă: „Mă bucur că mă simt de 30 și arăt de 35”

Publicat

la

Oana Zăvoranu este foarte activă pe rețelele de socializare, acolo unde își exprimă opinia cu privire la diverse subiecte. Totodată, vedeta își ține la curent fanii cu activitățile din viața de zi cu zi. Recent, Querida a împlinit vârsta de 53 de ani, iar cu această ocazie, a postat pe contul său de Facebook un mesaj sincer, în care a mărturisit că se simte ca la 30 de ani și că își asumă în totalitate trecutul, prezentul și viitorul.

Citește și: Oana Zăvoranu a pierdut procesul cu Mara Bănică. Ce despăgubiri trebuie să plătească Querida

„Azi, la 53 de ani, am o viata demna de cel mai spectaculos ‘roller-coster’ ever…si ma bucur ca ma simt de 30 si arat de 35 😜

Nu ma plang, Dumnezeu stie ca le pot duce inca pe toate, ca si alea prea bune ca si alea prea grele, te pot destabiliza cum la fel…o perioada, bineinteles. Ce stiu, e ca indiferent daca as fi dorit ca unele lucruri sa fie altfel, sunt convinsa ca tot aici as fi ajuns pentru ca ‘ce ti-e scris’, duci pana in ultima clipa a vietii tale.

Astea cu ‘tu esti stapanul vietii tale’ si manifesti pe usa de la frigider scriind zilnic ca esti milionar, star de Hollywood, ministrul sau ca ai penthouse in centrul New York-ului, la mine nu tin….

Ca tu , eventual vezi zi de zi ca traiesti in garsoniera din Tecuci , ai in fata blocului un Matiz cam obosit si te-ai apucat poate de Tiktok ca sa nu mai mergi o ora la job-ul ingalat unde simti ca ti se scurge viata pe bani de rahat…si cu oameni de proasta factura…si daca iesi din latul asta este tot pentru ca asa a fost sa fie viata ta, de acolo de SUS

Dar unii pot visa , ca doar e gratis 😉

Spun asta fara pic de hate sau ironie 🤣🙏

Sunt doar rationala si cred ca Dumnezeu stie cat poate duce fiecare si venim cu toate ‘bagajele’ din vieti de care nu avem cum sa ne aducem aminte ca altfel nu am semna sa venim aici ….

Si mai stiu ca Dumnezeu mi-a dat de toate, ma poarta prin viata asta frumos, ma invata unde am gresit si mereu, dar mereu …ma scoate din belele, ca stie ca sunt un copil bun dar naravas 🤗…un fel de Kevin din Home Alone 😂

La multi ani mie,..mie Oana /Ioana ❤️

Multumesc Dumnezeului meu pentru tot binele si pentru incercarile extrem de grele, pentru lectii si pentru ca nu ma lasi in ceata mult timp, si mereu ma ridici 🙏

Pentru ca ma iubesti cum numai TU POTI IUBI ❤️ si stiu ca tu esti toata Viata mea ❤️🤗

Alexandru meu esti inima mea si asta nimeni nu va schimba cat timp inca respir ❤️” , este o parte din postarea făcută de Oana Zăvoranu.

Citește și: Oana Zăvoranu, trădată de prieteni apropiați: „Spune că noi suntem niște hoți, că am devalizat clinica, că el nu s-a atins de bani niciodată”. Clinca vedetei a ajuns un câmp de luptă între avocați și foști parteneri

Loading

Citește tot

ACTUAL

ATENȚIE, CURTEA DE ARGEȘ! Joi seara, dezinsecție în parcurile și locurile de joacă din oraș – CE TREBUIE SĂ ȘTIȚI

Publicat

la

Autor

Primăria Municipiului Curtea de Argeș anunță că acțiunea de dezinsecție terestră, programată inițial pentru data de 10 iunie și amânată din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile (ploaie), va fi efectuată săptămâna aceasta.

Noua acțiune va avea loc joi, 18 iunie 2026, începând cu ora 23:30, și va viza toate parcurile, zonele verzi și locurile de joacă de pe raza municipiului.

Recomandări importante pentru cetățeni

Pentru ca tratamentele împotriva insectelor de disconfort să se desfășoare în condiții de maximă siguranță, administrația locală transmite următoarele recomandări populației:

  • Evitați deplasările: Cetățenii sunt rugați să evite plimbările prin parcurile și zonele verzi ale municipiului în timpul desfășurării acțiunii.
  • Închideți geamurile: Locuitorii din zonele adiacente sunt sfătuiți să țină ferestrele locuințelor închise în intervalul menționat, pentru a preveni pătrunderea vaporilor și evitarea oricărui disconfort.

Notă privind siguranța: Substanțele utilizate în cadrul acestei campanii sunt avizate de Ministerul Sănătății. Deși acestea nu pun în pericol viața oamenilor, este recomandat ca populația să evite contactul direct cu acestea în perioada aplicării.

Loading

Citește tot
Advertisement

PITEȘTI

Advertisement
Advertisement

Câmpulung

În Trend