Stai conectat...

ACTUAL

Ce trebuie să faci dacă ai primit amendă pentru viteză în afara localității. Detaliul din procesul-verbal care te scapă de sancțiune

Publicat

la

În momentul în care un șofer este surprins de radar că a depășit viteza maximă legală, riscă amendă contravențională. În cazurile grave poate fi aplicată și măsura complementară de suspendare a permisului de conducere.

Cu toate acestea, pe lângă viteza înregistrată de aparatul radar, sunt importante și datele trecute în procesul-verbal.

Procesul-verbal de contravenție este un document oficial prin care se constată fapta și se aplică sancțiunea. Tocmai de aceea, legea stabilește ce informații trebuie să conțină acesta.

Conform OG 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor, procesul-verbal trebuie să cuprindă data și locul unde este încheiat, numele, prenumele, calitatea și instituția agentului constatator, datele contravenientului, descrierea faptei, data, ora și locul în care aceasta a fost comisă, precum și actul normativ încălcat.

Citește și: Primăria Capitalei ar urma să dubleze tarifele pentru ridicarea vehiculelor staționate neregulamentar. Șoferii ar putea fi sancționați cu minimum 1.000 de lei, în funcție de mașină, pe lângă amenda de la Poliție

În cazul unei amenzi de radar, trebuie să fie clar unde a fost constatată abaterea, care era limita legală pe acel sector de drum și cu cât a fost depășită aceasta.

De exemplu, să presupunem să ai fost prins cu 140 km/h pe DN 1, între localitățile Românești și Potigrafu, din județul Prahova. În această zonă limita maximă este de 100 km/h, fiind încadrat la categoria de Drum European. Ei bine, toate aceste detalii trebuie menționate în procesul verbal, inclusiv:

  • ora la care a fost înregistrată abaterea;
  • numele, prenumele și gradul agentului constatator;
  • numele, prenumele și datele de identificare ale șoferului amendat;
  • articolul de lege în baza căruia aplică sancțiunea.

Cel mai important detaliu este descrierea faptei. Într-un proces-verbal de sancționare a depășirii vitezei maxime ar trebui să fie indicate:

  • viteza constatată
  • limita legală depășită
  • locul, data și ora la care s-a constatat fapta
  • încadrarea legală.

Dacă o informație esențială lipsește din procesul-verbal sau dacă fapta este descrisă neclar, sancțiunea poate fi atacată.

De asemenea, lipsa numelui agentului constatator, a contravenientului sau date de identificare ale acestora, sunt motive temeinice de anulare a sancțiunii. Lipsa descrierii faptei, a menționării datei când a fost comisă abaterea sau a semnăturii agentului, atrag de asemenea nulitatea procesului-verbal.

Nu orice greșeală duce automat la anulara amenzii. O literă scrisă greșit sau o eroare care nu afectează identificarea faptei nu sunt suficiente pentru a scăpa de sancțiune. Instanța va analiza dacă problema invocată a afectat dreptul șoferului de a se apăra.

Citește și: Digi riscă o amendă de 1.500.000 de euro. Ce ilegalitate ar fi comis cea mai mare companie de comunicaţii din România

Cum se contestă amenda de radar

Un șofer poate contesta amenda de radar dacă are motive concrete. Poate verifica dacă procesul-verbal conține toate informațiile obligatorii, dacă fapta este descrisă corect și dacă limita de viteză indicată corespunde sectorului de drum pe care a fost înregistrată mașina.

Poate fi verificat și modul în care a fost folosit aparatul radar. Cinemometrele sunt aparate de măsurare a vitezei și trebuie să respecte normele de meteorologie legală. Au existat situații în care s-a constatat că aparatul radar nu avea verificarea metrologică actualizată.

Ai termen 15 de la data în care ai intrat în posesia procesului verbal să faci contestație. Pentru asa trebuie să te adresezi Judecătoriei din zona unde a fost constatată fapta sau din zona unde ai domiciliul.

În solicitarea de anulare descrii motivele pentru care contești sancțiunea și atașezi o copie a procesului verbal. După care aștepți decizia

După depunerea plângerii, dosarul va primi un termen de judecată, iar Poliția va fi obligată să trimită actele pe baza cărora a aplicat sancțiunea. Șoferul poate depune probe, cum ar fi poze, filmări sau declarații de martor și poate cere verificarea documentelor radarului.

În urma anchetei judecătorești, dacă se va decide respingerea solicitării, înseamnă că sancțiunea va fi menținută și amenda va trebui achitată integral. Dar, în cazul în care se constată un viciu de procedură, amenda de radar va fi anulată.

Loading

ACTUAL

SUA intervine pentru a o ajuta pe mama portarului Capului Verde să ajungă la Cupa Mondială

Publicat

la

Autor

Departamentul de Stat al SUA încearcă să o ajute pe mama portarului echipei Capului Verde, Vozinha, să ajungă în Statele Unite pentru a-şi vedea fiul jucând la Cupa Mondială, a declarat marţi un oficial al Departamentului de Stat, potrivit CNN, citat de news.ro.

Vozinha a declarat, după surprinzătorul egal al Capului Verde cu Spania, de luni, că mama sa nu a putut asista la meci deoarece nu şi-a permis să plătească garanţia necesară pentru obţinerea vizei.

„Nu a reuşit să vină aici din cauza vizei… a banilor pe care trebuie să-i plătim pentru viză”, a declarat el reporterilor după meci. „Nu am reuşit să ne organizăm la timp. Mi-ar plăcea să fie aici.”

Capul Verde este una dintre cele 50 de ţări ale căror cetăţeni sunt obligaţi de administraţia Trump să plătească o garanţie de până la 15.000 de dolari, din cauza acuzaţiilor privind rata ridicată a depăşirii termenului de şedere prevăzut de viză.

Întrebat despre declaraţiile lui Vozinha, oficialul a afirmat că nu există nicio înregistrare privind o cerere de viză pentru mama jucătorului. De asemenea, oficialul a precizat că scutirea de garanţie se aplică „tuturor rudelor jucătorilor”.

„Departamentul de Stat al SUA nu are nicio înregistrare privind solicitarea unei vize de către această persoană. Toate rudele jucătorilor sunt eligibile pentru scutirea de garanţie pentru viză, iar Departamentul ia legătura în mod activ cu familia acestui jucător pentru a-i oferi asistenţă în ceea ce priveşte serviciile de vize”, a declarat oficialul.

O sursă familiarizată cu situaţia a declarat că, din câte înţelege, mama lui Vozinha nu deţine în prezent un paşaport valabil şi se află în proces de obţinere a unui astfel de document.

Departamentul de Stat menţionează pe site-ul său că „cerinţa privind garanţia va fi eliminată pentru sportivi şi membrii echipelor – inclusiv antrenori, persoane care îndeplinesc un rol de sprijin necesar şi rude de gradul întâi – care sunt cetăţeni ai ţărilor participante la Cupa Mondială FIFA 2026 şi care demonstrează că îndeplinesc toate cerinţele pentru obţinerea vizei”.

Este o ascensiune fulminantă pentru Vozinha, un jucător de 40 de ani care evoluează în divizia a doua portugheză. El a reuşit şapte parade împotriva Spaniei, punând în dificultate favorita turneului în primul meci al ţării sale la Cupa Mondială.

Mulţi se aşteptau ca Vozinha şi Capul Verde să fie zdrobiţi de campionii europeni, la fel cum Germania a învins duminică, cu 7-1, echipa din Curaçao, aflată la debutul în turneu. În schimb, Vozinha şi fundaşii săi au ţinut în şah talentatul atac spaniol timp de 90 de minute şi au obţinut cel mai important rezultat din istoria fotbalului ţării lor.

Naţiunea de aproximativ 530.000 de locuitori a sărbătorit, iar o mare parte a lumii a dansat alături de ei, ceea ce a dus la o creştere rapidă a faimei portarului, până atunci necunoscut.

Cu puţină încurajare din partea unui post de televiziune brazilian, contul de Instagram al lui Vozinha a crescut de la aproximativ 50.000 de urmăritori la peste 9,7 milioane, conform datelor de marţi după-amiază.

Capul Verde va intra din nou pe teren duminică, împotriva Uruguayului, la Miami.

Loading

Citește tot

ACTUAL

VESTE URIAȘĂ PENTRU CURTEA DE ARGEȘ! După 9 luni de coșmar și „Criza Apei”, buletinele DSP arată că apa este din nou POTABILĂ. Autoritățile TAC în continuare!

Publicat

la

Autor

După aproape 9 luni de calvar, în care zeci de mii de argeșeni au trăit cu frica în sâni și au fost obligați să care apă la bidoane, vine, în sfârșit, o veste uriașă: apa de la robinetele din Curtea de Argeș a revenit la parametrii normali și este din nou potabilă!

Informația nu este o simplă speculație, ci este confirmată oficial de ultimele buletine de analiză efectuate de Direcția de Sănătate Publică (DSP) Argeș, finalizate alaltăieri, pe 15 iunie 2026. Potrivit acestor documente oficiale, toți parametrii bacteriologici și chimici se încadrează acum în limitele legale.

Cu toate acestea, un mister adânc plutește în continuare peste această situație: de ce autoritățile locale și conducerea Aquaterm 98 SA refuză să anunțe oficial populația? Dacă în timpul crizei comunicarea a fost deficitară, rămâne de neînțeles de ce nici măcar veștile bune nu sunt transmise cetățenilor care au suferit atâtea luni.

CLICK AICI PENTRU A VEDEA BULETINELE DSP ARGES

Ce a însemnat „Scandalul Apei” la Curtea de Argeș

Pentru a înțelege amploarea acestei vești, trebuie să ne amintim prin ce au trecut locuitorii Orașului Regal în ultimele trei sferturi de an. Ceea ce mass-media și localnicii au numit generic „Criza Apei de la Curtea de Argeș” a fost un adevărat scandal de sănătate publică.

Timp de 9 luni, apa furnizată de operatorul Aquaterm 98 SA a fost complet de neutilizat pentru consumul uman. Problemele au fost extrem de grave:

  • Turbiditate extremă: Apa curgea adesea maro sau tulbure la robinete, fiind plină de impurități.
  • Pericol biologic: Analizele repetate din ultimele luni au scos la iveală prezența unor bacterii periculoase, transformând apa de la robinet într-un real pericol pentru sănătatea copiilor și a adulților.
  • Impactul social: Zeci de mii de cetățeni au fost condamnați la cheltuieli uriașe pentru apă îmbuteliată, iar imaginea unui municipiu istoric și turistic a fost grav afectată.

Limpezire la robinete, dar opacitate la Primărie

Deși buletinele DSP din 15 iunie arată clar că „apa s-a limpezit” și a redevenit sigură pentru băut și gătit, tăcerea oficialilor adâncește neîncrederea oamenilor. Este de așteptat ca, în zilele următoare, Aquaterm sau Primăria Curtea de Argeș să iasă public cu o poziție oficială și să își asume aceste rezultate pozitive.

Până atunci, documentele DSP vorbesc de la sine: după 9 luni de chin, argeșenii pot, în sfârșit, să răsufle ușurați.

CLICK AICI PENTRU A VEDEA BULETINELE DSP ARGES

Loading

Citește tot

ACTUAL

Lista de miniștri pregătită de Adrian Veștea. Cu cine vrea premierul desemnat să meargă în Parlament pentru votul de învestitură (surse)

Publicat

la

Autor

Premierul desemnat Adrian Veștea pregătește deja formula guvernamentală cu care intenționează să se prezinte în Parlament, deși nu este clar dacă dispune de cele 233 de voturi necesare pentru învestirea noului Executiv.

Potrivit unor surse Euronews, lista de miniștri este încă în lucru, iar o parte dintre nume ar putea suferi modificări.

Cine sunt miniștrii propuși de Adrian Veștea

Conform sursei citate, echipa guvernamentală pregătită de premierul desemnat ar urma să includă:

  • Alexandru Nazare – Ministerul Finanțelor

  • Vlad Nistor – Ministerul Culturii

  • Lucian Bode – Ministerul Economiei

  • Alina Gorghiu – Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene

  • Cătălin Predoiu – Ministerul Afacerilor Interne

  • Nicoleta Pauliuc – Ministerul Apărării

  • Luca Niculescu – Ministerul Afacerilor Externe

  • Radu Marinescu – Ministerul Justiției

  • Cristian Pistol – Ministerul Transporturilor

  • Bogdan Ivan – Ministerul Energiei

  • Alexandru Rogobete – Ministerul Sănătății

  • Florin Manole – Ministerul Muncii

  • Florin Barbu – Ministerul Agriculturii

Sursele citate precizează că unele propuneri nu sunt definitive, iar negocierile continuă.

Funcții disputate și negocieri în culise

Potrivit informațiilor apărute până acum, Cătălin Predoiu ar prefera funcția de președinte al Senatului, deși figurează pe lista propusă pentru Ministerul Afacerilor Interne. Aceeași poziție ar fi vizată și de Nicoleta Pauliuc, nominalizată pentru portofoliul Apărării.

În același timp, PSD ar analiza o redistribuire a portofoliilor și nu ar mai dori Ministerul Muncii, unde apare numele lui Florin Manole. Social-democrații ar prefera ca acest minister să revină PNL.

O formulă care amintește de fosta coaliție

Componența vehiculată pentru viitorul Executiv sugerează o posibilă regrupare a fostei coaliții de guvernare. Totuși, contextul politic rămâne complicat. PNL a anunțat că nu mai dorește colaborarea cu PSD, iar USR a transmis că nu va participa la o formulă guvernamentală alături de social-democrați.

Pentru a obține învestitura, Guvernul Veștea are nevoie de minimum 233 de voturi în Parlament. Misiunea pare însă dificilă după ce liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a anunțat că formațiunea nu va susține Executivul propus de Adrian Veștea. O poziție similară a fost exprimată și de UDMR, care a transmis că nu va intra la guvernare și a recomandat parlamentarilor să nu voteze noul Cabinet.

Adrian Veştea ar putea să depună miercuri lista de miniştri şi programul de guvernare. Premierul desemnat a anunțat că vrea un Cabinet cu oameni din PSD şi PNL dar are în vedere şi nume care ar fi trebuit să fie în Guvernul Tomac. Adrian Veștea a spus că „va păstra aceeași structură guvernamentală”, pentru a putea fi respectate jaloanele din PNRR. „Este o structură politică, dar se vor regăsi și oameni care nu fac parte din structura politică. În special vor fi miniștri din partea PNL și PSD”, a spus el marți seară la Antena 3 CNN.

Loading

Citește tot

ACTUAL

ATENȚIE, CURTEA DE ARGEȘ! Joi seara, dezinsecție în parcurile și locurile de joacă din oraș – CE TREBUIE SĂ ȘTIȚI

Publicat

la

Autor

Primăria Municipiului Curtea de Argeș anunță că acțiunea de dezinsecție terestră, programată inițial pentru data de 10 iunie și amânată din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile (ploaie), va fi efectuată săptămâna aceasta.

Noua acțiune va avea loc joi, 18 iunie 2026, începând cu ora 23:30, și va viza toate parcurile, zonele verzi și locurile de joacă de pe raza municipiului.

Recomandări importante pentru cetățeni

Pentru ca tratamentele împotriva insectelor de disconfort să se desfășoare în condiții de maximă siguranță, administrația locală transmite următoarele recomandări populației:

  • Evitați deplasările: Cetățenii sunt rugați să evite plimbările prin parcurile și zonele verzi ale municipiului în timpul desfășurării acțiunii.
  • Închideți geamurile: Locuitorii din zonele adiacente sunt sfătuiți să țină ferestrele locuințelor închise în intervalul menționat, pentru a preveni pătrunderea vaporilor și evitarea oricărui disconfort.

Notă privind siguranța: Substanțele utilizate în cadrul acestei campanii sunt avizate de Ministerul Sănătății. Deși acestea nu pun în pericol viața oamenilor, este recomandat ca populația să evite contactul direct cu acestea în perioada aplicării.

Loading

Citește tot

ACTUAL

Lovitură ANAF: Fraudă de milioane de lei la o mare firmă de pază

Publicat

la

Autor

Inspectorii ANAF din cadrul Direcției Generale Antifraudă Fiscală (DGAF) au depistat o fraudă masivă de peste 15,43 milioane de lei la o firmă de pază și protecție. În urma controalelor, inspectorii au descoperit aproximativ 350.000 de ore de muncă la negru (nedeclarate) și obligații fiscale uriașe neachitate către bugetul de stat.

Inspectorii ANAF Antifraudă au destructurat un mecanism complex de evaziune fiscală orchestrat de o companie din domeniul serviciilor de pază și protecție. În urma unor acțiuni de control desfășurate la nivel național, inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală (DGAF) au scos la iveală o schemă financiară care nu doar că a văduvit bugetul de stat cu peste 15,43 milioane de lei, dar a afectat direct și drepturile sociale ale angajaților firmei.

Sute de mii de ore de muncă „uitate” în actele oficiale

Ancheta fiscală a relevat că societatea verifica se folosea de Declarația 112 pentru a raporta în mod fals un număr mult mai mic de ore lucrate de către angajați, comparativ cu activitatea lor reală din teren și cu prevederile din contractele individuale de muncă.

În urma analizării bazelor de date, inspectorii au descoperit că aproximativ 350.000 de ore de muncă au fost complet ascunse, iar taxele și contribuțiile sociale aferente acestora nu au fost achitate niciodată.

Frauda este cu atât mai flagrantă cu cât firma a cunoscut o expansiune rapidă în ultima perioadă. Deși numărul de salariați a crescut accelerat, ajungând la aproximativ 250 de oameni, obligațiile fiscale declarate și plătite au rămas blocate la un nivel ridicol de mic, total disproporționat față de activitatea reală a companiei.

Facturi fictive și retrageri masive de bani de la bancomate

Pentru a-și reduce artificial taxele, patronii puseseră pe picioare o rețea de firme-fantomă controlate de aceleași persoane. Prin intermediul acestora, erau emise constant facturi pentru servicii fictive, fără un conținut economic real. Obiectivul era simplu: diminuarea ilegală a TVA-ului de plată și a impozitului pe profit datorat statului.

Mai mult, inspectorii Antifraudă au stabilit că banii încasați din contractele comerciale erau scoși rapid din firmă prin retrageri masive de numerar de la ATM-uri. O parte din aceste fonduri ajungea în buzunarele proprii pentru scopuri personale, în timp ce restul banilor era folosit pentru plata salariilor „la plic”, în afara evidențelor legale.

RO e-Factura a învins tacticile de amânare ale patronilor

Pe parcursul verificărilor, reprezentanții firmei de pază au încercat prin toate mijloacele să blocheze ancheta. Aceștia au refuzat sistematic să pună la dispoziție documentele contabile, au ignorat solicitările repetate ale inspectorilor și au invocat diverse motive nejustificate pentru a trage de timp.

Tacticile de tergiversare au fost însă inutile. Inspectorii DGAF au reușit să商品 reconstituie întreaga activitate economică reală a societății folosind exclusiv bazele de date interne ale ANAF, un rol crucial în această investigație avându-l sistemul RO e-Factura.

Cazul ajunge pe masa procurorilor: Angajații, îndemnați să își verifice contribuțiile

Toate probele strânse în acest caz vor fi înaintate de ANAF către organele de urmărire penală. Procurorii vor continua demersurile pentru recuperarea integrală a prejudiciului de 15,43 milioane de lei și pentru tragerea la răspundere penală a celor vinovați.

În finalul comunicatului, ANAF trage un semnal de alarmă și subliniază că neplata contribuțiilor sociale are un impact devastator direct asupra angajaților, lăsându-i pe aceștia fără vechime pentru pensie, asigurări de sănătate sau alte beneficii sociale. Din acest motiv, instituția fiscală îi încurajează pe toți salariații din România să își verifice periodic situația contribuțiilor în spațiul privat virtual pentru a se asigura că angajatorii le respectă drepturile legale.

Loading

Citește tot

ACTUAL

Percheziții de amploare în București și Ilfov: vizate grupările Ștoacă și Toboșarii – SURSE

Publicat

la

Autor

Polițiștii și procurorii efectuează miercuri 21 de percheziții în București și județul Ilfov, într-un dosar în care sunt vizate 22 de persoane despre care, potrivit unor surse, s-ar număra membri ai grupărilor Ștoacă și Toboșarii. Ancheta are legătură cu mai multe incidente violente, instrumentate de polițiști, între membrii celor două grupări, care s-ar confrunta pentru controlul unor teritorii.

”Astăzi 17 iunie 2026, poliţiştii Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti – Serviciul Grupuri Infracţionale Violente, cu sprijinul Seviciului pentru Acţiuni Speciale, Inspectoratului de Poliţie Judeţean Ilfov şi al Direcţiei Generale de Jandarmi a Municipiului Bucureşti, au pus în executare 21 de mandate de percheziţie domiciliară şi 22 de mandate de aducere/citaţii, în municipiul Bucureşti şi judeţul Ilfov, într-un dosar penal ce vizează săvârşirea infracţiunilor de şantaj, tulburarea ordinii şi liniştii publice, lovirea sau alte violenţe, nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor şi uz de armă fără drept”, anunţă, miercuri, Poliţia Capitalei.

Poliţiştii au precizat că, de la începutul anului, mai mulţi bărbaţi, membri ai unui grup, ar fi exercitat, în repetate rânduri, acte de violenţă fizică şi psihică împotriva persoanelor vătămate, cu scopul de a le constrânge să nu se mai deplaseze pe raza a două cartiere din Capitală, considerând că acestea sunt aflate sub influenţa şi controlul grupului respectiv.

”De asemenea, în contextul unei stări conflictuale preexistente, între membrii celor două familii, ar fi fost întreprinse agresiuni fizice şi tratamente degradante şi ar fi fost utilizate arme albe şi neletale, prin acţiunile acestora fiind tulburată grav ordinea şi liniştea publică. Totodată, în cursul anchetei s-a mai stabilit faptul că unul dintre bănuiţi ar fi constrâns, prin ameninţări cu acte de violenţă, alte două persoane, în vederea obţinerii de foloase patrimoniale”, a mai transmis Poliţia Capitalei.

Potrivit unor surse citate de Realitatea PLUS, percheziţiile vizează grupările Ştoacă şi Toboşarii, al căror conflict este generat de lupta pentru teritoriu. Sunt vizate cartierele Ferentari (zona Ştoacă) şi Giurgiului (zona Toboşarii).

Loading

Citește tot
Advertisement

PITEȘTI

Advertisement
Advertisement

Câmpulung

În Trend