Şeful diplomaţiei europene Josep Borrell a declarat că această decizie va spori interacţiunile dintre Uniunea Europeană şi guvernul ucrainean şi va contribui la sprijinirea cetăţenilor ucraineni.

Delegaţia UE a fost evacuată de la Kiev în oraşul polonez Rzeszow la scurt timp după începerea invaziei ruse în Ucraina, pe 24 februarie.

VIDEO SuperLiga: Botoșani, victorie mare cu Petrolul

Publicat

in

De

Lupta pentru evitarea retrogradării se intensifică după ce FC Botoșani s-a impus cu scorul de 2-1 în fața celor de la Petrolul, în etapa cu numărul 7 a play-out-ului SuperLigii României.

Bogdan AndoneFoto: Inquam Photos / Bogdan-Ioan Buda

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

Petrolul Ploiești – FC Botoșani 1-2

Oaspeții au început cum nu se poate mai bine partida de pe Ilie Oană, iar după doar 5 minute, Andrei Miron a deschis scorul, după o deviere greșită a lui Țicu.

Prahovenii au restabilit egalitatea în minutul 12, prin Irobiso, după ce acesta a profitat de o serie de greșeli în defensiva adversă.

Putin după jumătatea primei reprize, Petrolul a avut o dublă ocazie de gol, prin Grozav și Irobiso, însă șuturile acestora au fost respinse de defensiva botoșănenilor.

Chiar înainte de pauză, Florescu a fost aproape de a face 2-1 pentru moldoveni, dar Zima a respins în corner.

În a doua repriză, găzarii au avut șansa de a trece la conducere, însă Hanca a ratat o lovitură de la 11 metri (min 71).

Lovitura de grație au dat-o în schimb moldovenii, prin Sadiku, care a stabilit scorul final în minutul 87.

NATIONAL

Scandal în trafic pe un bulevard din Constanţa, între doi şoferi: Unul l-a ameninţat pe celălalt cu un cuţit

Publicat

in

De

Un scandal în trafic a avut loc, luni, pe un bulevardul din municipiul Constanţa, între doi şoferi, iar unul l-a ameninţat pe celălalt cu un cuţit.

”La data de 29 aprilie, în jurul orei 16.00, poliţişti din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale au fost sesizaţi cu privire la faptul că doi bărbaţi s-ar fi şicanat în trafic, pe bulevardul Aurel Vlaicu din municipiul Constanţa, iar unul dintre ei l-ar fi ameninţat pe celălalt cu un obiect tăietor-înţepător”, au transmis reprezentanţii IPJ Constanţa.

Ei au precizat că la faţa locului s-au deplasat poliţişti din cadrul Poliţiei Municipiului Constanţa – Secţia 2 Poliţie, care au identificat şi au oprit în trafic autoturismele conduse de cei doi bărbaţi.

Aceştia se află acum în custodia poliţiei.

Cercetările au fost preluate de poliţişti din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale.