NATIONAL

Karim Benzema a suferit o contractură la coapsa stângă şi va fi indisponibil aproximativ zece zile

Publicat

in

Atacantul echipei Real Madrid, Karim Benzema, a suferit o contractură la coapsa stângă şi va fi indisponibil aproximativ zece zile, informează News.ro.

El s-a accidentat la remiza cu Elche, scor 2-2, din campionatul Spaniei, şi a fost înlocuit în minutul 58.

Staful medical al madrilenilor nu a anunţat cu exactitate perioada de indisponibilitate, dar a subliniat că atacantul va fi apt pentru meciul cu Athletic Bilbao, din 3 februarie, din Cupa Spaniei.

De

Cel mai recent sondaj realizat în Capitală arată că intrarea Gabrielei Firea în cursa pentru Primăria Capitalei a lovit puternic în șansele lui Cristian Popescu Piedone. Sondajul realizat de Sociopol la comanda România TV arată că Nicușor Dan are un avans de 15% față de Piedone și Firea.

Sondaj Avangarde

Sondajul Sociopol apare la câteva ore după sondajul Avangarde prezentat de Antena 3 CNN. Potrivit Avangarde, opțiunile de vot ar arăta în felul următor:

Nicușor Dan – 31%

Gabriela Firea – 24%

Cristian Popescu Piedone – 20%

Sebastian Burduja – 15%

Mihai Enache – 7%

NATIONAL

WTA Madrid: Jaqueline Cristian, eliminată în turul trei de cea mai în formă jucătoare din circuit

Publicat

in

De

Jaqueline Cristian a fost eliminată în turul trei al turneului WTA de la Madrid, după ce a fost învinsă în trei seturi de Danielle Collins, scor 6-3, 4-6, 1-6.

Jaqueline CristianFoto: Claudio Gärtner / imago sportfotodienst / Profimedia

Jaqueline Cristian a fost învinsă de Danielle Collins la Madrid

Jaqueline Cristian s-a oprit în turul trei pe zgura de la Madrid.

Jucătoarea clasată pe locul 73 în ierarhia mondială a cedat în trei seturi în disputa cu Danielle Collins (15 WTA), în urma unui meci ce a durat puțin peste două ore.

Jaqueline Cristian a făcut un prim set de excepție și a avut agresivitate în joc, iar actul s-a încheiat cu scorul de 6-3 în favoarea româncei.

În setul al doilea, Danielle Collins a fost jucătoarea mai bună, americanca reușind să închidă setul cu un break.

A urmat decisivul, acolo unde Collins nu a avut emoții, iar Jaqueline a luat doar un singur game.

Astfel, campioana de la Miami și Charleston va juca în optimi cu câștigătoarea duelului dintre Robin Montgomery (183 WTA) și Aryna Sabalenka (2 WTA).

Mutua Madrid Open este un turneu din categoria WTA 1000 ce se desfășoară în perioada 22 aprilie – 5 mai. Se joacă pe zgură, iar campioana en-titre este Aryna Sabalenka. Turneul este dotat cu premii totale în valoare de €7,877,020.