Încă o moarte suspectă în Rusia: jurnalistul care a dezvăluit amploarea pierderilor Rusiei în Ucraina, găsit decedat

Vladimir Sungorkin, redactorul-şef al ziarului pro-Kremlin Komsomolskaya Pravda, a murit subit, la vârsta de 68 de ani, potrivit anunţului oficial al cotidianului. Cauza decesului nu a fost comunicată oficial.

Tragedia s-a petrecut în regiunea Primorski în timpul unei călătorii cu scopul de a strânge materiale pentru scrierea unei cărţi despre marele explorator al Orientului Îndepărtat, Vladimir Arseniev.

Cauza decesului nu a fost comunicată în mod oficial, însă o sursă apropiată a declarat că ar fi fost vorba despre un ”accident vascular celebral”, relatează agenţia de presă rusă TASS, potrivit News.ro.

Vladimir Sungokin şi-a început cariera în 1976 în funcţia de corespondent pentru ziarul Komsomolskaya Pravda. Din 1981, a fost corespondent pentru ziarul Sovetskaya Rossiya. În 1985, a revenit la ziarul Komsomolskaya Pravda.

În luna martie a acestui an, imediat după invazia Rusiei în Ucraina, jurnalistul Vladimir Sungokin a fost implicat într-un scandal mediatic. Publicaţia Komsomolskaia Pravda a publicat un articol în care care cita ministerul Apărării de la Moscova, în care se spune că 9.861 de militari ruşi au murit în Ucraina până la momentul respectiv. Ulterior, articolul a fost şters de pe site, conform BBC. Potrivit acestui articol, numărul soldaţilor răniţi era de 16.153. Câteva minute mai târziu, această parte a articolului a dispărut de pe pagină, iar editorul Vladimir Sungorkin a declarat pentru BBC că informaţia a fost rezultatul unui atac al hackerilor.

Citeste mai mult
Click si comenteaza

You must be logged in to post a comment Login

Lasa un comentariu

NATIONAL

Tensiunea ia amploare în SUA! Demonstranții pro-palestinieni și pro-israelieni s-au luat la bătaie într-o universitate

Publicat

in

De

Demonstranții pro-palestinieni și pro-israelieni s-au luat la bătaie la Universitatea din Los Angeles UCLA. În paralel, se înmulțesc protestele care au legătură cu criza din Gaza, din universitățile americane.

Tabăra pro-palestiniană de la UCLA a crescut în dimensiuni în ultimele zile, la fel ca grupul de simpatizanți ai israelienilor. Cele două grupuri s-au confruntat violent, potrivit BBC. Poliția a fost nevoită să intervină și a făcut mai multe rețineri.

Tensiunea a crescut foarte mult în universitățile americane în ultimele două săptămâni. Grupuri cu poziții diferite în raport cu criza din Gaza s-au format și au declanșat revolte. Mișcarea s-a amplificat după arestarea a peste 100 de protestatari la Universitatea Columbia din New York.

Studenții din numeroase universități americane au organizat tabere cu corturi și proteste. Sute de oameni au fost reținuți, iar unii experți susțin că protestele, inclusiv incidentele de antisemitism, sunt amplificate din surse externe.

NATIONAL

VIDEO SuperLiga: Botoșani, victorie mare cu Petrolul

Publicat

in

De

Lupta pentru evitarea retrogradării se intensifică după ce FC Botoșani s-a impus cu scorul de 2-1 în fața celor de la Petrolul, în etapa cu numărul 7 a play-out-ului SuperLigii României.

Bogdan AndoneFoto: Inquam Photos / Bogdan-Ioan Buda

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

Petrolul Ploiești – FC Botoșani 1-2

Oaspeții au început cum nu se poate mai bine partida de pe Ilie Oană, iar după doar 5 minute, Andrei Miron a deschis scorul, după o deviere greșită a lui Țicu.

Prahovenii au restabilit egalitatea în minutul 12, prin Irobiso, după ce acesta a profitat de o serie de greșeli în defensiva adversă.

Putin după jumătatea primei reprize, Petrolul a avut o dublă ocazie de gol, prin Grozav și Irobiso, însă șuturile acestora au fost respinse de defensiva botoșănenilor.

Chiar înainte de pauză, Florescu a fost aproape de a face 2-1 pentru moldoveni, dar Zima a respins în corner.

În a doua repriză, găzarii au avut șansa de a trece la conducere, însă Hanca a ratat o lovitură de la 11 metri (min 71).

Lovitura de grație au dat-o în schimb moldovenii, prin Sadiku, care a stabilit scorul final în minutul 87.