Peste 170 de refugiaţi care doresc să-şi întâlnească rudelor din Germania au părăsit Grecia luni, marcând reluarea unui program de reunificare familială blocat din 2017, a anunţat Ministerul grec pentru Migraţie, informează France Presse.
Citește mai departe…

Citeste mai mult

NATIONAL

VIDEO Dennis Man și Valentin Mihăilă, decisivi în remiză obținută de Parma în Serie B

Publicat

in

De

Parma a remizat duminică pe teren propriu în compania celor de la Cremonese, scor 1-1, în etapa cu numărul 37 din Serie B.

Dennis Man si Valentin MihailaFoto: Massimo Paolone / LaPresse / Profimedia

Parma – Cremonese 1-1

Cu Valentin Mihăilă și Dennis Man în primul 11, Parma Calcio a remizat pe teren propriu cu Cremonese, într-un meci în care gazdele au evoluat aproape tot meciul în inferioritate numerică.

Mihăilă a spart gheața după doar 4 minute pe Ennio Tardini, însă reușita românului a fost anulată pentru ofsaid.

În minutul 14, Parma a rămas în inferioritate numerică după ce Balogh a văzut direct cartonașul roșu.

11 minute mai târziu, Cremonese a marcat pentru 1-0 prin argentinianul Franco Vasquez, care a punctat cu o execuție fabuloasă.

Până la pauză, Dennis Man a văzut și el cartonașul galben (min 38).

În a doua repriză, românii au ieșit în evidență. Dennis Man l-a servit excelent pe Mihăilă, iar extrema „cruciaților” a restabilit egalitatea, ajungând la 6 goluri în acest sezon.

Mihăilă a fost înlocuit cu Camara în minutul 78.

Scor final 1-1, iar Parma acumulează 75 de puncte, fiind promovați matematic în Serie A încă de etapa trecută.

NATIONAL

Israelul raportează uciderea unui comandant al Jihadului Islamic în Gaza

Publicat

in

De

Un lider al organizaţiei militante Jihad Islamic a fost ucis într-un atac aerian în sudul Fâşiei Gaza, informează duminică agențiile DPA și Agerpres.

Armata israeliană în GazaFoto: AFP / AFP / Profimedia

Forţele de Apărare Israeliene (IDF) au spus că Aiman Zaarab era unul dintre comandanţii Brigăzii Jihad Islamic Rafah, adăugând că este responsabil pentru atacul organizaţiei asupra kibbutz-ului Sufa din sudul Israelului şi a unui post militar, care a avut loc în timpul atacurilor din 7 octombrie.

„Împreună cu Zaarab, au fost eliminaţi în timpul atacului alţi doi terorişti din Jihadul Islamic, care locuiau în apartamentul său operaţional”, a adăugat armata israeliană.