Stai conectat...

DIVERSE

Diana Șoșoacă apără Moscova la o televiziune rusă după incidentul cu drona de la Galați și dă vina pe Ucraina

Publicat

la

Diana Șoșoacă a declarat că autoritățile române nu au făcut nicio investigație reală, motiv pentru care nu au încă vreo concluzie după incidentul de la Galați.

„Partidul S.O.S România cere investigații internaționale pentru că nu a fost făcută nicio investigație până acum și nu există nicio concluzie. Sunt doar presupuneri”, a declarat Șoșoacă.

Însă, informația pe care Șoșoacă a prezentat-o la postul de televiziune rus este falsă, întrucât Ministerul Apărării a transmis detalii din raportul tehnic și a explicat faptul că drona kamikaze este de origine rusească.

Mai mult, potrivit MApN, probele ridicate de la fața locului sunt identice cu cele ale resturilor de drone recuperate anterior de la Ceatalchioi/Tulcea, Galaţi, Grindu/Tulcea sau Luncaviţa/Tulcea.

Citește și: Darryl Nirenberg, ambasadorul SUA în România: „SUA sunt deschise pentru businessul românesc. România are oportunitatea de a schimba regulile jocului în domeniul energiei”

Șoșoacă ia apărarea Moscovei

Diana Șoșoacă a afirmat că cel mai probabil Ucraina e de vină pentru incidentul de la Galați.

„S-a mai întâmplat în trecut, au căzut drone pe teritoriul nostru și autoritățile din române au spus că sunt din Rusia, dar după câteva săptămâni au descoperit că de fapt au fost niște greșeli din Ucraina”, a mai spus ea.

Aceasta a acuzat NATO că vrea să forțeze România să atace Rusia și a afirmat, fără dovezi, că românii nu sunt de acord cu contractul SAFE.

„Este o altă încercare nu doar a lui Zelenski, dar a NATO și a Ursulei von der Leyen de a împinge România să atace Rusia și să avem un război. (…) Avem un rol strategic important, dar asta nu înseamnă că Uniunea Europeană și NATO ne pot pune să fim sclavii lor și să fim uciși în interesul lor.

„Românii nu au vrut să fie semnat contractul SAFE de Guvern pentru că nu vor să fie în război cu Rusia, nu vrem război cu nimeni, vrem pace. (…) E totul despre bani, despre contractele Armatei, contractele SAFE cu Uniunea Europeană”, susține aceasta.

În continuare, lidera S.O.S România critică Ucraina pentru că nu a doborât drona înainte ca această să intre pe teritoriul României.

„Dacă autoritățile știu că drona e a Rusiei, înseamnă că a trecut peste Ucraina, iar noi plătim mulți bani Ucrainei. Cetățenii noștri mor de foame pentru că ajutăm Ucraina și atunci de ce sistemul lor de apărare nu a doborât drona? Nimeni nu răspunde la această întrebare. Mă întreb ce face Armata României, soldații ar fi trebuit să o doboare. Acum avem oameni răniți, un băiat de 14 ani și mama lui. Românii sunt nervoși pentru că au realizat că Ilie Bolojan i-a mințit din nou”, a declarat ea.

Șoșoacă mai susține că România nu are apărare și că Uniunii Europene nu îi pasă de țara noastră.

„Dacă ne-ați putut ataca aseară, așa ne puteți ataca și azi, și mâine. Așadar cu acest contract într-un an sau doi cui vor da drone? României? Noi nu avem apărare. Noi suntem doar oameni morți pentru Germania, Franța, Ursula von der Leyen și pentru aceste puteri ale Uniunii Europene care vor să distrugă întreaga Europă, Rusia și China”, a mai spus eurodeputata S.O.S România.

Nicușor Dan confirmă că drona prăbușită este de proveniență rusească

Președintele Nicușor Dan a declarat duminică că drona care s-a prăbușit în județul Galați este de tip Geran-2, un model de proveniență rusească. Șeful statului a subliniat că autoritățile române tratează cu maximă seriozitate orice incident care poate afecta siguranța cetățenilor, securitatea națională sau suveranitatea țării.

„Aceasta este concluzia fără dubiu a raportului tehnic finalizat de specialiştii statului român. Ancheta a stabilit acest lucru pe baza unui ansamblu consistent de probe tehnice. Pe fragmentele recuperate a fost identificată inscripţia în caractere chirilice (…) , iar componentele electronice, sistemele de navigaţie, modulele de comandă, motorul şi elementele constructive analizate prezintă similitudini până la identitate cu cele ale altor drone Geran-2 recuperate anterior pe teritoriul României şi identificate cu certitudine ca fiind fabricate în Federaţia Rusă”, a comunicat preşedintele român.

În urma incidentului, Capitala a decis să închidă Consulatul General al Rusiei din Constanţa şi să-l declare pe consulul rus persona non grata.

În replică, Rusia a amenințat că va lua măsuri.

„Acțiunile neprietenoase ale autorităților române cu siguranță nu vor rămâne fără răspuns. Măsuri specifice vor fi anunțate ulterior”, a răspuns Maria Zaharova, potrivit transcrierii declarațiilor, publicate pe site-ul Ministerului rus de Externe.

Citește și: Daniel Onoriu, în fața magistraților din cauza consumului de substanțe. Pilotul este un pas să fie internat în Centrul de Toxicodependențe

Loading

ACTUAL

VESTE URIAȘĂ PENTRU CURTEA DE ARGEȘ! După 9 luni de coșmar și „Criza Apei”, buletinele DSP arată că apa este din nou POTABILĂ. Autoritățile TAC în continuare!

Publicat

la

Autor

După aproape 9 luni de calvar, în care zeci de mii de argeșeni au trăit cu frica în sâni și au fost obligați să care apă la bidoane, vine, în sfârșit, o veste uriașă: apa de la robinetele din Curtea de Argeș a revenit la parametrii normali și este din nou potabilă!

Informația nu este o simplă speculație, ci este confirmată oficial de ultimele buletine de analiză efectuate de Direcția de Sănătate Publică (DSP) Argeș, finalizate alaltăieri, pe 15 iunie 2026. Potrivit acestor documente oficiale, toți parametrii bacteriologici și chimici se încadrează acum în limitele legale.

Cu toate acestea, un mister adânc plutește în continuare peste această situație: de ce autoritățile locale și conducerea Aquaterm 98 SA refuză să anunțe oficial populația? Dacă în timpul crizei comunicarea a fost deficitară, rămâne de neînțeles de ce nici măcar veștile bune nu sunt transmise cetățenilor care au suferit atâtea luni.

CLICK AICI PENTRU A VEDEA BULETINELE DSP ARGES

Ce a însemnat „Scandalul Apei” la Curtea de Argeș

Pentru a înțelege amploarea acestei vești, trebuie să ne amintim prin ce au trecut locuitorii Orașului Regal în ultimele trei sferturi de an. Ceea ce mass-media și localnicii au numit generic „Criza Apei de la Curtea de Argeș” a fost un adevărat scandal de sănătate publică.

Timp de 9 luni, apa furnizată de operatorul Aquaterm 98 SA a fost complet de neutilizat pentru consumul uman. Problemele au fost extrem de grave:

  • Turbiditate extremă: Apa curgea adesea maro sau tulbure la robinete, fiind plină de impurități.
  • Pericol biologic: Analizele repetate din ultimele luni au scos la iveală prezența unor bacterii periculoase, transformând apa de la robinet într-un real pericol pentru sănătatea copiilor și a adulților.
  • Impactul social: Zeci de mii de cetățeni au fost condamnați la cheltuieli uriașe pentru apă îmbuteliată, iar imaginea unui municipiu istoric și turistic a fost grav afectată.

Limpezire la robinete, dar opacitate la Primărie

Deși buletinele DSP din 15 iunie arată clar că „apa s-a limpezit” și a redevenit sigură pentru băut și gătit, tăcerea oficialilor adâncește neîncrederea oamenilor. Este de așteptat ca, în zilele următoare, Aquaterm sau Primăria Curtea de Argeș să iasă public cu o poziție oficială și să își asume aceste rezultate pozitive.

Până atunci, documentele DSP vorbesc de la sine: după 9 luni de chin, argeșenii pot, în sfârșit, să răsufle ușurați.

CLICK AICI PENTRU A VEDEA BULETINELE DSP ARGES

Loading

Citește tot

DIVERSE

Rugăciune puternică pentru bani. Atragi abundența și prosperitatea dacă o spui în fiecare zi

Publicat

la

Rugăciune puternică pentru bani.Dacă ai învățat, ai muncit, ai participat la diverse cursuri de dezvoltare personală fără să reușești să atragi banii la care visezi, încearcă și rugăciunea. Încearcă această rugăciune puternică pentru bani.

Rugăciune puternică pentru bani. Are efecte miraculoase dacă este rostită zilnic

Dacă vrei să atragi abundența și prosperitatea pentru tine și cei pe care îi iubești, trebuie să rostești următoarele cuvinte pentru a declanșa Legea Atractiei.

Poate că banii nu vor veni peste noapte. Însă dacă dai dovadă de credință și perseverență, în cele din urmă rezultatele s-ar putea să te uimească până și pe tine.

Citește și CALENDAR ORTODOX 17 iunie 2026. Sfinţii martiri care au refuzat să se închine idolilor. Rugăciunea care ţine relele departe de familia ta

Rugăciune puternică pentru bani – Instrucțiuni

Atunci când spui rugăciunea, indiferent de momentul în care o rostești, trebuie să te afli într-o stare de spirit pozitivă. Dacă te afli într-o stare negativă, atunci nu vei obține niciun rezultat. Abundența vine la tine doar când ești optimist și pozitiv.

Citește și Rugăciunea pe care o rostesc părinții pentru ca fiul lor să-și întemeieze o familie

Trebuie să rămâi realist: abundența pe care o vei atrage nu te va transforma în milionar, însă îți vei putea achita toate datoriile și, în general, îți vei îmbunătăți viața în toate aspectele ei.

Citește mai mult pe sfatulpărinților.ro. 

Loading

Citește tot

DIVERSE

Oana Zăvoranu a împlinit vârsta de 53 de ani. Mesajul sincer postat de vedetă: „Mă bucur că mă simt de 30 și arăt de 35”

Publicat

la

Oana Zăvoranu este foarte activă pe rețelele de socializare, acolo unde își exprimă opinia cu privire la diverse subiecte. Totodată, vedeta își ține la curent fanii cu activitățile din viața de zi cu zi. Recent, Querida a împlinit vârsta de 53 de ani, iar cu această ocazie, a postat pe contul său de Facebook un mesaj sincer, în care a mărturisit că se simte ca la 30 de ani și că își asumă în totalitate trecutul, prezentul și viitorul.

Citește și: Oana Zăvoranu a pierdut procesul cu Mara Bănică. Ce despăgubiri trebuie să plătească Querida

„Azi, la 53 de ani, am o viata demna de cel mai spectaculos ‘roller-coster’ ever…si ma bucur ca ma simt de 30 si arat de 35 😜

Nu ma plang, Dumnezeu stie ca le pot duce inca pe toate, ca si alea prea bune ca si alea prea grele, te pot destabiliza cum la fel…o perioada, bineinteles. Ce stiu, e ca indiferent daca as fi dorit ca unele lucruri sa fie altfel, sunt convinsa ca tot aici as fi ajuns pentru ca ‘ce ti-e scris’, duci pana in ultima clipa a vietii tale.

Astea cu ‘tu esti stapanul vietii tale’ si manifesti pe usa de la frigider scriind zilnic ca esti milionar, star de Hollywood, ministrul sau ca ai penthouse in centrul New York-ului, la mine nu tin….

Ca tu , eventual vezi zi de zi ca traiesti in garsoniera din Tecuci , ai in fata blocului un Matiz cam obosit si te-ai apucat poate de Tiktok ca sa nu mai mergi o ora la job-ul ingalat unde simti ca ti se scurge viata pe bani de rahat…si cu oameni de proasta factura…si daca iesi din latul asta este tot pentru ca asa a fost sa fie viata ta, de acolo de SUS

Dar unii pot visa , ca doar e gratis 😉

Spun asta fara pic de hate sau ironie 🤣🙏

Sunt doar rationala si cred ca Dumnezeu stie cat poate duce fiecare si venim cu toate ‘bagajele’ din vieti de care nu avem cum sa ne aducem aminte ca altfel nu am semna sa venim aici ….

Si mai stiu ca Dumnezeu mi-a dat de toate, ma poarta prin viata asta frumos, ma invata unde am gresit si mereu, dar mereu …ma scoate din belele, ca stie ca sunt un copil bun dar naravas 🤗…un fel de Kevin din Home Alone 😂

La multi ani mie,..mie Oana /Ioana ❤️

Multumesc Dumnezeului meu pentru tot binele si pentru incercarile extrem de grele, pentru lectii si pentru ca nu ma lasi in ceata mult timp, si mereu ma ridici 🙏

Pentru ca ma iubesti cum numai TU POTI IUBI ❤️ si stiu ca tu esti toata Viata mea ❤️🤗

Alexandru meu esti inima mea si asta nimeni nu va schimba cat timp inca respir ❤️” , este o parte din postarea făcută de Oana Zăvoranu.

Citește și: Oana Zăvoranu, trădată de prieteni apropiați: „Spune că noi suntem niște hoți, că am devalizat clinica, că el nu s-a atins de bani niciodată”. Clinca vedetei a ajuns un câmp de luptă între avocați și foști parteneri

Loading

Citește tot

ACTUAL

ATENȚIE, CURTEA DE ARGEȘ! Joi seara, dezinsecție în parcurile și locurile de joacă din oraș – CE TREBUIE SĂ ȘTIȚI

Publicat

la

Autor

Primăria Municipiului Curtea de Argeș anunță că acțiunea de dezinsecție terestră, programată inițial pentru data de 10 iunie și amânată din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile (ploaie), va fi efectuată săptămâna aceasta.

Noua acțiune va avea loc joi, 18 iunie 2026, începând cu ora 23:30, și va viza toate parcurile, zonele verzi și locurile de joacă de pe raza municipiului.

Recomandări importante pentru cetățeni

Pentru ca tratamentele împotriva insectelor de disconfort să se desfășoare în condiții de maximă siguranță, administrația locală transmite următoarele recomandări populației:

  • Evitați deplasările: Cetățenii sunt rugați să evite plimbările prin parcurile și zonele verzi ale municipiului în timpul desfășurării acțiunii.
  • Închideți geamurile: Locuitorii din zonele adiacente sunt sfătuiți să țină ferestrele locuințelor închise în intervalul menționat, pentru a preveni pătrunderea vaporilor și evitarea oricărui disconfort.

Notă privind siguranța: Substanțele utilizate în cadrul acestei campanii sunt avizate de Ministerul Sănătății. Deși acestea nu pun în pericol viața oamenilor, este recomandat ca populația să evite contactul direct cu acestea în perioada aplicării.

Loading

Citește tot

DIVERSE

Cupolă de foc peste România. Un val de aer saharian va lovi ţara noastră, aerul devine irespirabil la amiază

Publicat

la

Planeta se confruntă cu anomalii termice majore la mijlocul lunii iunie, o cupolă de foc se va instala şi peste România. În timp ce Europa este lovită de o masă de aer saharian care împinge termometrele cu până la 13°C peste mediile normale, emisfera sudică experimentează un început de iarnă atipic de cald, amplificat de fenomenul El Niño.

Europa se topește la temperaturi de 43 de grade. Printre țările afectate de noul val de caniculă se află și România

O masă de aer cald provenită din deșertul Sahara s-a instalat peste Peninsula Iberică și s-a extins rapid în sudul și vestul Franței, unde s-au înregistrat deja temperaturi cuprinse între 30°C și 36°C, notează The Guardian.

Meteorologii avertizează că valul de caniculă se va intensifica și se va deplasa spre nord-estul continentului pe parcursul acestei săptămâni. Până vineri, țări precum Germania, Italia și Cehia vor experimenta temperaturi maxime de peste 35°C.

Valul de aer fierbinte din Sahara nu se oprește însă în vestul Europei. Acesta înaintează rapid spre est și promite să ne aducă un weekend de foc și în România.

EXCLUSIV Gata cu ploile. Florinela Georgescu (ANM) anunță primul episod de caniculă, cu 35 de grade: „Se va extinde”

Nici Regatul Unit nu va scăpa complet de efectele caniculei. Joi și vineri, mase de aer cald dinspre continent vor ajunge în sudul și estul Angliei, ridicând mercurul din termometre la peste 25°C. Din fericire, după cinci zile consecutive de căldură sufocantă, temperaturile ar urma să scadă pentru majoritatea populației începând cu prima parte a săptămânii viitoare.

În mod paradoxal, în timp ce Europa fierbe, Australia înregistrează un început de iarnă atipic de blând. Un sistem de joasă presiune poziționat la sud de Australia de Sud atrage aer cald dinspre nord, afectând jumătatea estică a țării și aducând rafale puternice de vânt.

În Melbourne, temperaturile diurne de marți și miercuri sunt prognozate să atingă valori de peste 15°C, fiind cu 3-4°C peste medie. Noaptea, termometrele vor indica în jur de 10°C, o valoare cu 5-6°C mai ridicată decât norma climatică.

Loading

Citește tot

DIVERSE

Cât costă un șezlong în Mamaia, în luna iunie. Turiștii sunt șocați de prețurile de pe litoral la început de sezon: ”Mai bine îl luai din Dedeman”

Publicat

la

Cât costă un șezlong în Mamaia, în luna iunie. Prețurile i-au luat prin surprindere pe turișii care au ajuns pe litoral la începutul sezonului estival.

Cât costă un șezlong sau o bere în Mamaia, în luna iunie

Un turist a făcut public bonul pe care l-a primit atunci când a închiriat un șezlog pe o plajă din stațiunea Mamaia. Acesta a dat la început de sezon estival nu mai puțin de 50 de lei pentru un singur șezlong.

Postarea sa a strâns zeci de comentarii pe rețelele de socializare, devenit rapid virală.

”Mai bine îl luai din Dedeman”, este unul dintre comentariile primite.

De asemenea, oamenii sunt nemulțumiți și de prețurile pe care le-au găsit la terasele de la malul mării. De exemplu, în barurile de pe plajele din Mamaia Nord, o bere la draft costă între 16 și 17 lei, o porție de hamsie costă 70 de lei, o cafea costă între 14 și 29 de lei, iar o porție de cartofi prăjiți costă 22 de lei.

În restul stațiunilor, însă, turiștii au găsit prețuri mai decente decât în stațiunea-vedetă a litoralului românesc. De exemplu, în prezent, în Eforie și pe plajele din Constanța șezlongul se închiriază cu 25 de lei. De asemenea, o bere la draft costă 16 lei, iar o porție de hamsii costă 45 de lei, scrie libertatea.ro. 

În Costinești, o bere la draft costă între 15 și 22 de lei, o porție de hamsie costă 38 de lei, o cafea costă între 14 și 26 de lei, iar o porție de cartofi prăjiți costă 16 lei.

În Vama Veche, o bere la draft costă între 12 și 14 lei, o porție de hamsie costă 35 de lei, o cafea costă între 12 și 20 de lei, iar o porție de cartofi prăjiți costă 13 lei.

Pe plajele din Venus și Jupiter, o bere la draft costă între 9 și 15 lei, o cafea costă între 12 și 25 de lei, iar o porție de cartofi prăjiți costă 14 lei.

De asemenea, la barurile de pe plajele din 2 Mai o bere la draft costă între 12 și 20 de lei, o porție de hamsie costă 29 de lei, o cafea costă între 12 și 25 de lei, iar o porție de cartofi prăjiți costă 16 lei.

 

Loading

Citește tot
Advertisement

PITEȘTI

Advertisement
Advertisement

Câmpulung

În Trend