Stai conectat...

DIVERSE

Canicula pune stăpânire pe România. Orașele în care se vor înregistra aproape 40°C până la finalul lunii iunie

Publicat

la

Temperaturile din România cresc de la o zi la alta, cele mai accentuate fiind așteptate în mai multe zone.

În București, temperaturile vor crește constant în această perioadă. Pe data de 28 iunie, maxima va urca până la 32 de grade Celsius. În 29 iunie sunt așteptate 33 de grade, iar pe 30 iunie căldura se va intensifica, temperaturile urmând să atingă 36 de grade Celsius. La începutul luni iulie, pe 1 iulie, în Capitală se vor înregistra aproximativ 35 de grade Celsius.

Citește și: El Niño, „cocktailul exploziv” care amenință Europa. Meteorologii sunt în alertă, ar putea fi cel mai sever val de căldură: „Sute de milioane de oameni sunt în pericol”

Orașele „lovite” de căldură în următoarea perioadă

La Iași, vremea  va deveni mai caldă de la o zi la alta. Pe 28 iunie sunt așteptate 31 de grade Celsius, iar pe 29 iunie temperatura maximă va urca până la 35 de grade. Cea mai caldă zi din interval va fi pe 30 iunie, când sunt estimate 36 de grade Celsius. Pe 1 iunie, valorile termice vor rămâne ridicate, cu o maximă de 34 de grade Celsius.

Și în Cluj-Napoca sunt așteptate temepraturi ridicate. Pe 28 iunie, maxima va fi de 33 de grade Celsius, pe 29 și 30 iunie sunt așteptate 35 de grade, iar pe 1 iulie se anunță o ușoară scădere, cu temperaturi de 34 de grade.

În Timișoara se vor înregistra unele dintre cele mai ridicate temperaturi din țară. Pe 28 iunie sunt prognozate 37 de grade Celsius, iar pe 29 iunie temperatura va urca la 38 de grade. Valorile de 38 de grade se vor menține și în zilele de 30 iunie și 1 iulie, ceea ce indică un episod prelungit de căldură extremă în vestul țării.

La Constanța, pe data de 20 iunie maxima va ajunge la  33 de grade Celsius, în celelalte zile temperaturiile fiind cuprinse între 27-29 de grade.

La Oradea, prognoza indică un val de căldură asemănător celui din Timișoara.  Pe 28 iunie, temperatura maximă va atinge 37 de grade Celsius. În 29 iunie sunt prognozate 38 de grade, iar aceeași valoare este așteptată și pe 30 iunie. Pe 1 iulie, maximele vor rămâne la un nivel foarte ridicat, de 38 de grade Celsius.

Citește și: Cod roşu! Potop cu trăsnete, fulgere şi grindină după caniculă. Localităţile unde ANM anunţă fenomene extreme în orele următoare VIDEO

Loading

DIVERSE

Cum se simte Laura Cosoi înainte de a naște cel de-al cincilea copil: „Cuvintele nu mai trec atât de ușor pe lângă suflet”

Publicat

la

Laura Cosoi și soțul ei, Cosmin Curticăpean, se pregătesc de venirea pe lume a celui de-al cincilea copil. Recent, vedeta a mărturisit că traversează una dintre cele mai speciale perioade din viața sa.

Pe parcursul celei de-a cincea sarcini, actrița a împărtășit cu fanii din mediul online momente importante și imagini care au surprins transformările prin care a trecut. Cu puțin timp înainte de naștere, vedeta a postat o nouă fotografie, deschizând o discuție despre una dintre provocările cu care se confruntă mulți părinți.

Citește și: Laura Cosoi, mesaj emoționant cu ocazia aniversării a 14 ani de relație cu Cosmin Curticăpean: „Clipă de clipă”

Vedeta a vorbit despre timpul petrecut de copii în fața ecranelor, explicând importanța stabilirii unor limite sănătoase.

„Știu destule familii în care ‘războaiele’ zilnice dintre părinți și copii pornesc de la aceeași problemă: cât timp stau copiii în fața ecranelor. Evident, nu le face bine să stea ore întregi cu ochii-n telefon, tabletă sau laptop. Dar care este cea mai bună metodă să le punem limite fără să transformăm fiecare zi într-o negociere epuizantă? (…) Mi-au plăcut câteva idei foarte realiste: pedepsele nu funcționează pe termen lung, nici controlul excesiv nu ajută cu adevărat, copiii nu renunță la ecrane fără alternative, limitele sunt mai ușor acceptate când există rutină și consecvență”, a transmis Laura Cosoi pe rețelele sociale.

Laura Cosoi, dezvăluiri din cea de-a cincea sarcină

Pe parcursul sarcinii, actrița a continuat să fie implicată în proiecte profesionale și să își păstreze ritmul, cu toate că au existat și momente mai dificile, specifice perioadei prin care trece.

Actrița a recunoscut că nivelul de energie diferă de la o zi la alta și că există momente în care simte nevoia de mai multă odihnă.

„Sunt momente când sunt foarte obosită. Adică sunt momente când simt că am energie și fac 100 de lucruri, și sunt momente în care îmi vine să dorm încontinuu”, a declarat Laura Cosoi pentru Știrile Antena Stars.

Citește și: Laura Cosoi a uimit pe toată lumea! Vedeta s-a afișat într-o rochie second-hand: „Trăiesc cea mai bogată viață”

Într-o postare făcută în mediul online, vedeta a abordat și tema presiunii sociale la care sunt supuse femeile însărcinate. Actrița a precizat că există numeroase remarci și comentarii toxice care se fac la adresa corpurilor viitoarelor mame.

„Câte kg ai luat?”
„Ce burtă mare ai.”
„Arăți chiar bine pentru o gravidă.”
„Cât mai ai? Pare că naști acum.”

Sunt fraze rostite aproape automat. Uneori în glumă, alteori cu tandrețe, alteori fără să ne gândim prea mult la ele. Dar există perioade în viața unei femei în care cuvintele nu mai trec atât de ușor pe lângă suflet. Iar sarcina este una dintre ele.

Pentru că în lunile acestea corpul nu doar se schimbă. Se reinventează. Învață să facă loc unei alte vieți. Se adaptează, obosește, crește, se transformă în fiecare zi. Și, odată cu el, se transformă și felul în care o femeie se vede pe sine.”, a spus ea.

Loading

Citește tot

DIVERSE

Ce salariu net primești dacă ajungi comandant de tanc în Armata Română. Etapele obligatorii pentru obținerea unui astfel de post

Publicat

la

Comandantul de tanc este responsabil de echipaj, armament și succesul misiunii militare. El coordonează practic întregul echipaj al vehiculului blindat și răspunde de îndeplinirea misiunii.

În funcție de tipul tancului, echipajul poate fi format din trei sau patru militari (comandant, trăgător, încărcător și mecanic-conductor), iar rolul comandantului este să observe câmpul de luptă, să identifice ținte, să comunice cu unitățile vecine și să decidă modul în care vehiculul de luptă va acționa.

În condițiile în care România se pregătește să aibă în dotare tancuri moderne, precum cele americane M1 Abrams, cerințele pentru viitorii comandanți de tanc devin tot mai ridicate. România a contractat 54 de tancuri Abrams, iar instruirea personalului reprezintă o etapă esențială a programului de înzestrare, scrie Newsweek.

Pentru a ajunge comandant de tanc, sunt două variante principale: absolvirea unei academii militare sau, mai direct, admiterea la Academia Forțelor Terestre ”Nicolae Bălcescu”, unde sunt instruiți viitorii ofițeri ai Armatei Române.

Citește și Beneficii noi pentru salariații care își cresc singuri copiii. Ar putea primi cel puțin trei zile în plus de concediu de odihnă DOCUMENT

Condițiile cerute candidaților sunt următoarele:

  • să aibă diplomă de bacalaureat
  • să promoveze evaluările medicale
  • să treacă testele psihologice
  • să promoveze probele fizice
  • să fie declarați apți pentru serviciul militar

Ce salariu net are un comandant de tanc

După absolvire, ofițerii pot fi repartizați în unități de tancuri și blindate. Militarii care activează deja în unități de tancuri pot avansa prin cursuri și evaluări profesionale, iar experiența acumulată ca mecanic-conductor sau trăgător reprezintă un avantaj important pentru ocuparea funcției de comandant, mai notează aceeași sursă.

Pregătirea un comandant de tanc nu vizează doar conducerea propriu-zisă a vehiculului militar de zeci de tone.

Un comandant trebuie să cunoască și tactica trupelor blindate, utilizarea sistemelor de comunicații, identificarea țintelor, coordonarea focului, navigația și orientarea în teren, procedurile NATO și
utilizarea sistemelor electronice de bord.

Noile generații de tancuri folosesc senzori avansați, sisteme digitale de conducere a focului și echipamente electronice complexe. Militarii care operează tancuri moderne urmează programe speciale de instruire, așa cum s-a întâmplat și în cazul echipajelor poloneze trimise în SUA pentru pregătirea pe vehicule militare Abrams.

Venitul diferă în funcție de grad, vechime și sporuri. Un ofițer din trupele blindate beneficiază de salariul de bază, la care se adaugă sporuri pentru condiții de muncă, misiuni și exerciții militare.

Un locotenent sau locotenent-major încadrat într-o unitate de tancuri poate avea un venit lunar net cuprins între 6.500 și 9.000 de lei.

Pentru ofițerii cu experiență, grad superior și funcții de comandă, veniturile pot depăși 10.000 ori chiar 12.000 de lei net pe lună, în funcție de sporuri, misiuni, exerciții și alte drepturi specifice militarilor.

Citește și O nouă meserie ar putea fi introdusă oficial în România. Tot mai mulți români au început să lucreze în acest domeniu

Loading

Citește tot

DIVERSE

Peste 160.000 de cadre didactice cer lege pentru anularea măsurilor de austeritate din Educație. Ce șanse de reușită există

Publicat

la

Pentru inițierea unui demers legislativ de anulare a măsurilor de austeritate din Educație este nevoie de minimum 100.000 de semnături, prag depășit cu mult, după cum a anunțat președintele Federației ”Spiru Haret”, Marius Nistor.

Concret, sindicaliștii din Educație vor înlăturarea efectelor Legii 141/2025, prin care a fost majorată norma didactică a profesorilor, directorilor și inspectorilor, a fost tăiată valoarea plății cu ora, a crescut numărul efectivelor de elevi la clasă și prin care a fost amânată și tăiată prima de instalare pentru titularii repartizați în mediul rural, notează edupedu.ro.

Lista cu semnături va fi depusă joi, 25 iunie, la parlament, cu mai puțin de o săptămână înainte de încheierea sesiunii parlamentare curente, ceea ce ridică semne de întrebare cu privire la posibilitatea ca inițiativa cadrelor didatice să fie dezbătută și votată până la vacanță.

Aceeași inițiativă se lovește de o prevedere constituțională ce ar putea să o blocheze chiar din start. Potrivit Articolului 74, alineatul (2) din Constituția României, ”nu pot face obiectul iniţiativei legislative a cetăţenilor problemele fiscale, cele cu caracter internaţional, amnistia şi graţierea”.

Întrucât anularea măsurilor de austeritate implică modificarea unor decizii fiscale și bugetare, inițiativa ar putea fi respinsă pe acest temei legal.

Citește și Lovitură pentru profesori și angajații din educație. Concediile ar putea fi reduse cu până la 13 zile

În ciuda impedimentului constituțional, liderul Federației ”Spiru Haret” este încrezător că inițiativa poate fi transformată într-un proiect de lege care să ajungă la vot în parlament, chiar și în cele doar câteva zile rămase până la vacanța parlamentară.

”Ar trebui să se facă (un proiect de lege în această sesiune parlamentară – n.r.), dacă există un minim respect pentru cei 160.000 de profesori care au semnat inițiativa. Le vom depune joi la parlament”, spune Nistor.

Întrebat care sunt partidele dispuse să susțină proiectul, liderul sindical a răspuns: ”Veți vedea de joi încolo”.

Analistul economic Adrian Negrescu nu crede că însă că inițiativa are șanse de reușită.

”Sindicatele pot avea orice inițiativă își doresc în materie legislativă și este de înțeles frustrarea acestora în urma iureșului de tăieri aplicate fără niciun fel de logică și fără niciun fel de studiu de impact, de către Guvern. Putem vedea această inițiativă ca pe un mijloc prin care sindicatele își manifestă această frustrare.

Marea problemă este că, din punct de vedere financiar, nimeni nu va anula în momentul de față reducerile de cheltuieli care au fost operate în ultimii doi ani. Din punct de vedere financiar, statul va trebui, în următorii doi ani, să reducă deficitul bugetar de la 7,2 la 5 la sută.

Nu cred că ar trebui să ne facem iluzii că ANAF-ul va crește gradul de colectare; prin urmare, e greu de crezut că nu va continua politica de tăieri”, explică Negrescu, citat de Adevarul.

Citește și EDU.RO SUBIECTE MATEMATICĂ EVALUARE NAŢIONALĂ. O notă de 10 se ia mai greu ca la română!

Loading

Citește tot

DIVERSE

Florin Salam, gest neașteptat pentru niște însoțitoare de zbor: „Cumpăra parfumuri fetelor din echipaj”

Publicat

la

Florin Salam este unul dintre cei mai îndrăgiți cântăreți din România, iar recent a făcut un gest impresionant. O fostă însoțitoare de zbor a explicat exact despre ce este vorba într-un videoclip postat pe TikTok și care a fost experiența eu cu mai multe persoane celebre.

Citește și: Cu ce își ocupă Cristina Petre timpul după despărțirea de Andrei Rotaru: „Sunt foarte entuziasmată”

Artistul a arătat că nu e darnic doar cu cei apropiați, pentru că, în videoclip, bruneta menționează că le-a oferit câteva daruri ei și colegelor sale.

„Florin Salam primește nota 10. Cumpăra parfumuri fetelor din echipaj și lăsa tot timpul bacșiș”, a explicat tânăra, în mediul online.

În același videoclip, tânăra menționează că nu a avut o atitudine care să îi lase o impresie plăcută.

„Pavel Bartoș nu a salutat când a intrat în avion și mi-a comentat doar faptul că nu mai e loc la rândul unu pentru bagaje.”

Citește și: Florin Ristei, îndrăgostit de Ramona. Cine este femeia care i-a cucerit inima

Pe lângă celebritățile pe care fata le-a întâlnit a fost și Dan Badea, care a avut o atitudine de superioritate.

„A venit la mine pe timpul îmbarcării și m-a întrebat dacă mai e ceva liber la ieșirea de urgență, dar m-a întrebat în felul ăla în care, gen, vreau să stau aici și să nu plătesc.”

Loading

Citește tot

DIVERSE

Se aplică „procedura Vatican”. Preşedintele Nicuşor Dan nu va face o desemnare marţi, aşteptând „fum alb” de la partide

Publicat

la

Președintele Nicuşor Dan va da timp partidelor să discute, să negocieze. După consultări, Administrația Prezidențială va da un comunicat de presă.

Ziua de marți a fost marcată de un pelerinaj la Cotroceni. Rând pe rând, delegațiile partidelor și grupurilor parlamentare au intrat la discuții cu șeful statului pentru a-și prezenta variantele de lucru și pretențiile guvernamentale. Dincolo de discursurile oficiale din fața camerelor, atmosfera din spatele ușilor închise a lăsat să se înțeleagă că nicio tabără nu a reușit să vină cu o soluție de majoritate capabilă să convingă instant instituția prezidențială.

Șeful statului ar urma să le dea timp partidelor să continue discuțiile și negocierile pentru formarea unei majorități parlamentare, după ce UDMR şi USR au cerut răgaz până joi.

Sorin Grindeanu, la ieșirea de la consultările cu președintele Nicușor Dan: „PSD își asumă guvernarea, inclusiv funcția de premier. Nu facem coaliție cu AUR!”

Varianta amânării cu o zi sau două a desemnării a fost lansată și de reprezentanții PNL și UDMR. Președintele UDMR a spus după consultările de la Palatul Cotroceni că este nevoie de un acord politic pentru a nu se ajunge la un nou episod Veștea.

„Oricare dintre aceste variante trebuie începute cu un acord politic între partidele parlamentare, înainte de nominalizarea unui premier” a punctat Kelemen Hunor.

El a spus că președintele Nicușor Dan ar putea să procedeze diferit și să aștepte ca partidele să negocieze între ele. Aș face invers, a spus Kelemen Hunor, sugerând că Nicușor Dan ar putea aștepta până joi pentru a face o nouă nominalizare pentru funcția de premier.

Ilie Bolojan propune un Guvern bazat pe un acord politic: vom vota un guvern minoritar PSD sau format din PNL-USR-UDMR

Aplicăm procedura Vatican, a mai spus Kelemen care a explicat ce presupune aceasta: „Închidem sala și când iese fumul alb deschidem sala”.

Președintele Nicușor Dan a organizat mai multe consultări
Președintele Nicușor Dan a convocat marți noi consultări cu partidele politice pentru desemnarea unui premier care să poată strânge o majoritate de învestire în Parlament.

După adoptarea moțiunii de cenzură care a vizat Guvernul Bolojan, președintele Nicușor Dan a inițiat mai multe consultări cu partidele și grupurile parlamentare. Inițial, președintele l-a desemnat pe Eugen Tomac să formeze guvernul dar acesta și-a depus mandatul deoarece nu a reușit să coaguleze o majoritate parlamentară.

Dominic Fritz, după consultările cu Nicușor Dan: ”USR nu va putea să susțină un guvern din care face parte PSD”. Ce cabinet vor reziștii

Adrian Veștea a fost a doua propunere. Deși a provocat o ruptură în PNL, desemnarea nu a avut finalitate deoarece Guvernul Veștea nu a trecut de votul de învestitură din Parlament.

 

Loading

Citește tot

DIVERSE

Prognoza meteo. Blocajul Omega aduce caniculă şi fenomene extreme, vară capricioasă şi în zilele următoare

Publicat

la

Prognoza meteo MIERCURI
În Țară
Vremea va fi în continuare călduroasă în cea mai mare parte a teritoriului, pe alocuri cu disconfort termic ridicat în vest, nord-vest și în sud, unde indicele temperatură umezeală (ITU) va atinge sau va depăși ușor pragul critic de 80 de unități. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporar accentuate după-amiaza și seara în zonele de deal și de munte unde vor fi averse torențiale, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului (viteze la rafală de 50…70 km/h) și pe arii restrânse vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni.

În intervale scurte de timp (1…3 ore) sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi local de 15…25 l/mp și pe arii restrânse vor depăși 40…50 l/mp. În restul teritoriului, astfel de manifestări vor fi pe arii mai restrânse, îndeosebi în sud, sud-est și centru. Temperaturile maxime se vor încadra între 23 de grade în estul Transilvaniei și 34 de grade în Banat și Crișana, iar cele minime între 10 grade în depresiunile din estul Transilvaniei și 22 de grade pe litoral, anunţă ANM.

București
Vremea se va menține călduroasă, disconfortul termic ridicat, indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități, iar gradul de instabilitate atmosferică va fi în creștere. Cerul va fi variabil, dar după-amiaza vor fi perioade cu înnorări accentuate, averse torențiale (se vor acumula 5…10, izolat peste 15 l/mp), descărcări electrice și căderi de grindină de mici și posibil medii dimensiuni. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări de scurtă durată în timpul ploilor (viteze la rafală de 40…45 km/h) și vor fi posibile vijelii. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 30 de grade, iar cea minimă va fi de 17…19 grade.

Prognoza meteo JOI
În Țară
Vremea va rămâne călduroasă în cea mai mare parte a țării, pe alocuri cu disconfort termic ridicat în vest, nord-vest și în sud, unde indicele temperatură umezeală (ITU) va atinge sau va depăși ușor pragul critic de 80 de unități. Cerul va fi variabil, cu unele înnorări după-amiaza și seara local în sud-vest, la munte și pe arii restrânse în centru unde vor fi averse (5…10 l/mp și izolat peste 15 l/mp) și descărcări electrice. Vântul va sufla slab și moderat, cu ușoare intensificări în regiunile estice, dar și în timpul ploilor (viteze la rafală de 40…45 km/h). Temperaturile maxime se vor încadra între 27 de grade în Transilvania și în jurul a 34 de grade în Banat și în Crișana, iar cele minime între 9 grade în depresiunile din estul Transilvaniei și 22 de grade pe litoral.

Citește și: Furtunile și grindina au făcut prăpăd în mai multe județe. Zeci de locuințe, sedii de instituții și o biserică au fost inundate

București
Vremea va fi în continuare călduroasă, disconfortul termic ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporare după-amiaza și seara când va crește probabilitatea pentru ploi slabe de scurtă durată (1…3 l/mp) și descărcări electrice. Vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă va fi de 32…33 de grade, iar cea minimă de 18…20 de grade.

prognoza-7zile (41)

Prognoza meteo VINERI
În Țară
Valorile termice diurne vor crește ușor față de intervalul anterior, astfel încât va fi caniculă local în Banat și Crișana și izolat în Maramureș, Oltenia și Muntenia, iar în restul teritoriului vor caracteriza o vreme călduroasă. Disconfortul termic va fi ridicat în vest și local în sudul țării. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporar accentuate mai ales după-amiaza în zona Carpaților Meridionali și de Curbură, precum și în Oltenia și vestul și nordul Munteniei, unde local vor fi averse slabe (în general 5…8 l/mp) și trecător descărcări electrice.

Vântul va sufla slab și moderat, pe alocuri cu ușoare intensificări în est și la munte (viteze la rafală de 40…45 km/h). Temperaturile maxime se vor încadra între 28 de grade în Delta Dunării și 37 de grade în Banat și Crișana, iar cele minime vor fi cuprinse între 9 grade în depresiunile din estul Transilvaniei și 23…24 de grade în Dealurile de Vest.

București
Valorile termice diurne vor mai crește ușor, indicele temperatură-umezeală (ITU) se va apropia și posibil va depăși pragul critic de 80 de unități, iar disconfortul termic va fi accentuat. Temperatura maximă va fi de 33…34 de grade,  iar cea minimă de 17…20 de grade. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab și moderat.

Prognoza meteo SAMBATA
În Țară
Vremea va fi caniculară în vestul, nord-vestul și centrul țării și pe alocuri în sud, iar în rest va fi călduroasă. Disconfortul termic va fi accentuat cu precădere în jumătatea de sud-vest a teritoriului. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporar accentuate după-amiaza și seara în zona Carpaților Meridionali și pe alocuri în Carpații de Curbură și în Oltenia unde vor fi averse slabe (în general 3…9 l/mp) și trecător descărcări electrice. Vântul va sufla slab și moderat. Temperaturile maxime se vor încadra între 26 de grade în Delta Dunării și în jurul a 38 de grade în Banat și Crișana, iar cele minime vor fi cuprinse între 10 grade în depresiunile din estul Transilvaniei și 24 de grade în Dealurile de Vest.

Cod roşu! Potop cu trăsnete, fulgere şi grindină după caniculă. Localităţile unde ANM anunţă fenomene extreme în orele următoare VIDEO

București
Regimul termic va fi comparabil cu cel din intervalul anterior, astfel încât vremea va fi călduroasă, iar disconfortul termic accentuat, cu indice temperatură-umezeală ce se va situa în jurul valorii de 80 de unități. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă va fi de 32…34 de grade, iar cea minimă de 17…19 grade.

Prognoza meteo DUMINICA, LUNI, MARTI
În Țară
Vremea va deveni caniculară, iar disconfortul termic accentuat în aproape toată țara. Probabilitatea pentru manifestări de instabilitate atmosferică va fi mai ridicată după-amiaza, mai ales în zonele de deal și de munte.

București
Vremea va fi călduroasă în prima zi din interval, apoi va deveni caniculară. Disconfortul termic va fi accentuat, iar probabilitatea pentru manifestări de instabilitate atmosferică va fi redusă.

Loading

Citește tot
Advertisement

PITEȘTI

Advertisement
Advertisement

Câmpulung

În Trend