„Andrei, te-ai băgat în fața domnului fotograf, stai și tu mai într-o parte, să nu-i intri în cadru” e mesajul meu pentru colegul Andrei Crăițoiu, care filma câțiva suporteri din Costa Rica pe una dintre străzile înguste din vechea piață din Doha.

„Domnul fotograf” s-a sesizat auzind că vorbim românește. „Salut, și eu sunt din România”. Pe acreditarea care îi stă la gât scrie Al Jazeera. „Da, lucrez la Al Jazeera, site-ul în engleză”. Acceptă o plimbare prin cel mai autentic loc din Qatar și, în același timp, acceptă un dialog despre jobul, viața și prejudecățile care există în și despre Qatar.

Un adolescent și o vârstnică, atacuri de panică după un incendiu în Suceava

Publicat

in

De

Un adolescent și o vârstnică au suferit atacuri de panică după un incendiu izbucnit două gospodării din localitatea Valea Moldovei, județul Suceava.

Flăcările au afectat două case de locuit și o anexă din prima gospodărie.

Suprafața totală afectată de incendiu este de aproximativ 500 de metri pătrați.

Incendiul a fost localizat cu rapiditate, astfel încât a fost îndepărtat pericolul de propagare la vecinătăți.

Pe timpul misiunii de stingere, pompierii paramedici SMURD au acordat primul ajutor medical pentru două persoane, un minor în vârstă de 15 ani, și o femeie de 85, care au suferit atac de panică. Cei doi și-au revenit și au refuzat transportul la spital.

Se intervine pentru stingerea ultimelor focare și pentru înlăturarea efectelor negative ale incendiului.

NATIONAL

Echipa lui Radu Drăgușin, al patrulea eșec la rând în Premier League

Publicat

in

De

Tottenham Hotspur a suferit al patrulea eșec la rând în Premier League. Echipa unde evoluează și Radu Drăgușin a pierdut pe terenul lui Liverpool, scor 4-2, în etapa cu numărul 36.

Ange PostecoglouFoto: Neil Hanna / Zuma Press / Profimedia

Liverpool – Tottenham 4-2

Formația antrenată de Jurgen Klopp a deschis scorul în minutul 16 prin Mohamed Salah, iar Robertson a stabilit scorul pauzei în minutul 45.

În a doua repriză, Gakpo (min 50) a triplat avantajul lui Liverpool, iar Harvey Elliott a rezolvat partida (min 59), reușind să puncteze din pasa lui Salah.

Richarlison a redus din diferență în minutul 72, iar scorul final a fost stabilit de Son (min 77).

Radu Drăgușin a fost și de această dată rezervă neutilizată la Tottenham.