Stai conectat...

DIVERSE

3 zodii cărora furtuna Lunii Noi în Taur le aduce claritate. Înțeleg nevoi pe care până acum le-au ignorat

Publicat

la

Luna Nouă în Taur vine cu o energie intensă, dar nu toate zodiile vor simți acest moment astral ca pe o zguduire puternică. Pentru unii nativi, schimbările se produc mai discret, în interior, prin revelații subtile, ajustări de direcție și înțelegerea unor nevoi pe care poate le-au ignorat până acum. Gemeni, Săgetătorii și Peștii se numără printre zodiile care nu vor fi lovite frontal de această Lună Nouă, însă primesc o șansă importantă: aceea de a-și limpezi gândurile, de a-și reorganiza pașii și de a transforma ideile proaspete în alegeri care le pot schimba evoluția.

Acestea sunt zodiile cel mai puțin afectate de Luna Nouă din 16 mai în Taur

Gemeni
Această Lună Nouă aduce un val de intensitate, însă haosul ei este puțin probabil să îți tulbure viața într-un mod major, Gemeni. Pentru tine, energia se activează într-o zonă tăcută, profundă și introspectivă, asociată cu casa a 12-a. Obstacolele și provocările cu care te confrunți acum vor fi mult mai subtile decât cele trăite de alte zodii. Oportunitățile acestei Luni Noi ies la suprafață din adâncul conștiinței tale, din locuri ascunse privirii obișnuite. Tocmai de aceea, s-ar putea să îți fie mai greu să identifici ce îți dorești cu adevărat, să îți clarifici gândurile sau să înțelegi ce ai de făcut cu emoțiile tale.

Una dintre cele mai bune modalități de a folosi energia acestei Luni Noi este să îți acorzi timp pentru introspecție. Firea ta este sociabilă, curioasă și mereu conectată la oameni, idei și conversații, însă acum ai nevoie de câteva momente de liniște pentru a te reîncărca și pentru a intra în legătură cu partea ta mai înaltă, mai intuitivă. Folosește această Lună Nouă ca pe o ocazie de a ajunge la sursa dorințelor tale reale. Când reduci zgomotul din jur, descoperi un nivel mai profund de claritate.

Citeste continuarea pe SFATULPARINTILOR. RO.

 

Loading

DIVERSE

Makaveli a fost eliberat: Am control judiciar si interdictia de a parasi tara

Publicat

la

”Sunt singurul inculpat si imi asum fapta, nu am platit taxele pt cadourile pe care le-am primit. am control judiciar si interdictia de a parasi tara. prejudiciul este de doua miliarde si ceva

Am plecat cu dor si melancolie (n.r. – din arest)”, a declarat Makaveli la ieșirea de la audieri.

Revenim cu informatii

Loading

Citește tot

DIVERSE

Proteste violente la Campionatul Mondial de Fotbal. Bătaie cu forțele de ordine, oamenii au incendiat mașini și au ridicat baricade VIDEO

Publicat

la

Violențele au izbucnit joi, în ziua deschiderii Campionatului Mondial de Fotbal, în afara stadionului Estadio Azteca din Ciudad de México. Protestatarii antiguvernamentali s-au bătut cu forțele de ordine, iar în interiorul arenei, zeci de mii de spectatori și oficiali FIFA urmăreau festivitățile de debut ale turneului.

Protestul a avut loc în prima zi a turneului, unul dintre cele mai importante evenimente sportive organizate vreodată în regiune. Potrivit presei mexicane, protestatarii s-au adunat în apropierea stadionului Estadio Azteca pentru a-și exprima nemulțumirea față de mai multe probleme sociale și economice cu care se confruntă Mexicul.

Pe măsură ce mulțimea a crescut, situația a degenerat în confruntări directe cu autoritățile. Manifestanții au aruncat diverse obiecte către forțele de securitate, iar oamenii legii au intervenit folosind bastoane și scuturi pentru a menține ordinea în jurul stadionului.

Vezi și Cupa Mondială FIFA 2026. Regula care ar putea da peste cam programul televizărilor. Anunţul lui Trump înaintea ceremoniei de deschidere

În timpul haosului creat de îmbulzeală și confruntări, un bărbat a suferit un infarct, conform relatărilor din presa internațională, iar un polițist a fost împușcat. Medicii au întâmpinat dificultăți în a ajunge rapid la victimă din cauza aglomerației și a tensiunilor din zonă.

 

Protestele au fost alimentate de problema carte

lurilor de droguri, sărăciei și numărului mare de persoane dispărute. Una dintre principalele revendicări a vizat responsabilitatea autorităților în cazul celor aproape 130.000 de persoane raportate ca dispărute în Mexic de-a lungul anilor.

Participanții au criticat și costurile ridicate asociate organizării Cupei Mondiale, susținând că o parte din fondurile investite în infrastructură și evenimente ar fi trebuit direcționate către probleme sociale urgente.

Autoritățile mexicane se pregătesc să gestioneze sute de mii de suporteri și turiști care vor participa la meciurile programate în perioada următoare. Prin urmare, măsurile de siguranță implementate în jurul arenelor și în marile orașe-gazdă vor fi atent monitorizate.

Citește și Totul despre Campionatul Mondial de fotbal 2026. Competiția recordurilor absolute! Cele mai multe țări participante, trei ceremonii de deschidere, premiu uriaș pentru naționala învingătoare

Loading

Citește tot

DIVERSE

Cum s-a schimbat rutina de îngrijire a Andreei Marin după ce a slăbit 20 kg. Programul alimentar de la care vedeta nu se abate nici în ruptul capului: „Mi-a fost de folos, corpul meu s-a transformat. E un alt stil de viață”

Publicat

la

Andreea Marin a trecut printr-o transformarea fizică impresionantă în urmă cu doi ani. După ce a reușit să slăbească peste 20 de kilograme, vedeta spune că obiectivul ei principal este acum să își mențină rezultatele și să aibă grijă de sănătatea sa pe termen lung.

Invitată în emisiunea „Fresh by Unica”, Andreea Marin a povestit că sportul ocupă un loc important în programul său săptămânal și că ține post intermitent.

Vedeta a dezvăluit că merge la Pilates de două ori pe săptămână, fără excepție.

„Sportul face parte din viața mea săptămânal, de două ori, e regulă. Nu lipsesc orice ar fi. Fac Pilates și am observat cât de frumos modelează corpul”, a spus Andreea Marin. Rezultatele nu au apărut peste noapte. Transformarea s-a produs treptat, în decursul a doi ani, prin consecvență și disciplină. În plus, atunci când timpul îi permite, Andreea completează antrenamentele cu o sesiune de mișcare acasă, unde folosește banda de alergare. „În doi ani s-a întâmplat, pas cu pas. Caut să mai fac și acasă o dată, unde am bandă de alergare, pe lângă cele două sesiuni. Uneori îmi reușește, alteori nu”, a explicat ea, potrivit Unica.

Pe lângă sport, Andreea Marin acordă atenție și recuperării și stării generale de sănătate. Vedeta spune că încearcă să meargă la saună cel puțin o dată pe săptămână, iar dacă reușește de două ori, cu atât mai bine.

„Sauna este ceva ce caut să fac măcar o dată pe săptămână, e o curățenie în profunzime a corpului, să zic așa. Dacă pot de două ori e chiar mai bine.” Totodată, aceasta subliniază importanța analizelor medicale periodice și a suplimentelor recomandate de specialiști. „Vitamine recomandate de medic, am grijă de sănătatea mea. E bine să-ți faci analizele (periodic – n.red.)”, a precizat vedeta, mărturisind că citește frecvent și despre longevitate.

[embedded content]

Cum arată alimentația care a ajutat-o să slăbească și să se mențină Andreea Marin consideră că alimentația este esențială pentru păstrarea rezultatelor obținute după slăbire. Vedeta nu urmează o dietă strictă, însă respectă câteva principii simple pe care le-a integrat în stilul său de viață. „Nutriția este foarte importantă, dacă tot am făcut acest efort și am slăbit frumos, peste 20 de kilograme, eu vreau să păstrez și de aceea am niște principii sănătoase pe care le urmez în continuare fără a ține dietă.”

Unul dintre secretele sale este moderarea porțiilor. „Nu fac excese. Mănânc mai puțin decât înainte, chiar simt că stomacul mi s-a micșorat.” De asemenea, vedeta evită mesele foarte complexe și preferă să consume un singur fel de mâncare la o masă. „Caut să mănânc un singur fel la masă, nu trei feluri. Prefer, vorba nutriționistei mele, să mănânci două ciorbe. Dacă ți-a plăcut mult ciorba asta, mai mănâncă o porție, dar nu mai combina și cu altceva.” Intermittent fasting și două mese pe zi

Andreea Marin a dezvăluit că a adoptat și postul intermitent, o metodă care a funcționat foarte bine în cazul ei. „De obicei două mese mănânc pe zi și cu o mică gustare. Eu am urmat acest fasting și mi-a fost de folos. Pentru mine a fost potrivit și mănânc între ora 12 și ora 19.” Potrivit vedetei, acest program alimentar i-a schimbat complet organismul și a devenit parte din rutina sa zilnică. „Făcând lucrul ăsta, corpul meu s-a schimbat, e un alt stil de viață.” Nu renunță la paste și dulciuri

Chiar dacă este atentă la alimentație, Andreea Marin spune că nu se privează de micile plăceri culinare. Îi plac pastele și, din când în când, își permite și un desert. „Nu mă abțin. De exemplu îmi plac pastele, caut paste integrale sau fără gluten, dar, o dată la ceva timp mănânc paste, gătite cât mai simplu, fără mari complicații.” În ceea ce privește dulciurile, vedeta încearcă să reducă pe cât posibil consumul de zahăr și preferă să îl obțină din surse naturale. „Îmi place câte un dulce din când în când, dar caut zahărul să-l reduc aproape de 0. Îl iau din fructe.”
Citeşte întreaga ştire: Cum se menține Andreea Marin în formă după ce a slăbit 20 de kilograme: „Am observat cât de frumos modelează corpul” / Exclusiv

Loading

Citește tot

DIVERSE

Andra, apariție incendiară la concertul lui Connectr de la Sala Palatului. Ținuta sexy cu care artista a atras toate privirile

Publicat

la

Andra, apariție spectaculoasă la concertul lui Connectr de la Sala Palatului. Vedeta a urcat pe scană alături de bunul său prieten într-o ținută destul de sexy.

Andra, apariție spectaculoasă la concertul lui Connectr de la Sala Palatului. Vedeta a slăbit 10 kilograme și arată demențial

De când a slăbit, Andra a devenit adepta ținutelor sexy. Vedeta nu ratează nicio ocazie să-și pună în valoare noua siluetă. Atât în timpul filmărilor pentru Românii au talent, cât și la concertele pe care le are, vedeta îmbracă ținute care atrag toate privirile.

Așa s-a întâmplat și recent, la spectacolul aniversar de la Sala Palatului al lui Connectr. De data aceasta, soția lui Cătălin Măruță a optat pentru o rochie scurtă, neagră, mulată pe corp.

Apariția vedete nu a trecut neobservată și a stârnit numeroase reacții de apreciere în mediul online.

În ultimele luni, Andra reușit să slăbească 10 kilograme. Artista a vorbit deschis despre procesul prin care a reușit să dea jos kilogramele în plus și despre disciplina pe care a adoptat-o pentru a ajunge la greutatea dorită. Aceasta mărturisea la un moment dat că alimentația echilibrată și consecvența au avut un rol important în transformarea sa.

”Am mâncat mai puțin. Care e secretul? Că orice ai face, pui la loc instant, dar uite că mă mențin, doar pentru că nu mai mănânc între mese. La mese mănânc ce îmi place în perioada asta, când nu slăbesc. Când vreau să slăbesc, mănânc carne cu salată”, a mărturisit Andra în urmă cu ceva timp.

Vedeta a declarat în repetate rânduri că cel care a ajutat-o în lupta sa cu kilogramele în plus a fost soțul ei, Cătălin Măruță.

„E cu chinuială pentru o fată care este pofticioasă (…). Și trăiesc în casă și cu un nutriționist, adică cu soțul meu. De când face podcasturi cu doctori, crede că este nutriționist (n.r. – râde). A citit și cartea Revoluția Glucozei și spune că trebuie să mâncăm salată înainte de masă. Dar, în același timp, el este omul care m-a ajutat cel mai mult să slăbesc. El e la fel de pofticios ca mine și, cu toate astea, se abține mai bine. Merge în pădure, face pași…”, spunea vedeta la Kiss FM.

Citește și Cât trebuie să scoți din buzunar dacă vrei să-ți cânte Andra Măruță la nuntă, în 2026. Suma este impresionantă

 

Loading

Citește tot

DIVERSE

Grefierii amenință cu greva generală din cauza noii legi a salarizării unitare. Veniturile pot scădea semnificativ

Publicat

la

Grefierii amenință că întră în grevă generală, din cauza noii legi a salarizării unitare, despre care susțin că va duce la reduceri semnificative ale veniturilor.

Executivul pare să confirme această tendință. Conform unui document prezentat de Guvern, salariul brut al unui grefier cu 20 de ani vechime ar urma să scadă de la 13.300 de lei la aproximativ 10.900 de lei.

În prezent, veniturile din sistem variază considerabil: un grefier obișnuit câștigă între 4.000 și 5.000 de lei net, în timp ce un grefier-șef de serviciu ajunge la aproximativ 8.000 de lei net, conform Newsweek.

Citește și: Vindecătorul CHIRON intră în Taur până în 2033, scoate la suprafață cele mai vechi răni sufletești. Șapte ani de vindecare, schimbări de destin, lecții despre iubire și bani

Situația devine mai interesantă, deoarece liderul de sindicat al grefierilor, Cătălin Trăistaru, câștigă de trei ori mai mult decât un grefier.

Ca lider al Dicasterial, acesta câștigă două surse de venit: o dată în calitate de grefier, unde primește circa 4.000 de lei net, și în funcția de conducere sindicală, care îi aduce venituri de aproximativ 12.000 de lei lunar, adică de trei ori mai mult.

„Am decis să mandatăm Federația Publisind pentru declanșarea grevei în condițiile legale. Primul pas a fost făcut, am trimis mandat la federația la care suntem afiliați, urmează convocarea forului statutar care decide la nivel de federație, după care strângerea de tabele și intrarea în grevă, bineînțeles cu gravă de avertisment care precede două zile greva propriu-zisă.

Estimativ, în două-trei săptămâni ar trebui să fie procedura completă, cam la începutul lunii iulie”, a declarat Cătălin Trăistaru la „Interviurile Asociației Lumea Justiției”.

Citește și: A început numărătoarea inversă pentru Eugen Tomac. Premierul desemnat face ultimul turneu de forță la partide în vederea susținerii: „E dispus la orice doar să primească votul”

Loading

Citește tot

DIVERSE

Ploi torențiale cu fulgere și grindină, apoi caniculă. Prognoza meteo actualizată

Publicat

la

Meteorologii estimează că temperaturile vor fi uşor mai ridicate decât cele normale ale perioadei, până la jumătatea lunii iulie, în special în regiunile vestice. Cantităţile de ploaie vor fi, în general, deficitare.

Prognoza meteo actualizată săptămâna 15-22 iunie

Valorile termice vor fi uşor mai ridicate decât cele specifice pentru această săptămână în regiunile vestice, sud-vestice şi centrale, iar în rest vor fi apropiate de cele normale. Regimul pluviometric va fi deficitar la nivelul întregii ţări, dar mai ales în zonele montane.

Citește și: EXCLUSIV Mircea Duțu avertizează: „Vom asista la un super El Nino. Trecerea de la temperaturile ridicate la o vreme răcoroasă se va produce rapid, pe măsură ce frontul atmosferic va înainta în România de la vest spre sud-est”

 

Prognoza meteo actualizată săptămâna 22-29 iunie

Temperaturile medii vor fi mai ridicate decât cele normale pentru acest interval, în cea mai mare parte a ţării, dar cu o abatere termică pozitivă mai accentuată în regiunile vestice. Cantităţile de precipitaţii vor avea o tendinţă spre deficit în majoritatea regiunilor, dar mai ales în cele vestice şi nord-vestice, potrivit ANM.

Citește și: Furtună cu tunete și fulgere în București și multe județe. Mai multe zone au fost inundate. Meteorologii anunță că va ploua într-o zi aproape cât pentru o lună

 

Prognoza meteo actualizată săptămâna 29 iunie – 6 iulie

Temperatura medie a aerului va avea valori apropiate de cele normale în sud-estul teritoriului, iar în rest se vor situa uşor peste cele specifice pentru această perioadă. Regimul pluviometric va fi uşor deficitar în regiunile sud-vestice, iar în rest se va situa în jurul celui normal pentru acest interval.

 

Prognoza meteo actualizată săptămâna 6-13 iulie

Mediile valorilor termice se vor situa uşor peste cele specifice pentru această săptămână în jumătatea vestică a ţării, iar în rest vor fi apropiate de cele normale. Cantităţile de precipitaţii vor fi în general deficitare în jumătatea de vest a teritoriului, iar în rest vor fi apropiate de cele normale.

Loading

Citește tot
Advertisement

PITEȘTI

Advertisement
Advertisement

Câmpulung

În Trend