Atenție, șoferi! Iată cum se va calcula noua taxă de poluare

Publicat

in

NATIONAL

Real Madrid sărbătorește titlul cu o victorie la scor: câștigă categoric în fața retrogradatei Granada

Publicat

in

Real Madrid, care a câștigat deja titlul în La Liga, a învins-o sâmbătă pe Granada, ajungând la 28 de meciuri fără înfrângere, informează Mediafax.

Real Madrid, proaspăt încoronată campioană în LaLiga, a obținut sâmbătă o victorie categorică, 4-0, în fața retrogradatei Granada, ajungând la 28 de meciuri fără înfrângere.

Echipa lui Carlo Ancelotti a arătat aceeași formă bună după victoria din semifinala Ligii Campionilor de la mijlocul săptămânii împotriva lui Bayern Munchen, ajungând la 90 de puncte în clasament, cu 15 mai mult decât a doua clasată, Girona, cu trei meciuri rămase de disputat în LaLiga, relatează Reuters.

Fran Garcia a deschis scorul în minutul 38, înainte de a-l servi pe Arda Guler pentru a mări avantajul înainte de pauză.

Brahim Diaz a făcut 3-0 în minutul 49, iar internaționalul marocan a mai marcat nouă minute mai târziu, după o pasă a lui Luka Modric.

”Am ajuns la 12 goluri și șapte pase de gol. Este foarte ușor să joci aici, cu acești coechipieri. Cel mai important lucru sunt titlurile. Avem deja Supercupa, campionatul și ne dorim Liga Campionilor“, a declarat Diaz.

Citeste mai mult

NATIONAL

Ce nu trebuie să faci înainte de analizele medicale

Publicat

in

Pentru evaluarea sănătății noastre, diagnosticarea afecțiunilor și monitorizarea tratamentelor, testele de laborator sunt esențiale. O pregătire adecvată înainte de recoltarea probelor este crucială pentru asigurarea acurateței rezultatelor acestor teste, iar un element central al acestei pregătiri este alimentația.

Pentru majoritatea analizelor de sânge, este necesar un post de 8-12 ore. Este recomandat să evitați alimentele grele sau zaharoase/grase cu o zi înainte, deoarece acestea pot afecta rezultatele, cum ar fi testele de glicemie sau de profil lipidic.

Efortul fizic intens trebuie evitat înainte de teste, deoarece poate modifica temporar anumite valori măsurate de analizele de sânge. Stresul poate influența, de asemenea, rezultatele testelor, așa că este recomandat să vă relaxați și să evitați situațiile stresante în ziua recoltării.