O persoană care nu s-a asigurat la trecerea liniilor de cale ferată a murit după ce a fost lovită, miercuri dimineaţă, de un tren de călători, în Staţia CFR Murfatlar, scrie Agerpres.
Citește mai departe…

Citeste mai mult

NATIONAL

Premier League: Victorie la scor pentru Manchester City – Două puncte avans în fruntea clasamentului

Publicat

in

În prima partidă a rundei cu numărul 37 din Premier League, Manchester City a defilat în deplasarea de la Fulham, scor 4-0, revenind pe prima poziție a clasamentului, cu două puncte peste Arsenal Londra.

Jucătorii de la Manchester CityFoto: David Cliff / AP / Profimedia

Fulham – Manchester City 0-4, în Premier League

În deplasarea de la Fulham, „cetățenii” au deschis scorul după doar 13 minute prin Josko Gvardiol.

Phil Foden a dublat avantajul în minutul 59, iar 12 minute mai târziu, fundașul croat a reușit dubla.

Tabela a fost închisă de Julian Alvarez în prelungiri din lovitură de la 11 metri, după ce gazdele rămăseseră în inferioritate numerică, cel eliminat fiind Issa Diop.

Pentru a cuceri un nou titlu de campioană, formația antrenată de Pep Guardiola trebuie să câștige restanța din etapa a 34-a cu Tottenham și meciul din ultima rundă, pe teren propriu, în fața celor de la West Ham.

NATIONAL

Sătui de atacurile ucrainenilor în zona Belgorod, rușii au intrat în forță și au cucerit șase așezări din regiune

Publicat

in

Ministerul apărării de la Moscova a anunţat sâmbătă “eliberarea” mai multor localităţi din Ucraina, transmit agenţiile internaţionale de presă, arată Agerpres.

În regiunea Harkov din nord-estul Ucrainei, forţele ruse au ocupat satele Pletenivka, Ohirţeve, Borivska, Pilna şi Strilecina, toate aflate chiar la frontiera cu regiunea Belgorod din vestul Rusiei.

În regiunea Doneţk din est, unde ruşii au avansat lent, dar continuu în ultimele luni, a fost cucerit satul Keramik, s-a afirmat în aceeaşi informare pentru presă.

Ce spune apărarea ucraineană?

Armata rusă a continuat, sâmbătă, atacurile în regiunea de nord-est a Harkivului, a declarat guvernatorul Harkivului. Oleh Siniegubov a spus că au avut loc lupte grele pentru controlul mai multor sate din apropierea graniței ucrainene, unde Rusia a lansat, vineri, noua ofensivă.

De precizat este faptul că în ultimul timp forțele armate rusești atacau fie cu rachete, fie cu drone – asaltul cu blindate marchează astfel o nouă întorsătură în strategia de luptă a rușilor.

Ministerul ucrainean al Apărării a raportat că grupuri de asalt cu blindate ruseşti de dimensiuni nespecificate au încercat să străpungă apărarea ucraineană lângă Vovchansk vineri dimineaţa devreme şi că luptele au continuat în zonă după ce forţele ucrainene au respins atacurile ruseşti.

„Lupte grele au loc de-a lungul întregii linii a frontului. O atenție deosebită este acordată direcțiilor din regiunea Harkiv, Pokrovsk și alte direcții din regiunea Donețk. Am discutat despre acțiuni defensive și întărirea pozițiilor noastre în regiunea Harkiv. Subiect separat – Ceasiv Iar. Comandantul şef a vorbit despre decizii care vor acorda noi posibilităţi soldaților noștri” – a transmis președintele ucrainean Volodimir Zelenski.