Stai conectat...

DIVERSE

STUDIU – Consumul de băuturi îndulcite și de sucuri de fructe în copilărie crește riscul de hipertensiune la adulți

Publicat

la

Băuturile îndulcite au un impact negativ asupra sănătății cardiovasculare pe termen lung, iar înlocuirea lor cu apă, cu lapte sau cu fructe întregi reduce în mod semnificativ riscul de a dezvolta hipertensiune arterială, potrivit unui studiu ale cărui concluzii au fost publicate luni în jurnalul științific Circulation al Asociației Americane a Inimii, citat de Agerpres. 

În cadrul cercetării, au fost analizați peste 25.000 de participanți la studiul ”Growing Up Today”, care a inclus persoane care inițial aveau între 9 și 16 ani și care au fost monitorizate pe parcursul a 25 de ani. Prin chestionare periodice (la fiecare 1-4 ani), oamenii de știință au evaluat alimentația participanților, măsurând în mod specific consumul de băuturi răcoritoare, băuturi sportive, sucuri de fructe și fructe întregi.

Citește și: Adevărul despre produsele BIO, explicat de Mihaela Bilic. Ce nu ți-a spus nimeni până acum: „Nu are nicio legătură cu calitatea nutritivă”

Datele studiului a scos în evidență o creștere clară a riscului cardiovascular asociat cu acestor băuturi, întrucât tinerii care consumau două sau mai multe porții zilnice de sucuri îndulcite prezentau un risc cu 52% mai mare de a dezvolta hipertensiune la vârsta adultă, comparativ cu cei care beau mai puțin de trei porții pe săptămână. Iar cei care consumau 1,5 sau mai multe porții de suc pe zi prezentau un risc cu 35% mai mare de a suferi de hipertensiune.

Cercetătorii au încercat, de asemenea, să afle impactul unor mici schimbări în dietă, constatând reduceri semnificative ale acestui risc, întrucât înlocuirea sucului de fructe cu fructe întregi ar putea reduce cu 19% riscul de a dezvolta hipertensiune. Înlocuirea cu lapte sau cu apă a băuturilor îndulcite este asociată cu o reducere a riscului de până la 13%.

Pe baza acestor descoperiri, concluzia principală este că obiceiurile alimentare din copilărie au consecințe de lungă durată, iar având în vedere că hipertensiunea arterială este diagnosticată la vârste din ce în ce mai mici, prevenția realizată încă din copilărie este crucială.

Studiul demitizează, de asemenea, ideea că fructoza este în general dăunătoare pentru inimă sau că toate sucurile sunt inofensive, concluzionând că este mai puțin importantă cantitatea totală de fructoză decât alimentul din care aceasta provine, deoarece, în timp ce sucurile și băuturile zaharoase cresc riscul, fructele întregi protejează împotriva hipertensiunii.

Citește și: STUDIU Consumul ridicat de aditivi alimentari, asociat cu un risc mai mare de diabet, cancer, hipertensiune aterială și boli cardiovasculare

Autorii studiului au sugerat că băuturile sportive și băuturile răcoritoare trebuie reduse la minimum, iar în ceea ce privește sucurile, oamenii de știință au subliniat că acestea trebuie să fie 100% din fructe și să fie băute întotdeauna cu moderație, acordându-se prioritate consumului de fructe întregi. Ei au recomandat, de asemenea, introducerea de taxe asupra acestor băuturi, îmbunătățirea meselor servite în școli și optimizarea programelor de asistență nutrițională pentru descurajarea consumului acestor băuturi.

Cercetătorii au subliniat, totodată, că, fiind vorba de un studiu observațional, bazat pe date ‘autodeclarate’, nu poate fi confirmată o relație directă cauză-efect, precizând că studiul poate prezenta anumite limitări, întrucât eșantionul a fost alcătuit în majoritate din persoane albe (96%), astfel încât problema ar putea fi și mai gravă în alte comunități, care înregistrează rate mai ridicate de consum de băuturi îndulcite.

 

Loading

DIVERSE

Ozana Barabancea, Gabriela Cristea și Corina Caciuc, criticate dur pentru postările fake de pe rețelele sociale

Publicat

la

Internauții le critică aspru pe Ozana Barabancea, Gabriela Cristea și Corina Caciuc, după ce acestea au topit zeci de kilograme, au ajuns în cabinetul esteticienilor și s-au postat constant în mediul online în cea mai perfectă formă.

În urmă cu câteva luni, partenera lui Reghe a fost surprinsă de paparazzi în haine over-sized, în  care părea să aibă ceva kilograme în plus, în timp ce în pozele din online apare cu o talie de viespe. Talentată în ale Photoshopului, Corina Caciuc are grijă să apară pe rețelele sociale în cea mai bună formă, cu toate că realitatea e alta.

Citește și: Ozana Barabancea a dezvăluit secretul unui ten impecabil: „De 20 de ani, fac asta săptămânal”

Ozana Barabancea, adepta intervențiilor estetice

Pe de altă parte, Ozana Barabancea, care a slăbit zeci de kilograme, a prezentat în mediul online și rezultatul de liftare a sânilor. După ce a pierdut kilograme prin operație, vedeta a fost nevoită să ajungă la estetician.

”Vor urma și alte operatii. Pentru ca vreau să întineresc frumos. Cei ce nu mă haliți, stați parcați și luați-vă popcorn, urmăriți-mi filmul. E de lung metraj!!!:)))”, le-a transmis cântăreața de operă criticilor.

Însă, ceea ce a ignorat soprana a fost faptul că cele mai răutăcioase comentarii au venit de la cei care o acuză că își editează pozele prea mult, arătând ciudat.

Cum a topit Gabriela Cristea aproape 40 de kilograme

Vara trecută, Gabriela Cristea atinsese pragul de 98 de kilograme, reușind în timp să scape de 40 de kilograme. Potrivit informațiilor, prezentatoarea TV ar fi apelat la soluția-minune Mounjaro, care ajută la slăbit în timp scurt, cu rezultate eficiente.

Mulți urmăritori au criticat-o și i-au spus că injecțiile Mounjaro au mai multe dezavantaje pe termen lung. Vedeta a vorbit despre comentariile oamenilor care spun că ar putea avea probleme cu pancreasul sau că pierde masa musculară în proces.

„Există și reversul medaliei, nu toate lucrurile sunt simple (n.r. că amândurora li s-a lăsat pielea), și inclusiv la mine (…) Cami a slăbit 75, eu aproape 35 și vreau să zic că se mai lasă (…) Ideea este că sunt lucruri care nu sunt și minunate, că se mai lasă pielea, dar sunt tratamente. Noi am vrut să slăbim pentru sănătate (…), dar dacă ne-ar fi sfătuit pe noi din timp poate nu s-ar fi lăsat”, a spus Gabriela Cristea.

Citește și: Gabriela Cristea a slăbit și arată fenomenal! Cum a ajuns prezentatoarea la mărimea S

Loading

Citește tot

DIVERSE

Alina Gorghiu refuză să demisioneze din PNL şi anunţă că dă în judecată partidul dacă va fi exclusă

Publicat

la

Ilie Bolojan a cerut duminică, la Congresul PNL,  demisia de onoare a susținătorilor lui Adrian Veștea. Totodată, liberalii le-au dat un ultimatum puciștilor și le-au cerut demisia până luni, 22 iunie, (n.r. astăzi) la ora 12:00 ca să își depună demisiile din partid. Printre cei menționați se numărau Lucian Bode, Rareș Bogdan, Adrian Veștea și Alina Gorghiu, despre care se susținea că au încălcat în mod repetat regulile prevăzute în statutul partidului.

La scurt timp după ce ultimatumul dat de membrii PNL susținătorilor lui Adrian Veștea, Alina Gorghiu și-a reafirmat loialitatea față de Partidul Național Liberal.

Lucian Bode, ferm după ce Ilie Bolojan i-a dat ultimatum în ceea ce privește prezentarea demisiei din PNL: „Un partid care își exclude vocile critice nu se reformează, ci își pregătește eșecul. Nu văd niciun motiv pentru care să fac un pas înapoi”

„Doamna Dumitrache, mă știți în partidul ăsta de zeci de ani și de aici n-am să plec eu. Au plecat mulți alții de-a lungul timpului”, a spus ea, la A3.

Ea consideră că partidele politice sunt „instituții de interes public” și că susținerea Guvernului Veștea reprezintă o soluție pentru deblocarea crizei politice actuale.

„Scopul nostru nu înseamnă calcule proprii, ci deblocarea situației pe care, din păcate, o avem astăzi în țară”, a subliniat ea.

Vicepremierul propus a calificat amenințările cu excluderea din PNL drept „decizii lipsite de temei, contrare interesului general”.

Alina Gorghiu a anunțat că va contesta procedura în justiție: „Indiferent ce voci s-ar aduna în spatele acestei decizii (…) eu voi rămâne în PNL. Repet, nu știu dacă alții vor mai fi la acel moment în partid, dar eu, după aproape 30 de ani de Partid Național Liberal, în care am fost și președinte al partidului, pot măcar să vă asigur de acest lucru”.

SONDAJ SOCIOPOL. Mirel Palada spune cât ar lua împreună PNL şi USR dacă duminică ar fi alegeri

În opinia sa, excluderea este doar „o amenințare care arată slăbiciunea actualei conduceri, nimic altceva”.

Alina Gorghiu a respins ideea că propunerea lui Adrian Veștea ca premier reprezintă o sfidare la adresa PNL. „Faptul că am decis să depunem aceste liste cu Adrian Veștea premier – premier liberal, subliniez – nu e o sfidare la adresa PNL, nu e o sfidare la adresa românilor”, mai explicat Alina Gorghiu, în timpul intervenției TV.

 

A expirat ultimatumul lui Bolojan. Puciștii refuză să demisioneze, îl acuză pe liderul PNL că reduce la tăcere vocile critice din partid

Loading

Citește tot

DIVERSE

Baba Vanga, profeție misterioasă despre Cupa Mondială 2026. „Oamenii din întreaga lume o vor vedea”

Publicat

la

Baba Vanga, clarvăzătoarea bulgară cunoscută drept „Nostradamus din Balcani”, este din nou asociată cu o serie de predicții despre viitor. De această dată, atenția s-a concentrat asupra unei predicții care circulă intens în mediul online și care face referire la anul 2026 și la un eveniment urmărit la nivel mondial, scrie ziarulromanesc.at.

„O nouă lumină pe cer va apărea în timpul unui mare eveniment sportiv și oamenii din întreaga lume o vor vedea”, ar fi spus Baba Vanga. Deși profeția nu menționează în mod explicit fotbalul sau Cupa Mondială, mulți utilizatori au asociat-o cu ediția din 2026 a competiției din Statele Unite, Mexic și Canada.

Citeşte şi: Ce a scris presa din Ungaria după ce Istvan Kovacs a arbitrat meciul nr. 1.000 la Cupa Mondială. „Un protagonist maghiar”

Această interpretare a generat numeroase teorii, mai ales datorită faptului că turneul este unul dintre cele mai urmărite evenimente sportive de pe glob, reunind milioane de spectatori și fiind transmis la scară mondială. Susținătorii profețiilor consideră că referirea la „oamenii din întreaga lume” ar putea indica un astfel de eveniment.

Unii dintre cei care urmăresc predicțiile atribuite Babei Vanga au interpretat fenomenul descris drept „o nouă lumină pe cer” ca un fenomen astronomic rar, în timp ce alții au făcut legături cu discuțiile recente privind fenomenele aeriene neidentificate. Interesul pentru acest subiect a crescut în ultimii ani, după publicarea unor rapoarte oficiale din Statele Unite referitoare la fenomene aeriene anormale. Cu toate acestea, documentele respective nu stabilesc nicio conexiune cu predicțiile atribuite clarvăzătoarei bulgare.

Citeşte şi: Transfer-bombă în Liga I: Denis Drăguș, acord cu FCSB. „Gigi Becali îi dă un milion de euro pe an”

Baba Vanga, decedată în 1996, a devenit celebră prin numeroase profeții care i-au fost atribuite de-a lungul timpului. Totuși, specialiștii atrag atenția că multe dintre aceste afirmații nu provin din surse originale și au fost răspândite pe internet la mulți ani după moartea sa.

Loading

Citește tot

DIVERSE

Totul despre Olivia-Diana Morar, propunerea-surpriză pentru funcția de vicepremier în cabinetul lui Adrian Veștea. Are peste 30 de proprietăți imobiliare

Publicat

la

Avocat de profesie, Olivia-Diana Morar a făcut carieră atât în mediul juridic, cât și în cel politic. Ea se pregătește acum să revină în structurile guvernamentale centrale, după ce a ocupat anterior funcții executive și legislative.

Olivia-Diana Morar a absolvit Facultatea de Drept a Universității ”Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca și a profesat în cadrul Baroului Bistrița-Năsăud. Intrarea sa în administrația centrală a avut loc în perioada guvernului Orban, când a ocupat funcția de secretar de stat în Ministerul Justiției.

La alegerile parlamentare din 2020, Morar a obținut un mandat de deputat în Parlamentul României, pe listele PNL. Din 2024, aceasta s-a alăturat partidului lui Ludovic Orban, Forța Dreptei.

În cadrul activității legislative de la Camera Deputaților, a activat ca membru în Comisia juridică, de disciplină și imunități, precum și în Comisia pentru statutul deputaților și al senatorilor, scrie libertatea.

Înaintea alegerilor prezidențiale de anul trecut, Olivia-Diana Morar a făcut parte din stafful de campanie al lui Nicușor Dan – colaborare încheiată cu succes, dată fiind victoria fostului primar general la respectivul scrutin.

Conform unor surse citate tot de Libertatea, susținerea profesională pentru promovarea ei în funcția de vicepremier este asociată cu Andreea Miu, care a fost șefă de cabinet a lui Nicușor Dan la Primăria Capitalei, după care a trecut în administrația centrală, unde a preluat conducerea Secretariatului din cadrul Administrației Prezidențiale.

Olivia-Diana Morar are peste 30 de proprietăți imobiliare

Potrivit declarației de avere depuse la Camera Deputaților, Olivia-Diana Morar are mai multe proprietăți imobiliare, dobândite prin cumpărare sau succesiune.

Astfel, în respectiva declarație sunt menționate:

  • Terenuri (13 proprietăți): Suprafețele de teren deținute integral sau sub formă de cotă-parte includ categorii intravilane, agricole sau alte clase de terenuri situate în București, județul Bistrița-Năsăud (Bistrița), județul Constanța, județul Bihor (Oradea), județul Satu Mare, județul Timiș (Timișoara) și județul Cluj (Turda)
  • Clădiri și spații de locuit (19 proprietăți): Lista clădirilor cuprinde apartamente, case de locuit și spații comerciale sau de producție, localizate de asemenea în centre urbane importante precum București, Oradea, Timișoara, Constanța, Satu Mare, Bistrița și Turda.

Citește și SONDAJ SOCIOPOL. Mirel Palada spune cât ar lua împreună PNL şi USR dacă duminică ar fi alegeri

La capitolul active financiare și investiții, documentele oficiale arată implicarea acesteia în mediul de afaceri prin deținerea de părți sociale sau acțiuni în companii private.

De asemenea, în evidențele financiare din anii precedenți este consemnată o contribuție financiară sub formă de donație către Partidul Național Liberal în cuantum de 27.000 de euro, efectuată în cursul anului electoral 2020, mai remarcă sursa citată.

Lista completă a cabinetului propus de Adrian Veștea

Prim-ministru: Adrian-Ioan Veștea (PNL)

Viceprim-ministru și ministrul Afacerilor Interne: Marian Neacșu (PSD)
Viceprim-ministru (fără portofoliu): Alina-Ștefania Gorghiu (PNL)
Viceprim-ministru (fără portofoliu): Olivia-Diana Morar (independent)

Ministrul Finanțelor: Alexandru Nazare (independent)
Ministrul Transporturilor: Cristian-Ovidiu-Cătălin Pistol (PNL)
Ministrul Justiției: Radu Marinescu (PSD)
Ministrul Apărării Naționale: Sorin-Mihai Cîmpeanu (PNL)
Ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului: Marian Aurelian Bârgău (independent)
Ministru delegat pentru Transformare Digitală: Eduard-Tatian Mititelu (PNL)
Ministrul Sănătății: Alexandru Florin Rogobete (PSD)
Ministrul Educației: Monica-Cristina Anisie (PNL)
Ministrul Agriculturii: Florin-Ionuț Barbu (PSD)
Ministrul Afacerilor Externe: Luca-Alexandru Niculescu (independent)
Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene: Florin-Alexandru Zaharia (independent)
Ministrul Mediului: Alexandru-Mihai Ghigiu (PSD)
Ministrul Muncii: Petre-Florin Manole (PSD)
Ministrul Dezvoltării: Romeo-Daniel Lungu (PSD)
Ministrul Culturii: Ionuț Vulpescu (PSD)
Ministrul Energiei: Bogdan-Gruia Ivan (PSD)
Ministrul pentru coordonarea Secretariatului General al Guvernului: Ștefan-Radu Oprea (PSD)

Citește și George Simion: “Guvernul Veștea nu va trece, AUR rămâne fidel poporului. Din patriotism vrem să ajungem la alegeri anticipate. Nu există 233 de parlamentari fără coloană vertebrală în Parlament”

Loading

Citește tot

DIVERSE

Incident la metrou! Bucată de tunel prăbușită în fața trenului, pe Magistrala M4, din cauza infiltrațiilor de apă

Publicat

la

Un tunel s-a prăbușit pe traseul Magistralei de metrou M4, scrie Club Feroviar. În spațiul online, a fost încărcată o filmare cu zona afectată.

Potrivit imaginilor publicate pe Youtube, se vede ca o parte de beton a căzut direct pe șinele metroului. Incidentul a avut loc aproape de stația 1 Mai, unde se fac lucrări de interconectarea cu viitoarea Magistrală de metrou M6.

 

[embedded content]

În urma acestei situații, a fost oprită circulația temporar între stațiile 1 Mai – Jiului, începând cu ora 13:20. Metrorex a transmis că se circulă astfel:

Gara de Nord 2 – 1 Mai, tur – retur;
Jiului – Străulești, tur–retur.
Informațiile sunt furnizate și în stații prin intermediul instalațiilor de sonorizare. Compania de transport a precizat că circulația trenurilor va fi reluată conform graficului normal, după finalizarea intervențiilor necesare.

La începutul acestei luni, compania de transport a prezentat jurnalul de șantier de la realizarea M6 pe luna mai. Au fost înregistrate progrese pe ambele secțiuni.

Incidentul a avut loc pe Secțiunea de Sud 1 Mai – Tokyo. Metrorex a transmis următoarele privind stația 1 Mai:

La stația 1 Mai (existentă) continuă lucrările necesare joncțiunii cu Magistrala 4, inclusiv relocarea utilităților neprevăzute și execuția elementelor structurale. Au fost realizați 4 pereți mulați pe Linia 1 Sud și 31 de pereți mulați pe Linia 2 Nord, s-au excavat peste 3.300 metri cubi și s-au turnat 191 metri cubi de beton. Procent de realizare a structurii de rezistență: 36%.

Loading

Citește tot

DIVERSE

Clipe grele pentru patru zodii. Ies la suprafață răni vechi și secrete ascunse

Publicat

la

Clipe grele pentru patru zodii. Pentru Berbec, Rac, Capricorn și Săgetător, următoarele săptămâni pot aduce revelații importante, dar și momente în care emoțiile acumulate vor cere să fie eliberate.

Clipe grele pentru patru zodii. Ce se întâmplă în următoarea perioadă

Berbec

În cazul nativilor din zodia Berbec, până pe 14 iulie, se activează zona asociată familiei, locuinței și siguranței emoționale. Discuții lăsate neterminate, conflicte mai vechi sau tensiuni între rude pot reveni în prim-plan, chiar atunci când păreau depășite.

Deși erau obișnuiți să privească înainte și să nu se lase ancorați în trecut, Berbecii vor fi nevoiți acum să gestioneze situațiile pe care le-au amânat.

Citește și Zodiile care se trezesc dintr-un lung compromis emoțional. Chiron în Taur le arată unde și-au trădat adevărul doar pentru a nu fi respinse

Rac

Nativii zodiei Rac traversează una dintre cele mai intense perioade ale anului. Soarele le pune în lumină identitatea, relațiile și nevoile emoționale, iar Mercur retrograd îi determină să reanalizeze decizii importante.

Pot apărea momente de vulnerabilitate, îndoieli legate de propria imagine sau tensiuni generate de dorința constantă de a-i mulțumi pe cei din jur.

Mulți Raci vor simți că nu mai pot ascunde ceea ce sunt cu adevărat și că este timpul să renunțe la măști. Pentru unii, acest proces poate aduce schimbări importante în plan sentimental, profesional sau personal.

Săgetător

De regulă, Săgetătorii preferă să se concentreze pe partea luminoasă a vieții și evită discuțiile încărcate emoțional. În această perioadă însă, nu vor mai putea ocoli anumite subiecte sensibile. Pot apărea discuții legate de bani și datorii.

Unii Săgetători vor fi nevoiți să se confrunte cu temeri vechi sau răni pe care le-au ascuns în spatele optimismului și al detașării.

Capricorn

Acești nativi resimt puternic influența sezonului Racului, deoarece Soarele traversează semnul lor opus zodiacal. Astfel, toate relațiile importante intră într-o etapă de evaluare și clarificare, scrie peroz.ro. 

Fie că este vorba despre relațiile cu persoana iubită, fie că este vorba despre colaborări profesionale sau prietenii, anumite adevăruri nu mai pot fi ignorate. Atenție, o persoană din trecut poate reapărea în mod neașteptat, iar discuțiile amânate devin imposibil de evitat.

Citește și Zodiile care fac bani ușor în această vară. Apar oportunități și câștiguri neașteptate

Loading

Citește tot
Advertisement

PITEȘTI

Advertisement
Advertisement

Câmpulung

În Trend