Stai conectat...

DIVERSE

Ozana Barabancea, Gabriela Cristea și Corina Caciuc, criticate dur pentru postările fake de pe rețelele sociale

Publicat

la

Internauții le critică aspru pe Ozana Barabancea, Gabriela Cristea și Corina Caciuc, după ce acestea au topit zeci de kilograme, au ajuns în cabinetul esteticienilor și s-au postat constant în mediul online în cea mai perfectă formă.

În urmă cu câteva luni, partenera lui Reghe a fost surprinsă de paparazzi în haine over-sized, în  care părea să aibă ceva kilograme în plus, în timp ce în pozele din online apare cu o talie de viespe. Talentată în ale Photoshopului, Corina Caciuc are grijă să apară pe rețelele sociale în cea mai bună formă, cu toate că realitatea e alta.

Citește și: Ozana Barabancea a dezvăluit secretul unui ten impecabil: „De 20 de ani, fac asta săptămânal”

Ozana Barabancea, adepta intervențiilor estetice

Pe de altă parte, Ozana Barabancea, care a slăbit zeci de kilograme, a prezentat în mediul online și rezultatul de liftare a sânilor. După ce a pierdut kilograme prin operație, vedeta a fost nevoită să ajungă la estetician.

”Vor urma și alte operatii. Pentru ca vreau să întineresc frumos. Cei ce nu mă haliți, stați parcați și luați-vă popcorn, urmăriți-mi filmul. E de lung metraj!!!:)))”, le-a transmis cântăreața de operă criticilor.

Însă, ceea ce a ignorat soprana a fost faptul că cele mai răutăcioase comentarii au venit de la cei care o acuză că își editează pozele prea mult, arătând ciudat.

Cum a topit Gabriela Cristea aproape 40 de kilograme

Vara trecută, Gabriela Cristea atinsese pragul de 98 de kilograme, reușind în timp să scape de 40 de kilograme. Potrivit informațiilor, prezentatoarea TV ar fi apelat la soluția-minune Mounjaro, care ajută la slăbit în timp scurt, cu rezultate eficiente.

Mulți urmăritori au criticat-o și i-au spus că injecțiile Mounjaro au mai multe dezavantaje pe termen lung. Vedeta a vorbit despre comentariile oamenilor care spun că ar putea avea probleme cu pancreasul sau că pierde masa musculară în proces.

„Există și reversul medaliei, nu toate lucrurile sunt simple (n.r. că amândurora li s-a lăsat pielea), și inclusiv la mine (…) Cami a slăbit 75, eu aproape 35 și vreau să zic că se mai lasă (…) Ideea este că sunt lucruri care nu sunt și minunate, că se mai lasă pielea, dar sunt tratamente. Noi am vrut să slăbim pentru sănătate (…), dar dacă ne-ar fi sfătuit pe noi din timp poate nu s-ar fi lăsat”, a spus Gabriela Cristea.

Citește și: Gabriela Cristea a slăbit și arată fenomenal! Cum a ajuns prezentatoarea la mărimea S

Loading

DIVERSE

Răsturnare de situaţie: Adrian Veştea merge la AUR înaintea votului decisiv. Telefon-surpriză primit de George Simion de la Trump Jr.

Publicat

la

Premierul desemnat Adrian Veștea a anunțat că va avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion, înaintea votului de învestire din Parlament.

Anunțul vine după ce liderul AUR l-a chemat public pe Veștea la sediul partidului până la ora 20.00 și a transmis că Guvernul propus nu va beneficia de susținerea parlamentarilor AUR dacă nu există un dialog direct.

„Sunt un om al dialogului și al consensului. Înțelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion”, a transmis Adrian Veștea.

Conform România TV, Eric Trump l-a sunat pe George Simion si i-a cerut sa voteze guvernul.

Premierul desemnat a justificat decizia prin nevoia de a debloca actuala criză politică. „Când vine vorba de România și de rezolvarea unei crize fără precedent, îmi asum un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români. Este cred obligatoriu dacă vrem să avem, în adevăratul sens al cuvântului, un Guvern al României”, a mai scris Veștea.

Premierul desemnat Adrian Veștea merge să se întâlnească cu liderul AUR, înaintea votului de învestire programat în Parlament, potrivit unui răspuns transmis de echipa sa. Întâlnirea are loc în contextul în care George Simion a anunțat că parlamentarii AUR nu vor susține Cabinetul Veștea dacă nu există un dialog direct înaintea votului.

Decizia vine într-un moment critic pentru premierul desemnat, care are nevoie de 233 de voturi pentru ca noul Guvern să fie învestit. Miniștrii propuși de Adrian Veștea sunt audiați luni în comisiile de specialitate, iar votul final este programat în plenul reunit al Parlamentului.

George Simion a declarat luni că Guvernul Veștea „nu va beneficia de susținerea parlamentarilor AUR” dacă votul are loc fără ca premierul desemnat să ceară oficial sprijinul formațiunii. Liderul AUR a susținut că, fără voturile partidului său, Cabinetul Veștea nu poate trece de Parlament.

„Îl așteptăm la sediul partidului pe domnul Adrian Veștea”, a spus George Simion, care i-a cerut premierului desemnat fie să își predea mandatul, fie să amâne votul. Simion a mai cerut și o clarificare publică din partea președintelui Nicușor Dan, pe tema poziționării față de AUR și față de voturile parlamentarilor formațiunii.

George Simion: “Guvernul Veștea nu va trece, AUR rămâne fidel poporului. Din patriotism vrem să ajungem la alegeri anticipate. Nu există 233 de parlamentari fără coloană vertebrală în Parlament”

Contextul este cu atât mai sensibil cu cât, în luna aprilie, Nicușor Dan a respins explicit varianta unui guvern minoritar care să treacă prin Parlament cu sprijinul AUR. Întrebat atunci dacă exclude o asemenea soluție, președintele a răspuns că o va respinge, indiferent dacă ea îi va fi propusă de PSD sau de PNL. Recorder a titrat la acel moment declarația sa: „Fără AUR, sub nicio formă”.

Veștea are nevoie de voturile AUR
Miza întâlnirii este majoră, în condițiile în care Cabinetul Veștea se bazează pe susținerea PSD, a unor parlamentari liberali apropiați premierului desemnat și a unor grupuri parlamentare mai mici. PNL, USR și UDMR au anunțat că nu susțin noul guvern, ceea ce transformă voturile AUR într-un element decisiv pentru soarta Executivului.

Programul de guvernare depus de Adrian Veștea vizează consolidarea finanțelor publice, modernizarea administrației, accelerarea absorbției fondurilor europene, finalizarea PNRR, aderarea la OCDE și întărirea securității naționale. În formula depusă la Parlament, PSD ar urma să aibă nouă portofolii, iar gruparea liberală care îl susține pe Veștea cinci ministere.

Înaintea votului, AUR a transmis că își menține linia de opoziție și că susține alegeri anticipate. George Simion a afirmat că partidul său este dispus la dialog, dar a insistat că orice discuție trebuie să fie asumată public, nu purtată prin negocieri informale sau prin încercări individuale de atragere a parlamentarilor.

 

Radu Miruță critică apropiere dintre PSD și AUR: Niciun interes de partid nu poate fi pus deasupra interesului național

Radu Miruță a transmis că învestirea unui Guvern cu voturi din partea parlamentarilor AUR ar vulnerabiliza România din perspectiva securității naționale, amintind astfel poziționări exprimate de liderii formațiunii conduse de George Simion.

„Un guvern Veștea–PSD care depinde de voturile AUR și îi oferă relevanță politică unui partid ai cărui lideri au declarat că Rusia nu reprezintă o amenințare semnificativă pentru flancul Estic (Ro) și pentru NATO ridică o problemă serioasă de securitate. Pentru că atât Strategia Națională de Apărare a României, cât și documentele strategice ale NATO definesc Rusia drept o amenințare majoră la adresa securității euroatlantice”, se arată în mesajul publicat de Miruță pe Facebook.

Vezi și Ce măsuri sunt prevăzute în programul de guvernare al Cabinetului Veștea. Printre acestea: vouchere de până la 8.000 de euro pentru persoanele cu dizabilități, majorarea pensiilor și salariilor DOCUMENT

Ministrul a acuzat PSD că ignoră aceste aspecte și că este dispus să colaboreze cu o formațiune pe care o consideră aflată „pe contrasens cu interesul de securitate al României”.

„Poziția exprimată de AUR prin vocea lui George Simion intră în contradicție directă cu această evaluare, iar PSD nu dă 2 bani și se aliază cu cei aflați pe contrasens cu interesul de securitate al României. Un acord politic între PSD și AUR pentru susținerea unui guvern contrazice direcția stabilită prin strategiile de securitate ale României. Niciun interes de partid nu poate fi pus deasupra interesului național”, mai notează Miruță.

Oficialul a criticat și declarațiile contradictorii ale liderului AUR: „Guvernul propus de PSD a ajuns la vot doar cu acordul tacit al AUR. Fără acest sprijin, procedura nici nu ar fi putut merge mai departe. Dacă acest cabinet va fi instalat, va fi și datorită voturilor AUR. George Simion nu va avea miniștri în guvern, dar va putea revendica faptul că a contribuit la aducerea PSD la putere”.

În contextul audierilor de luni din Parlament privind instalarea Guvernului condus de Adrian Veștea, ministra interimară a Mediului, Diana  Buzoianu, a acuzat că Executivul se bucură de sprijini din partea parlamentarilor AUR.

„Curg avizele favorabile la audieri, date miniștrilor PSD, cu ajutorul parlamentarilor AUR care nu votează”, nota ministra pe Facebook.

Loading

Citește tot

DIVERSE

Povestea miliardarului predată la Universitatea Stanford. Legătura afacerii cu România

Publicat

la

Co-fondatorul și directorul general al companiei, Daniel Yanisse, susține că decizia de a deveni antreprenor a fost influențată în mod direct de povestea părinților săi. Tatăl său este originar din Siria, iar mama sa este româncă. Cei doi s-au cunoscut în România în anii 70, în perioada comunistă, când studiau împreună medicina.

„Știam că vreau să mă mut în Silicon Valley și să încep o afacere, dar părinții mei sunt cei care m-au inspirat cu adevărat să fac acest pas. Tatăl meu este din Siria, mama mea este din România și s-au cunoscut în România în timpul comunismului, în anii ’70. Au urmat împreună facultatea de medicină și apoi au fugit în Franța pentru a scăpa de comunism în anii ’80. Ei și-au asumat riscuri pentru a ajunge unde sunt astăzi, iar acest lucru m-a inspirat să fac la fel”, a declarat Yanisse.

Inspirat de această experiență, el s-a mutat în Silicon Valley și, în 2014, a fondat Checkr împreună cu Jonathan Perichon, un alt antreprenor francez. La lansare, piața verificărilor de background din Statele Unite era controlată în mare parte de trei companii mari, First Advantage, Sterling BackCheck și HireRigh, iar procesele erau lente și puternic birocratizate. Cei doi fondatori au văzut o oportunitate de a digitaliza și automatiza un sector rămas în urmă din punct de vedere tehnologic, dar evaluat la momentul respectiv la circa 1,8 miliarde de dolari.

Citește și: UE pregătește o amendă istorică pentru Google. Bruxelles-ul acuză compania că își favorizează propriile servicii

Checkr a creat o platformă care ajută firmele să realizeze verificări ale candidaților și angajaților într-un mod mult mai rapid și eficient. Soluția a fost adoptată de numeroase firme din economia digitală, inclusiv companii care angajează la scară largă și au nevoie de procese rapide de recrutare.

După ce a participat la programul Y Combinator  în vara anului 2014 și a stârnit un interes copleșitor din partea investitorilor, Checkr a strâns o rundă de finanțare de serie A în valoare de 9 milioane de dolari, care a atras atenția companiei Uber, cea mai mare companie de transport la cerere din acea perioadă.

Creșterea Chekr a explodat odată cu acest prim client emblematic, iar compania s-a îndreptat rapid spre atingerea unui venit de 35 de milioane de dolari în al doilea an de activitate. Acum, printre cei 120.000 de clienți se regăsesc și companii mari precum DoorDash, Domino’s, Kia, Avis Budget Group și Philips.

În aproximativ zece ani, startup-ul s-a transformat într-un unicorn tehnologic. Compania are acum circa 800 de angajați și este evaluată la 5 miliarde de dolari, arată un raport recent al National Foundation for American Policy (NFAP). Mai mult, povestea de succes a companiei este predată ca studiu de caz la Universitatea Stanford.

Citește și: Ucrainenii care au preluat fosta fabrică ArcelorMittal din Roman fac angajări și vor să crească producția de țevi. Compania este controlată de al doilea cel mai bogat om din Ucraina

Loading

Citește tot

DIVERSE

Cornel Luchian de la Insula Iubirii a fost la un pas de moarte. A intrat în comă în urma unui accident rutier: „Am întrebat dacă sunt întreg”

Publicat

la

Totul s-a întâmplat în perioada în care Cornel Luchian lucra în Italia. Acesta se afla într-o mașină împreună cu mai mulți colegi și se îndrepta spre locul de muncă atunci când șoferul a adormit la volan.

Fostul concurent de la Insula Iubirii se afla pe bancheta din spate, chiar în spatele șoferului, în momentul producerii accidentului.

„Am intrat în comă direct și m-am trezit în spital după zile întregi. Știu doar atât: viteza pe care o avea și momentul în care a ațipit șoferul, cred că am ațipit și eu. Eu eram pasager, în spatele șoferului. Mergeam către muncă, pe autostradă, cu viteză mare”, a povestit Cornel Luchian în cadrul emisiunii „În oglindă”.

Citește și: Mesajul transmis de Ana Morodan după ce a dezvăluit că are probleme de sănătate: „Și „vrăjitoarele” se închină lui Dumnezeu”

Potrivit mărturiei sale, șoferul a pierdut controlul autoturismului după ce a adormit pentru câteva secunde.

„El a adormit și mașina a mers drept, a intrat într-un parapet în dreapta, după în stângă, pe mine m-a aruncat pe partea ailaltă de autostradă, ceilalți au rămas în mașină, a mers mașina de două ori peste cap”, a relatat acesta.

Impactul a fost atât de violent încât Cornel Luchian a fost proiectat în afara autoturismului, în timp ce ceilalți ocupanți au rămas în interior.

Medicii i-au explicat ulterior că un gest instinctiv i-ar fi salvat viața. Potrivit acestora, în momentul accidentului și-ar fi protejat capul cu mâinile, reducând astfel gravitatea leziunilor.

După accident, Cornel Luchian a intrat în comă și nu își amintește nimic din perioada imediat următoare impactului.

Citește și: Ce fac Gabriela și Dani Oțil cu vila din Corbeanca, după ce s-au mutat la apartament, în București: „Economisim foarte mult timp”

Prima imagine pe care o are este cea din spital, după ce și-a revenit.

„Țin minte că atunci când m-am trezit prima dată, am întrebat dacă sunt întreg. Nu, eram întreg, nu lipsea nimic, doar că eram distrus”, a mărturisit fostul concurent.

Acesta spune că durerile erau atât de puternice încât le-a cerut medicilor să îl adoarmă din nou.

„Țin minte că atunci când m-am trezit din comă, nu rezistam din cauza durerilor, mă țineau legat de pat și i-am rugat după 2 minute să mă sedeze să dorm din nou”, a povestit Cornel Luchian.

Fostul concurent de la Insula Iubirii a dezvăluit că starea sa era extrem de gravă după accident.

„Jumătate din corp nu îl simțeam când m-am trezit din comă”, a declarat acesta.

Loading

Citește tot

DIVERSE

Trai pe vătrai la Primăria Capitalei. Curtea de Conturi a găsit majorări salariale, cadouri și sporuri acordate ilegal la instituții din subordinea municipalității bucureștene

Publicat

la

Angajații unor instituții din subordinea Primăriei Capitalei par să fie bugetari… speciali. Cel puțin asta reise dintr-un raport al Curții de Conturi, potrivit căruia respectivii au beneficiat de creșteri salariale, cadouri și sporuri acordate ilegal.

Potrivit inspectorilor Curții de Conturi, valoarea totală a prejudiciului în acest caz se ridică la peste 150.000 de euro, după cum se menționează în raportului de audit financiar pentru 2024.

Peste jumătate din prejudiciul calculat de Curtea de Conturi reprezintă creșteri salariale acordate angajaților Direcției Generale de Evidența Populației a Municipiului București.

Conform raportului, salariile tuturor angajaților, cu excepția directorului executiv, au fost majorate cu 10 la sută în 2024. Asta deși Ordonanța de Urgență 115/2023, cunoscută drept ordonanța-trenuleț, prevedea plafonarea salariilor la nivelul din decembrie 2023.

Din aplicarea testelor de detaliu asupra eșantionului selectat, auditorii Curții de Conturi au descoperit că directorul executiv a emis, în octombrie 2024, decizii de majorări salariale pentru trei angajați.

Majorările salariale au fost acordate retroactiv, în două tranșe, notează buletindebucuresti.

Deciziile invocau Ordonanța de Urgență 53/2023, care prevede că angajații pot beneficia de creșteri salariale de până la 10 la sută față de nivelul acordat pentru decembrie 2023, deși asta era valabil doar pentru unitățile administrativ-teritoriale cu mai puțin de 20.000 de locuitori.

Mai mult, directorul executiv nu avea dreptul de majorare a salariilor, întrucât conform legii, acestea trebuie stabilite prin hotărâre de Consiliu General al Municipiului București, se precizează în raportul Curții de Conturi.

”În concluzie, majorarea salarială acordată în luna octombrie 2024 de către directorul executiv al Direcției Generale de Evidență a Persoanelor a Municipiului București, în calitate de ordonator terțiar de credite a fost efectuată fără prevedere legală”, se mai arată în raportul Curții de Conturi.

Conform informațiilor furnizate ulterior de Evidenţa Persoanelor, toți angajații, cu excepția directorului executiv, au beneficiat de majorările salariale de 10 la sută. Prejudiciul calculat pentru 2024 se ridică la circa 445.000 de lei.

Salariile majorate au fost menţinute şi la nivelul lui 2025, se mai precizează în raport, unde nu este menționată și valoarea prejudiciului pentru 2025.

Citește și O nouă alertă de explozie în Capitală, la câteva luni de la tragedia din Rahova. Aproape 100 de locatari au fost evacuați după o scurgere de gaze

Alți 250.000 de lei reprezintă sporul de tură acordat greșit personalului Spitalului Clinic ”Dr. I. Cantacuzino”, ca urmare a aplicării bonusului de 15 la sută la toate zilele lucrătoare din lună, nu doar la timpul lucrat în ture.

În urma verificărilor Curții de Conturi, unitatea medicală a recalculat sumele plătite greșit pentru întreg personalul care lucrează în ture, după cum urmează:

  • pentru 2024 – s-a achitat în mod eronat suma de 253.108 lei
  • pentru perioada 01.01 – 31.07.2025 – s-a achitat în mod eronat suma de 137.562 lei

Alte două instituții din subordinea Consiliului General al Municipiului București (CGMB) au acordat cadouri în bani, pentru sărbătorirea zilelor de 8 Martie, Paște și 1 Iunie, încadrate drept ”Ajutoare sociale în numerar”. Este vorba despre Autoritatea pentru Supravegherea și Protecția Animalelor (ASPA) și Direcția Generală de Arhitectură Peisagistică și Monumente de For Public (DGAPMFP), care a fost preluată în anul 2024 de Centrul de Cultură „Palatele Brâncovenești de la Porțile Bucureștilor”.

Curtea de Conturi precizează că aceste cadouri sunt prevăzute de contractele colective de muncă, însă prin ”clauze care exced și contravin prevederilor legale”.

Totodată, cadourile în bani nu pot fi încadrate la articolul bugetar ”Ajutoare sociale în numerar”, întrucât ajutoare sociale și veniturile minime de incluziune sunt acordate, la cerere, persoanelor ale căror venituri se situează sub nivelul lunar al venitului minim garantat, în scopul prevenirii și combaterii sărăciei și riscului de excluziune socială, se mai menționează în raport.

Prejudiciul calculat de auditori se ridică la peste 50.000 de lei.

Pe de altă parte, în 2024, fostul director al Centrului de Protecție a Plantelor (instituție absorbită de Administrația Domeniului Public a Municipiului București, înființată anul acesta la propunerea primarului general Ciprian Ciucu) a încasat nejustificat peste 6.000 de lei, drept spor de noapte.

Sporul a fost acordat pentru un număr total de 228 de ore, în baza condicilor de prezență, deși contractul său nu prevedea program de lucru pe timpul nopții, conform documentelor prezentate auditorilor.

Deși numele directorului este anonimizat în raportul Curții de Conturi, funcția a fost ocupată timp de aproximativ 25 de ani de Mihail Dan Grigore, trimis în judecată de DNA pentru abuz în serviciu, luare de mită și spălare de bani, mai scrie sursa citată.

Citește și Hoţii şi peştele-iepure ameninţă vacanţele românilor din Grecia VIDEO

Loading

Citește tot

DIVERSE

LIVE Antena 1 Argentina – Austria (ora 20:00) ONLINE VIDEO la Cupa Mondială 2026. Ce se întâmplă cu Lionel Messi, cum arată echipele de start

Publicat

la

LIVE Antena 1 Argentina – Austria ONLINE VIDEO la Cupa Mondială 2026. Partida Argentina – Austria va putea fi urmărită LIVE TEXT, de la ora 20:00, pe site-ul romaniatv.ro. În acest meci, starurile Leo Messi (38 de ani), Lautaro Martinez (28 de ani), Enzo Fernandez (25 de ani) și Julian Alvarez (26 de ani) sunt pregătite să facă spectacol. Mai mult, Lionel Messi vine după un hat-trick și l-a egalat pe Miroslav Klose ca marcator all-time la Campionatul Mondial, cu 16 goluri.

Cele două echipe vin după două victorii în prima rundă din faza grupelor. Argentina s-a impus în fața Algeriei (3-0), în timp ce Austria a câștigat duelul contra Iordaniei (3-1). Iordania – Algeria, celălalt duel al grupei, se joacă în dimineața zilei de marți, 23 iunie 2026, de la ora 6:00 (ora României).

Scaloni: „Va fi complicat”

„Avem oameni care analizează jocul și căutăm soluții. Asta se face într-o repriză normală. Este ciudat să ne adaptăm la aceste opriri. Este ceva ce, dacă o facem mai des, va deveni normal. Nu cred însă că este normal pentru noi încă. Încercăm să analizăm lucrurile și să le corectăm. Uneori, meciul se schimbă chiar din prima parte și poți modifica anumite aspecte.

Austria are fotbaliști foarte buni, sunt o echipă grozavă, pun multă presiune. Am văzut că sunt un adversar de luat în considerare. Va fi complicat. Ambele echipe am câștigat primul meci, așa că asta poate face spectacolul mai bun. Va fi dificil, dar la Cupa Mondială nu există meciuri ușoare. Faza grupelor a fost întotdeauna dificilă.

Va fi o Cupă Mondială dificilă. Chiar dacă ai avut un meci grozav, trebuie să indici ceva ce nu a fost grozav. Cred că, în mod logic, fiecare antrenor face asta. Ca orice echipă, avem punctele noastre slabe și sperăm că adversarii nu le vor descoperi”, a spus Lionel Scaloni.

Citeşte şi: Baba Vanga, profeție misterioasă despre Cupa Mondială 2026. „Oamenii din întreaga lume o vor vedea”

[embedded content]

Rangnick: „Au cel mai mare jucător din toate timpurile”

„Să începem cu slăbiciunile Argentinei: nu există, cel puțin nu am reușit să observăm. Punctele lor forte sunt excepționale. Jucătorii pot evolua în două sau chiar trei stiluri diferite în timpul meciului. Noi ne-am menținut rutina, am analizat adversarul ca de obicei. Am discutat ce să facem la posesia mingii, la pierderea mingii și la fazele fixe și am încercat să explicăm echipei ce trebuie să facă pentru a-i învinge.

Evident, ei au cel mai mare jucător din toate timpurile în lot, așa că trebuie să arătăm că suntem una dintre cele mai bune echipe de la acest Campionat Mondial. Trebuie să fim foarte puternici tactic, dar și foarte curajoși. Trebuie să demonstrăm tot ce avem mai bun și poate că trebuie să facem cel mai bun meci pe care l-am jucat vreodată sub conducerea mea.

Vom juca împotriva tuturor pronosticurilor, dar asta înseamnă că putem produce o surpriză. Poate fi un egal sau o victorie. De fapt, totul este posibil, pentru că este vorba despre un sport cu mingea și un sport de echipă. Avem propriul nostru stil, avem ambiție și curaj și putem decide soarta meciului. Asta te face celebru sau te distruge. Știu că Argentina joacă la un nivel excepțional, dar important este nivelul la care vom juca noi”, a declarat Ralf Rangnick.

Citeşte şi: Ce a scris presa din Ungaria după ce Istvan Kovacs a arbitrat meciul nr. 1.000 la Cupa Mondială. „Un protagonist maghiar”

[embedded content]

Argentina, campioana mondială en-titre, pornește favorită cu Austria

Argentina este cotată la 807,5 milioane de euro, potrivit Transfermarkt, în timp ce lotul Austriei este evaluat la 245,2 milioane de euro
Însă, în prima etapă de la acest turneu final, ambele formații au învins: Argentina a câștigat 3-0 cu Algeria și Austria 3-1 cu Iordania. După aceste rezultate, Argentina și Austria au câte trei puncte fiecare și sunt favorite la calificarea în șaisprezecimile turneului găzduit de Mexic, SUA și Canada.

Ultimul meci direct dintre Argentina și Austria s-a jucat în urmă cu 36 de ani, în 1990. Atunci, cele două selecționate s-au întâlnit într-un amical și au remizat 1-1. De atunci, cele două formații nu s-au mai întâlnit niciodată.

Echipele probabile la meciul Argentina – Austria

Argentina: E. Martinez – Molina, Romero, Li. Martinez, Medina – De Paul, Mac Allister, E. Fernandez, Almada – Messi, La. Martinez
Selecționer: Lionel Scaloni

Austria: A. Schlager – Laimer, Lienhart, Alaba, Mwene – Seiwald, X. Schlager – Schmid, Chukwuemeka, Sabitzer – Kalajdzic
Selecționer: Ralf Rangnick

Arbitru: Amin Omar. Stadion: AT&T Stadium (Dallas)

Loading

Citește tot

DIVERSE

Alina Gorghiu refuză să demisioneze din PNL şi anunţă că dă în judecată partidul dacă va fi exclusă

Publicat

la

Ilie Bolojan a cerut duminică, la Congresul PNL,  demisia de onoare a susținătorilor lui Adrian Veștea. Totodată, liberalii le-au dat un ultimatum puciștilor și le-au cerut demisia până luni, 22 iunie, (n.r. astăzi) la ora 12:00 ca să își depună demisiile din partid. Printre cei menționați se numărau Lucian Bode, Rareș Bogdan, Adrian Veștea și Alina Gorghiu, despre care se susținea că au încălcat în mod repetat regulile prevăzute în statutul partidului.

La scurt timp după ce ultimatumul dat de membrii PNL susținătorilor lui Adrian Veștea, Alina Gorghiu și-a reafirmat loialitatea față de Partidul Național Liberal.

Lucian Bode, ferm după ce Ilie Bolojan i-a dat ultimatum în ceea ce privește prezentarea demisiei din PNL: „Un partid care își exclude vocile critice nu se reformează, ci își pregătește eșecul. Nu văd niciun motiv pentru care să fac un pas înapoi”

„Doamna Dumitrache, mă știți în partidul ăsta de zeci de ani și de aici n-am să plec eu. Au plecat mulți alții de-a lungul timpului”, a spus ea, la A3.

Ea consideră că partidele politice sunt „instituții de interes public” și că susținerea Guvernului Veștea reprezintă o soluție pentru deblocarea crizei politice actuale.

„Scopul nostru nu înseamnă calcule proprii, ci deblocarea situației pe care, din păcate, o avem astăzi în țară”, a subliniat ea.

Vicepremierul propus a calificat amenințările cu excluderea din PNL drept „decizii lipsite de temei, contrare interesului general”.

Alina Gorghiu a anunțat că va contesta procedura în justiție: „Indiferent ce voci s-ar aduna în spatele acestei decizii (…) eu voi rămâne în PNL. Repet, nu știu dacă alții vor mai fi la acel moment în partid, dar eu, după aproape 30 de ani de Partid Național Liberal, în care am fost și președinte al partidului, pot măcar să vă asigur de acest lucru”.

SONDAJ SOCIOPOL. Mirel Palada spune cât ar lua împreună PNL şi USR dacă duminică ar fi alegeri

În opinia sa, excluderea este doar „o amenințare care arată slăbiciunea actualei conduceri, nimic altceva”.

Alina Gorghiu a respins ideea că propunerea lui Adrian Veștea ca premier reprezintă o sfidare la adresa PNL. „Faptul că am decis să depunem aceste liste cu Adrian Veștea premier – premier liberal, subliniez – nu e o sfidare la adresa PNL, nu e o sfidare la adresa românilor”, mai explicat Alina Gorghiu, în timpul intervenției TV.

 

A expirat ultimatumul lui Bolojan. Puciștii refuză să demisioneze, îl acuză pe liderul PNL că reduce la tăcere vocile critice din partid

Loading

Citește tot
Advertisement

PITEȘTI

Advertisement
Advertisement

Câmpulung

În Trend