ACTUAL
Noul domeniu care atrage tot mai mulți români. Salariile pornesc de la 5.000 de lei și cererea de specialiști crește
Publicat
acum 2 orela
Autor
admin

După ani în care IT-ul a fost una dintre principalele alegeri pentru românii care urmăreau salarii bune, sectorul energetic câștigă teren. Extinderea energiei solare, a bateriilor de stocare și a stațiilor de încărcare creează o nevoie tot mai mare de ingineri și tehnicieni.
Energia atrage tot mai mulți tineri
Piața muncii din România își schimbă treptat reperele, iar domeniul energetic devine o opțiune tot mai căutată de cei care vor să urmeze o carieră tehnică. Dezvoltarea infrastructurii pentru producerea și utilizarea energiei regenerabile determină companiile să caute specialiști capabili să lucreze cu tehnologii tot mai răspândite.
Panourile fotovoltaice, bateriile de stocare și stațiile de încărcare pentru mașini electrice au devenit componente tot mai prezente în România. Odată cu extinderea acestor tehnologii, crește și necesarul de ingineri și tehnicieni pregătiți pentru proiectarea, instalarea și operarea sistemelor.
Facultatea de Energetică a atras sute de candidați
Interesul pentru domeniu se vede inclusiv în rândul tinerilor care își aleg studiile universitare. Facultatea de Energetică din cadrul Politehnicii București a înregistrat în acest an 735 de candidați pentru cele 400 de locuri disponibile.
Numărul înscrierilor indică o creștere a interesului pentru specializările din sectorul energetic, într-un moment în care companiile au nevoie de personal calificat.
Studenții sunt recrutați încă din facultate
Un avantaj al acestei specializări este apropierea dintre universitate și mediul privat. O parte dintre studenți ajung să fie recrutați înainte de finalizarea studiilor, companiile căutând încă din perioada facultății viitorii angajați.
Salariile de început se situează în jurul valorii de 5.000-6.000 de lei și pot crește pe măsură ce angajații acumulează experiență și se specializează.
„Legătura cu mediul economic pentru noi este foarte importantă și mereu am avut companiile alături de noi. Este important ca inginerii care trec pragul acestei facultăți să fie formați împreună cu companiile”, a spus Diana Robescu, decan al Facultății de Energetică, Politehnica București.
Extinderea energiei regenerabile schimbă piața muncii
Transformarea sectorului energetic aduce noi oportunități profesionale. Creșterea numărului de sisteme fotovoltaice și dezvoltarea soluțiilor de stocare presupun existența unor specialiști care să poată gestiona instalațiile și tehnologiile aferente.
Același lucru este valabil pentru infrastructura destinată vehiculelor electrice, unde extinderea stațiilor de încărcare generează necesar de personal cu pregătire tehnică.
Un domeniu care se bazează pe specialiști tehnici
Energia este considerată și un sector cu perspective pe termen lung, întrucât dezvoltarea infrastructurii presupune intervenția specialiștilor umani pentru instalarea, verificarea, întreținerea și gestionarea echipamentelor.
Într-o perioadă în care inteligența artificială modifică numeroase profesii și automatizează tot mai multe activități, specializările tehnice din domeniul energetic rămân legate de infrastructura fizică și de necesitatea intervențiilor specializate la fața locului.
![]()
Poate îți place și...

EXCLUSIV Scandalul „Merdenaua” a deschis cutia neagră a lui Edmond Niculușcă. De la mișcarea #rezist la legăturile cu USR care l-au îmbogățit și l-au transformat într-un lider al grupării haștag din Capitală. Acuzații de abuz, presiuni și interese asupra clădirilor de patrimoniu din București

Donald Trump le promite fermierilor dreptul de a-și procesa singuri alimentele pentru a sparge ‘monopolul urât’

Incendiu într-un bloc din Oradea. Un bărbat, resuscitat după ce a fost găsit în stop cardio-respirator
ACTUAL
EXCLUSIV Scandalul „Merdenaua” a deschis cutia neagră a lui Edmond Niculușcă. De la mișcarea #rezist la legăturile cu USR care l-au îmbogățit și l-au transformat într-un lider al grupării haștag din Capitală. Acuzații de abuz, presiuni și interese asupra clădirilor de patrimoniu din București
Publicat
acum o orăla
28 august 2026Autor
admin

Azi o țară întreagă îl recunoaște pe Edmond Niculușcă drept simbol al parvenitismului, al aroganței și al tupeului mișcării #rezist. O mișcare ideologică și politică din care Niculușcă face parte de 10 ani. Niculușcă l-a atacat pe un cunoscut patiser din București pentru că produce merdenele folosind margarină, dar și pe toți clienții lui care nu știu să mănânce altceva decât produse de proastă calitate, adică margarină și brânză spartă, pentru că sunt lipsiți de rafinament, educație și cultură.
CUTIA NEAGRĂ a descoperit că apartenența la mișcarea #rezist și legăturile cu politicieni din USR l-au îmbogățit financiar pe Edmond Niculușcă și l-au transformat într-un lider al grupării haștag din Capitală. Niculușcă s-a implicat financiar și a organizat o serie de evenimente publice și dezbateri politice în anul electoral 2024, dar și la alegerile prezidențiale din luna mai a anului 2025.
CUTIA NEAGRĂ a mai descoperit că Edmond Niculușcă nu este un simplu influencer care face reclamă produselor pe bază de unt sau agent de marketing al restaurantului Mița Biciclista. În spatele lui Niculușcă stau interese imobiliare grele ce vizează acapararea clădirilor de patrimoniu din București. Banii provin din afaceri neclare cu monede virtuale, adica criptomonede. Un pion în afacere este Aurel Iancu, ce deține oficial poziția de chief technical officer, adică directorul tehnic al companiei Dokia Capital, compania deținută de un veritabil rechin al afacerilor, discretul George Brăiloiu.
@lamitabiciclistaÎncepând de joi, pe terasa de La Mița Biciclista, @edmondniculusca, unul dintre fondatorii LMBSC, va fi alături de noi pentru a spune istoria preparatelor din meniu. De la originea lor până la locul pe care îl ocupă astăzi în gastronomia franceză. Iar dacă vreți să continuați experiența, puteți descoperi gratuit și expoziția Numai Pictura. Accesul este inclus în rezervarea pentru terasă. Rezervări pe linkul din bio.♬ Nostalgic Vintage Organ Reverie – CapCut Music
În mod ciudat, Brăiloiu a devenit peste noapte miliardar din afaceri cu criptomonede, după ce a gestionat parcuri de energie fotovoltaică și a intermediat certificate de carbon. Surse din mediul de afaceri susțin ca Aurel Iancu este săgeata prin care magnatul George Brăiloiu cumpără clădiri de patrimoniu din centrul Bucureștiului. Acest Aurel Iancu ar fi achiziționat toate clădirile valoroase de patrimoniu din zona Piața Amzei. Același Aurel Iancu deține clădirea denumită Miță Biciclista și este partener de afaceri cu Edmond Niculușcă în diverse companii.
Acum 10 ani, simbolul #rezist Edmond Niculușcă a pășit în lumea bună a Bucureștiului, după ce a devenit consilierul ministrului Culturii de la acea vreme, Vlad Alexandrescu, viitor senator USR. Dintr-un simplu consilier de ministru din guvernarea Cioloș, după 10 ani, Niculușcă ajunge să se îmbogățească și să fie implicat în afaceri de milioane de euro.
Transformarea sa dintr-un simplu student la master a profesorului Vlad Alexandrescu într-un milionar și lider al grupării #rezist din Capitala este spectaculoasă, dar presărată cu acuzații de corupție și abuzuri. În 2020 a lucrat ca și consilier personal pe probleme de consolidări și patrimoniu.
Așadar, activistul care ani întregi critica administrația din exterior ajungea chiar în conducerea instituției responsabile de una dintre cele mai sensibile și costisitoare probleme ale Bucureștiului: consolidarea patrimoniului construit. Numai ca Niculușcă s-a dovedit a fi mai mult decât un activist civic: acesta voia cu ardoare sa se îmbogățească!
@lamitabiciclistaDiseară, de la ora 19:00, ne vedem la un dialog despre prietenie, alături de Theodor Paleologu și Edmond Niculușcă, în cadrul expoziției „Întâlniri. Sau cum se naște o lume nouă”.♬ green to blue(slow) – QAQmusic
La doar câteva săptămâni, a ajuns director adjunct la Administrația Municipală pentru Consolidarea Clădirilor cu Risc Seismic – AMCCRS. CUTIA NEAGRĂ a intrat în posesia unui sesizări semnate de Clara-Cătălina Poleucă, la acel moment consilier personal al primarului general Nicușor Dan, detașată la AMCCRS, care vorbește despre abuzurile și corupția lui Edmond Niculușcă.
Poleucă susține că fusese detașată la „administrația clădirilor cu risc seismic” împreună cu Edmond Niculușcă pentru a-i asigura sprijin juridic în derularea contractelor de investiții. Potrivit sesizării, relația s-ar fi deteriorat tocmai în momentul în care consiliera juridică ar fi început să avertizeze asupra legalității unor acte.
Poleucă susține că i-ar fi atras atenția lui Niculușcă că, din poziția contractuală pe care o ocupa, nu ar fi avut dreptul să semneze anumite caiete de sarcini, contracte sau documente prin care instituția era angajată juridic. Poleucă invocă, între altele, contractul de prestări servicii pentru imobilul din strada Baltagului nr. 17, din București. Niculușcă avea interese să direcționeze contractul către anumite firme.
Mai grav, autoarea sesizării susține că ar fi fost presată de către Niculușcă să semneze documente pe care le considera nelegale și că avertismentele sale juridice ar fi fost întâmpinate cu amenințări privind îndepărtarea sa din instituție.
Un alt episod descris privește imobilul din Bulevardul Carol I nr. 63. Potrivit sesizării, Niculușcă ar fi presat pentru majorarea devizului proiectului. Tot Poleucă îl acuză pe Edmond Niculușcă de corupție și abuz pentru că ar fi scos caiete de sarcini privind licitațiile de reparație ale imobilelor din instituție și s-ar fi întâlnit cu agenți economici privați cărora le-ar fi dat aceste caiete de sarcini.
Informațiile din mediul politic susțin că Edmond Niculușcă a fost cercetat inclusiv de către procurorii DNA pentru activitatea de la compania municipală a clădirilor cu risc seismic. Însă, în mod miraculos, în ciuda probelor oferite de Clara Poleucă, nu a fost pus sub acuzare!
![]()
ACTUAL
Donald Trump le promite fermierilor dreptul de a-și procesa singuri alimentele pentru a sparge ‘monopolul urât’
Publicat
acum 2 orela
28 august 2026Autor
admin

Preşedintele american Donald Trump a declarat vineri că pregăteşte un ordin legal care să le ofere fermierilor şi crescătorilor de animale dreptul de a-şi procesa propriile alimente, menit să spargă ceea ce a numit „un monopol urât” în rândul celor mai importanţi procesatori din SUA, relatează Reuters.
Trump nu a numit un anumit produs alimentar sau o anumită industrie în postarea sa de pe reţeaua Truth Social, dar a spus că „autorizează întocmirea rapidă a documentelor legale”. La începutul acestei săptămâni, Trump a declarat că va verifica dacă există prea multe reglementări privind centrele de procesare a cărnii de vită.
Reprezentanţii Casei Albe nu au răspuns imediat la o solicitare de mai multe detalii despre ordin, care vine în contextul în care consumatorii continuă să se confrunte cu creşterea preţurilor la alimente înainte de alegerile de la jumătatea mandatului din noiembrie.
Acţiunea lui Trump survine pe un fond în care sectorul de procesare a cărnii din ţară se confruntă cu un minim al ofertei din ultimii 75 de ani, deoarece creşterea costurilor la bovine depăşeşte câştigurile generate de majorarea preţurilor.
Patru companii controlează aproximativ 85% din industria de procesare a cărnii din SUA: Cargill, Tyson Foods, JBS USA şi National Beef Packing Co. Trump a anunţat, de asemenea, săptămâna trecută că mai multă carne tocată de vită ar putea fi importată în Statele Unite fără tarife vamale.
Departamentul de Justiţie a precizat, de asemenea, că investighează dacă firmele de ambalare a cărnii au crescut ilegal preţurile cărnii de vită pentru consumatori.
![]()
ACTUAL
Incendiu într-un bloc din Oradea. Un bărbat, resuscitat după ce a fost găsit în stop cardio-respirator
Publicat
acum 2 orela
28 august 2026Autor
admin

Un incendiu a izbucnit, vineri seară, într-un apartament dintr-un bloc din Oradea. Proprietarul locuinței a fost găsit inconștient și în stop cardio-respirator, cadrele medicale făcându-i manevre de resuscitare.
Pompierii militari din cadrul Detașamentului 1 Oradea au intervenit pentru stingerea incendiului cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă, un echipaj de descarcerare și un echipaj de Terapie Intensivă Mobilă.
Focul a izbucnit în interiorul unui apartament situat pe Calea Mareșal Alexandru Averescu. La sosirea pompierilor, un bărbat a fost găsit inconștient în apartament. Acesta a fost evacuat din locuință și predat echipajului medical, care i-a acordat primele îngrijiri, au transmis reprezentanții ISU Bihor.
Ce se știe despre victimă
Potrivit informațiilor disponibile la momentul transmiterii știrii, bărbatul se afla în stop cardio-respirator. Echipajele medicale au început manevrele de resuscitare și încearcă să îi salveze viața.
În urma incendiului, două persoane au fost evacuate din bloc. Pentru moment, cauza izbucnirii incendiului nu este cunoscută. Pompierii urmează să stabilească împrejurările în care a izbucnit focul.
![]()
ACTUAL
Bărbat din Curtea de Argeș găsit mort în lacul de la Zigoneni
Publicat
acum 4 orela
28 august 2026Autor
admin
La data de 28.08.2026, Poliția Municipiului Curtea de Arges a fost sesizată prin SNUAU 112 cu privire la faptul că, în barajul aferent canalului de aducțiune din zona Zigoneni, o persoană plutește pe apă.
La fața locului s-a deplasat echipa operativă care a identificat plutind pe suprafața apei, cadavrul unui bărbat, acesta fiind scos pe mal de către lucrători ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență Argeș.
De asemenea, în amontele canalului de aducțiune descris mai sus, a fost identificat și extras un autoturism, din verificările preliminare efectuate rezultând că ar exista legătură de cauzalitate între cele două evenimente.
În urma cercetărilor, s-a stabilit că persoana în cauză este un bărbat, în vârstă de 58 de ani, din Curtea de Argeș.
Pentru asigurarea cadrului legal necesar, în cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă, iar cercetările sunt continuate, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Curtea de Argeș, în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor în care a avut loc evenimentul.
![]()
ACTUAL
Ce scrie presa internațională despre nava care s-a scufundat în zona economică exclusivă a României
Publicat
acum 7 orela
28 august 2026Autor
admin

Publicația Reuters relatează, vineri, că România investighează cauza scufundării unei nave comerciale în Marea Neagră, după ce președintele Nicușor Dan a declarat că vasul ar fi fost lovit. Toți cei 12 oameni aflați la bord au fost salvați.
O navă comercială a luat foc și s-a scufundat în largul coastelor României, în Marea Neagră, joi seară, cel mai probabil după ce a fost lovită, au declarat președintele României, Nicușor Dan, și autoritățile, relatează Reuters.
Poliția de Frontieră Română a confirmat vineri incendiul izbucnit la bordul unei nave comerciale care traversa zona economică exclusivă a României, dar nu a precizat cauza acestuia.
Navele comerciale și infrastructura portuară din Marea Neagră au fost vizate în mod repetat de atacuri de la începutul invaziei pe scară largă a Rusiei în Ucraina, în 2022, iar frecvența atacurilor a crescut în 2026, mai spune sursa citată.
Nicușor Dan: „Nava a fost lovită”
„Nava a fost lovită… se pare că s-a scufundat”, le-a declarat Dan jurnaliștilor în timpul unei conferințe de presă la Chișinău, în Republica Moldova, joi, adăugând că, în acest moment, nu există informații cu privire la cine ar fi putut fi implicat într-un posibil atac.
„Va exista o anchetă, se va stabili [ce s-a întâmplat], dar nu este bine să începem să facem speculații”, a spus președintele. El a precizat că incidentul a avut loc în afara apelor teritoriale ale României.
Toți cei 12 oameni aflați la bord au fost salvați
Toate cele 12 persoane aflate la bordul navei comerciale au fost salvate, a anunțat Poliția de Frontieră Română într-un comunicat.
„Dintre acestea, 10 persoane au fost salvate de polițiștii de frontieră, una dintre ele fiind rănită, iar alte două au fost salvate de echipajul navei comerciale”, au precizat reprezentanții Poliției de Frontieră.
Nava comercială s-a scufundat joi seara în Marea Neagră, la circa 20 de mile marine de Sfântu Gheorghe. Operațiunea de salvare a celor 12 persoane s-a desfășurat în condiții dificile, pe valuri de aproximativ 2,5 metri.
![]()
ACTUAL
VIDEO Operațiunea contracronometru din Spania: Român răpit de mafia albaneză și torturat zile în șir pentru 500 kg de cocaină dispărute
Publicat
acum 7 orela
28 august 2026Autor
admin

O jumătate de tonă de cocaină, evaluată la aproximativ 30 de milioane de euro, a dispărut în timpul unui transport clandestin prin Europa, iar un român de 47 de ani a fost răpit și bătut timp de zece zile pentru a spune unde se află drogurile și șoferul care fugise cu marfa. Poliția spaniolă l-a salvat în timp ce era transportat spre o zonă montană izolată. Cazul are însă un final greu de explicat: bărbatul prins cu un pistol asupra sa și acuzat de răpire a fost ulterior eliberat provizoriu.
Povestea a ieșit la iveală după ce imagini cu românul bătut și amenințat cu arma au început să circule pe telefoanele mai multor șoferi români. Unul dintre ei a alertat Poliția Română, declanșând o operațiune contracronometru desfășurată în cooperare cu autoritățile spaniole.
Potrivit anchetatorilor, victima nu era însă șoferul care transportase efectiv cocaina în momentul dispariției acesteia. Românul făcea parte din lanțul de intermediari și subcontractase cursa unui alt transportator, care a anunțat că marfa i-ar fi fost furată, apoi s-a făcut nevăzut.
Filmarea cu românul bătut a ajuns pe telefoanele șoferilor
Totul a început pe 1 august, când mai mulți șoferi români au primit o înregistrare care putea fi vizionată o singură dată înainte să dispară.
În imagini apărea un bărbat cu urme evidente de lovituri, în timp ce o altă persoană îi ținea pistolul la cap și cerea informații despre drogurile dispărute. Mesajul transmis destinatarilor era că victima va fi ucisă dacă nimeni nu ajută la găsirea cocainei.
Unul dintre șoferii care au primit filmarea a anunțat Poliția Română. Primele verificări au arătat că mesajul fusese trimis de pe un număr spaniol înregistrat pe numele unui cetățean român stabilit în Spania.
Pe 7 august, autoritățile române au cerut oficial ajutorul polițiștilor spanioli, având indicii că răpirea avusese loc în Spania și că persoanele implicate se aflau încă acolo.
🚩Liberado un hombre que llevaba 10 días secuestrado por una supuesta deuda vinculada al #narcotráfico
🔹El hombre fue rescatado cuando el secuestrador lo trasladaba en un vehículo 🚗
🚔El #secuestro se produjo a raíz de un presunto vuelco que provocó la pérdida de un… pic.twitter.com/nvcZtR2bko
— Policía Nacional (@policia) August 27, 2026
Cocaina de 30 de milioane de euro trebuia transportată prin Europa
Potrivit informațiilor obținute de presa spaniolă de la anchetatori, drogurile ar fi aparținut unui clan de traficanți de origine albaneză.
Peste 500 de kilograme de cocaină ajunseseră în Portugalia și trebuiau transportate cu camioanele, prin Spania, către o destinație din Europa care nu a fost făcută publică.
Un intermediar ar fi primit misiunea de a organiza transportul și l-ar fi contactat pe românul care avea să fie răpit. Acesta ar fi apelat, la rândul său, la un al treilea șofer, tot român, care a preluat efectiv încărcătura.
Cocaina nu a mai ajuns însă la destinație.
Transportatorul a susținut că fusese atacat de o altă grupare și că drogurile îi fuseseră furate. În jargonul traficanților, un asemenea furt între grupări rivale este numit „vuelco”. Poliția spaniolă suspectează însă că atacul ar fi fost înscenat. După ce a anunțat dispariția încărcăturii, șoferul a fugit și s-a ascuns.
Valoarea cocainei dispărute a fost estimată de cotidianul catalan ARA la aproximativ 30 de milioane de euro.
Românul, răpit pentru a spune unde se află șoferul și drogurile
Dispariția încărcăturii a provocat suspiciuni și acuzații în interiorul rețelei. Proprietarii cocainei au cerut explicații, iar responsabilitatea a fost transferată de la un intermediar la altul.
La sfârșitul lunii iulie, românul de 47 de ani a fost răpit violent. Timp de zece zile, acesta a fost lovit și amenințat pentru a dezvălui unde se ascundea șoferul care preluase cocaina și ce se întâmplase cu marfa.
Ministerul spaniol de Interne precizează că victima prezenta urme evidente ale agresiunilor repetate. Filmarea trimisă șoferilor români ar fi fost folosită pentru a pune presiune asupra tuturor celor care ar fi putut deține informații.
Operațiunea Umbra a pornit de la un nume și un număr de telefon
Secția pentru Răpiri și Extorcări a Poliției Naționale spaniole, împreună cu polițiștii din Catalonia, a declanșat Operațiunea Umbra.
Anchetatorii aveau inițial doar numele unui presupus răpitor și numărul de telefon folosit pentru trimiterea filmării.
Verificările au condus la o hală industrială din Sabadell, în provincia Barcelona, folosită de organizația implicată în transportarea drogurilor. Polițiștii bănuiau că victima era ținută acolo, dar supravegherea și intervenția efectuată la hală nu au dus imediat la găsirea acesteia.
Anchetatorii au mizat însă pe faptul că presiunea poliției îi va determina pe răpitori să mute victima. Calculul s-a dovedit corect.
Poliția l-a găsit într-o mașină care se îndrepta spre munte
Pe 10 august, la numai 72 de ore după începerea operațiunii spaniole, polițiștii au identificat o mașină în care se aflau românul răpit și unul dintre presupușii captori.
Vehiculul se îndrepta către o zonă montană și izolată. Ministerul spaniol de Interne afirmă că acolo urmau să fie luate noi represalii împotriva victimei. Surse citate de presa spaniolă cred că românul putea fi dus acolo pentru a fi executat, însă victima le-a spus agenților că răpitorul îi promisese că urma să fie eliberată.
Polițiștii au urmărit mașina și au ales pentru intervenție un drum slab circulat din apropierea localității Caldes de Montbui.
Șoferul a refuzat să oprească și a încercat în repetate rânduri să lovească mașinile poliției. După ce vehiculul a fost blocat, suspectul a încercat să scoată dintr-o borsetă un pistol Tokarev, de fabricație sovietică.
A fost dezarmat și imobilizat înainte să poată folosi arma, iar românul a fost eliberat după zece zile de captivitate.
Captorul a fost pus în libertate, cocaina nu a fost găsită
Suspectul a fost prezentat instanței pentru răpire și deținere ilegală de armă. Acesta le-ar fi declarat anchetatorilor că a participat la răpire deoarece se temea că el însuși va deveni ținta represaliilor clanului albanez.
În ciuda acuzațiilor și a circumstanțelor în care a fost prins, bărbatul a fost pus în libertate provizorie după audierea de către judecător.
Cei peste 500 de kilograme de cocaină nu au fost găsite. Nici șoferul român care a preluat încărcătura și nici ceilalți membri ai rețelei implicați în transport și răpire nu au fost localizați până acum.
![]()

EXCLUSIV Scandalul „Merdenaua” a deschis cutia neagră a lui Edmond Niculușcă. De la mișcarea #rezist la legăturile cu USR care l-au îmbogățit și l-au transformat într-un lider al grupării haștag din Capitală. Acuzații de abuz, presiuni și interese asupra clădirilor de patrimoniu din București

Oana Lis a dezvăluit ce pensie primește, de fapt, fostul edil al Capitalei: „Mi-ar plăcea să stea fără dureri”

Principalul contestatar al lui Volodimir Zelenski, Mihailo Fedorov, a devenit consilier al ministrului italian al Apărării: „Voi ajuta Italia să dezvolte tehnologii moderne de război”

Donald Trump le promite fermierilor dreptul de a-și procesa singuri alimentele pentru a sparge ‘monopolul urât’

Cum se simte Alina Pușcău după a doua ședință de tratament oncologic: „Începe să îmi cadă părul”

ALERTĂ! De la Festival la Spitalul din Curtea de Argeș – 13 persoane au ajuns la urgențe cu simptome de intoxicație alimentară

Sacrificiu degeaba la Curtea de Argeș: Ștefan Dumitrache a demisionat ieri din Consiliul Local, dar Parlamentul a schimbat azi legea

Poliția Argeș, protectoarea gropilor Consiliului Județean, călcând pe lege: Cum a schimbat IPJ Argeș „Siguranța și încrederea” pe complicitate și omerta cu stăpânii politici

Atac dur la vârful administrației argeșene: Subprefectul Dragoș Predescu îi cere în direct demisia lui Ion Mînzînă

Curățenie generală în zona „Zăvoi” din Ștefănești: Autoritățile intervin în forță împotriva depozitărilor ilegale de deșeuri

VIDEO | Incendiu violent la Poienarii de Argeș – Casă făcută scrum

VIDEO | Acțiune de salvare extremă a jandarmilor montani argeșeni împreună cu Salvamont Argeș

VIDEO – VIAȚA BATE FILMUL! Tânăr dispărut în urmă cu 9 ani , găsit de jandarmii argeșeni

VIDEO | Un șofer de Audi a plecat cu tot cu pompă după ce și-a alimentat mașina

VIDEO | Percheziții la traficanții de droguri din Argeș – 8 persoane duse la audieri de mascați
PITEȘTI

Bombă în învățământul din Argeș: Se anulează concursul pentru suplinitori! Cum se vor ocupa catedrele din toamnă
Inspectoratul Școlar Județean (ISJ) Argeș a anunțat că nu va mai organiza concursul sau testarea la nivel județean pentru ocuparea...

DEZASTRU ECOLOGIC ÎN ARGEȘ: Deșeuri periculoase și auto, îngropate sub un depozit de cereale. Percheziții mamut și 4 rețineri
O rețea infracțională organizată, specializată în eliminarea ilegală a deșeurilor periculoase și nepericuloase, a fost destructurată în urma unei ample...

GATA CU NEPOTISMELE LA STAT – Soții și rudele de gradul I nu mai pot fi în relații contractuale de șef și subaltern. DE CAND SE APLICĂ LEGEA
Toți angajații contractuali din administrația publică centrală și locală care se află în „raporturi ierarhice directe” cu soțul sau cu o rudă...

Sacrificiu degeaba la Curtea de Argeș: Ștefan Dumitrache a demisionat ieri din Consiliul Local, dar Parlamentul a schimbat azi legea
Valul de haos care a lovit administrația locală din întreaga țară a lăsat urme și la Curtea de Argeș. Mii...
Curtea de Argeș

Bărbat din Curtea de Argeș găsit mort în lacul de la Zigoneni
La data de 28.08.2026, Poliția Municipiului Curtea de Arges a fost sesizată prin SNUAU 112 cu privire la faptul că,...

Primarul Mogaru de la Corbi, veste bună pentru cetățeni: s-a obținut o nouă finanțare nerambursabilă pentru modernizarea utilităților publice din comună
Primăria Comunei Corbi, prin primarul Constantin Mogaru, anunță obținerea unei noi finanțări nerambursabile destinate modernizării serviciilor publice locale. Proiectul intitulat...

BRAVO, PSD! Încă doi turiști trântiți pe „Drumul Groazei” din Argeș gospodărit de Ion Mînzînă și monitorizat de Poliția Argeș
Starea dezastruoasă a drumurilor județene din Argeș continuă să provoace drame pe bandă rulantă. În cursul zilei de ieri, alți...

Incendiu puternic la ieșirea din Curtea de Argeș: Intervenție de amploare în zona Dr. Oetker
Un incendiu de proporții a izbucnit azi noapte la ieșirea din municipiul Curtea de Argeș spre comuna Valea Iașului, în...

Fosta Electroargeș vrea să producă drone militare pentru Armata Română
AETA Curtea de Argeș intră pe piața tehnicii militare: Propunere oficială către MApN pentru producția de drone și sisteme autonome...
Mioveni

O mașină a ars ca o torță în Argeș – Șofer de 21 ani dus la Spital
Pe parcursul nopții, două echipaje de pompieri, împreună cu un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ), au intervenit pentru...

Curățenie generală în zona „Zăvoi” din Ștefănești: Autoritățile intervin în forță împotriva depozitărilor ilegale de deșeuri
Zona „Zăvoi” din orașul Ștefănești este supusă unei ample acțiuni de curățare și igienizare, demarată la data de 19 august,...

ISJ Argeș scoate la concurs 218 funcții de director și director adjunct: Lista completă a posturilor vacante din județ
Inspectoratul Școlar Județean (IȘJ) Argeș a anunțat organizarea concursului pentru ocuparea funcțiilor de conducere vacante (director și director adjunct) din...

Ion Mînzînă, cel mai hulit și înjurat politician din Argeș! VEZI CLASAMENTUL bazat pe mii de comentarii și algoritmi AI
Scena politică din județul Argeș s-a transformat într-un adevărat câmp de luptă virtual și administrativ. Ultimul an a adus în...
Câmpulung

EȘEC RUȘINOS AL PSD ARGEȘ: Prăbușire istorică în turism – Argeșul pierde un sfert din vizitatori în primele șase luni din 2026 – CEA MAI MARE SCĂDERE DIN ROMÂNIA
Județul Argeș înregistrează una dintre cele mai severe prăbușiri din turismul românesc în primele șase luni ale anului 2026. Proasta...

Ultimatum de la Guvern pentru 19 primării din Argeș: Riscă să rămână fără fonduri dacă nu trec pe plăți online! VEZI LISTA PRIMĂRIILOR
19 localități din județul Argeș – toate având statutul de comună – se află în atenția Guvernului după ce s-a...

Scandal uriaș în Argeș: Polițist în uniformă, prins beat criță la volan – ALT EROU AL IPJ ARGEȘ
Un inspector de poliție din cadrul unei structuri rurale din județul Argeș este cercetat penal după ce a fost depistat...
În Trend
NATIONALacum o săptămânăBotez faraonic la Rucăr. Micuțul Vladimir și-a făcut apariția într-un tron purtat pe umeri de gărzi, iar atmosfera petrecerii a fost întreținută de celebrul Fane Nămol. VIDEO
ACTUALacum o săptămânăBombă politică în Argeș! Directorul DSV Argeș, Sorin Sorescu, ia în calcul o candidatură la șefia CJ Argeș sau la Primăria Curtea de Argeș
ACTUALacum o săptămânăDE NERATAT! Festivalul „Tradiții Argeșene” la Corbeni între 21 și 23 august – Voie bună, concerte live, proțap, focuri de artificii. Mihaela Tatu prezintă evenimentul – VEZI PROGRAMUL COMPLET
ACTUALacum o săptămânăEȘEC RUȘINOS AL PSD ARGEȘ: Prăbușire istorică în turism – Argeșul pierde un sfert din vizitatori în primele șase luni din 2026 – CEA MAI MARE SCĂDERE DIN ROMÂNIA
ACTUALacum o săptămânăSCANDAL MONSTRU LA MIHĂIEȘTI – Primărița PSD, acuzată că fură terenurile oamenilor! Mobilizare masivă a Poliției Argeș
ACTUALacum o săptămânăISJ Argeș scoate la concurs 218 funcții de director și director adjunct: Lista completă a posturilor vacante din județ
ACTUALacum 6 zileALERTĂ! De la Festival la Spitalul din Curtea de Argeș – 13 persoane au ajuns la urgențe cu simptome de intoxicație alimentară
ACTUALacum o săptămânăȚi-ai rupt mașina pe drumurile lui Mînzînă din Argeș? Avocatul îți spune ce trebuie să faci pentru a-ți recupera banii












Ultimele Comentarii