Ministrul Apărării, Vasile Dîncu, solicită prezența a 10.000 de trupe NATO în România

Publicat

in

Ministrul Apărării Naționale, Vasile Dîncu, a transmis un mesaj similar cu cel al președintelui României, Klaus Iohannis.

Dîncu dorește o creștere semnificativă a militarilor aflați în România, pentru apărarea flancului Estic al NATO.

Vasile Dîncu a declarat, la Antena 3, că ar dori ca în țara noastră să fie 10.000 de militari NATO.

La Summit-ul NATO care a început, astăzi, la Madrid, sunt așteptate decizii extrem de importante pentru securitatea globală care vor avea rolul de a transforma Alianța pentru a răspunde cât mai eficient provocărilor actuale și pentru a-și proteja cetățenii.
În mod specific, România așteaptă de la acest summit:
▶️declararea zonei Mării negre ca zonă de interes strategic pentru NATO;
▶️ creșterea semnificativă a numărului militarilor aliați pe Flancul Estic al NATO;
▶️ coordonarea eficientă a eforturilor NATO – UE în planul activităţilor şi eforturilor specifice în Balcanii de Vest ținând cont de importanța acestei regiuni pentru securitatea și stabilitatea continentului european.
NATO este acum mai puternică și mai unită ca niciodată, iar fiecare român este protejat mai mult decât oricând”, a transmis șeful Apărării Naționale.

Citeste mai mult

NATIONAL

Jaqueline Cristian, învinsă în turul trei al turneului de la Madrid

Publicat

in

De

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian a fost învinsă de americanca Danielle Collins cu 3-6, 6-4, 6-1, duminică, în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.679.965 de euro.

Jaqueline Cristian (25 ani, 73 WTA), venită din calificări, s-a înclinat după două ore de joc în faţa celei mai în formă jucătoare din circuit, care a ajuns astfel la 15 victorii consecutive (titluri câştigate la Miami şi Charleston).

Românca a câştigat primul set, cu 6-3, iar apoi a jucat de la egal la egal cu adversare în actul secund, diferenţa fiind făcută de un break al americancei în ultimul ghem (4-6). Collins (30 ani, 15 WTA), autoare a 8 aşi, a reuşit să facă diferenţa în setul decisiv, pe care şi l-a adjudecat cu 6-1.

Jaqueline Cristian va primi un cec de 51.665 de euro şi 95 de puncte WTA pentru evoluţia sa.

NATIONAL

Handbal masculin: Minaur Baia Mare a ratat calificarea în finala EHF European Cup

Publicat

in

De

CS Minaur Baia Mare a ratat calificarea în finala competiţiei masculine de handbal EHF European Cup, după ce a fost învinsă acasă de echipa islandeză Valur Reykjavik, cu scorul de 30-24 (17-8), duminică, în manşa secundă a semifinalelor, notează Agerpres.

Valur se impusese şi în prima manşă cu scorul de 36-28.

Minaur a început foarte bine meciul şi a condus cu 2-0, dar apoi a primit patru goluri la rând şi Valur avea un avans de nouă goluri la pauză, 17-8. Băimărenii au redus din ecart în repriza secundă, dar nu au putut obţine nici măcar un rezultat pozitiv.

Pentru gazde au înscris Tudor Botea 5 goluri, Robert Nagy 4, Anderson Da Silva Mollino 4, Artem Kozakevici 3, Lucas Alexandru Sabou 3, Stevan Vujovic 2, Ovidiu Ionuţ Ardelean 2, Viorel Fotache 1.

Anton Terehov a avut 6 intervenţii (25%), iar Barna Buzogany a apărat un şut (7,69%).

Golurile insularilor au fost reuşite de Andri Finnsson 9, Benedikt Gunnar Oskarsson 4, Vignir Stefansson 3, Tjorvi Tyr Gislaslon 3, Agnar Jonsson 3, Aron Palsson 2, Magnus Oli Magnusson 2, Bjoergvin Pall Gustavsson (portar) 1, Isak Gustafsson 1, Allan Nordberg 1, Alexander Pettersson 1.

Portarul Bjoergvin Pall Gustavsson a încheiat cu 6 intervenţii (20%).

Meciul a fost arbitrat de croaţii Ante Mikelic şi Petar Paradina, iar delegat EHF a fost maghiarul Ferenc Bonifert.

În sferturi, Valur trecuse de CSA Steaua, după 36-35 la Chiajna şi 36-30 la Reykjavik.