Melescanu: For the time being, our potential candidate for presidential election is Popescu-Tariceanu

For the time being, obviously, our potential candidate for the future presidential elections is Calin Popescu-Tariceanu and “the engine” of the party, declared Sunday, Foreign Affairs Minister Teodor Melescanu, deputy chair of ALDE (Alliance of Democrats and Liberals, ed. n).
Citește mai departe…

Citeste mai mult

NATIONAL

Tottenham Hotspur înfrântă de Arsenal Londra într-un meci plin de suspans în Premier League

Publicat

in

De

Echipa engleză Tottenham Hotspur a pierdut duminică, pe teren propriu, scor 2-3, în faţa grupării Arsenal Londra, într-un meci al etapei a 35-a din Premier League.

Arsenal a condus cu 3-0 pe Tottenham, la finalul primei reprize, după ce „tunarii” au controlat autoritar jocul. Hojbjerg a deschis scorul cu un autogol în minutul 15, apoi Bukayo Saka a făcut 2-0 în minutul 27, pentru ca scorul pauzei să fie fixat  de Kai Havertz, în minutul 38. În această primă parte gazdele au avut o bară, la lovitura de cap a lui Cristian Romero, din minutul 21, şi un gol al lui Micky van de Ven anulat pentru ofsaid, în minutul 22.

Tottenham a încercat o revenire în repriza secundă, mai întâi a marcat Cristian Romero, în minutul 64, pentru 1-3, iar în minutul 87 Son Heung-Min a transformat un penalti, dictat la un fault al lui Declan Rice asupra lui Ben Davies. 3-2 pentru Arsenal a fost şi scorul final al meciului. La gazde, fundaşul român Radu Drăguşin a fost rezervă neutilizată.

Într-un alt meci al etapei, Bournemouth a dispus cu 3-0 de Brighton, prin golurile marcate de Senesi (min. 13), Enes Unal (min. 52) şi Justin Kluivert (min. 87).

În clasament, Arsenal e lider, cu 80 de puncte, Tottenham e pe locul 5, cu 60 de puncte, Bournemouth ocupă locul 10, cu 48 de puncte, iar Brighton a ajuns pe 12, având 44 de puncte.

NATIONAL

Carlos Rodriguez, ciclistul spaniol, triumfă în Turul Romandiei, obținând cea mai importantă victorie a carierei

Publicat

in

De

Ciclistul spaniol Carlos Rodriguez (Ineos Grenadier) a câştigat Turul Romandiei, cea mai importantă victorie din cariera sa, fiind urmat în clasamentul general final la 07 sec. de rusul Aleksandr Vlasov şi la 09 sec. de germanul Florian Lipowitz, ambii de la Bora-Hansgrohe, informează L’Equipe.

Duminică, în cea de-a 5-a şi ultima etapă, disputată în circuit la Vernier (Elveţia), pe distanţa de 150,8 km, victoria a revenit la sprint francezului Dorian Gordon (Decathlon AG2R La Mondiale) cu timpul de 3h 22 min., fiind urmat în acelaşi timp de italianul Simone Consonni (Lidl-Trek) şi de neozeelandezul Dion Smith (Intermarche-Wanty), conform Agerpres.