DIVERSE
Imagini spectaculoase cu vila lui Babasha. Artistul s-a mutat lângă Dorian Popa
Publicat
acum o orăla
Autor
Ziarul PROFIT

Babasha și Mălina se mută în casă nouă, în Domnești. Locuința cuplului este una modernă, amerele sunt amenajate elegant într-un contrast clasic de alb și negru.
Pe lângă bucătăria uriașă, casa ascunde un detaliu care l-a lăsat fără cuvinte și pe Dorian Popa. Babasha a vrut să iasă din tipare, așa că a montat un geam imens în baie, orientat direct către patul din dormitor. Șantierul este încă în lucru, dar rezultatul final va fi cu siguranță spectaculos.
Dincolo de finisajele premium, Babasha a decorat livingul cu un tablou special, care îi înfățișează pe artist, pe iubita lui și pe micuțul lor. „Ce faci, băi, țărane? Țărane îi spun. Ce faci, băi, țărane?, așa îi spun. Sau căpălău. Adică, noi așa ne alintăm. Prima oară facem mișto. Dacă nu faci mișto puțin unul de altul înseamnă că nu ții la celălalt. Mă mint întruna că seamănă cu mine, dar e mă-sa întreg. În primul rând, că e alb ca laptele. Aștept și afta, ce să fac?!”, spune Babasha.
Babasha şi-a cerut iubita de soţie chiar de Anul Nou
Babasha, artistul care a devenit cunoscut după ce a cântat cu trupa Coldplay, este mai îndrăgostit ca niciodată. Cântărețul şi-a cerut iubita de soţie la trecerea dintre ani, iar momentul a devenit viral în câteva ore. Cei doi sunt împreună aproape tot timpul, iar aceasta îl însoțește chiar și la concerte.
Mălina Ciubotariu lucrează în domeniul designului vestimentar, însă are o pasiune pentru muzică și își dorește să se facă remarcată în industrie. De altfel, a apărut și în videoclipul piesei „Amo, Amo”, alături de partenerul de viață.
Mălina a urcat de câteva ori pe scenă alături de Babasha, iar publicul a primit foarte bine. De când sunt împreună, cei doi par a fi de nedespărțit, iar fanii au avut doar cuvinte de laudă la adresa lor.
![]()
Poate îți place și...

Se schimbă legea! Modificarea importantă care îi vizează pe deținătorii de buletine electronice

Cum arată viața lui Cabral după divorțul de Andreea Ibacka: „Nu-ți dai seama că-ți lipsește decât atunci când ajungi din nou acolo”

Cine este „pata de culoare” care a spart sobrietatea consultărilor de la Cotroceni. Consiliera președintelui Nicușor Dan a fentat codul vestimentar prevăzut de protocol
DIVERSE
Se schimbă legea! Modificarea importantă care îi vizează pe deținătorii de buletine electronice
Publicat
acum 8 minutela
24 iunie 2026Autor
Ziarul PROFIT

Măsura a fost propusă pe fondul numeroaselor sesizări transmise Guvernului prin platforma fara-hartie.gov.ro de către deținătorii noilor cărți electronice de identitate.
În multe situații, autoritățile nu dispun de echipamentele necesare pentru citirea buletinelor electronice, iar în altele solicită în continuare prezentarea fizică a documentelor care există deja în format digital în sistem. De asemenea, atât cetățenii, cât și angajatorii sunt uneori nevoiți să se prezinte la ghișeu pentru clarificarea sau depunerea unor acte.
Inițiativa urmărește să reducă aceste disfuncționalități și să îmbunătățească modul în care noile cărți de identitate sunt utilizate în relația cu instituțiile publice și private.
„Deși cadrul normativ privind simplificarea administrativă a fost dezvoltat în ultimii ani, sarcina de a proba date pe care statul le deține sau le poate verifica direct continuă să fie transferată, în mod frecvent, asupra cetățeanului. În practică, persoana este obligată să fotocopieze, să scaneze, să transmită sau să depună înscrisuri pentru confirmarea unor informații care se regăsesc deja în registre publice oficiale.
Această practică întreține o birocrație redundantă și este contrară obiectivului de modernizare a administrației publice, întrucât menține formalisme inutile în locul utilizării mecanismelor legale de verificare directă a datelor”, arată autorii proiectului.
O propunere legislativă aflată în dezbatere prevede noi reguli privind utilizarea datelor din Registrul național de evidență a persoanelor, cu scopul de a simplifica interacțiunea cetățenilor cu instituțiile publice și de a reduce birocrația.
Potrivit proiectului, autoritățile administrației publice centrale și locale, instituțiile publice, precum și entitățile private autorizate să presteze servicii de interes public în regim de putere publică vor fi obligate să verifice datele de identitate, domiciliu sau reședință direct în registrul electronic, atunci când aceste informații sunt necesare pentru soluționarea unei cereri sau îndeplinirea unei obligații legale.
În același timp, este introdusă interdicția de a solicita cetățenilor depunerea sau reținerea copiilor după actul de identitate. Nerespectarea acestei prevederi va fi sancționată contravențional, cu amenzi cuprinse între 2.000 și 3.000 de lei.
Măsurile extind categoria instituțiilor și operatorilor care pot accesa datele din registru, incluzând nu doar autoritățile publice, ci și persoanele juridice de drept privat care au statut de utilitate publică sau sunt autorizate să furnizeze servicii publice.
Accesul la aceste informații va fi permis strict în scopul verificării datelor necesare furnizării unui serviciu public ori îndeplinirii unei obligații prevăzute de lege.
Proiectul mai stabilește și obligația Guvernului de a adopta normele metodologice necesare aplicării unitare a noilor reguli într-un termen stabilit.
Executivul a anunțat că, la mai puțin de o lună de la lansarea platformei fara-hartie.gov.ro, a început analizarea sesizărilor primite, în special din zona „Pașaport și Carte de identitate”, una dintre cele mai raportate categorii, cu peste 300 de reclamații. În prezent, autoritățile lucrează la soluții pentru 21 de probleme principale semnalate de cetățeni, dublu față de obiectivul inițial asumat.
Citește și: Tribunalul București judecă, miercuri, contestația lui Ciprian Ciucu față de măsura controlului judiciar
Principalele probleme semnalate au evidențiat următoarele, conform Profit.ro:
1. Adulților li se solicită certificatul de naștere la fiecare reînnoire a actului de identitate, deși documentul a fost depus și înregistrat în sistem la prima emitere și nu suferă modificări în timp.
2. La emiterea primului act de identitate al copilului la împlinirea vârstei de 14 ani, funcționarii solicită certificatul de naștere indiferent de data la care acesta a fost emis, deși pentru documentele recente datele sunt disponibile direct în sistem.
3. Cetățenii divorțați sunt obligați să prezinte hotărârea de divorț în original la fiecare schimbare a actului de identitate, inclusiv după zeci de ani de la pronunțare, deși documentul a mai fost depus anterior.
4. Cetățenii căsătoriți sunt obligați să prezinte certificatul de căsătorie la fiecare reînnoire a actului de identitate, inclusiv atunci când nu au intervenit modificări de nume sau stare civilă.
5. Cetățenii sunt obligați să prezinte certificatul de deces al soțului/soției, al unui proprietar de imobil sau al altui terț relevant pentru dosar, deși decesul este un eveniment înregistrat de statul român și disponibil în propriile sisteme informatice.
6. Extrasul de carte funciară este solicitat cetățenilor pentru dovedirea adresei de domiciliu, deși acest document este disponibil direct prin baza de date a Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI).
7. Cetățenii care nu sunt proprietarii imobilului la adresa cărora doresc să își stabilească domiciliul sunt obligați să aducă proprietarul fizic la ghișeu, inclusiv atunci când acesta este în vârstă, bolnav sau locuiește în altă localitate.
8. Unele ghișee de evidență a persoanelor solicită prezența ambilor părinți pentru eliberarea actului de identitate al unui minor, deși legea prevede că este suficientă prezența unui singur părinte sau a reprezentantului legal.
9. Cetățenii sesizează că ridicarea noii Cărți Electronice de Identitate se face exclusiv la ghișeu, fără posibilitatea livrării prin poștă, cum se practică pentru alte documente.
10. Programul de lucru al ghișeelor de evidență a persoanelor, de regulă între orele 8:00 și 16:00, este inaccesibil pentru cetățenii cu program de lucru standard, care sunt nevoiți să folosească zile de concediu pentru proceduri administrative.
11. Persoanele cu dificultăți de deplasare, vârstnicii și cei din localități izolate nu pot accesa serviciile de eliberare a actelor de identitate, neexistând proceduri alternative sau servicii mobile suficient dezvoltate la nivel județean.
12. La emiterea unui CEI nou, seria și numărul actului se schimbă, ceea ce a generat blocaje în relația cu băncile, care nu recunoșteau sau nu puteau actualiza automat noul act de identitate.
13. La emiterea unui CEI nou, administratorii de firme sunt obligați să actualizeze manual datele în Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC), cu costuri de timp și financiare.
14. Certificatul digital pentru semnătură electronică avansată încorporat în Cartea Electronică de Identitate nu este recunoscut de Spațiul Virtual Privat (SPV) al ANAF pentru autentificare și semnarea declarațiilor fiscale.
15. La emiterea unui CEI nou, angajatorii sunt nevoiți să actualizeze manual datele salariaților în Registrul Electronic de Evidență a Salariaților (ReGES).
16. Posesorii de Carte Electronică de Identitate nu pot stabili sau actualiza viza de reședință în mediu online, fiind nevoiți să se prezinte fizic la ghișeu.
17. Schimbarea domiciliului pe Cartea Electronică de Identitate necesită prezentarea fizică la ghișeu cu un dosar complet de documente.
18. Cetățenii nu pot citi datele stocate pe cipul Cărții Electronice de Identitate cu telefonul mobil, limitând accesul la funcționalitățile digitale ale documentului.
19. Cetățenii care au dobândit sau redobândit cetățenia română sunt supuși unor verificări suplimentare la fiecare solicitare de act de identitate, fără un termen clar comunicat și fără nicio notificare pe durata procesului.
20.Autorități publice locale — primării, direcții de taxe, instituții județene — solicită cetățenilor posesorii de CEI adeverința de atestare a domiciliului, deși adresa este înscrisă electronic pe cipul documentului.
21.Notarii solicită adeverința de atestare a domiciliului posesorilor de Carte Electronică de Identitate, din cauza lipsei accesului la baza de date care permite citirea automată a acestei informații.
![]()
DIVERSE
Cum arată viața lui Cabral după divorțul de Andreea Ibacka: „Nu-ți dai seama că-ți lipsește decât atunci când ajungi din nou acolo”
Publicat
acum 13 minutela
24 iunie 2026Autor
Ziarul PROFIT

Cabral a recunoscut că îi era dor să simtă din nou vibe-ul concurenților și interacțiunea directă cu publicul, elemente care îi dau de fiecare dată energie pe platou.
„Mi-a lipsit interacțiunea cu oamenii. Mi-a lipsit curiozitatea aia pe care o aveam atunci când cunoșteam familiile, ori cea de când vedeam întrebările pe care urma să le pun familiilor. E un sentiment foarte familiar și, cumva, nu-ți dai seama că-ți lipsește decât atunci când ajungi din nou acolo…”, a declarat Cabral.
Cabral recunoaște propria veselie și deschidere în caracterul celor trei copii ai săi: Namiko și Tiago din căsnicia cu Andreea Ibacka, și fiica cea mare, Inoke, dintr-o relație anterioară. „Veselia și bucuria cu care se lipesc de oameni. Comunică la fel de bine și de ușor ca și mine… ceea ce mă bucură tare”, a spus Cabral.
Prezentatorul vrea să profite de sezonul cald pentru a fi alături de cei mici și pentru a reveni la una dintre cele mai mari pasiuni ale sale.„Dincolo de TV… stau cu copiii și merg să pun muzică la câteva festivaluri. Altceva… nimic!”, a mai spus Cabral.
Citește și: Cabral, confesiune după divorțul de Andreea Ibacka: „Zile în care mă țin din inerție”
Andreea Ibacka își construiește casă după divorțul de Cabral
Andreea Ibacka și-a surprins urmăritorii de pe rețelele de socializare după ce a publicat imagini de pe un șantier. Mulți au crezut că actrița amenajează o locuință deja achiziționată, însă aceasta a explicat că își construiește o casă în Năvodari. Vedeta susține că proiectul începe să prindă contur, chiar dacă lucrările sunt în desfășurare.
„Oscilez zilnic între ‘o să iasă superb’ și ‘trăiesc într-un grup de WhatsApp cu meșterii’. Căsuța de la mare prinde contur, iar eu prind răbdare. Mereu mai durează «puțin». Da, marea are efect terapeutic. Dar momentan o privesc de pe șantier”, a scris Andreea Ibacka pe Instagram.
În această perioadă, actrița își împarte timpul între București și Năvodari, pentru a putea urmări evoluția lucrurilor. Andreea a mărturisit că programul său este unul încărcat, dar încearcă să gestioneze toate responsabilitățile care au apărut odată cu noul proiect.
„O săptămână cât trei, între București și Năvodari (de cele mai multe ori). Cu glow de filmare și mood de montat finisaje interioare. Dar printre atâtea responsabilități, imediat după filmarea de azi, mi-am amintit și de promisiunea față de mine, așa că am ajuns la pilates”, a mai scris Andreea Ibacka pe Instagram.
![]()
DIVERSE
Cine este „pata de culoare” care a spart sobrietatea consultărilor de la Cotroceni. Consiliera președintelui Nicușor Dan a fentat codul vestimentar prevăzut de protocol
Publicat
acum 17 minutela
24 iunie 2026Autor
Ziarul PROFIT

Astfel de evenimente presupun respectarea unui anumit protocol. Spre exemplu, primii care intră în sala de consultări sunt reprezentanții delegațiilor partidelor, care stau aliniați, în picioare, până intră în sală și președintele României. Abia după ce acesta intră și dă mâna cu fiecare, ei se pot așeza la masa discuțiilor. Ulterior, la masă se așază președintele țării și, imediat după el, consilierii care-l însoțesc.
Există, de asemenea, un protocol și în ceea ce privește vestimentația, atât în cazul bărbaților, cât și în cazul femeilor. Aceasta trebuie să fie decentă, sobră, de preferat închisă la culoare. La consultările din 23 iunie, o „patî de culoare” a furat privirile tuturor. Este vorba despre Consilierul de Stat pentru românii de pretutindeni – Departamentul Politică Externă, Parteneriate Strategice și Românii de Pretutindeni, Ana-Maria Geană. Aceasta a venit îmbrăcată într-o ținută oarecum lejeră, în culori de vară: sacou alb și pantaloni roz pastel.
Ana Maria Geană a apărut menționata in mega-scandalul pozelor false din campania prezidențiala care a luat forma unui dosar la DIICOT
Numele Anei-Maria Geană a fost menționat și în spațiul public în contextul scandalului fotografiilor publicate în campania prezidențială din 2025 de Elena Lasconi, dosar în legătură cu care DIICOT a fost sesizat, potrivit Gândul. Presa a relatat atunci despre legături profesionale între persoane implicate în realizarea materialelor și cercul de colaboratori ai actualului președinte, fără ca până în prezent să existe acuzații oficiale formulate împotriva consilierei prezidențiale.
La acel moment, procurorii DIICOT au luat urma imaginilor din campania prezidențială din 2025, prezentate de Lasconi, și au ajuns la o echipă de imagine (fotografi și operatori) implicată în campania electorală prezidențială a actualului președinte Nicușor Dan, dar și la omul de afaceri craiovean Liviu Gheorghe Bicuți.
În cele aproape 8 luni de când ocupă poziția de consilier de stat al președintelui, tânăra a fost în cel puțin trei delegații oficiale în Statele Unite, una în Marea Britanie, una în Spania, Germania, Franța, Italia – urmărind peste tot să reprezinte și să protejeze interesele românilor de pretutindeni.
Ascensiunea sa în cariera instituțională a fost extrem de rapidă, așa cum rezultă chiar din CV-ul său oficial.
Încă din perioada studenției a fost internă la Administrația Prezidențială (2014), în zona de social media, timp de opt luni. Între 2018 și 2019, a activat ca asistent în cadrul Facultății de Administrare a Afacerilor în Limbi Străine, iar din 2019 a intrat mai activ în structurile guvernamentale.
A fost consilieră în cancelaria premierilor Ludovic Orban și Nicolae Ciucă – și ulterior a devenit consilieră a lui Nicușor Dan la Primăria Capitalei, încă de la începutul mandatului său. Educația sa formală e completată, așa cum rezultă de pe pagina sa de LinkedIn , de o diplomă în Diplomație și Siguranță Națională emisă de Camera de Comerț și Industrie a României – Centrul de Strategii Aplicate.
![]()
DIVERSE
Dulceață de caise, rețeta care amintește de verile petrecute la bunici. Secretul care o transformă într-un deliciu
Publicat
acum 20 de minutela
24 iunie 2026Autor
Ziarul PROFIT

Dulceață de caise, rețeta care amintește de verile petrecute la bunici. Se prepară ușor, iar gustul este demențial. Există un mic truc pe care gospodinele îl folosesc pentru a păstra forma fructelor.
Dulceața de caise, rețeta simplă perfectă pentru vară
Pentru această rețetă avem nevoie de următoarele ingrediente: trei litri de apă, trei linguri cu bicarbonat de sodiu, două kg caise întregi, 1500 gr zahăr, 200 ml apă și sucul de la o lămâie.
Începem să pregătim fructele. Se ia o cratiță în care se pune apa rece și bicarbonatul, după care se amestecă până când bicarbonatul se diluează, iar soluția devine albă.
Alegem caisele coapte, le spălăm, după care le scufundăm în apa cu bicarbornat timp de cel puțin trei ore. Apa cu bicarbonat va ajuta caisele să-și păstreze fermitatea chiar și în timpul fierberii, scrie chefi.ro.
După ce scoatem caisele din apă, le spălăm bine cu apă rece, după care le lăsăm să se scurgă într-o sită. Scoatem sâmburii cu ajutorul unei țepușe de frigărui.
Se pune zahărul și apa într-o cratiță cu pereți dubli, amestecăm și lăsăm pe aragaz să fiarbă la foc mediu timp de aproximativ 15 minute. După aceea, se adaugă și caisele și se lasă să fiarbă în sirop la foc mic timp de 20-30 de minte. DIn când în când se înlătură spuma care se formează la suprafață.
Aproape de final, se adaugă și sucul de lămâie. După ce am oprit focul, se pune dulceața fierbinte în borcanele sterilizate, după care le acoperim și le depozităm într-un loc răcoros.
Citește și Iată rețeta perfectă pentru răcorire pe timp de vară. Delicioasă, sănătoasă și ieftină!
![]()
DIVERSE
Tribunalul București judecă, miercuri, contestația lui Ciprian Ciucu față de măsura controlului judiciar
Publicat
acum 27 de minutela
24 iunie 2026Autor
Ziarul PROFIT

Tribunalul București judecă, miercuri, contestația primarului general al Capitalei, Ciprian Ciucu, față de măsura controlului judiciar dispusă împotriva lui de procurorii DNA, în dosarul în care este cercetat penal pentru luare de mită.
Contestația a fost depusă pe 19 iunie, după ce, pe 18 iunie, edilul a fost plasat sub control judiciar pentru 60 de zile.
În același dosar, sub control judiciar au fost plasați și trei oameni de afaceri. Printre obligațiile impuse se numără prezentarea ori de câte ori sunt chemați la organul de urmărire penală, informarea cu privire la schimbarea locuinței și interdicția de a depăși limitele teritoriale stabilite prin ordonanțele procurorului, fără acordul prealabil al organului judiciar competent.
Potrivit anchetatorilor, Ciprian Ciucu este acuzat că, în timpul campaniei electorale din noiembrie-decembrie 2025, ar fi primit de la doi oameni de afaceri foloase necuvenite constând în servicii de publicitate și consultanță electorală, în schimbul eliberării unei autorizații și a unui certificat de urbanism pentru un proiect imobiliar.
Procurorii DNA susțin că există suspiciuni rezonabile privind legătura dintre aceste beneficii și atribuțiile exercitate de Ciprian Ciucu în perioada în care era primar al Sectorului 6.
„Din probatoriul administrat până în prezent a rezultat suspiciunea rezonabilă că, în luna noiembrie 2025, în contextul demersurilor efectuate pentru obţinerea certificatului de urbanism şi a autorizaţiei de construire privind un proiect imobiliar situat în municipiul Bucureşti, inculpaţii M.N.K.A. şi M.M. ar fi oferit foloase necuvenite reprezentate de servicii de publicitate şi consultanţă electorală, prestate în perioada noiembrie – decembrie 2025, destinate susţinerii activităţii politice şi electorale a inculpatului Ciucu Ciprian, în legătură cu îndeplinirea atribuţiilor de serviciu ce reveneau acestuia în cadrul procedurilor administrative desfăşurate la nivelul Primăriei Sectorului 6 Bucureşti.
În acelaşi context, inculpatul S.I. ar fi facilitat acordarea respectivelor foloase, cunoscând scopul urmărit de participanţi şi contribuind la realizarea legăturii dintre persoanele care au oferit avantajele şi funcţionarul care urma să beneficieze de acestea, respectiv inculpatul Ciucu Ciprian.
Totodată, din probatoriul administrat până în prezent a rezultat suspiciunea rezonabilă că inculpatul Ciucu Ciprian, în calitatea sa de primar al Sectorului 6 Bucureşti, la acel moment, ar fi primit foloasele menţionate anterior în legătură cu îndeplinirea atribuţiilor de serviciu ce îi reveneau în procedurile administrative referitoare la respectivul proiect imobiliar”, spun procurorii.
Potrivit informațiilor apărute în spațiul public, anchetatorii ar fi ajuns la cei care i-ar fi dat mită lui Ciprian Ciucu în urma unui flagrant organizat într-un alt dosar, legat de o firmă de jocuri de noroc. Surse judiciare susțin că printre suspecți s-ar afla doi oameni de afaceri născuți în Iordania, pe care Ciprian Ciucu a declarat că nu îi cunoaște.
Tot în acest dosar, potrivit surselor judiciare citate de presă, apare și realizatoarea TV Denise Rifai, care a fost citată vineri la DNA. Aceasta nu a precizat în ce calitate a fost chemată și nici dacă audierea are legătură directă cu dosarul lui Ciprian Ciucu.
În vara anului trecut, procurorii DNA au deschis un dosar penal după ce un angajat al Oficiului Național pentru Jocuri de Noroc a denunțat o mită de 100.000 de euro pe care urma să o primească de la reprezentantul unei firme din domeniu. Ulterior, un cetățean bulgar a fost prins în flagrant în timp ce plătea o tranșă de 50.000 de euro.
Procurorii spun că, în timpul cercetărilor, au obținut informații despre alte presupuse fapte de corupție care l-ar viza pe Ciprian Ciucu, la acel moment primar al Sectorului 6.
DNA a formulat și separat acuzația referitoare la campania electorală și la beneficiile care ar fi fost oferite pentru susținerea lui Ciucu.
„În luna noiembrie 2025, în contextul demersurilor efectuate pentru obținerea certificatului de urbanism și a autorizației de construire privind un proiect imobiliar, inculpații M.N.K.A. și M.M. ar fi oferit foloase necuvenite reprezentate de servicii de publicitate și consultanță electorală, (…) destinate susținerii campaniei și activității politice inculpatului Ciprian Ciucu”.
Conform informațiilor din dosar, cei doi inculpați menționați de procurori sunt doi frați născuți în Iordania, care aveau nevoie de autorizație pentru o parcare într-un complex rezidențial. La fața locului, locatarii au afirmat că dezvoltatorul le-ar fi promis inițial un loc de joacă pentru copii, însă în martie a început construcția unei parcări pe trei niveluri.
Contactat de presă, unul dintre dezvoltatori a susținut că parcarea a fost prevăzută în proiect de la început și că toate documentele necesare au fost obținute legal. În privința acuzațiilor formulate de procurorii DNA, acesta nu a dorit să comenteze.
![]()
DIVERSE
VIDEO ȘOCANT! Un tânăr și-a înjunghiat tatăl în mijlocul străzii, ziua în amiaza mare, iar apoi a sărit la polițiști cu cuțitul
Publicat
acum o orăla
24 iunie 2026Autor
Ziarul PROFIT

Marți dimineață, polițiștii au fost nevoiți să folosească arma după ce au fost atacați cu un cuțit de un bărbat, în Sectorul 2 al Capitalei. Tatăl inculpatului este cel care a chemat autoritățile, după ce fiul acestuia l-a înjunghiat.
„La data de 23 iunie 2025, în jurul orei 07.15, poliţişti din cadrul Secţiei 8 Poliţie au fost sesizaţi, prin sistemul 112, cu privire la faptul că un bărbat prezintă o plagă înjunghiată. Echipajele de poliţie s-au deplasat de urgenţă la faţa locului, unde au identificat un tânăr, în vârstă de 22 de ani, bănuit de comiterea faptei. Din primele verificări a rezultat faptul că acesta şi-ar fi agresat tatăl cu două obiecte tăietoare-înţepătoare, provocându-i leziuni la nivelul gâtului şi capului”, informează Poliţia Capitalei.
La sosirea echipajelor, oamenii legii i-au cerut în repetate rânduri tânărului să arunce cele două cuțite pe care le avea asupra sa. Potrivit autorităților, bărbatul de 22 de ani avea un comportament agresiv și refuza să coopereze, continuând să amenințe și să pună în pericol atât persoanele aflate în apropiere, cât și polițiștii care interveniseră la fața locului.
„În vederea neutralizării pericolului, poliţiştii au utilizat iniţial spray iritant-lacrimogen, însă măsura nu a determinat încetarea comportamentului violent. Astfel, autorul nu s-a conformat procedurilor impuse de poliţişti şi s-a îndreptat ameninţător cu obiectele tăietoare-înţepătoare către aceştia, ameninţându-i cu acte de violenţă şi a încercat să îi lovească. Având în vedere riscul ridicat şi refuzul bărbatului de a se conforma dispoziţiilor legale, poliţiştii au făcut ulterior uz de armamentul din dotare, în condiţiile prevăzute de lege, pentru a-l soma şi a-l determina să înceteze acţiunile periculoase”, relatează Poliţia Capitalei.
După incident, tânărul a încercat să se sustragă intervenției și să părăsească zona, însă a fost urmărit de polițiști, care au reușit să îl prindă și să îl imobilizeze. Între timp, tatăl acestuia a primit primul ajutor la locul agresiunii, fiind apoi transportat la spital pentru investigații și îngrijiri medicale de specialitate.
Tânărul este acuzat de tentativă de omor
Marți seara, 23 iunie, Parchetul de pe lângă Tribunalul București a anunțat că bărbatul a fost reținut și este acuzat de tentativă de omor împotriva tatălui său.
Între timp, Poliţia Capitalei a transmis noi informaţii cu privire la intervenţia de la faţa locului.
„Precizarea transmisă iniţial a fost formulată pe baza imaginilor disponibile la acel moment, coroborate cu datele rezultate din verificările operative efectuate de îndată după intervenţie, inclusiv cu aspectele comunicate de poliţistul implicat. Ulterior, în contextul apariţiei unor noi secvenţe video şi pentru eliminarea oricărui dubiu cu privire la obiectul care poate fi observat căzând pe sol în timpul intervenţiei, conducerea Poliţiei Capitalei a dispus efectuarea unor verificări interne prin structura de specialitate competentă”, a mai transmis Poliţia.
„Aceste verificări au ca scop stabilirea cu exactitate a tuturor împrejurărilor în care s-au desfăşurat acţiunile poliţiştilor, inclusiv identificarea exactă a obiectului surprins în imagini şi modul în care acesta a ajuns pe sol. La finalizarea verificărilor, concluziile vor fi comunicate public, cu respectarea principiilor transparenţei instituţionale şi ale informării corecte a opiniei publice”, a mai transmis Poliţia Capitalei.
Potrivit autorităților, intervenția a avut loc într-o situație deosebit de tensionată și periculoasă, cauzată de comportamentul agresiv al bărbatului înarmat cu un cuțit.
„Prioritatea poliţiştilor a fost protejarea vieţii şi integrităţii persoanelor implicate, salvarea victimei şi înlăturarea stării de pericol iminent. Intervenţia a condus la imobilizarea agresorului şi la gestionarea unei situaţii, care putea avea consecinţe deosebit de grave. În situaţia în care verificările vor evidenţia existenţa unor încălcări ale normelor legale, procedurale sau disciplinare, vor fi dispuse măsurile care se impun, conform competenţelor şi prevederilor legale în vigoare”, a mai transmis Poliţia Capitalei.
![]()

Se schimbă legea! Modificarea importantă care îi vizează pe deținătorii de buletine electronice

Cum arată viața lui Cabral după divorțul de Andreea Ibacka: „Nu-ți dai seama că-ți lipsește decât atunci când ajungi din nou acolo”

Cine este „pata de culoare” care a spart sobrietatea consultărilor de la Cotroceni. Consiliera președintelui Nicușor Dan a fentat codul vestimentar prevăzut de protocol

Dulceață de caise, rețeta care amintește de verile petrecute la bunici. Secretul care o transformă într-un deliciu

Tribunalul București judecă, miercuri, contestația lui Ciprian Ciucu față de măsura controlului judiciar

VESTE URIAȘĂ PENTRU CURTEA DE ARGEȘ! După 9 luni de coșmar și „Criza Apei”, buletinele DSP arată că apa este din nou POTABILĂ. Autoritățile TAC în continuare!

Alertă în Argeș: Trafic restricționat pe DN 73 și locatari evacuați în Mărăcineni, după alerta privind un colet suspect

CRUZIME LA CĂLINEȘTI, ARGEȘ: Bărbat de 63 de ani, reținut de polițiști după ce și-a ucis câinele în bătaie

Cu ce lemn se construiește o fațadă de casă care să nu necesite vopsire în fiecare an? Recomandări de produse în 2026

NU RATA! MApN recrutează aproape 7.000 de soldați și gradați

VIDEO | Incendiu violent la Poienarii de Argeș – Casă făcută scrum

VIDEO | Acțiune de salvare extremă a jandarmilor montani argeșeni împreună cu Salvamont Argeș

VIDEO – VIAȚA BATE FILMUL! Tânăr dispărut în urmă cu 9 ani , găsit de jandarmii argeșeni

VIDEO | Un șofer de Audi a plecat cu tot cu pompă după ce și-a alimentat mașina

VIDEO | Percheziții la traficanții de droguri din Argeș – 8 persoane duse la audieri de mascați
PITEȘTI

MĂCEL ÎN PNL ARGEȘ! Gorghiu, zburată de la Argeș! Mihai Coteț este noul șef al liberalilor argeșeni
Liderul național al PNL, Ilie Bolojan, a trecut la fapte și a declanșat o epurare internă fără precedent în istoria...

Ion Mînzînă, prins iar cu „fofârlica”, în direct. Alt recital de jigniri pe Facebook chiar în timp ce era făcut deputat bisericesc! ARHIEPISCOPIA ARGEȘULUI, PRECIZARI IMPORTANTE
O nouă tentativă de a-i păcăli pe argeșeni a fost demascată în direct la PRO ARGEȘ TV. În cadrul emisiunii...

ACCIDENT GRAV ÎNTRE BEREVOEȘTI ȘI SLĂNIC: TREI VICTIME DUPĂ IMPACTUL DINTRE UN AUTOTURISM ȘI O AUTOBASCULANTĂ
Un accident rutier grav a avut loc recent pe drumul legătură dintre localitățile Berevoești și Slănic, fiind implicate o autobasculantă...

ȘOC! Ludovic Orban îi ia locul Alinei Gorghiu la șefia PNL Argeș
Cutremur total în Partidul Național Liberal după Congresul desfășurat duminică, 21 iunie! Schimbări radicale de trupe și decizii care vor...
Curtea de Argeș

Accident grav pe Autostrada A1, Pitești – Curtea de Argeș: Intervenție de urgență pentru descarcerarea a două victime
Un accident rutier deosebit de grav s-a produs in urma cu putin timp pe Autostrada A1, pe sensul de mers...

Echipa „VV Robots” cucerește America: Performanță de excepție a echipei de robotică a Colegiului Vlaicu Vodă din Curtea de Argeș
Ziua de 21 iunie 2026 va rămâne tipărită cu litere de aur în istoria de 107 ani a Colegiului Național...

Cazare Argeș – Locul unde relaxarea întâlnește cazarea la superlativ în inima Argeșului, Casa Narcisa
Atunci când agitația cotidiană devine copleșitoare, evadarea în natură rămâne singurul remediu veritabil. Dacă ești în căutarea unei destinații care...

Alertă în Argeș: Trafic restricționat pe DN 73 și locatari evacuați în Mărăcineni, după alerta privind un colet suspect
O mobilizare masivă a forțelor de ordine are loc în aceste momente în localitatea Mărăcineni, județul Argeș. Autoritățile au instituit...

VESTE URIAȘĂ PENTRU CURTEA DE ARGEȘ! După 9 luni de coșmar și „Criza Apei”, buletinele DSP arată că apa este din nou POTABILĂ. Autoritățile TAC în continuare!
După aproape 9 luni de calvar, în care zeci de mii de argeșeni au trăit cu frica în sâni și...
Mioveni

CRUZIME LA CĂLINEȘTI, ARGEȘ: Bărbat de 63 de ani, reținut de polițiști după ce și-a ucis câinele în bătaie
O cruzime fără margini a avut loc în județul Argeș, unde un bărbat a fost reținut de polițiști după ce...

Circulația se reia de ASTĂZI PE DJ 741 ȘTEFĂNEȘTI – MIOVENI, dar cu restricții de tonaj și semafoare!
O veste mult așteptată de mii de șoferi din județul Argeș! După luni bune de blocaj și rute ocolitoare care...

Subprefectul Dragoș Predescu dezlănțuit după cazul fără precedent de la Călinești: „PSD a transformat comuna într-o feudă condusă de o familie!”
Situație fără precedent în județul Argeș. Subprefectul Dragoș Predescu a reacționat tranșant în urma dezvăluirilor din presa locală, care arată...

ALERTĂ MAXIMĂ LA CĂLINEȘTI! Un infractor condamnat a ocupat ilegal biroul primarului și împarte dreptatea în comună! Poliția și Prefectura TAC în fața unui abuz fără precedent în România!
Caz de o gravitate absolut uluitoare, fără precedent în istoria administrației publice din România, chiar în comuna Călinești, județul Argeș!...
Câmpulung

NU RATA! MApN recrutează aproape 7.000 de soldați și gradați
Ministerul Apărării Naționale (MApN) a aprobat planul de recrutare pentru prima serie din 2026 a soldaților și gradaților profesioniști. Românii...

Lovitură pentru turismul argeșean: ISU Argeș „mătură” hotelurile și restaurantele cu controale și amenzi pe bandă rulantă
Turismul din județul Argeș, și așa destul de firav și măcinat de probleme economice, primește o nouă lovitură, de data...

Lagărul Uzunu se închide: DSVSA Argeș a declanșat sfârșitul unuia dintre cele mai controversate adăposturi de câini din România
În data de 8 iunie DSVSA Giurgiu, în baza propunerii DSVSA Argeş, a dispus închiderea adăpostului. ASPA IVETS, administratorul adăpostului...
În Trend
ACTUALacum 2 săptămâniALERTĂ MAXIMĂ LA CĂLINEȘTI! Un infractor condamnat a ocupat ilegal biroul primarului și împarte dreptatea în comună! Poliția și Prefectura TAC în fața unui abuz fără precedent în România!
ACTUALacum 7 zileVESTE URIAȘĂ PENTRU CURTEA DE ARGEȘ! După 9 luni de coșmar și „Criza Apei”, buletinele DSP arată că apa este din nou POTABILĂ. Autoritățile TAC în continuare!
LIFESTYLEacum 2 săptămâniDe ce unele mirese găsesc rochia perfectă în prima zi, iar altele după zeci de probe
ACTUALacum o săptămânăRevolta unui preot din Argeș, lăsat fără drept de slujire: „Ar trebui să vă intereseze că nu avem Guvern, țara e așa cum o vedeți!”
ACTUALacum 2 săptămâniCe este certificatul constatator și de ce ți-l cere banca
Administratieacum 2 săptămâniAnunțul de mediu online vs. la redacție: ce s-a schimbat în 2026
ACTUALacum 2 săptămâniSubprefectul Dragoș Predescu dezlănțuit după cazul fără precedent de la Călinești: „PSD a transformat comuna într-o feudă condusă de o familie!”
DIVERSEacum 2 săptămâniPachet medical gratuit pentru românii de peste 40 de ani! Ce conține și cum îl poți obține











Ultimele Comentarii