Stai conectat...

ACTUAL

De ce se pun pungi cu apă în zona de patiserie din supermarketuri. Explicația inedită la care sigur nu te așteptai

Publicat

la

Un român aflat în supermarket a descoperit în zona de panificație și patiserie a unui supermarket că de rafturi sunt agățate mai multe pungi transparente umplute cu apă. Acesta a făcut un clip, l-a postat pe internet și i-a întrebat pe utilzatori care este scopul acestora.

@cretzu.iakab #whydececcrosante #fypviralllll ♬ original sound – Cretzu Iakab

Dacă unii au glumit și au spus că „o fi apă de Vidraru”, alții s-au gândit că sunt folosite pentru a ajuta produsele să nu facă condens sau pentru a păstra umiditatea ca să nu se usuce de la căldură.

Citește și: Substanțe periculoase descoperite în produse vândute pe Temu și Shein. Europa înăsprește controalele

Dar cineva a venit cu răspunsul salvator: reflexiile și refracția luminii prin apă ar dezorienta muștele, care au ochii compuși din mii de lentile mici și care percep lumea ca pe un mozaic, fiind foarte sensibile la mișcare și la schimbările de lumină.

Când lumina din supermarket trece prin punga cu apă, aceasta acționează ca o lupă sau ca o prismă, iar lumina este deviată în toate direcțiile într-un mod total haotic.

Pentru o muscă, reflexiile amplificate și mișcarea distorsionată a apei creează iluzia unui prădător uriaș sau a unei amenințări iminente în acea zonă

Devenind complet dezorientate și speriate de sclipirile puternice, insectele preferă să evite zona respectivă și să zboare în altă parte.

Uneori, comercianții pun și câteva monede în interiorul pungii pentru a amplifica reflexia luminii, făcând „sperietoarea” și mai eficientă.

Citește și: Cât costă două zile la mare pentru trei adulți și un copil în 2026: „Te duci la piscină o zi, mănânci, bei, stai toată ziua și tot nu cheltui banii ăștia”

Loading

ACTUAL

Dragoș Pîslaru: „Au existat mai multe informații eronate”. Ce s-a întâmplat, de fapt, cu vecinul lui Viorel Pașca

Publicat

la

Autor

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, a intervenit marți pentru a clarifica informațiile apărute în spațiul public despre unul dintre bărbații relocați în urma anchetei DIICOT privind cazul Viorel Pașca. Ministrul susține că persoana despre care s-a afirmat că ar fi fost ridicată cu forța este, de fapt, un beneficiar care și-a dat acordul pentru relocare și nu dorește să revină în Dumbrava.

Dragoș Pîslaru afirmă că în ultimele zile au circulat informații false privind modul în care a fost relocat un vecin al lui Viorel Pașca.

„Au existat mai multe informații eronate în spațiul public și narative false conform cărora un vecin al domnului Pașca, care se afla în vizită la momentul acțiunii DIICOT, ar fi fost luat pe sus și relocat cu forța”, a transmis Dragoș Pîslaru pe Facebook.

Dragoș Pîslaru: „Și-a oferit consimțământul pentru relocare”

Ministrul explică faptul că este vorba despre Liviu I., în vârstă de 68 de ani, o persoană cu dizabilități locomotorii, aflată în scaun cu rotile, care locuiește de mai mulți ani în grija lui Viorel Pașca.

„M-am interesat direct despre acest caz și este foarte important să lămurim opinia publică”, a transmis Dragoș Pîslaru.

Potrivit ministrului, bărbatul a fost adus în îngrijirea lui Viorel Pașca în anul 2018 de către fratele său.

„Este vorba despre domnul Liviu I. (68 ani), un domn aflat în scaun cu rotile, având ambele picioare amputate. Dumnealui a fost vecin cu domnul Viorel Pașca până în 1 mai 2018, când a fost adus în îngrijirea domnului Pașca de către fratele său”, a transmis Dragoș Pîslaru.

Ministrul mai afirmă că locuința în care bărbatul a trăit anterior a fost preluată de fratele acestuia, care nu dorește să îl îngrijească.

„Casa în care locuia a fost preluată de acest frate, care nu dorește să îl preia în îngrijire și despre care domnul Liviu I. a afirmat că are probleme cu alcoolul”, a precizat Dragoș Pîslaru.

Potrivit oficialului, beneficiarul a fost transferat într-un centru din județul Arad.

„Domnia sa a fost relocat în județul Arad și primește îngrijirea necesară. Și-a oferit consimțământul pentru relocare și nu dorește să se întoarcă la Dumbrava”, a transmis Dragoș Pîslaru.

Situația persoanelor relocate după ancheta DIICOT

Ministerul Muncii a prezentat, marți, și situația actualizată a celor 409 persoane vulnerabile identificate în urma perchezițiilor desfășurate în județul Bihor.

Potrivit instituției, 394 de persoane au fost relocate în 76 de servicii sociale din 20 de județe, iar alte 15 persoane se află internate în unități medicale.

Ministerul a anunțat, de asemenea, că un bărbat relocat într-un centru din județul Mureș a decedat luni, cauza morții urmând să fie stabilită de Institutul de Medicină Legală.

Cele mai multe persoane au fost relocate în județele Alba (60), Satu Mare (56), Sibiu (42), Arad (38), Cluj (36) și Botoșani (31), iar restul beneficiarilor au fost distribuiți în alte 14 județe, în funcție de capacitatea centrelor sociale disponibile.

Loading

Citește tot

ACTUAL

Cum a reușit Hannibal să treacă Alpii cu 37 de elefanți? Un nou studiu a identificat un traseu probabil

Publicat

la

Autor

Cum a reuşit Hannibal să treacă armata cartagineză şi elefanţii acesteia de război peste Munţii Alpi pentru a ataca Roma? Un nou studiu ştiinţific, publicat luni şi bazat pe modele biologice moderne, a identificat un traseu probabil, informează AFP, potrivit Agerpres.

Acea traversare legendară, realizată în anul 218 î.Hr., i-a permis generalului cartaginez să atace puterea rivală (Republica Romană – n.red.) dinspre nord şi rămâne una dintre cele mai remarcabile reuşite militare din istorie.

Calculele efectuate pentru a estima nevoile energetice ale trupelor lui Hannibal, în special ale elefanţilor săi, au desemnat trecătoarea Col de la Traversette ca fiind traseul cel mai probabil, potrivit studiului publicat de o echipă de cercetători germani şi britanici.

Situată la o altitudine de aproximativ 2.950 de metri în Alpii Cotici, trecătoarea Col de la Traversette marchează în prezent graniţa dintre Franţa şi Italia.

Noul studiu a evaluat constrângerile fizice cu care s-a confruntat armata lui Hannibal, compusă din aproximativ 40.000 de oameni, mai multe mii de cai şi, potrivit relatărilor istorice, 37 de elefanţi de război.

Cercetătorii de la Centrul German de Cercetare Integrată asupra Biodiversităţii (iDiv), Universitatea Jena din Germania şi Universitatea Oxford din Regatul Unit au combinat modele de itinerarii şi date topografice cu scopul de a calcula consumul de energie asociat diverselor rute posibile peste Alpi.

„Această nouă analiză nu elimină toate ambiguităţile, dar ea întăreşte ipoteza trecătorii Col de la Traversette, arătând că ea răspunde mai bine constrângerilor legate de deplasarea unei armate mari, ce includea şi elefanţi, pe un teren alpin extrem de dificil”, a explicat Emilio Berti, coautor al studiului.

Cercetătorii au utilizat modele bioenergetice bazate pe date obţinute de la elefanţi actuali din Africa pentru a evalua consumul lor energetic în funcţie de masa lor corporală şi de panta terenului.

Rezultatele indică faptul că trecătoarea Col de la Traversette reprezintă calea cea mai scurtă şi cu cel mai mic consum de energie.

Potrivit modelelor utilizate, soldaţii care au trecut prin Col de la Traversette au pierdut aproximativ 19% din rezervele lor de grăsime corporală, ceea ce ar putea explica greul bilanţ uman asociat în mod tradiţional cu acea expediţie militară.

În schimb, calculele arată că elefanţii de război au pierdut doar aproximativ 4% din rezervele lor energetice. Or, potrivit relatărilor istorice, mulţi dintre ei au supravieţuit traversării Alpilor.

Traversarea reuşită a Alpilor i-a permis generalului Hannibal să ocolească sistemele de apărare ale romanilor şi să obţină o serie de victorii spectaculoase în Peninsula Italică în timpul celui de-Al Doilea Război Punic.

Republica Romană a reuşit totuşi să depăşească acele eşecuri militare şi a distrus în cele din urmă Cartagina, situată în proximitatea oraşului actual Tunis, la sfârşitul celui de-Al Treilea Război Punic.

Loading

Citește tot

ACTUAL

Substanțe periculoase descoperite în produse vândute pe Temu și Shein. Europa înăsprește controalele

Publicat

la

Autor

Mai multe analize efectuate în diferite state au identificat, în cazul unor articole de la Temu și Shein, substanțe chimice considerate periculoase pentru sănătate. Rezultatele au determinat intensificarea verificărilor la nivel european, generând dezbateri privind siguranța produselor comercializate prin marile platforme de comerț online.

Citește și: Și-au făcut ”planul”! Cât a încasat ANAF din taxa de 25 de lei pe coletele gen Temu și Shein din afara UE

Mai multe investigații realizate de organizații pentru protecția consumatorilor și de autorități din diferite țări indică faptul că unele articole vestimentare vândute prin Temu și Shein conțin substanțe chimice interzise în Uniunea Europeană su prezente în concentrații care depășesc limitele admise de legislația comunitară.

Conform testelor prezente în presa internațională, aproximativ șapte din zece produse analizate nu au respectat criteriile de siguranță impuse de autorități. În urma verificărilor, specialiștii au identificat în unele articole mai multe substanțe considerate periculoase pentru sănătate, printre care se numără:

  • plumb, un metal greu cu efecte toxice asupra organismului;
  • cadmiu, întâlnit uneori în pigmenți sau accesorii metalice;
  • formaldehidă, utilizată în tratarea textilelor pentru a reduce șifonarea și apariția mucegaiului în timpul transportului;
  • ftalați, compuși folosiți în anumite materiale plastice și imprimeuri.

Potrivit specialiștilor, expunerea repetată la anumite substanțe chimice utilizate în industria textilă poate provoca probleme de sănătate, în special în cazul persoanelor sensibile sau vulnerabile. Printre efectele posibile menționate de experți se numără următoarele:

  • iritații ale pielii;
  • reacții alergice;
  • dermatite de contact;
  • iritații ale ochilor și ale căilor respiratorii;
  • disconfort accentuat în cazul persoanelor cu piele sensibilă.

Experții au explicat că riscurile pot fi mai ridicate în cazul copiilor, femeilor însărcinate și persoanelor care suferă de alergii sau alte afecțiuni dermatologice.

Succesul înregistrat de Shein și Temu se bazează pe o ofertă foarte diversificată și pe prețuri reduse, care au atras milioane de cumpărători la nivel mondial. Totodată, organizațiile care monitorizează piața susțin că ritmul foarte rapid de producție și presiunea exercitată pentru menținerea unor costuri cât mai mici pot face mai dificilă verificarea calității produselor pe întreg lanțul de aprovizionare.

Citește și: Trendyol își continuă expansiunea pe piața din România. Irem Yılandil: România poate deveni hub regional

Loading

Citește tot

ACTUAL

Războiul politic din România se mută la Bruxelles: Atacurile PNL la adresa justiției vor fi analizate în comisia LIBE din Parlamentul European

Publicat

la

Autor

Războiul politic din România și atacurile PNL la adresa justiției vor fi discutate în cadrul Democracy, Rule of Law and Fundamental Rights Monitoring Group din cadrul Comisiei pentru Libertăți Civile, Justiție și Afaceri Interne, LIBE.

Atacurile PNL și USR la adresa magistraților din România vor fi discutate în Parlamentul European

Recent, cei de la PNL au contestat puternic deciziile justiției privind organizarea Congresului PNL și anularea hotărârilor adoptate în cadrul acestei întruniri.

Delegația europarlamentarilor PSD anunță faptul că situația privind independența justiției din România va fi discutat în cadrul Comisiei pentru Libertăți Civile, Justiție și Afaceri Interne, LIBE, din Parlamentul European.

”Delegația PSD din Parlamentul European salută faptul că evoluțiile recente privind independența justiției din România vor fi analizate, la începutul lunii septembrie, în cadrul Democracy, Rule of Law and Fundamental Rights Monitoring Group din cadrul Comisiei pentru Libertăți Civile, Justiție și Afaceri Interne, LIBE.

Tema dezbaterii privind situația din România urmează să includă și aspectele semnalate de reprezentanții PSD din cadrul LIBE referitoare la independența sistemului judiciar și preocupările referitoare la atacurile PNL și USR la adresa justiției.

Delegația PSD subliniază că acest demers nu vizează fondul cauzelor aflate pe rolul instanțelor, care rămâne exclusiv de competența autorităților judiciare naționale, ci respectarea principiilor statului de drept, a separației puterilor și a independenței justiției.

PSD consideră că independența justiției trebuie apărată în mod consecvent, indiferent de contextul politic sau de identitatea celor implicați. Dezbaterea publică pe teme care privesc sistemul judiciar trebuie purtată cu responsabilitate, în limitele cadrului democratic și legal.

Delegația PSD din Parlamentul European va continua să urmărească aceste evoluții și să susțină, la nivel european, respectarea statului de drept și a independenței justiției în România.”, arată un comunicat al delegației PSD din Parlamentul European.

Loading

Citește tot

ACTUAL

Tomac: Political leaders must abandon calculations of any kind and put Romania first

Publicat

la

Autor

MEP Eugen Tomac stated on Tuesday that there is no longer any rational argument for keeping the country at a standstill, and that political leaders must set aside calculations of any kind and put Romania first.

„The prolonged crisis further deepens citizens’ distrust of the political class,” Tomac wrote on Facebook.

He added that every day without a new government has a huge impact on the economy and prices, and reinforces anti-national propaganda.

„There is no longer any rational argument for keeping the country at a standstill. Political leaders must set aside calculations of any kind and put Romania first,” Tomac stated.

Eugen Tomac is also a presidential advisor. He was designated Prime Minister in early June by President Nicusor Dan. Lacking a parliamentary majority to support his bid for the premiership, he returned his mandate just days after his nomination.

Loading

Citește tot

ACTUAL

Semnal de la Cotroceni pentru liderii de partide: Nu mai există niciun argument rațional pentru a ține țara blocată!

Publicat

la

Autor

Consilier prezidențial și fost premier desemnat, europarlamentarul Eugen Tomac, face un apel către liderii partidelor politice să lase orgoliile la o parte pentru că actuala criză politică afectează puternic economia României și consolidează ”propaganda antinațională”.

Tomac: Criza prelungită adâncește și mai mult neîncrederea cetățenilor în clasa politică

”Criza prelungită adâncește și mai mult neîncrederea cetățenilor în clasa politică.

Fiecare zi fără un nou guvern afectează enorm economia, prețurile și consolidează propaganda antinațională.

Nu mai există niciun argument rațional pentru a ține țara blocată. Liderii politici trebuie să renunțe la calcule de orice fel și să pună pe primul loc România!”, scrie Eugen Tomac.

Liderul PSD acuză un blat între Ilie Bolojan și AUR

„În acest moment, Ilie Bolojan, la peste 60 de zile de când a fost demis, este în funcție fiindcă îl țin cei de la AUR”, a declarat președintele PSD, Sorin Grindeanu, care a acuzat schimbarea repetată a condițiilor în negocierile pentru formarea viitorului Guvern.

Grindeanu a afirmat că, în ultimele săptămâni, partenerii de negocieri și-au modificat în mod repetat pozițiile, în timp ce social-democrații și-au menținut punctul de vedere.

„Noi nu ne-am schimbat punctul de vedere. Noi am spus că vrem să rămânem în aceeași formă de coaliție, că nu votăm un guvern din care nu facem parte. N-am schimbat absolut nimic, am fost constanți”, a declarat Grindeanu, la Digi24.

Liderul PSD a susținut că, de fiecare dată când partidul său a acceptat o condiție, a fost formulată o alta.

„Am certitudinea că de fiecare dată când spunem da la ceva, se inventează altceva nou. De ce? Pentru că unii își doresc să rămână acolo, cu votul celor de la AUR”, a afirmat acesta.

Loading

Citește tot
Advertisement

PITEȘTI

Advertisement
Advertisement

Câmpulung

În Trend