Ana Bogdan, nominalizată pentru Billie Jean King Cup Heart Award, pentru faza calficărilor. Unde se poate vota

Ana Bogdan este nominalizată pentru Billie Jean King Cup Heart Award pentru faza calificărilor. Nominalizările au fost anunţate, vineri, în social media, iar printre rivalele româncei se numără şi Emma Răducanu, informează news.ro.

Cei care doresc îşi pot vota

Vote for your favourite player from the 2024 Qualifiers ????#BJKCup

— Billie Jean King Cup (@BJKCup) May 10, 2024

” target=”_blank”>aici favorita până în data de 17 mai, la ora 17.00.

În calificările Billie Jean King Cup, în aprilie, România a revenit de la 0-2 cu Ucraina, s-a impus cu 3-2 şi a obţinut un loc la turneul final. Ana Bogdan a obţinut două victorii, la simplu şi la dublu, în ziua a doua, cea care a întors soarta confruntării.

Tot luna trecută, cu două victorii, Emma Răducanu a adus Marii Britanii calificarea la turneul final. Britanicele au învins Franţa, scor general 3-1.

Japonia s-a impus în calificări în faţa Kazahstanului, scor 3-1. Nao Hibino a obţinut două victorii. La turneul final, Japonia va juca în optimi împotriva României.

Germania, cu Laura Siegemund victorioasă în două meciuri, a trecut în calificări de Brazilia, scor general 3-1.

La turneul final, Germania va înfrunta Marea Britanie.

Citeste mai mult
Click si comenteaza

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

NATIONAL

Mișcare electorală neașteptată: Un partid politic cere subvenționare pentru kebap

Publicat

in

Un partid politic face o mișcare electorală neașteptată și cere subvenționarea kebap-ului, după ce costul acestui fel de mâncare atât de îndrăgit a crescut vertiginos.

Costul kebap-ului a devenit un fel de glumă în politica germană, cancelarul Olaf Scholz remarcând că peste tot unde merge este întrebat despre acest lucru. Ar trebui ca guvernul să subvenționeze kebap-ul? Aceasta este întrebarea care se pune în Germania în acest moment, pe fondul temerilor că prețul acestui fel de mâncare ar putea depăși 10 euro, potrivit Sky News.

Partidul Stângii germane ar fi propus folosirea fondurilor de stat pentru a limita prețul kebap-ului la 4,90 euro, respectiv la 2,50 euro porțiile mici. Mâncarea din carne și pâine plată – una dintre mâncărurile naționale de facto ale Germaniei – costă în prezent în medie aproximativ 7,9 euro, o cifră care, potrivit Partidului de Stânga, crește odată cu inflația. Costul kebap-ului a devenit un fel de glumă în politica germană, cancelarul Olaf Scholz remarcând că peste tot unde merge este întrebat despre acest lucru.

“Când tinerii cer: Olaf, fă kebapul mai ieftin, atunci nu este o glumă pe internet, ci un strigăt serios de ajutor! Statul trebuie să intervină pentru ca mâncarea să nu devină un produs de lux”, a declarat pentru BILD Kathi Gebel, membră a comitetului executiv al Partidului de Stânga. Ziarul a citat un raport al partidului de stânga care spune că în Germania se mănâncă 1,3 miliarde de kebap-uri în fiecare an, iar subvențiile propuse ar putea costa “aproape patru miliarde”.

Chiriile și costurile de electricitate pentru magazinele de kebab sunt în creștere, ceea ce duce la creșterea prețurilor pentru consumatori, spune partidul.

NATIONAL

Espanyol Barcelona a învins pe Real Oviedo, scor 2-1

Publicat

in

Echipa spaniolă Espanyol Barcelona a dispus luni seara, pe teren propriu, scor 2-1, de formaţia Real Oviedo, în etapa a 40-a din La Liga 2.

Espanol avea nevoie de victorie pentru a rămâne în cărţile calificării directe pentru La Liga, dar oaspeţii au fost cei care au marcat primii, prin Oier Redondo, în minutul 23. După şase minute Keidi Bare a obţinut un penalti, după consultarea VAR, iar Martin Braithwaite a transformat în minutul 32. Oaspeţii au mai înscris o dată, în minutul 40, prin Calvo, dar golul a fost anulat de VAR, pentru ca în minutul 63 Leandro Cabrera să înscrie golul victoriei pentru catalani.

În clasament Espanol Barcelona ocupă locul 4, cu 65 de puncte. Catalanii sunt în play-off-ul pentru promovare, dar încearcă să lupte în ultimele două etape pentru promovare directă, misiune aproape imposibilă, Espanol aflându-se la patru puncte de ocupanta locului secund, Real Valladolid.

Real Oviedo este pe ultimul loc care dă dreptul la participarea în play-off-ul de promovare, al şaselea, cu 61 de puncte. Însă poziţia sa este ameninţată de Sporting Gijon şi Elche, ocupantele locurilor 7 şi 8, care au câte 59 de puncte.

Espanol Barcelona a retrogradat din La Liga în sezonul 2022-2023.