DIVERSE
Ucigașul Aliciei, arestat preventiv pentru 30 de zile. Ce l-a împins să comită crima, explicații halucinante
Published
6 ore agoon


Bărbatul în vârstă de 39 de ani este acuzat că a ucis o tânără de 18 ani, elevă la un liceu agricol, care efectua practică la o fermă din Parhida. Înainte de a fi prezentat instanței, Bóné József-Zsolt a fost transportat din nou în localitatea Parhida, comuna Tămășeu, pentru reconstituirea faptelor.
Potrivit surselor apropiate anchetei, suspectul fusese dus și vineri seară în zona crimei, imediat după capturare, pentru a le explica anchetatorilor cum s-a produs atacul. Sâmbătă dimineață, acesta a fost readus în lanul de rapiță, însoțit de polițiști și de un avocat din oficiu.
Prins după ore întregi de căutări
Suspectul a fost capturat după șase ore de căutări intense. Polițiștii l-au găsit ascuns într-un lan de rapiță, la circa un kilometru de locul crimei.
Autoritățile au folosit un elicopter dotat cu cameră cu termoviziune, iar imaginile l-au surprins pe bărbat în timp ce încerca să se ascundă culcat la pământ.
Imediat după ce a fost încătușat, Bóné József-Zsolt și-a recunoscut fapta și a declarat în fața polițiștilor că a folosit un briceag și că a lovit victima în zona gâtului „de câteva ori”.
Judecătorii au dispus arestarea preventivă
Ajuns sub escortă strictă la Tribunalul Bihor, inculpatul a fost prezentat în fața judecătorilor, care au admis solicitarea procurorilor și au dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile.
„Dispune arestarea preventivă a inculpatului Bóné József-Zsolt, pentru săvârșirea infracțiunii de omor calificat (…) pe o durată de 30 de zile, începând cu data de 09.05.2026 și până la data de 07.06.2026 inclusiv”, se arată în decizia instanței.
„Din gelozie”, motivul invocat de suspect
La ieșirea din sala de judecată, Bóné József-Zsolt a făcut declarații scurte în fața jurnaliștilor. Întrebat de ce a comis fapta, acesta a spus inițial că „n-a vrut”, însă ulterior a susținut că totul s-ar fi întâmplat „din gelozie”.
Întrebat dacă își dorea o relație cu victima și dacă a fost refuzat, bărbatul a răspuns afirmativ, adăugând apoi că îi pare rău pentru cele întâmplate.
„N-am vrut (n.r să o ucid)! Din gelozie! Da, îmi pare rău!”, a spus bărbatul în faţa anchetatorilor.
Mama Aliciei a rememorat momentul în care şi-a strâns în braţe perna fiicei, în timp ce tatăl a criticat faptul că patronul fermei nu i-a informat despre comportamentul suspect al angajatului.
„Dacă băiatul ăla s-a dat la ea, el trebuia să observe sau nevastă-sa. Imposibil să nu vadă şi trebuia să ne anunţe pe mine şi pe nevastă-mea. Eu cu nevasta mea n-am ştiut de nicio relaţie. N-am ştiut de nicio relaţie, pentru că dacă noi ştiam, noi nu o lăsam la practică”, a precizat Incze Zsolt, tatăl fetei.
Ce au descoperit medicii legiști
Potrivit anchetatorilor, tânăra de 18 ani efectua practică la o fermă de capre din Parhida, unde lucra și suspectul.
Conform surselor judiciare, autopsia efectuată vineri seară a scos la iveală multiple leziuni grave în zona feței, gâtului și abdomenului.
După atac, suspectul a fugit de la locul faptei și s-a ascuns în apropiere, până în momentul în care a fost localizat de polițiști.
Un trecut violent
Anchetatorii au descoperit că Bóné József-Zsolt are antecedente penale grave. Acesta fusese condamnat anterior pentru tâlhărie urmată de omor, după ce a ucis un bărbat în vârstă pentru o sumă mică de bani.
![]()
You may like

Scandal în Guvern! Angajații lui Bolojan îl acuză de ipocrizie după ce a aprobat măriri de salarii la Romgaz: „Adevărul este unul simplu și incomod pentru dumneavoastră”

Este oficial, Zelenski vine în România! Când are loc Summitul B9 şi al Ţărilor Nordice. Lista participanților și agenda reuniunii

SFIDARE PE BANI PUBLICI! Bugetul din Curtea de Argeș, dictat în mansarda Arhiepiscopiei și udat la restaurantul Posada. Prețul păcii dintre IPS Calinic și sinecuristul Cosmin Petrescu: 1.000.000 de lei!
DIVERSE
Scandal în Guvern! Angajații lui Bolojan îl acuză de ipocrizie după ce a aprobat măriri de salarii la Romgaz: „Adevărul este unul simplu și incomod pentru dumneavoastră”
Published
2 ore agoon
10 mai 2026

Sindicaliștii SAALG se plâng că, pentru Romgaz, Bolojan a găsit rapid bani și justificări pentru creșteri de salarii, în timp ce restul angajaților din sectorul public se confruntă cu înghețarea lefurilor și austeritate.
Sindicaliștii din Guvern susțin că sunt surprinși și indignați de „dubla măsură practicată de Guvernul condus de Ilie-Gavril Bolojan, care a găsit, peste noapte, resurse și argumente pentru majorarea salariilor la Romgaz, printr-un memorandum ținut inițial la secret”, asta „în timp ce pentru restul angajaților din sectorul public discursul oficial al aceluiași Guvern rămâne centrat exclusiv pe austeritate, sacrificii și înghețări salariale”.
Vezi și Ilie Bolojan, de pe vremea când era “cu demnitatea pierdută”, între Liviu Dragnea și Victor Ponta
„Argumentul Executivului este că Romgaz este o companie strategică, implicată în proiecte majore, iar salariile trebuie majorate pentru a păstra angajații performanți și pentru a preveni migrarea acestora către alte companii. Excelent! Suntem perfect de acord cu această logică, însă apare, inevitabil, o întrebare legitimă: angajații din Aparatul de Lucru al Guvernului, cei care gestionează jaloanele și țintele din PNRR de miliarde de euro, cei care coordonează și implementează programe europene și norvegiene de miliarde de euro, cei implicați în programul SAFE și în mecanismele administrative fără de care statul român nu poate accesa finanțări externe, ce reprezintă în viziunea Guvernului? Simpli actori de figurație în funcționarea statului? Sau importanța lor este recunoscută doar în momentul în care apar întârzieri, blocaje ori riscul pierderii fondurilor europene?”, a transmis Sindicatul Angajaților din Aparatul de Lucru al Guvernului.
„Domnule prim-ministru, adevărul este unul simplu și incomod pentru dumneavoastră: fără lucrătorii din administrația publică centrală, fără oamenii care redactează, negociază, verifică, implementează și raportează permanent, România nu ar încasa nici fondurile europene, nici fondurile norvegiene și nici finanțările strategice invocate obsesiv în discursurile politice. Fără acești profesioniști, care susțin, zi de zi, prin munca lor care trece neobservată, mecanisme administrative complexe și extrem de sensibile, nu ați avea ce raporta nici la Bruxelles, nici în conferințele de presă ori interviurile televizate în care succesul este revendicat exclusiv la nivel politic”, a punctat Noni Iordache, liderul SAALG.
Potrivit Sindicatului, Guvernul vorbește despre motivarea angajaților doar în domeniile profitabile și vizibile, precum Romgaz, în timp ce ignoră administrația centrală, esențială pentru funcționarea statului, atragerea fondurilor externe și susținerea proiectelor strategice
„Sindicatul Angajaților din Aparatul de Lucru al Guvernului atrage atenția că nu poți pretinde performanță administrativă la standarde europene, absorbție accelerată de fonduri, implementarea jaloanelor și a țintelor din PNRR, gestionarea programelor strategice ale statului, în timp ce oamenii care fac efectiv aceste lucruri sunt tratați ca o simplă cheltuială incomodă ce trebuie redusă cu orice preț. Nu poți cere eficiență, responsabilitate și rezultate critice pentru economia României, în timp ce transmiți public zi de zi că exact cei care susțin aceste mecanisme reprezintă o problemă pentru bugetul statului și că deficitul bugetar poate fi acoperit prin înghețări salariale, reduceri de venituri și sacrificii impuse exclusiv acestei categorii profesionale”, consideră angajații din Guvern.
Sindicaliștii acuză că profesioniștii pleacă din cauza salariilor înghețate, a presiunii mari și a lipsei de respect din partea statului. De asemenea, spun că funcționarii sunt obligați să facă performanță și să obțină rezultate la standarde europene, dar primesc în schimb austeritate și sunt făcuți responsabili pentru probleme pe care nu le-au provocat.
„Cu atât mai mult astăzi, de 9 mai, când vorbim despre Europa, despre stat modern, despre apartenență europeană și despre capacitatea României de a funcționa ca stat credibil în Uniunea Europeană, Guvernul ar trebui să înțeleagă că aceste lucruri nu se fac singure. Jaloanele și țintele din PNRR nu se închid prin declarații politice. Fondurile europene și norvegiene nu sunt atrase prin conferințe de presă, iar programele strategice ale statului nu funcționează din lozinci sau din sloganuri administrative”, au explicat angajații din SAALG.
Guvernul interimar a aprobat vineri, 8 mai, majorarea cu 6,5% a salariilor de la Romgaz, începând cu 1 iunie 2026. Executivul condus interimar de Bolojan, demis de curând prin moțiune de cenzură, a motivat decizia prin profitul companiei și implicarea acesteia în proiectul Neptun Deep.
![]()
DIVERSE
Este oficial, Zelenski vine în România! Când are loc Summitul B9 şi al Ţărilor Nordice. Lista participanților și agenda reuniunii
Published
3 ore agoon
10 mai 2026

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, și președintele ucrainean Volodimir Zelenski vor participa miercuri la Summitul Formatului Bucureşti 9 (B9) şi al Ţărilor Nordice. Summitul, cu tema „Delivering More for Transatlantic Security”, va fi coprezidat de Nicușor Dan și de omologul său polonez Karol Nawrocki, informează Administraţia Prezidenţială.
„Preşedintele României, Nicuşor Dan, va găzdui miercuri, 13 mai 2026, la Palatul Cotroceni, Summitul Formatului Bucureşti 9 (B9) şi al Ţărilor Nordice. Evenimentul va fi co-prezidat de Preşedintele României şi de Preşedintele Republicii Polone, Karol Nawrocki, sub tema generală «Delivering More for Transatlantic Security»”, a transmis, duminică, Administraţia Prezidenţială.
Vor participa la Summitul B9 din 13 mai secretarul General NATO, Mark Rutte; preşedintele Republicii Lituania, Gitanas Nausėda; preşedintele Republicii Estonia, Alar Karis; preşedintele Republicii Cehe, Petr Pavel; preşedintele Republicii Letonia, Edgars Rinkēvičs; preşedintele Republicii Slovace, Peter Pellegrini; preşedintele Republicii Finlanda, Alexander Stubb; prim-ministrul Regatului Danemarcei, Mette Frederiksen; preşedintele Ucrainei, Volodîmîr Zelenski; subsecretarul de Stat din Statele Unite ale Americii pentru controlul armamentelor şi securitate internaţională, Thomas DiNanno; ministrul Apărării din Regatul Suediei, Pål Jonson; ministrul Afacerilor Externe din Regatul Norvegiei, Espen Barth Eide; secretarul de Stat permanent din cadrul Cancelariei Prim-ministrului Islandei, Benedikt Árnason; reprezentantul Permanent al Republicii Bulgaria la NATO, ambasadorul Nikolay Milkov; ambasadorul Ungariei în România, Kissné Hlatki Katalin.
Vezi și Se conturează noul Guvernul. Nicușor Dan ar putea veni săptămâna viitoare cu propunerea de premier
Agenda evenimentului este următoarea:
10:30 – Primirea oficială a şefilor de delegaţie;
11:00 – Sesiunea plenară a Summitului – Intervenţii introductive în deschiderea sesiunii plenare din partea Preşedintelui României, Nicuşor Dan, şi a Preşedintelui Republicii Polone, Karol Nawrocki;
14:20 – Fotografie de familie;
14:30 – Dejun de lucru;
17:00 – Declaraţii de presă comune ale Preşedintelui României, Nicuşor Dan, cu Preşedintele Republicii Polone, Karol Nawrocki, şi cu Secretarul General al NATO, Mark Rutte.
Formatul Bucureşti 9 (B9) este un program româno-polonez dedicat aspectelor de securitate specifice Flancului Estic al NATO, care reuneşte statele aliate de pe Flancul Estic. A fost lansat în 2015, la Bucureşti, la iniţiativa comună a preşedinţilor României, Klaus Iohannis, şi Poloniei, Andrzej Duda, ca răspuns la deteriorarea situaţiei de securitate în urma anexării ilegale a Crimeii din Ucraina.
Din 2022, Formatul B9 a discutat frecvent implicaţiile substanţiale ale războiului lansat de Federaţia Rusă asupra Ucrainei, la diferite niveluri, servind şi ca platformă de consultare transatlantică cu SUA.
![]()
ACTUAL
SFIDARE PE BANI PUBLICI! Bugetul din Curtea de Argeș, dictat în mansarda Arhiepiscopiei și udat la restaurantul Posada. Prețul păcii dintre IPS Calinic și sinecuristul Cosmin Petrescu: 1.000.000 de lei!
Published
4 ore agoon
10 mai 2026By
admin
O nouă furtună politică și administrativă lovește județul Argeș, punând sub semnul întrebării bunele intenții și adevărul din spatele discursurilor publice. În prim-plan se află liderul PNL Argeș, Cosmin Petrescu, acuzat de critici că folosește fondurile publice pentru a-și cosmetiza imaginea de „enoriaș model”, și Înaltpreasfințitul (IPS) Calinic, a cărui presupusă neutralitate politică pare să se fi evaporat în mansarda Palatului Episcopal.
Marea contradicție: Cum a trecut IPS Calinic de la „delimitare” la monitorizarea bugetului local
În urmă cu doar trei luni, în ianuarie, izbucnea un conflict public de proporții. Revoltat de o tentativă a liberalului Cosmin Petrescu de a-i atrage numele într-o dispută locală privind furnizarea apei în Curtea de Argeș, IPS Calinic reacționa extrem de dur și tranșant printr-un comunicat oficial al Arhiepiscopiei:
„…problemele în ceea ce privește furnizarea apei către populația din Municipiul Curtea de Argeș țin strict de Administrația Locală care are competențe legale în gestionarea unor asemenea situații. Acțiunea domnului Petrescu Cosmin de a introduce numele Înaltpreasfințitului Arhiepiscop Calinic Argeșeanul într-o chestiune cu valențe politicianiste privind distribuția apei în Municipiul Curtea de Argeș se dovedește a fi neinspirată. Pe cale de consecință, Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul se delimitează de orice problematică privind aspectele amintite anterior.”
Astăzi, însă, realitatea de pe teren contrazice flagrant această „delimitare”. Cosmin Petrescu a anunțat public că tocmai Arhiepiscopia a invitat Consiliul Local Curtea de Argeș — o structură pur politică — să își țină ședințele comisiilor de specialitate pentru elaborarea bugetului pe anul 2026 chiar în mansarda Palatului Episcopal. Mai mult, totul s-a desfășurat vineri sub stricta monitorizare și supraveghere personală a ierarhului.
Precedent periculos: Ședințe de consiliu la biserică urmată de petrecere la Posada
Evenimentul reprezintă o premieră bizară pentru administrația publică din Romania. Este pentru prima dată când un Consiliu Local alege să își mute dezbaterile oficiale privind banii comunității într-un spațiu administrativ-bisericesc, executând practic invitația unui lider religios și punând deciziile publice sub tutela clerului si nu a cetățenilor
După ce destinele financiare ale orașului au fost trasate sub privirile atente ale IPS Calinic, pacea dintre politicieni și biserică a fost pecetluită printr-o agapă la restaurantul Hotelului Posada. De precizat ca cei doi consilieri ai AUR au plecat deamțgiți de la sedinta din podul Arhiepiscopiei si au refuzat participarea la cheful de la Posada.
„Cadoul” de un milion de lei din banii cetățenilor
Urmarea acestei neașteptate apropieri nu s-a lăsat așteptată. Extrem de încântat de atenția acordată de IPS Calinic, liberalul Cosmin Petrescu a anunțat cu mândrie decizia de a aloca suma de 1.000.000 de lei (aproape un sfert de milion de euro) din bugetul orașului către biserică. Nu, nu pentru bazinul de înot care sta inchis de luni bune, nu peentru premierea olimpicilor orasului, nu pentru repararea locurilor de joaca sau a canalizarii si in niciun caz pentru promovarea turismului local.
Această generozitate financiară vine într-un moment în care comunitatea locală reclamă cu totul alte priorități stringente:
- Infrastructura rutieră precară;
- Problemele cronice legate de furnizarea apei potabile și rețeaua de canalizare;
- Lipsa investițiilor majore în școli și spitale.
Întrebarea zilei: Cine minte?
Această mutare politică aduce în atenție o dilemă etică majoră pentru locuitorii din Curtea de Argeș. Cine ascunde adevărul?
- IPS Calinic, care în ianuarie poza în ierarhul apolitic ce refuză implicarea în treburile pământești ale primăriei, dar în mai găzduiește și supervizează ședințele de buget?
- Sau Cosmin Petrescu, care folosește autoritatea bisericii și fondurile publice pentru a-și asigura capital electoral, ignorând nevoile reale transmise de cetățeni?
Cert este că, în timp ce prioritățile stringente ale comunității rămân nerezolvate, alianța de conjunctură dintre politică și altar pare extrem de profitabilă pentru cei implicați.
![]()
DIVERSE
REZULTATE LOTO 10 MAI 2026. Numerele câştigătoare la Loto 6 din 49, Joker şi Noroc. Report de 21,82 milioane de lei!
Published
5 ore agoon
10 mai 2026

REZULTATE LOTO 10 MAI 2026. Tragerile loto de duminică 10 mai 2026 vor fi transmise în direct de România TV, de la ora 18:30, în cadrul emisiunii „Românii au noroc” LIVE VIDEO AICI.
REZULTATE LOTO 10 MAI 2026
Joker:
Noroc Plus:
Loto 5 din 40:
Super Noroc:
Noroc:
Loto 6 din 49:
Citeşte şi: Cum să câștigi, cu bani puțini, MARELE PREMIU la Loto. Patru ”trucuri” la îndemâna oricui
Report de 21,82 milioane de lei la tragerea Loto 6 din 49 din 10 mai 2026
La Loto 6/49, la categoria I, se înregistrează un report în valoare de peste 21,82 milioane de lei (peste 4,14 milioane de euro).
La Noroc este în joc un report cumulat în valoare de peste 6,26 milioane de lei (peste 1,18 milioane de euro).
La Joker, la categoria I, reportul este în valoare de peste 1,14 milioane de lei (peste 217.800 de euro), iar la categoria a II-a, are o valoare de peste 36.200 de lei.
La Noroc Plus este în joc un report cumulat în valoare de peste 69.500 de lei.
La Loto 5/40, la categoria I, se înregistrează un report în valoare de peste 178.800 de lei (peste 33.900 de euro), iar la categoria a II-a un report de peste 367.300 de lei (peste 69.700 de euro).
La Super Noroc este în joc un report la categoria I în valoare de peste 188.500 de lei (peste 35.800 de euro).
Citeşte şi: Cum a câștigat un român la Loto de 14 ori. Formula de calcul care l-a îmbogățit
Când s-a câștigat ultimul mare premiu la Loto 6 din 49
La extragerea Loto 6/49 din 12 februarie a fost acordat premiul cel mare la categoria I, în valoare de 22,9 milioane de lei, echivalentul a aproximativ 4,5 milioane de euro. Biletul câștigător a fost cumpărat online, prin platforma amparcat.ro, și a inclus trei variante la Loto 6/49 și o variantă la Noroc, pentru care s-a plătit 28 de lei. Acesta a fost primul premiu de categoria I obținut în 2026 la Loto 6/49.
Anterior, pe 9 noiembrie 2025, a fost câștigat iar marele premiu la Loto 6/49, în valoare de aproape 49 de milioane de lei (circa 9,8 milioane de euro). Biletul a fost jucat online, pe site-ul Loteriei Române, iar prețul a fost de 12 lei.
![]()
DIVERSE
Orban aruncă scena politică în aer: „Refacerea coaliției de guvernare este imposibilă. În locul președintelui, i-aș da mandat PSD-ului”
Published
5 ore agoon
10 mai 2026

„Logica politică este foarte simplă. PSD cu AUR au depus moțiune de cenzură. Ei au strâns o majoritate pentru a da jos guvernul. Ei trebuie să vină cu o soluție de guvernare. Sau PSD, că ei au inițiat moțiunea. În locul președintelui, i-aș da mandat PSD-ului, iar dacă nu reușește să formeze o majoritate, cum este foarte posibil, din punctul meu de vedere, probabilitatea ca PSD să formeze o majoritate parlamentară pentru învestirea guvernului nu e foarte mare. Iar dacă nu reușește, să-i dea mandat lui Ilie Bolojan a doua oară pentru o coaliție PNL-USR-UDMR, pentru că va trece în Parlament ca prin brânză. Sigur, cu o singură condiție: să nu mai spună vreodată președintele că nu dizolvă Parlamentul. Pentru că Parlamentul, dacă e o criză guvernamentală și nu se reușesc două investiri de guvern, trebuie dizolvat și trebuie organizate alegeri anticipate.
Pentru că la ora actuală, nimeni, nici din AUR, nici din PSD, nici din SOS, POT, nici cei aproape 50 de parlamentari care și-au părăsit partidele pe listele cărora au fost aleși, așa-zis parlamentari, nu vor anticipa și vor vota un guvern. Chiar m-aș bucura să văd aceeași oameni care au votat dărâmarea guvernului Bolojan cum a doua oară, de frica anticipatelor, votează reînvestirea guvernului Bolojan”, a declarat Ludovic Orban la Digi24.
Fostul premier spune că este constituțională desemnarea din nou a lui Ilie Bolojan pentru a forma un nou guvern: „Mă bazez pe decizia Curții Constituționale și pe fapte. Și chiar eu sunt în cauză. La sfârșit de ianuarie 2020, noi am angajat răspunderea pentru schimbarea legii alegerilor locale pentru a introduce din nou alegerea primarilor în două tururi. Era o cerere susținută de 86% din populația României. PSD a inițiat moțiune de cenzură ca să nu fie adoptat proiectul de lege și, evident, UDMR-ul, care era cât de cât în înțelegere cu mine, a votat moțiunea PSD și guvernul pe care îl conduceam a fost demis prin moțiunea de cenzură.
După demitere, Iohannis a anunțat că mă desemnează tot pe mine. PSD a declanșat conflict juridic de natură constituțională între Parlament și președinte, solicitând Curții Constituționale să interzică președintelui să fie desemnat după moțiunea de cenzură premierul care a căzut la moțiunea de cenzură. Decizia, în mod evident, care a fost favorabilă cererii PSD-ului, se referă la prima desemnare.
Să ne aducem aminte ce s-a întâmplat. Noi l-am propus pe Cîțu, Cîțu s-a retras cu un sfert de oră înainte de votul la moțiunea de cenzură, după care Iohannis m-a desemnat din nou pe mine și Guvernul Orban a fost învestit. Guvernul Orban 2, cum se spune. Deci nu numai decizia Curții, ci și faptele, practica, realitatea demonstrează că a doua nominalizare poate să fie același premier care a căzut, nu e absolut niciun fel de problemă constituțională.
Eu v-am dat exemplu realitatea și cei care au declanșat conflictul juridic de natură constituțională s-au agitat buluc nu cumva să fie pus și ei să preia guvernarea… Știți că începuse pandemia și atunci PSD a fugit de răspundere a guvernării ca dracul de tămâie. S-au mobilizat pentru că noi aveam jumate din grup parlamentar al PNL în izolare la domiciliu, ca urmare a cazului Chițac. Și s-au bulucit ca să voteze învestirea guvernului Orban 2, ei care au declanșat conflictul juridic de natură constituțională. Deci avem practic fapte care s-au petrecut anterior”.
Ludovic Orban l-ar sfătui pe Nicușor Dan să găsească o soluție cât mai rapidă la criză, deoarece „orice tragere de timp, orice întârziere, orice tergiversare a unei soluții este mai rău decât a găsi o soluție care poate nu-i convine președintelui”.
„Deci, prima soluție este refacerea coaliției de guvernare. După părerea mea, nu este posibilă, pentru că eu nu pot să cred că Partidul Național Liberal și Uniunea Salvați România, care au hotărât să nu mai facă guvern cu PSD, Nicușor Dan să aibă puterea de convingere de a determina PNL și USR să refacă coaliția de guvernare cu PSD. Plus că nu are logică politică. PSD a fost agresor, oricât a zis el că l-a atacat numai pe Bolojan. A fost un atac sistematic împotriva partenerilor de coaliție, pentru că Bolojan nu era premier venit de pe Lună, premier tehnocrat. Bolojan era președintele și este președintele PNL. Atunci când ataci președintele PNL, tu practic agresezi.
Moțiunea de cenzură a fost un atac împotriva PNL, USR, UDMR, formațiuni politice care au rămas la guvernare. Deci, după părerea mea, refacerea coaliției de guvernare este imposibilă, pentru că nu mai poți să ai încredere în PSD”, a explicat fostul consilier prezidențial.
În privința relațiilor lui Nicușor Dan cu Ilie Bolojan și cu PSD, liderul Forța Dreptei spune că i-a transmis președintelui că „PSD nu ascultă decât de frică”.
„Eu, în data de 10 noiembrie, când m-a eliberat din funcție, atunci când s-a încheiat colaborarea noastră, nu puteam să-mi imaginez ce va urma, iar opiniile mele au fost foarte clare. Eu am spus și public ceea ce i-am spus și președintele, i-am spus foarte limpede. PSD nu cunoaște un alt limbaj decât limbajul puternic. PSD nu ascultă decât de frică, atunci când te simte puternic, când simte că ești dispus să joci tare cu ei. Dacă le faci concesii, dacă ești dispus la compromisuri, dacă te arăți slab, ți se suie în cap. Exact ceea ce s-a întâmplat”, a punctat Orban.
![]()
DIVERSE
Nimeni nu se aștepta la asta! Gabi Tamaș a anunțat că vrea să plece din competiție: „Nu mai vreau, nu mai pot”
Published
5 ore agoon
10 mai 2026

După Unificare, presiunea din competiție a devenit uriașă, iar concurenții luptă din ce în ce mai intens pentru a ajunge în marea finală. În timp ce majoritatea participanților par mai motivați ca niciodată, fostul internațional Gabi Tamaș a lăsat să se înțeleagă că nu mai poate face față condițiilor dure din Republica Dominicană.
Într-un moment extrem de tensionat, Gabi Tamaș și-a chemat colegii și le-a făcut o mărturisire care a căzut ca un trăsnet peste tabără.
„Mi-aș dori să vă spun ceva. Nu mai vreau, nu mai pot, vreau să plec acasă!”, a declarat acesta, vizibil afectat de tot ceea ce presupune competiția.
Reacția lui a stârnit imediat rumoare printre concurenți, mai ales că fostul fotbalist a fost considerat încă de la început unul dintre cei mai puternici oameni din concurs, atât pe trasee, cât și în viața de tabără.
Presiunea competiției începe să-și spună cuvântul
Lipsa confortului, oboseala acumulată, foamea și tensiunile permanente dintre concurenți par să-l fi afectat serios pe fostul sportiv. Deși a demonstrat de multe ori că este rezistent și foarte competitiv, perioada petrecută în junglă l-a dus la limită pe Tamaș.
În ultimele săptămâni, atmosfera din competiție a devenit din ce în ce mai apăsătoare. După Unificare, strategiile s-au schimbat, alianțele s-au destrămat, iar fiecare concurent luptă individual pentru supraviețuire.
Nu este prima dată când fostul fotbalist are o reacție puternică în cadrul emisiunii. Într-un alt moment tensionat, acesta a izbucnit nervos la adresa concurentului Vicențiu, cunoscut drept CAV.
Totul a pornit după ce acesta a început să folosească metafore și proverbe în timpul unei discuții din tabără, lucru care l-a scos complet din minți pe Gabi Tamaș.
„Am venit să concurez la Survivor, nu să stau la metaforele tale, ești nebun la cap? (…) Ești prăpădit! Du-te de unde ai venit!”, i-a spus acesta concurentului.
![]()

Cât au ajuns să coste căpșunile, cireșele și roșiile în Piața Obor. Pepenele se vinde la felie, prețurile i-au speriat pe bucureșteni

Scandal în Guvern! Angajații lui Bolojan îl acuză de ipocrizie după ce a aprobat măriri de salarii la Romgaz: „Adevărul este unul simplu și incomod pentru dumneavoastră”

Este oficial, Zelenski vine în România! Când are loc Summitul B9 şi al Ţărilor Nordice. Lista participanților și agenda reuniunii

SRI oferă salariu de 7.500 lei „în mână”, plus beneficii consistente. Ce condiții trebuie să îndeplinească toți candidații

SFIDARE PE BANI PUBLICI! Bugetul din Curtea de Argeș, dictat în mansarda Arhiepiscopiei și udat la restaurantul Posada. Prețul păcii dintre IPS Calinic și sinecuristul Cosmin Petrescu: 1.000.000 de lei!

VIDEO Dezvăluiri PRO ARGEȘ TV: Cum au îngropat Biserica și Primăria Mioveni viitorul bătrânilor de la Colibași și istoria de la Vieroși

El este bărbatul de 56 ani din Curtea de Argeș prins beat la volan

Sfârşit cumplit pentru un fotbalist din Argeş! Maşina condusă de un prieten băut în care se afla s-a izbit de un stâlp, iar tânărul a murit pe loc

Alertă în Argeș: Urșii au „vizitat” șase comune într-o singură săptămână

Lichidul simplu care ascunde un aliat puternic împotriva infecțiilor. Ce spun medicii

VIDEO | Incendiu violent la Poienarii de Argeș – Casă făcută scrum

VIDEO | Acțiune de salvare extremă a jandarmilor montani argeșeni împreună cu Salvamont Argeș

VIDEO – VIAȚA BATE FILMUL! Tânăr dispărut în urmă cu 9 ani , găsit de jandarmii argeșeni

VIDEO | Un șofer de Audi a plecat cu tot cu pompă după ce și-a alimentat mașina

VIDEO | Percheziții la traficanții de droguri din Argeș – 8 persoane duse la audieri de mascați
PITEȘTI

Familie din Argeș acuzată de trafic de persoane și proxenetism – Ar fi traficat zeci de tinere în Austria
Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Pitești, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Pitești, au documentat activitatea infracțională...

Argeșul are, în sfârșit, buget pe 2026. Aproape jumătate din bani merg către dezvoltare
Consiliul Județean Argeș a adoptat astăzi bugetul pentru anul 2026, marcând o direcție clară: prioritate absolută pentru proiecte concrete. Într-o...

Transfăgărășanul se trezește la viață! A început deszăpezirea drumului
Iubitorii de munte și pasionații de condus pe drumuri spectaculoase primesc vestea pe care o așteptau de luni de zile:...

Hai la stat! Primăria Topoloveni angajează
PRIMĂRIA orașului TOPOLOVENI anunță organizarea concursului de recrutare pentru ocuparea unei funcţii publice de execuţie temporar vacante. Este vorba despre...
Curtea de Argeș

SFIDARE PE BANI PUBLICI! Bugetul din Curtea de Argeș, dictat în mansarda Arhiepiscopiei și udat la restaurantul Posada. Prețul păcii dintre IPS Calinic și sinecuristul Cosmin Petrescu: 1.000.000 de lei!
O nouă furtună politică și administrativă lovește județul Argeș, punând sub semnul întrebării bunele intenții și adevărul din spatele discursurilor...

HAI LA STAT! Primăria Corbeni angajează
PRIMĂRIA comunei CORBENI anunță organizarea concursului de recrutare pentru ocuparea unei funcţii publice de execuţie vacante. Este vorba despre un...

PENIBILUL PNL! Cosmin Petrescu vrea să afle din birou problemele orașului cu doar câteva zile înainte de buget
Într-o tentativă tardivă de a simula consultarea publică, liderul PNL Curtea de Argeș, sinecuristul Cosmin Petrescu, a lansat din biroul...

Spargere la o firmă din Domnești, furt de 40.000 euro – Hoțul a fost arestat
În ziua de 6 mai a.c., polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Curtea de Argeș au continuat cercetările...

El este bărbatul de 56 ani din Curtea de Argeș prins beat la volan
În ziua de 03 mai a.c., polițiștii din cadrul Biroului Rutier Curtea de Argeș au depistat un bărbat de 56...
Mioveni

VIDEO Dezvăluiri PRO ARGEȘ TV: Cum au îngropat Biserica și Primăria Mioveni viitorul bătrânilor de la Colibași și istoria de la Vieroși
Ecoul reportajului difuzat săptămâna trecută de PRO ARGEȘ TV încă mai răsună în holurile Primăriei și în cancelariile bisericești. Ancheta...

ULTIMA ORĂ! Ioana Făcăleață, prefectul de Argeș, a demisionat la ordinul lui Grindeanu
Era „scutului” pesedist de la Prefectura Argeș s-a încheiat brusc, dar nu din vreo tresărire de onoare, ci la ordin...

ALERTĂ LA MIOVENI! Dosar penal pentru apa contaminată din Râul Doamnei
În ziua de 24 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Mioveni, împreună cu polițiștii specializați din cadrul Serviciului Arme...

ULTIMA ORĂ: Sorin Grindeanu cere demisia în masă a prefecților și secretarilor de stat
Într-o mișcare fulger care destabilizează actuala configurație administrativă, președintele PSD, Sorin Grindeanu, a solicitat oficial în urmă cu doar câteva...
Câmpulung

Sfârşit cumplit pentru un fotbalist din Argeş! Maşina condusă de un prieten băut în care se afla s-a izbit de un stâlp, iar tânărul a murit pe loc
Un grav accident rutier s-a produs în noaptea de 2 spre 3 mai, pe strada Târgoviște din municipiul Câmpulung. Un...

VIDEO | Accident mortal în Argeș – Un bărbat în vârstă de 33 de ani a murit și un tânăr de 22 de ani a ajuns în spital
În noaptea de 2 spre 3 mai a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Câmpulung au fost sesizați cu privire la...

Șofer de microbuz prins beat la volan pe ruta Pitești – Câmpulung
Polițiștii Serviciului Rutier Argeș au depistat ieri un conducător al unui mijloc de transport persoane, de 47 de ani, care...
În Trend
ACTUAL2 săptămâni agoDe la Mioveni la vârful culturii din Ilfov: Alin Călinescu câștigă managementul CJCPCT cu un punctaj spectaculos
ACTUAL2 săptămâni agoCum alegi un cămin de bătrâni potrivit pentru persoana dragă ție
LIFESTYLE2 săptămâni agoCadastru și intabulare: de ce sunt esențiale pentru orice proprietar
BUSSINES2 săptămâni agoCase de avocatura vs cabinete individuale. Ce si cand sa alegi?
ACTUAL2 săptămâni agoJocurile de noroc interzise la Curtea de Argeș, grație unui proiect al consilierilor USR
ACTUAL6 zile agoVIDEO Dezvăluiri PRO ARGEȘ TV: Cum au îngropat Biserica și Primăria Mioveni viitorul bătrânilor de la Colibași și istoria de la Vieroși
DIVERSE2 săptămâni agoChirurgul care schimbă destine. Peste 800 de intervenții pe creier pentru pacienții cu Parkinson
LIFESTYLE2 săptămâni agoDescoperă secretul luminii din sertarul de legume: Chiar pot frigiderele moderne să simuleze fotosinteza?













Ultimele Comentarii