Connect with us

DIVERSE

Ion Cristoiu: „Oana Gheorghiu are suferinţe morale, n-a putut să doarmă? Judecătorul a fost drogat?”

Published

on

Ioin Cristoiu, deşi recunoaşte că nu se află în relaţii cordiale nici cu Victor Ciutacu, nici cu România TV, a avut un comentariu dur la sentinţa aberantă împotriva jurnaliştilor d ela cel mai urmărit post de ştiri din România.

„Stimați telespectatori, îmi dați voie să-mi fac cruce, pentru că vine un moment pe care mie nu-mi vine să cred că acest moment s-a produs. Deci, două persoane, dintre care una este Oana Gheorghiu și cealaltă este Carmen Uscatu și Asociația Dăruiește Viața au dat în judecată România TV, postul TV, și câțiva jurnaliști de acolo, Victor Ciutacu, Janos Korpos și Liviu Alexa,  pentru, cum să zic, suferințe morale. (Stimați elespectatori, sunt un specialist în suferințele morale.

Victor Ciutacu: „Revine cenzura în România. Vocile neconforme, sugrumate prin hotărâri judecătoreşti înrobitoare”

Această nenorocită putere din ultima vreme, de pe vremea lui Valeriu Stoica, a apărut în Codul civil, a apărut una dintre prevederile cele mai ticăloase pentru jurnalisti, anume suferințele morale. V-am zis, am plătit de două ori, de m-am snopit. Ce sunt suferințele morale? O tanti, cum a fost Gabriela Demesteanu, sau Mititelu, de exemplu, m-a dat în judecată,  zicând că eu, citându-l pe Sorin Roșca Stănescu, dând materialul că el a fost al Securității,  i-am produs pagube psihice și morale.  Și a cerut o sumă de bani. În sprijinul acestei sume, el a adus pe unul, Ungureanu, care fusese coleg cu el, și ăla, acum e de dreapta,suveranist, a declarat în instanță că Mititelu a suferit, nu știu, de jumătate de milion. S-a zvârcolit.  Și a declarat că, după ce a citit articolul meu, el, Ungureanu și colegii lui de la BBC, îl scuipau pe ăsta. Deci este cea mai mare ticăloșie. Orice jurnalist poate să cadă victimă. Pentru că nu se judecă adevărul ca în procesul de calomnie.  În procesul de calomnie, ce spui? A declarat despre mine că am furat un ou, nu are probe, eu nu am furat, pam. Și cu aceste, cum să zic, suferințe morale.
A existat, de exemplu, în 45, unul Carandino de la Dreptatea care a scris despre Gheorghiu Dej că și-a luat o garsonieră, era o prostie, l-a intoxicat. Bun. Și era ministru, dacă nu mai știu, al Transporturilor, da? Bun. L-a dat în judecată, Gheorghiu Dej a cerut despăgubiri un leu. Așa se face.  Îl dai în judecată, dacă ești mai ales persoană publică, și ceri despăgubiri simbolice. Și dacă tu câştigi procesul, ăla e obligat să spună, am greşit și îți plătesc un leu. Băi, ăștia, uite de cu ce au fost condamnaţi ăștia.

 

Ion Cristoiu îi recomandă lui Bolojan o mutare spectaculoasă după decizia CCR privind pensiile magistraţilor: „Să demisioneze! Demisia e ceva personal. Dacă are minima inteligenţă”

Fți atenți aici. Deci, Victor Ciutacu, Iannos Koorpos și Liviu Alexa au fost condamnați să dea lui Dăîruieşte Viaţa 100.000 de euro fiecare daune morale.
Băi, asociația aia, Dăruieşte viaţa, este şmecheria aia în care nici două tipe au făcut un spital, dar nu adunând bani, ci multe firme, nu vreau să spun care, nu vreau să le caracterizez, în loc să plătească impozite, le-au dat lor, e o lege. Și cel puțin doamna asta, Oana Gheorghiu, cum recunoaște, și-a făcut un salariu de 5.000 de euro. Deci ele nu erau în timpul liber, lucrau, nu știu, influențărițe, croitorese… și în timpul liber, în fine, şi-au făcut o meserie. Bun, Oana Gheorghiu și Carmen Uscatu trebuie să primească fiecare câte 200, și apoi, 250.000 de lei de la România TV, Victor Ciutacu, Janos Korpos și Liviu Alexa.  Păi, stimaţi telespectatori? Judecătorul ăla a fost beat? Deci cum adică, doamna aceasta, Oana Gheorghiu, eu nu înțeleg, nu știu, poate o să ne scrie undeva Victor Ciutacu, cum s-a produs procesul? Pentru că v-am zis, ea te duce în instanță, o lăsăm pe Carmen, o luăm pe Oana Gheorghiu, este vicepremier, și spui, urmarea acelor articole, acelor ziceri ale lui Victor Ciutacu, mi-a produs mie o pagubă morală. Păi care pagubă morală? C-a fost numită vicepriministru. Adică te poți duce, ca în America, să spui, bă, în urma acelui articol, sau acelei intervenții, eu mi-am pierdut, nu știu, sunt, nu știu, ea a fost dată afară.

Ion Cristoiu: „Bă, proștilor, ne vine rândul și nouă. Vine rândul și lui Tolontan, care nu face gălăgie”

Sunt persoane publice, da? Iar ăla, judecătorul, ăla a fost drogat? Cu Ciutacu sunt  în război, cu România TV  i-am înjurat. Este inadmisibil ce s-a întâmplat. Normal, ar fi ca toată presa să sară. A, sigur că e la fond. Încă o dată, nu există, vă spun eu, sumele sunt înspăimântătoare. De regulă sunt așa, 50.000, maximum, 5.000, 10.000. Dar să pui pe un om să plătească, pe Ciutacu, trebuie să plătească 200.000 de euro? Este jurnalist, mă, oameni buni. Chiar și România TV, sumele sunt înspăimântătoare. Sigur că atunci când te dau în judecată, pun sume uriașe. Și la mine, un milion de euro. Dar la judecător…  Cum a evaluat judecătorul ăla, că Oana Gheorghiu a suferit de… Cât a suferit, mă? Deci a suferit de… De cât, mă? De 250.000 de lei. Eu cred că a suferit de un milion de euro. Nu se poate. Nimeni nu reacționează în presă. Există Asociațiile Jurnalistilor.  Bă, proștilor, ne vine rândul și nouă. Vine rândul și lui Tolontan, care nu face gălăgie.

Ion Cristoiu: Uite, o rog pe doamna Gheorghiu să ne spună și eu cum a suferit ea de 200 de mii de euro

Vine rândul și lui Tapalagă. Pentru că te poate da în judecată și unul de la PSD, nu numai Oana Gheorghiu. Tapalagă ăsta scrie, Tolontan, scrie, da? Și te poate da în judecată unul de la AUR sau unul de la PSD, da? Și cer un milion. Și ei trebuie să plătească o sută de mii de euro? Procesul acesta de pagube moral este cel mai… cum să zic… este cea mai aberantă… nu poți să probezi.

Repet, am pledat întotdeauna pentru o lege a presei care să prevadă calomnia. Calomnia cu definiție așa: Dacă fapta pentru care a fost acuzat în presă cu subiect și predicat… Asta înseamnă calomnie, nu spune că ăla e hoț. Nu. Calomnie înseamnă așa. Eu scriu un articol și spun așa.
Ixuliscu Bigulescu, făcând niște mânării, a furat în anul cutare suma de cutare de la firma cutare. Și eu atunci, în instanță, trebuie să vin cu documentul. Întotdeauna așa este. Dacă nu, am atunci calomnie. E născocire. Asta trebuie să fie, să se păstreze în Codul Penal.

Și încă o dată, și dacă tu când ai scris că ai avut dreptate, judecătorul nu judecă adevărul.  El judecă faptul că dacă ți-a produs acel articol, pagube morale. Dacă ai plâns noaptea, dacă te-ai zvârcolit… Și o văd pe Oana Gheorghiu, ați văzut-o, că e femeie solidă, blindatăî Cum adică? Ea a suferit de când, mă? Aoleu, Dumnezeule! Uite, o rog pe doamna Gheorghiu să ne spună și eu cum a suferit ea de 200 de mii de euro. Și dacă ar fi stareţă de mănăstire… E politician, asta e, da?”, mai spune Ion Cristoiu.

 

[embedded content]

Tribunalul București a obligat luni postul România TV, dar și mai mulți ziariști, să plătească 3,1 milioane de lei daune morală pentru Asociația Dăruiește Viață și co-fondatoarele Oana Gheorghiu și Carmen Uscatu. Sentința nu e definitivă și poate fi atacată cu apel.

Minuta instanței:
Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: Admite excepția lipsei calității procesuale pasive în ceea ce privește capetele 5,6 și 7 de cerere invocată de pârâții Victor Ciutacu si Janos Korpos. Respinge capetele 5, 6 și 7 de cerere formulate de reclamante in contradictoriu cu pârâții Victor Ciutacu si Janos Korpos, ca fiind formulate împotriva unor persoane fără calitate procesuală pasivă. Admite excepția lipsei calității procesuale pasive în ceea ce priveste capătul 7 de cerere invocată de pârâta SC RTV HD SRL. Respinge capătul 7 de cerere formulat de reclamante în contradictoriu cu pârâta SC RTV HD SRL, ca fiind formulat împotriva unei persoane fără calitate procesuală pasivă. Admite în parte cererea.

Obligă pe pârâtul VICTOR CIUTACU, în solidar cu pârâta SC RTV HD SRL la plata către reclamanta ASOCIAŢIA DĂRUIEŞTE VIAŢA a sumei de 500.000 lei cu titlu de daune morale. Obligă pe pârâtul VICTOR CIUTACU, în solidar cu pârâta SC RTV HD SRL la plata către reclamanta GHEORGHIU OANA CLARA a sumei de 250.000 lei cu titlu de daune morale. Obligă pe pârâtul VICTOR CIUTACU, în solidar cu pârâta SC RTV HD SRL la plata către reclamanta USCATU CARMEN MIHAELA a sumei de 250.000 lei cu titlu de daune morale.

 

 

Loading

DIVERSE

Rafinăria Kirishi din Rusia și-a oprit activitatea după un atac cu drone. Mai multe instalații au fost avariate

Published

on

Vasta rafinărie de petrol Kirishinefteorgsintez (Kirishi) din Rusia și-a oprit activitatea de procesare marți, în urma unor atacuri cu drone ucrainene care au avariat instalațiile și au provocat un incendiu, au declarat două surse din industrie pentru Reuters.

Războiul din Ucraina se amplifică. O rachetă FP-5 Flamingo au lovit o fabrică de componente pentru arme de înaltă precizie VIDEO

Compania Surgutneftegaz, care controlează rafinăria, nu a oferit deocamdată un punct de vedere oficial.

Guvernatorul regiunii Leningrad, Alexander Drozdenko, a confirmat că marți dimineață a izbucnit un incendiu într-o zonă industrială din Kirishi, fără a oferi detalii suplimentare privind amploarea pagubelor.

Strâmtoarea Ormuz, sub asediu: Teheranul susține că a lovit o fregată americană cu rachete, Pentagonul neagă incidentul

Potrivit surselor citate, este dificil de estimat durata reparațiilor necesare pentru repunerea în funcțiune a instalațiilor afectate.

Rafinăria Kirishi are o capacitate de aproximativ 20 de milioane de tone pe an (circa 400.000 de barili pe zi) și a procesat în ultimii ani în jur de 18 milioane de tone anual, reprezentând aproximativ 7% din volumul total de rafinare al Rusiei. Unitățile au mai fost vizate de atacuri cu drone în cursul acestui an, inclusiv un incident major în luna mai.

 

Loading

Continue Reading

DIVERSE

SONDAJ INSCOP PNL e cu 4% peste PSD, iar cota lui Bolojan a crescut 8% în preferințele românilor

Published

on

Situația politică din România a generat dezechilibre la nivel național, pe fondul confruntărilor dintre PSD și premierul Ilie Bolojan din ultimele trei săptămâni. Cu toate acestea, după aprobarea moțiunii de cenzură, încrederea românilor în Bolojan a crescut, potrivit sociologului Remus Ioan Ștefureac, fondator și director general al INSCOP Research.

„În săptămâna de dinaintea moțiunii, PNL avea 4 puncte peste PSD în clasamentul intenției de vot pe alegătorii mobilizați, iar în 3 săptămâni de blitzkrieg politic, Ilie Bolojan a crescut cu 8 puncte în clasamentul încrederii”, precizează Remus Ștefureac.

Citește și: Controverse despre de locul de veci al lui Gabriel Cotabiță. Fanii au răbufnit: „Ce personalitate a fost și ce mormânt mic are”

Sociologul a precizat că avea aceste date cu câteva zile înainte de moțiune, întrucât datele figurau într-un sondaj realizat de INSCOP. Însă, sociologul a ales să nu publice aceste date pentru a nu fi folosite în jocul politic de dinaintea votului asupra moțiunii.

„Nu am publicat cifre zilele acestea pentru că nu suntem implicați în jocul politic și nici nu acționăm ca instrumente de reglaj. Pentru că nu acesta este rolul sondajelor de opinie. Cel puțin nu al sondajelor INSCOP”, subliniază Remus Ștefureac.

„Rămâne de văzut cum vor arăta lucrurile după moțiune. Nu ne aruncăm în speculații, ci măsurăm obiectiv, cu instrumente solide. Opinia publică e întotdeauna fluidă în perioade de criză politică, în funcție de intensitatea evenimentelor politice și a consecințelor economice-sociale”, explică directorul general al INSCOP.

Citește și: Olguța Vasilescu, declarații după căderea Guvernului Bolojan: „N-aș vrea să dau niciun fel de șanse”

Loading

Continue Reading

DIVERSE

Economistul Adrian Negrescu dezvăluie soluția pentru stoparea deprecierii leului: „A venit momentul ca BNR să intervină. Un lucru este sigur: un rău nu vine niciodată singur”

Published

on

Adrian Negrescu este de părere că BNR trebuie să intervină de urgență pentru a stopa deprecierea leului. Măsura pe care BNR ar trebui să o ia, potrivit economistului, ar fi creșterea dobânzilor. Pentru omul de rând, însă, această măsură va avea consecințe dezastruoase.

Deprecierea istorică a monedei naţionale tinde să se accentueze şi cred ca a venit momentul ca BNR să intervină. Dincolo de intervenţia pe piaţa valutară, cred ca soluţia de avarie va fi să crească dobânzile pentru a tempera acest bulgăre de depreciere care se conturează la orizont.

Citeste si Ministrul de Finanțe, Alexandru Nazare (PNL), reacționează după căderea guvernului Ilie Bolojan: „Reacțiile piețelor sunt rapide, iar corecțiile vor fi costisitoare”

O şedinţă de urgenţă a BNR ar putea duce la o creştere a dobânzilor în tentativa de a oferi argumente investitorilor străini să îşi menţină plasamentele în România. Din păcate, o astfel de decizie va duce, inerent, la creşterea costurilor de finanţare pentru economie, pentru oamenii simpli. Va duce, în fapt, la recesiune”, a explicat Adrian Negrescu, marţi, într-o postare pe Facebook.

Potrivit consultantului economic, BNR ar putea fi pusă în situația de a alege între riscul de hiperinflaţie generată de deprecierea cursului şi recesiunea deja instalată.

Ce va alege BNR – hiperinflaţia declanşată de deprecierea cursului sau recesiunea în care deja ne aflăm de câteva luni bune? Un lucru este sigur – Un rău nu vine niciodată singur”, a adăugat consultantul economic.

În ziua moțiunii de cenzură, moneda naţională s-a depreciat în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Naţională a României (BNR) la 5,2180 lei, în creştere cu 1,82 bani (+0,35%) faţă de cotaţia precedentă, de 5,1998 lei, înregistrând un nou maxim istoric.

Citeste si Bugetul Primăriei Capitalei pentru 2026, votat în timpul dezbaterii moțiunii de cezură

De asemenea, leul a pierdut teren în faţa dolarului american, care a fost cotat la 4,4644 lei, în creştere cu 2,68 bani (+0,60%), comparativ cu luni, când s-a situat la 4,4376 lei. Moneda naţională s-a depreciat şi în raport cu francul elveţian, calculat de BNR la 5,6974 lei, în creştere cu 3,04 bani (0,54%), faţă de 5,6670 lei, cotaţia anterioară.

Moţiunea de cenzură iniţiată de parlamentarii PSD, AUR şi PACE – Întâi România împotriva Guvernului condus de liberalul Ilie Bolojan a fost adoptată marţi de Parlament. S-au înregistrat 281 de voturi „pentru”, patru voturi împotrivă, iar trei voturi au fost anulate.

 

Loading

Continue Reading

DIVERSE

George Simion tot insistă cu varianta Călin Georgescu premier: „În opinia noastră este președintele României”

Published

on

Președintele AUR, George Simion, a declarat marți că formațiunea va acționa în funcție de „voința poporului român” după votul pe moțiunea de cenzură și a vorbit chiar și despre varianta Călin Georgescu premier.

George Simion tot insistă cu varianta Călin Georgescu premier

George Simion anunță că va marșa pe varianta Călin Georgescu premier dacă fostul candidat al alegerilor prezidențiale va dori deși îl consideră pe acesta „președintele României”.

„În primul rând, pentru acest lucru trebuie să se manifeste domnul Călin Georgescu şi să mergem în acea direcţie, pentru că domnul Călin Georgescu, în opinia noastră, este preşedintele României şi au fost anulate nedrept nişte alegeri.

Citește și : George Simion anunță că AUR intră la guvernare doar dacă dă premierul: „Suntem dispuși să corectăm erorile Guvernului Bolojan”

Trebuie să revenim la democraţie, la cadrul constituţional. Dacă se ajunge acolo, nu se pune nicio problemă, însă vedeţi care sunt duşmanii cu care ne confruntăm.”, a transmis acesta.

George Simion a mai ținut să precizeze că AUR va acționa potrivit voinței românilor și că, dacă va avea ocazia și tine de formațiune, îl vor desemna premier pe Călin Georgescu.

El l-a criticat pe premierul Ilie Bolojan pentru situația economică în care a adus țara, susținând că președintele Nicușor Dan este responsabil pentru această criză politică.

Citește și : Petrișor Peiu, după ce moțiunea a trecut: „Noi nu am spus că suntem dispuși să intrăm la guvernare sub orice condiții”

„Poporul român îşi doreşte o resetare. Poporul român a votat pentru schimbare în 2024 şi în 2025. Această schimbare nu a venit. Dacă Nicuşor Dan îşi închipuie că va merge printr-un blat tot cu această coaliţie, aşa-zis pro-europeană, înainte şi românii nu îl vor taxa, greşeşte”, a declarat Simion.

Loading

Continue Reading

DIVERSE

Cele trei zodii binecuvântate. Nativii vor avea noroc divin în următoarele 21 de zile

Published

on

Zodii privilegiate de astre. Acești trei nativi vor vedea cum ușile se deschid brusc, aducând nu doar succes financiar, ci și o claritate mentală ce le va permite să rezolve conflicte mai vechi.

Citește și: Avertisment dur de la Cristina Demetrescu: care sunt cele două zodii care se vor confrunta cu probleme mari de sănătate în luna mai

Previziuni pentru cele trei zodii: Taur, Fecioară și Capricorn

Taur

Pentru nativii Taur, ultimele luni au fost o luptă continuă cu instabilitatea financiară. Cheltuieli neprevăzute, datorii care se adunau, salarii care nu mai acopereau lunile întregi — toate acestea au pus o presiune uriașă pe umerii acestei zodii.  Vestea bună este că următoarele 21 de zile schimbă complet tabloul.

În jurul datelor de 12-15 mai, Taurii pot avea un moment-cheie: o veste care le schimbă perspectiva financiară pe termen lung. Recomandarea astrologilor este să nu refuze niciun ajutor care le este oferit în această perioadă. Universul lucrează prin oameni, iar persoanele care le ies în cale acum sunt acolo cu un motiv.

Fecioară

Fecioarele au dus o povară emoțională grea în ultimele luni. Anxietatea, insomnia, gândurile care se învârteau în cerc, oboseala cronică — toate acestea au atins un punct critic. Astrele anunță că în următoarele 21 de zile, această perioadă se încheie definitiv.

Datele cele mai favorabile pentru Fecioare sunt 18-20 mai — un interval în care pot primi vești importante și pot face pași decisivi pentru viitorul lor. Astrologii recomandă acestor nativi să petreacă timp în natură, să se roage și să-și asculte intuiția. Răspunsurile vor veni mai repede decât cred.

Capricorn

Capricornii sunt zodia care a muncit cel mai mult fără să vadă rezultate în ultimele luni. Eforturi ignorate, proiecte amânate, oameni care au profitat de munca lor fără să-i recompenseze — totul s-a acumulat într-o frustrare imensă. Astrele schimbă, în următoarele 21 de zile, complet direcția.

Momentul-cheie pentru Capricorni este în jurul datei de 22-25 mai. Atunci poate apărea o oportunitate care nu se va mai repeta — astrologii recomandă să fie pregătiți să spună „da” chiar dacă pare neașteptat. Universul nu trimite a doua oară aceleași șanse, potrivit Redacția.ro.

Loading

Continue Reading

DIVERSE

Olguța Vasilescu, declarații după căderea Guvernului Bolojan: „N-aș vrea să dau niciun fel de șanse”

Published

on

Lia Olguța Vasilescu, primarul PSD al Craiovei, a declarat marți, 5 mai, că social-democrații așteaptă cu interes negocierile politice pentru formarea viitorului Guvern și acceptă orice variantă de guvernare, mai puțin cea în care este susținut un Executiv minoritar. Totodată, ea a adus în discuție decizia CCR potrivit căreia un fost premier demis prin moțiune de cenzură nu ar mai putea fi desemnat din nou în aceeași funcție, motiv pentru care Ilie Bolojan „nu mai poate fi desemnat premier”.

„Noi suntem calmi. Cred că singurii calmi în situația dată. Așteptăm să vedem ce negocieri vor avea loc în perioada următoare, pentru că este clar că Ilie Bolojan nu mai poate să fie desemnat premier, cum văd că se pretinde, pentru că ar fi neconstituțional. 

După cum știți, există o decizie a Curții Constituționale care s-a dat după moțiunea depusă de USR și AUR pentru Ludovic Orban, că nu mai poate fi desemnat același prim-ministru care a căzut printr-o moțiune de cenzură.

Deci, aici situația este foarte clară, nu știu de ce nu se cunoaște chestiunea aceasta. În continuare, noi credem că România are nevoie de un guvern care să guverneze pentru oameni și asta trebuie să fie preocuparea principală, un guvern care să producă rezultate și nu doar pentru o parte din electorat, eventual să excludă pe cea mai vulnerabilă, cum, din păcate, s-a întâmplat”, a declarat Lia Olguța Vasilescu, la emisiunea „Decisiv” de la Antena 3 CNN.

Citește și: Controverse despre de locul de veci al lui Gabriel Cotabiță. Fanii au răbufnit: „Ce personalitate a fost și ce mormânt mic are”

Aceasta a precizat că PSD așteaptă demararea negocierilor politice pentru formarea viitorului Guvern.

„Așa cum am spus, așteptăm ca toate partidele să își clarifice poziția. Așteptăm negocierile care vor urma în perioada următoare de la Cotroceni și vom vedea. Nu cred că România va rămâne neguvernată. 

Eu cred că este un vot dat la cald și am văzut mai devreme la dumneavoastră în emisiune stenogramele. A venit domnul Bolojan, a comunicat că trebuie să votăm repede, dictatorial, așa cum îl știm. I-a luat cred că puțin prin surprindere pentru că se așteptau să discute”, a mai adăugat aceasta.

Olguța Vasilescu acuză USR că încearcă să se poziționeze în jurul lui Ilie Bolojan.

„L-am văzut și eu pe domnul Fritz care spune că nu va intra într-un guvern cu PSD.

Nici nu putem să-l obligăm, nici nu o să îl rugăm. Văd că au plecat de la guvernare fără să dea cineva cu apă fiartă pe ei, cum spunea un lider USR, că nu pleacă de la guvernare nici dacă dăm cu apă fiartă pe ei. Pe undeva e normal să îl susțină pe Ilie Bolojan, care a fost mai mult USR decât PNL în această perioadă, iar USR pare într-o criză de lidership și își dorește un pol cu Ilie Bolojan. Atenție, cu Ilie Bolojan, nu cu PNL, ceea ce înseamnă că îl cheamă șef la partidul lor. 

Rămâne să vedem ce vor decide la urmă reprezentanții celor de la PNL din țară, într-o consultare mai largă, care cred că va avea loc până la urmă”, a mai spus aceasta.

Olguța Vasilescu a mai declarat că PSD nu a avut o abordare agresivă în actualul context politic, însă a exclus posibilitatea susținerii unui guvern minoritar.

„N-aș vrea să dau niciun fel de șanse (n.red despre refacerea Coaliției), pentru că am văzut care sunt reacțiile foștilor colegi de coaliție din platou și nu aș vrea să se creadă că intervin în ceea ce se întâmplă în partidele lor. După cum ați observat, în această perioadă am fost foarte puțin agresivi cu colegii de la guvernare. Dacă am avut ceva, am avut cu Ilie Bolojan, nu cu partidele care erau în coaliție. Colegii noștri care ne-au reprezentat la posturile de televiziune au fost foarte atenți ca să nu devină agresivi. 

Deci, din punctul acesta de vedere, cred că noi am lăsat toate ușile deschise. Mai departe, domnul președinte Grindeanu a spus mai devreme care sunt variantele. Cea pe care o excludem total este aceea de a susține orice fel de guvernare din Parlament, adică de a nu fi la guvernare și de a susține un guvern minoritar”, a mai declarat Lia Olguța Vasilescu.

Moțiunea de cenzură depusă de PSD și AUR a fost adoptată marți cu 281 de voturi „pentru”, înregistrându-se doar 4 voturi împotrivă și 3 anulate. Este cel mai mare număr de voturi obținut vreodată pentru o moțiune de cenzură în Parlamentul României, fiind necesare 233 de voturi pentru adoptare.

După vot, liderul PSD Sorin Grindeanu a cerut demisia lui Ilie Bolojan și din funcția de premier interimar. Acesta a declarat că PSD este pregătit să identifice rapid o soluție de guvernare și că toate opțiunile rămân deschise, inclusiv varianta unui premier tehnocrat, pe care nu și-o dorește, dar pe care nu o exclude.

Citește și: Gigantul celebru care închide fabrici pe bandă rulantă. Peste 1.800 de angajați rămân fără locuri de muncă

Loading

Continue Reading
Advertisement

PITEȘTI

Advertisement
Advertisement

Câmpulung

În Trend