Regele Spaniei Felipe al VI-lea a apărat luni coexistenţa spaniolilor în cadrul mesajului său de Crăciun

Regele Spaniei Felipe al VI-lea a apărat luni ”coexistenţa” spaniolilor în cadrul mesajului său de Crăciun, fără a face referire în mod explicit la Catalonia unde situaţia este încă tensionată, la mai mult de un an după încercarea eşuată de secesiune, relatează AFP preluată

NATIONAL

VIDEO Rusii au lovit puternic o zonă aglomerată din Harkov. Intervenție de ultimă oră a lui Zelenski

Publicat

in

Rusia a lovit duminică o stațiune aglomerată de la marginea celui de-al doilea oraș ca mărime din Ucraina, harkov, și a atacat, de asemenea, satele din regiunea înconjurătoare, omorând cel puțin 11 persoane și rănind multe altele, scrie Reuters, potrivit Mediafax.

Atacurile cu rachete au fost cele mai recente ale Rusiei în ultimele săptămâni asupra regiunii Harkov din nord-estul Ucrainei, unde trupele ruse au lansat o ofensivă.

Valentyna, în vârstă de 69 de ani, are casa distrusă, iar un restaurant aglomerat din apropiere a fost distrus. Soțul ei a fost ucis jos, lângă râu, a spus ea, arătând spre zona de lângă țărm, unde acum era un crater, moloz și cadavre.

„Să-mi pierd soțul, să-mi pierd casa, să pierd tot ce am pe lume, mă doare, mă doare”, a strigat ea printre lacrimi „Ei (rușii) sunt animale, de ce trebuie să ucidă oameni?”.

Procurorii au declarat că șase persoane au fost ucise acolo, una este încă dispărută și 27 au fost rănite. Salvatorii au declarat că lovitura inițială a fost urmată de o a doua lovitură aproximativ 20 de minute mai târziu, vizând echipele de urgență aflate la fața locului, într-o presupusă „dublă lovitură”.

Președintele Volodimir Zelenski a cerut din nou aliaților occidentali să furnizeze Kievului sisteme suplimentare de apărare aeriană pentru a proteja Harkovul și alte orașe.

„Lumea poate opri teroarea rusă – și pentru a face acest lucru, trebuie depășită lipsa de voință politică a liderilor”, a declarat Zelenski pe Telegram.

„Două Patriot pentru Harkov vor face o diferență fundamentală”, a spus el, referindu-se la sistemele de apărare antirachetă Patriot. Sistemele de apărare antiaeriană pentru alte orașe și un sprijin suficient pentru soldații de pe linia frontului ar asigura înfrângerea Rusiei, a adăugat președintele.

NATIONAL

Manchester City a câștigat al patrulea titlu consecutiv în Premier League

Publicat

in

Premier League a ajuns la final, iar Manchester City a câștigat din nou titlul, al patrulea consecutiv, după victoria din ultima etapă, scor 3-1, în fața celor de la West Ham United.

Jucătorii de la Manchester CityFoto: David Cliff / AP / Profimedia

Manchester City, campioană în Premier League – Arsenal și Liverpool completează podiumul

În meciul cu trofeul pe masă pe stadionul Etihad, Manchester City a învins categoric West Ham United și a menținut avantajul în fața celor de la Arsenal.

Golgheterul Phil Foden a reușit dubla în minutele 2 și 18, iar Kudus a redus din diferență înainte de pauză.

În startul părții secunde, Rodri a dus scorul la 3-1 și nici măcar golul anulat oaspeților în minutul 88 nu le-a mai provocat emoții fanilor lui City.

După un meci chinuit, rivala Arsenal a învins cu scorul de 2-1 pe Everton, dar încheie pe locul secund, cu două puncte mai puțin.

„Cetățenii” cuceresc al zecelea titlu din istorie, dintre care ultimele patru au fost câștigate consecutiv.

De opt ani la Manchester City, Pep Guardiola își trece în palmares al șaselea său titlu pe banca englezilor, după ce a anunțat că își dorește să continue pe Etihad și din sezonul viitor.