“Hei! Uniune Europeană, nu avem nevoie de opiniile voastre, păstrați-le pentru voi!”, a fost reacția președintelui atunci când a aflat că Parlamentul European a cerut Turciei să recunoască “genocidul”.

În urma unor scandaluri diplomatice cu privire la masacrul împotriva armenilor, Turcia și-a retras în ultimele săptămâni ambasadorii de la Viena și Vatican.

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Prognoza meteo: Cum va fi vremea la începutul verii

Publicat

in

Administrația Națională de Meteorologie anunță că vara va începe cu temperaturi mai mari decât cele normale în aproape toată țara. Nu va ploua decât în unele regiuni în prima parte a lunii iunie.

Săptămâna 20 – 27 mai

Potrivit ANM, în săptămâna 20 – 27 mai, temperatura medie a aerului se va situa peste mediile multianuale în jumătatea de nord a teritoriului, în timp ce în rest regimul termic va fi ușor sub cel normal pentru această perioadă. Cantitățile de precipitații vor fi excedentare în regiunile vestice și sud-vestice și deficitare în rest.

Săptămâna 27 mai – 3 iunie

În săptămâna 27 mai – 3 iunie, temperatura medie a aerului va avea valori apropiate de normele climatologice ale perioadei în cea mai mare parte a țării, posibil ușor mai ridicate în vest, nord și local în centru. Cantitățile de precipitații vor fi deficitare în majoritatea regiunilor, dar mai ales în zonele de deal și de munte.

Săptămâna 3 – 10 iunie

În săptămâna 3 – 10 iunie, mediile valorile termice se vor situa peste normele climatologice ale perioadei la nivelul întregii țări. Regimul pluviometric va fi deficitar în toată țara, dar mai ales în regiunile sudice și estice.

Săptămâna 10 – 17 iunie

În săptămâna 10 – 17 iunie, mediile valorilor termice se vor situa ușor peste mediile climatologice ale perioadei la nivelul întregii țări, dar mai ales în regiunile sudice și estice. Regimul pluviometric va fi ușor deficitar local în sudul și estul teritoriului și apropiat de cel specific pentru această perioadă în rest, au precizat meteorologii.

NATIONAL

VIDEO Spectacol în Serie A: Condusă cu 3-0 în minutul 75, Juventus a plecat neînvinsă de la Bologna

Publicat

in

​Bologna și Juventus au oferit un meci spectaculos, gazdele ratând victoria cu toate cu au condus până în minutul 75 cu 3-0. „Bătrâna Doamnă” a salvat impresia în ultimul sfert de oră și a plecat cu o remiză de pe „Renato Dall’Ara” (3-3).

Jucatorii celor de la JuventusFoto: Jonathan Moscrop / imago sportfotodienst / Profimedia

Partida a făcut parte din runda cu numărul 37 din actualul sezon din Serie A.

Bologna, una dintre surprizele plăcute ale acestui sezon din Italia, a avut un început fantastic de meci: Calafiori a deschis scorul în minutul 2, iar Castro a mărit avantajul în minutul 11.

În minutul 53, Calafiori a înscris pentru 3-0, iar soarta partidei părea pecetluită.

Ultimul sfert de oră a fost unul fantastic pentru Juventus. Chiesa a redus din diferență în minutul 76, iar Milik (83) și Yildiz (84) au oferit torinezilor o remiză care cu doar câteva minute înainte părea o utopie.

În urma acestui rezultat de egalitate, cele două formații se mențin pe locurile 3 (Bologna), respectiv 4 (Juventus).