Atitudinea premierului german Angela Merkel în negocierile pentru depăşirea crizei greceşti e pe cale să primească un nume, în dicţionar. Este vorba de Merkeln”, ceea ce se traduce prin a fi indecis sau a nu avea nici o părere, relatează digi24.

Verbul a fost inspirat de acţiunile şi declaraţiile ambigue ale şefei guvernului de la Berlin din timpul negocierilor privind soarta Greciei. Potrivit filologilor germani, verbul poate deveni cel mai popular cuvânt folosit de tinerii nemţi.

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

NATIONAL

Espanyol Barcelona a învins pe Real Oviedo, scor 2-1

Publicat

in

Echipa spaniolă Espanyol Barcelona a dispus luni seara, pe teren propriu, scor 2-1, de formaţia Real Oviedo, în etapa a 40-a din La Liga 2.

Espanol avea nevoie de victorie pentru a rămâne în cărţile calificării directe pentru La Liga, dar oaspeţii au fost cei care au marcat primii, prin Oier Redondo, în minutul 23. După şase minute Keidi Bare a obţinut un penalti, după consultarea VAR, iar Martin Braithwaite a transformat în minutul 32. Oaspeţii au mai înscris o dată, în minutul 40, prin Calvo, dar golul a fost anulat de VAR, pentru ca în minutul 63 Leandro Cabrera să înscrie golul victoriei pentru catalani.

În clasament Espanol Barcelona ocupă locul 4, cu 65 de puncte. Catalanii sunt în play-off-ul pentru promovare, dar încearcă să lupte în ultimele două etape pentru promovare directă, misiune aproape imposibilă, Espanol aflându-se la patru puncte de ocupanta locului secund, Real Valladolid.

Real Oviedo este pe ultimul loc care dă dreptul la participarea în play-off-ul de promovare, al şaselea, cu 61 de puncte. Însă poziţia sa este ameninţată de Sporting Gijon şi Elche, ocupantele locurilor 7 şi 8, care au câte 59 de puncte.

Espanol Barcelona a retrogradat din La Liga în sezonul 2022-2023.

NATIONAL

Răzvan Lucescu: Aş spune că noi am fost duşi către această victorie în campionat de către Dumnezeu

Publicat

in

Tehnicianul formaţiei PAOK Salonic, Răzvan Lucescu, a declarat, luni seară, că nu a dormit deloc după ce a câştigat titlul de campion al Greciei şi a precizat că gruparea sa a avut al patrulea buget din campionat. El a mai spus că PAOK a fost dusă la acest titlu de Dumnezeu.

”Nu am dormit după meci, dar nici nu am băut, pentru că nu am avut timp. A fost totul special şi concentrat, meciul a fost dificil, era presiune de câteva săptămâni. După meciul cu Panathinaikos a fost o anxietate, pentru că urma meciul cu Aris şi ne gândeam că suntem cu mâna pe trofeu dar îl putem pierde. Era foarte important pentru PAOK să obţină titlul. Practic nu le-am zis nimic special jucătorilor înainte de meciul cu Aris, le-am adus aminte de meciuri grele, unde am întors rezultate. Cred că meciul cu Aris a arătat imaginea întregului nostru sezon. De la stadionul lui Aris, cu mare dificultate am ajuns la Doumba. Suporterii noştri nu au voie în deplasare, dar ne-au dus de la hotel până unde le-a permis poliţia, cât mai aproape de stadionul lui Aris. PAOK a avut al patrulea buget, am plecat fără nicio speranţă, într-o atmosferă negativă, am avut Europa până în sferturi, asta te seacă de energie, am avut adversari care te-au întins la maxim. Am avut meciuri cu încărcătură emoţională extraordinară. Aş spune că noi am fost duşi către această victorie în campionat de către Dumnezeu. Am un sentiment de uşurare imensă, parcă mi s-au luat zece tone de pe umeri”, a declarat Lucescu la Digisport.

Tehnicianul a mai spus că PAOk este un feniomen social. ”La Salonic nu e un oraş unde lumea să trăiască bine şi uşor, au dificultăţi, au frustări faţă de cum sunt trataţi de la Atena, iar aceste frustări se duc spre fotbal. Azi eşti cel mai bun, mâine eşti cel mai prost, atunci apare şi agresiunea verbală care poate să te înfricoşeze, dar aşa se descarcă ei şi aşa se creează această responsabilitate. M-am speriat de câtă fericire le-am adus. Aici trăiesc o satisfacţie profesională extraordinară, nu ştiu dacă vreau să mă desprind de aici”, a precizat el.

Echipa greacă PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, a învins duminică seara, în deplasare, pe Aris Salonic, scor 2-1, şi a câştigat titlul în Grecia.

Este al doilea titlul cucerit de Răzvan Lucescu cu PAOK, după cel din sezonul 2018-19, şi al patrulea trofeu câştigat de român în Grecia cu echipa din Salonic.