Croaţia a învins-o pe Nigeria, 2-0, în grupa D de la Cupa Mondială

Publicat

in

NATIONAL

Gabriela Ruse a ratat calificarea în finala turneului de tenis de la Trophee Clarins: A fost umilită în semifinale

Publicat

in

Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse a pierdut sâmbătă, la Paris, meciul din semifinale disputat în compania Emmei Navarro.

Gabriela Ruse (26 de ani, locul 118 WTA) a fost învinsă în semifinalele turneului WTA 125 Trophee Clarins, de la Paris, de americanca Emma Navarro (23 de ani, locul 22 WTA), favorita numărul 1 a turneului. Navarro a avut nevoie de doar o oră să se impună în două seturi, scor 6-0, 6-2, în faţa româncei, scrie news.ro.

Gabriela Ruse, care nu şi-a creat nicio şansă de break în acest meci, a fost recompensată cu un cec de 5.222 de euro şi 55 de puncte WTA.

La dublu, perechea româno-chineză Monica Niculescu/Lin Zhu a fost învinsă în finală de cuplul Asia Muhammad (SUA)/Aldila Sutjiadi (Indonezia) cu 7-6 (7/3), 4-6, 11-9.

Emma Navarro va disputa finala de la Paris în compania rusoaicei Diana Shnaider (20 de ani, locul 62 WTA), care a învins-o în a doua semifinală pe franţuzoaica de origine rusă Varvara Gracheva, cu 6-4, 6-2.

Citeste mai mult

NATIONAL

Final de sezon în Bundesliga: Leverkusen termină neînvinsă, Bayern Munchen pierde locul secund

Publicat

in

Campionatul Germaniei și-a disputat sâmbătă ultima etapă din acest sezon, una în care campioana a câștigat din nou, iar Bayern Munchen a căzut pe locul al treilea al clasamentului.

Jucătorii lui Bayer LeverkusenFoto: Hollandse Hoogte / Shutterstock Editorial / Profimedia

Sezon de vis pentru Leverkusen în Bundesliga – Stuttgart termină pe locul secund

Surprinzătoarea Leverkusen pare de neoprit și după victoria cu 2-1 pe teren propriu în fața celor de la Augsburg termină sezonul neînvinsă, cu 28 de victorii și șase remize.

În schimb, Hoffenheim a învins cu scorul de 4-2 Bayern Munchen, care termină pe locul al treilea, depășită de Stuttgart.

Și Borussia Dortmund a încheiat cu o victorie categorică, 4-0 pe teren propriu, în fața celor de la Darmstadt.

Leverkusen, Stuttgart, Bayern, RB Leipzig și Dortmund vor reprezenta Germania în viitorul sezon de Champions League, în timp ce Frankfurt va juca în Europa League, iar Hoffenheim în Conference League.

Koln și Darmstadt au retrogradat direct din Bundesliga, iar Bochum va disputa barajul de retrogradare-promovare în fața celor de la Dusseldorf.