Stai conectat...

ACTUAL

Adrian Veștea distruge speranțele taberei Bolojan: „Sunt convins că acest guvern va trece. PNL are oameni capabili care pot face parte din Guvern”

Publicat

la

Premierul desemnat Adrian Veștea își exprimă încrederea că noul guvern va trece de Parlament în cursul acestei săptămâni, în ciuda tensiunilor politice. Acesta susține că își asumă integral responsabilitatea și că nu va crea „tot felul de suspiciuni” legate de formarea lui, precizând totodată că PNL are „oameni capabili” care pot face parte din viitorul Guvern.

„Am în continuare toată convingerea că acest guvern va trece”

Veștea susține că și-a asumat „această situație care nu este o situație comodă” și că va duce procesul până la capăt, făcând referire directă la cei care încearcă să-l „descurajeze”.

„Am în continuare toată convingerea că acest guvern va trece. Cred că este important și necesar să tratăm cu responsabilitate, iar eu am făcut acest lucru, mi-am asumat această situație care nu este o situație comodă. Voi merge până la capăt și pot asigura pe toți cei care astăzi încearcă să mă descurajeze într-un fel sau altul”, a declarat Adrian Veștea.

„Și am toată convingerea că acest lucru se va întâmpla în cursul acestei săptămâni”, a clarificat premierul desemnat.

„Nu vom sta să avem tot felul de dezbateri și să creăm tot felul de suspiciuni pe guvern, cine vor fi membrii, cum va fi programul de guvernare. Sunt convins că acest guvern va trece”, precizează Veștea.

Veștea respinge scenariul unui guvern făcut cu PSD

Întrebat dacă ar accepta să formeze un guvern bazat pe PSD, minorități și o parte dintre parlamentarii PNL, Veștea a evitat un răspuns direct privind scenariile politice și a transmis că obiectivul său este să obțină susținerea propriului partid.

„Eu cred că mâine voi avea forța de a-i putea convinge, de a pune țara pe primul plan, de a trata cu responsabilitate acest moment și de a-mi fi alături”, a declarat acesta. Liberalul a subliniat că nu consideră normal ca un partid să își împingă propriii membri către alte formule politice.

„Cred că nu este corect din partea unui partid să fii împins în brațele unei coaliții în care să nu iei pe colegii tăi”, a afirmat Veștea.

„Nu sunt vorbe goale”

Acesta a mai precizat că există oameni capabili în PNL, care se pot alătura noului Guvern.

„Cred că sunt oameni capabili în Partidul Național Liberal care pot face parte din guvern, care se pot alătura, pot veni în cadrul acestui guvern, pot fi monitorizați și pot să dea rapoarte la partid trimestrial sau semestrial, în așa fel încât să demonstrez că tot ceea ce am vorbit sunt lucruri bazate pe realități. Eu de fiecare dată mi-am îndeplinit mandatul pe care mi l-am asumat. Nu sunt vorbe goale, doresc să continui toate aceste reforme, îmi doresc ca tot ceea ce a fost început să fie dus la bun sfârșit, iar România să iasă din această situație de criză”, a mai spus premierul desemnat.

Loading

ACTUAL

Premierul desemnat respinge ideea de rotație guvernamentală: „Nu o să mai fie niciun protocol în coaliție. Ar trebui să mergem pe niște evaluări periodice”

Publicat

la

Autor

Premierul desemnat Adrian Veștea afirmă, duminică seara, că activitatea sa la conducerea Guvernului ar trebui analizată periodic de partidele din coaliție și că menținerea în funcție trebuie să depindă de rezultate, nu de un termen stabilit dinainte.

Evaluări periodice

Întrebat, la România TV, dacă va rămâne premier până la următoarele alegeri sau doar pentru o perioadă limitată, Veștea a spus că susține evaluări regulate ale activității Executivului.

„Cred că ceea ce ar trebui să înțelegem și ar trebui să mergem pe niște evaluări periodice, să vedem dacă Adrian Veștea nu doarme pe ureche și așteaptă să ajungă în anul 2028. La fiecare șase luni de zile, la fiecare an de zile, în urma evaluărilor făcute, colegii noștri care constituie această coaliție și care până la urmă vor intra în formula de guvernare să fie în măsură să considere și să aprecieze”.

Fără protocol de coaliție

Premierul desemnat a adăugat că viitoarea coaliție ar trebui să își concentreze atenția asupra reformelor și efectelor acestora, iar deciziile importante să fie luate prin consens.

„Nu o să mai fie niciun protocol în coaliție, nu știu dacă vor exista, mai ales pe seama anumitor tensiuni, anumite lucruri care țin de coaliție, vor exista discuții pe anumite programe, pe impactul care îmi creează aceste programe, toate aceste reforme, în așa fel încât decizia să fie luată în consens și ulterior, dacă este cazul chiar prin asumare parlamentară, asumare guvernamentală, în așa fel încât să facem toate aceste reforme și să ducem România într-o direcție bună”.

Loading

Citește tot

ACTUAL

Adrian Veștea spune că desemnarea ca premier l-a luat prin surprindere: „Aveam cu totul alte preocupări. Voiam să merg la Muntele Athos”

Publicat

la

Autor

Premierul desemnat Adrian Veștea afirmă că nominalizarea sa pentru funcția de prim-ministru l-a luat prin surprindere și că avea „cu totul alte preocupări” înainte de decizia președintelui Nicușor Dan. Liberalul a povestit, duminică seara, la Antena 3, că intenționa să meargă la Muntele Athos pentru a se ruga pentru fiul său cel mic, care urmează să susțină Bacalaureatul, dar că și-a schimbat agenda după desemnare.

Declarațiile vin în prima zi a noului mandat de premier desemnat, după ce Nicușor Dan a revocat desemnarea lui Eugen Tomac și l-a nominalizat pe Adrian Veștea pentru formarea Guvernului. Mutarea a provocat tensiuni în PNL, dar Veștea a încercat să transmită că decizia sa nu a fost una pregătită din timp, ci un răspuns la un moment politic dificil.

„Este o situație care și pe mine m-a luat prin surprindere”

Adrian Veștea a spus că desemnarea sa pentru funcția de premier a fost o surpriză nu doar pentru scena politică, ci și pentru familia sa.

„Sunt lucruri care sper să nu-i fi pus într-o situație critică. Este o situație care și pe mine m-a luat prin surprindere. Aveam cu totul și cu totul alte preocupări”, a declarat Adrian Veștea.

Premierul desemnat a susținut că nu traversa un moment în care să își fi pregătit intrarea în fruntea Guvernului, ci avea preocupări personale și familiale, inclusiv legate de copiii săi.

El a spus că situația nu este una ușoară nici pentru el, nici pentru cei apropiați.

„Știu că nu este o situație plăcută, nici pentru mine, nici pentru cei apropiați, și mă refer aici la familie, la cei care stau și au fost și ei luați prin surprindere”, a afirmat Veștea.

Mesajul primit de la fiul său: „Un Brătianu trebuie să răspundă când țara are nevoie de el”

Adrian Veștea a povestit că, înainte de a intra în emisiune, a primit un mesaj de la fiul său cel mare, Darius, student în anul al doilea la Fizică. Acesta i-ar fi transmis o referire la familia Brătianu, simbol al liberalismului românesc, în contextul deciziei de a accepta nominalizarea pentru funcția de premier.

„Chiar am primit înainte să vin la dumneavoastră la emisiune un mesaj de la Darius, care este băiatul meu cel mare, care este student în anul 2 la Fizică, și mi-a spus că un Brătianu trebuie să răspundă tot timpul când țara are nevoie de el”, a spus Veștea.

Premierul desemnat a folosit acest episod pentru a explica faptul că acceptarea mandatului ar fi, în viziunea sa, un act de responsabilitate politică, nu rezultatul unui calcul personal.

„Este o situație pe care un om politic responsabil trebuie să și-o asume”, a spus Adrian Veștea.

Veștea voia să meargă la Muntele Athos pentru fiul său

În aceeași intervenție, Adrian Veștea a relatat că avea în plan o deplasare la Muntele Athos, legată de fiul său cel mic, care urmează să susțină examenul de Bacalaureat.

„Chiar voiam să am o deplasare la sfârșit de săptămână, chiar voiam să merg pe Muntele Athos să mă rog pentru succesul celui mic, dar agenda trebuie schimbată”, a declarat premierul desemnat.

El a adăugat că își asumă schimbarea de agendă, în condițiile în care consideră că momentul politic cere responsabilitate.

„Îmi asum acest lucru și cred că este responsabilitatea noastră să facem acest lucru când țara ne cere”, a spus Veștea.

„Sunt o persoană care se roagă”

Întrebat cât de importantă este relația cu divinitatea în decizia pe care a luat-o, Adrian Veștea a spus că credința este prezentă în viața sa, dar a evitat să își construiască un profil religios ostentativ.

„Există de fiecare dată. Sunt o persoană care nu duc nimic la extremă și nu vreau să fiu interpretat că ajung foarte des la biserică. Ajung la biserică, dar în diverse situații și în diverse momente”, a declarat Veștea.

Premierul desemnat a spus că se roagă și încearcă să rămână echilibrat în deciziile pe care le ia.

„Sunt o persoană care se roagă și de fiecare dată încerc să fiu o persoană echilibrată, o persoană care a avut șansa să fie în anumite poziții și care ar trebui să aibă măsură în tot ceea ce face, raportându-se la semenii lui”, a afirmat Adrian Veștea.

Loading

Citește tot

ACTUAL

Guvernul Ilie Bolojan a deblocat fondurile pentu reabilitarea Palatului Cantacuzino, de pe Calea Victoriei, după un an și jumătate de stagnare

Publicat

la

Autor

Guvernul condus de Ilie Bolojan a deblocat fondurile pentru continuarea proiectului de consolidare și reabilitare a Muzeului Național „George Enescu” – Palatul „Cantacuzino”.

Palatul Cantacuzino a fost reabilitat, din 2024 până în prezent, în proporție de numai 25%, după ce societatea contractată inițial pentru executarea lucrărilor a intrat în faliment, ceea ce a dus la stagnarea proiectului.

Citește și : Miracol în sfânta zi de vineri. Bolojan dă bani românilor! Peste 1,7 milioane de lei vor intra pe card

„Patrimoniul nu poate fi pus pe pauză. Avem datoria să găsim soluții atunci când proiectele importante se blochează, iar astăzi facem exact acest lucru: repornim investiții esențiale pentru cultura română și folosim responsabil resursele pe care le avem la dispoziție”, a anunțat ministrul demis al Culturii, András István Demeter.

În decembrie 2025, guvernul condus de Demeter a relansat procedura de achiziție pentru continuarea lucrărilor la clădirea „Muzeului Național «George Enescu» – Palatul «Cantacuzino», Casa Memorială și Anexa”.

În iunie 2026, comisia de evaluare a desemnat câștigătoare oferta prezentată de asocierea formată din Aedificia Carpați S.A. (lider de asociere), Profesional Construct Proiectare și Remon Proiect S.R.L. Proiectul are o valoare de 10.480.629,97 euro.

Pentru acoperirea necesarului pentru investiție, alături de cea de la Muzeul „Dr. Ioan și Nicolae Kalinderu”, Guvernul a aprobat vineri, 12 iunie, redistribuirea sumei de 15,5 milioane de euro, economii realizate din contribuția României.

Această măsură nu implică alocarea de fonduri suplimentare de la bugetul de stat, pentru că investițiile aflate în curs de implementare cu sprijinul Băncii de Dezvoltare a Consiliului Europei pot beneficia de redirecționarea economiilor realizate.

Citește și : Vilele RA-APPS din zona de lux a Capitalei: chirii uriașe pentru locuințe lângă Arcul de Triumf

Resursele financiare necesare pentru semnarea contractelor și continuarea lucrărilor de consolidare și reabilitare se asigură prin redistribuirea fondurilor din contribuția României aferente Proiectului F/P 1572 (2006).

Loading

Citește tot

ACTUAL

Daniel Zamfir dezvăluie condițiile PSD pentru votarea Guvernului Veștea

Publicat

la

Autor

Social-democratul Daniel Zamfir a anunțat poziția oficială a PSD în contextul desemnării lui Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru. Deși PSD este gata să sprijine această numire pentru a asigura o majoritate pro-occidentală și a evita blocajul politic, voturile social-democraților vin la pachet cu condiții economice și sociale stricte, care vizează direct demantelarea măsurilor luate de fostul premier Ilie Bolojan.

„Partidul Social Democrat va vota acest guvern cu anumite condiții, evident. Trebuie urgent ca noul guvern să ia decizii care să oprească austeritatea și să îndrepte din erorile pe care le-a făcut Ilie Bolojan în actul de guvernare. Trebuie să stimulăm economia și să sprijinim persoanele cu venituri reduse”, a declarat Daniel Zamfir.

„Legea salarizării în varianta Bolojan-Pâslaru nu va trece”

Una dintre liniile roșii trasate de PSD pentru noul premier desemnat este blocarea legii salarizării în forma sa actuală. Zamfir a catalogat proiectul drept generator de inechități și a subliniat că Adrian Veștea va trebui să modifice radical această abordare.

Stop legii actuale: „Legea salarizării, așa cum e propusă de guvernul Bolojan, nu face decât să crească nedreptățile în rândul personalului bugetar. În această formă, PSD nu dorește să fie votată.”

Garanții pentru Veștea: „Dacă domnul Veștea va ține cont de aceste lucruri, nu avem motive să nu susținem această propunere. Îl cunosc de 20 de ani, este un profesionist dedicat care va face față funcției fără probleme.”

Război total în PNL: Conservatori versus „neomarxiști”

Daniel Zamfir a lansat și o analiză dură a tensiunilor din interiorul PNL, susținând că fostul premier Ilie Bolojan decontează acum încercarea de a schimba ideologia partidului și că atacurile liberalilor la adresa PSD demonstrează „lipsă de discernământ”.

„În interiorul PNL este o luptă între curentul conservator istoric și curentul neomarxist pe care Ilie Bolojan a încercat să-l impună cu forța. Asistăm la poziții isterice ale unor liberali care vorbesc despre «nenorocirea» alianței cu PSD. Le aduc aminte că în ultimii șapte ani au avut patru prim-miniștri doar datorită PSD, fără ca ei să câștige alegerile. Acum caută țapul ispășitor tot în grădina noastră.”

Alianța PSD-PNL-AUR, exclusă definitiv din cauza președintelui

În final, senatorul social-democrat a respins scenariul unei majorități de criză formate din PSD, PNL și AUR, explicând că o astfel de variantă ar arunca țara într-un blocaj instituțional total, din cauza poziției ferme a șefului statului.

Condiția AUR: Partidul condus de George Simion refuză orice alianță dacă nu primește funcția de prim-ministru.

Veto-ul de la Cotroceni: Președintele României a anunțat deja clar că nu va desemna niciodată un premier susținut de o majoritate din care face parte AUR.

Concluzia lui Zamfir: „România are nevoie de un guvern cât mai repede, iar o formulă cu AUR ne-ar duce direct într-un blocaj de care țara chiar nu are nevoie.”

Loading

Citește tot

ACTUAL

Podcasturile REALITATEA – Ceva-n PLUS. Dr. Iuliana Anghelescu Lupu, în premieră la Realitatea Plus – VIDEO

Publicat

la

Autor

Medicul Iuliana Anghelescu-Lupu vorbește, în premieră la Realitatea Plus, despre simptomele care nu trebuie ignorate și momentul în care este necesar un consult medical.

„Dacă avem pe cineva în familie care a avut melanom sau alt tip de cancer de piele, dacă avem foarte multe alunițe, dacă avem istoric de arsuri solare, dacă avem alunițe care prezintă criterii de risc, dermatologul poate recomanda vizite la 3 sau la 6 luni.”

Episodul integral poate fi vizionat pe realitatea.net, vineri, 12 iunie, de la ora 15:00.

[embedded content]

Loading

Citește tot

ACTUAL

Adrian Veștea este noul premier desemnat. Decretul oficial a fost semnat de președintele Nicușor Dan

Publicat

la

Autor

Președintele Nicușor Dan a semnat decretul prin care Adrian Veștea este desemnat candidat pentru funcția de premier. Potrivit Administrației Prezidențiale, noul prim-ministru desemnat are la dispoziție un termen de 10 zile pentru a depune în Parlament programul de guvernare și lista viitorilor miniștri.

În aceeași zi, șeful statului a semnat și decretul de revocare a lui Eugen Tomac, cel care fusese desemnat anterior pentru aceeași funcție. Totuși, noua mutare a președintelui Nicușor Dan nu a fost primită cu entuziasm în tabăra liberală; majoritatea liderilor PNL au reacționat dur, considerând desemnarea lui Adrian Veștea drept un gest de ostilitate la adresa partidului.

„Președintele României, Nicușor Dan, a semnat duminică, 14 iunie 2026, următoarele decrete:

  • Decret pentru revocarea Decretului nr. 316/2026 privind desemnarea candidatului la funcția de prim-ministru (prin care a fost desemnat domnul Eugen Tomac în calitate de candidat la funcția de prim-ministru);

  • Decret privind desemnarea domnului Adrian-Ioan Veştea în calitate de candidat la funcția de prim-ministru”, se arată în comunicatul de pe siteul Administrației Prezidențiale.

Mâine la ora 17:00 a fost convocată acea ședință de BPN, pe care a anunțat-o inclusiv Ilie Bolojan în postarea pe care a făcut-o după anunțul președintelui Nicușor Dan.

Mâine la ora 17 în Parlament se strâng liberalii ca să decide ce vor face în continuare, după ce cei din conducerea apropiaților Ilie Bolojan au venit cu critici la adresa președintelui și la adresa lui Adrian Veștea, pe care l-au acuzat de trădare, în timp ce o altă mare parte a liberalilor au anunțat că îl susțin pe Adrian Veștea pentru această funcție.

Loading

Citește tot
Advertisement

PITEȘTI

Advertisement
Advertisement

Câmpulung

În Trend