Conecteaza-te cu noi

NATIONAL

VIDEO Barcelona o ajută pe Real Madrid – Catalanii, remiză pe terenul celor de la Sevilla

Publicat

in

​FC Barcelona a remizat pe terenul celor de la Sevilla, scor 1-1, rezultat care o ajută din plin pe Real Madrid, marea rivală a catalanilor. Trupa lui Xavi a jucat în superioritate numerică din minutul 64, dar oaspeții nu au putut să profite de acest lucru pe tabela de marcaj.

Gomez a deschis scorul pentru Sevilla în minutul 32, iar Araujo a egalat înainte de pauză (45′).

Sevilla a jucat în inferioritate numerică începând din minutul 64, atunci când Kounde a fost eliminat după ce l-a lovit cu mingea în față pe Jordi Alba.

Duelul a făcut parte din runda cu numărul patru, fiind o restanță.

Remiza o ajută pe Real Madrid, formație care are cinci puncte avans tocmai față de Sevilla (în cazul unui succes, andaluzii s-ar fi apropiat la trei puncte de liderul din LaLiga).

7 Barcelona 28 etc.

Click pe Watch on YouTube pentru a vedea rezumatul partidei dintre Sevilla și FC Barcelona:

Citeste mai mult
Click si comenteaza

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

NATIONAL

Exod la U Craiova 1948 după retrogradare – Șase jucători și doi antrenori dați afară

Publicat

in

U Craiova 1948 a retrogradat direct din SuperLigă, după meciul pierdut cu scorul de 3-1 în fața celor de la FC Hermannstadt, iar conducătorii oltenilor au început deja „curățenia” la echipă.

Jucatorii echipei U Craiova 1948Foto: Anca Tepei / Shutterstock Editorial / Profimedia

Achim, Bahassa, Van Durmen, Compagnucci, Lacroix și Mascarenhas, puși pe liber de U Craiova 1948

La doar o zi după eșecul care a trimis U Craiova 1948 în liga secundă, oltenii s-au despărțit de o parte din jucătorii din lot.

Deși patronul Adrian Mititelu anunța că va lua o decizie în privința viitorului echipei în zilele viitoare, „curățenia” de vară a început deja.

Oltenii au anunțat pe rețelele de socializare plecarea lui Vlad Achim, Yassine Bahassa și Benjamin Van Durmen, fotbaliști aflați la final de contract.

Pe lângă aceștia, clubul a ajuns la o înțelegere cu Gabriel Compagnucci, Leo Lacroix și Matheus Mascarenhas pentru rezilierea amiabilă a angajamentului.

Și la nivelul staff-ului au existat despărțiri, antrenorul secund Florin Drăgan și antrenorul de portari Gabriele Aldegani părăsind și ei echipa.

9. FC Voluntari – 24 / retrogradată direct

10. U Craiova 1948 – 22 / retrogradată direct.

NATIONAL

FOTO-VIDEO Dronele ucrainene cad ca muștele pe front: rușii atacă de pe motociclete și ATV-uri

Publicat

in

Rușii folosesc din ce în ce mai des motociclete și ATV-uri în raidurile nocturne din Ucraina. Informația a fost prezentată de Ministerul Apărării din Marea Britanie. Astfel, rușii pot evita dronele ucrainenilor, relatează Mediafax.

Vehiculele de teren mai ușoare și mai rapide au fost folosite din ce în ce mai des în acest an pentru a transporta personal pe linia frontului și pentru a efectua misiuni de recunoaștere, a anunțat Ministerul Apărării din Regatul Unit, potrivit Sky News.

„De la începutul anului 2024, Rusia a crescut, foarte probabil, utilizarea vehiculelor ușoare, cum ar fi vehiculele de teren și motocicletele, pentru a transporta personal în primele linii și pentru a conduce atacuri asupra pozițiilor ucrainene, în special pe timp de noapte”, a transmis Ministerul Apărării din Regatul Unit.

Se pare că Rusia a cumpărat peste 2.000 de vehicule chinezești de teren, numite Desertcross 1000-3. Prin utilizarea motocicletelor și a vehiculelor ușoare, rușii evită dronele ucrainene care observă și atacă mașinile mari.