Conecteaza-te cu noi

NATIONAL

Ultimele vești din SUA au generat o undă la nivel mondial: Efectul s-a propagat imediat și în Europa

Publicat

in

Indicele Nasdaq Composite a crescut miercuri cu 1,7%, atingând pentru prima dată pragul de 20.000 de puncte, după ce raportul privind inflaţia americană din noiembrie a fost în linie cu aşteptările economiştilor. Aceasta a deschis calea pentru o posibilă reducere a dobânzilor de către Rezerva Federală în şedinţa de săptămâna viitoare. Veștile din SUA au generat efecte în toată lumea, bursele din Europa fiind în creștere, iar prețurile petrolului au urcat cu 1%, informează News.ro.

Tot miercuri, indicele S&P 500 a urcat cu 0,8%, în timp ce Dow Jones Industrial Average a rămas aproape neschimbat.

Sectorul tehnologic a condus creşterile, fondul Technology Select Sector SPDR (XLK) avansând cu peste 1%, ceea ce a dus câştigurile din acest an la peste 24%.

Acţiunile Alphabet au continuat să crească, impulsionate de descoperirea sa în domeniul calculului cuantic, iar alte companii majore precum Meta şi Amazon au înregistrat, de asemenea, creşteri.

Acţiunile Nvidia şi Tesla, considerate lideri ai pieţei bull, au crescut cu peste 2% fiecare. Nvidia a înregistrat o creştere de peste 180% în acest an, iar Tesla de peste 66%.

Efectul s-a resimțit și în Europa

Bursele europene au închis în creştere miercuri, pe fondul actualizărilor financiare ale companiilor şi al datelor privind inflaţia din SUA în noiembrie, care sunt conforme cu aşteptările analiştilor, transmite CNBC.

Indicele pan-european Stoxx 600 a încheiat sesiunea cu o creştere de 0,32%, recuperând pierderile, după ce marţi a întrerupt o serie de opt zile de câştiguri. Sectorul media a condus creşterile, cu un avans de 1,4%, în timp ce acţiunile din retail au scăzut cu 1,7%.

Gigantul spaniol al modei Inditex a tras în jos sectorul, cu o scădere de 6,5%, după publicarea rezultatelor pe nouă luni şi trimestriale. Compania, care deţine brandul Zara, a raportat o creştere de 9% a veniturilor în perioada 1 noiembrie – 9 decembrie, comparativ cu aceeaşi perioadă a anului trecut, pe baza unui curs valutar constant.

Retailerul german online Zalando a înregistrat o scădere de până la 10% în timpul sesiunii, în urma informaţiei privind încheierea unui acord de achiziţie a grupului de modă About You, dar acţiunile au recuperat ulterior pierderile şi au închis cu o creştere de 2,2%.

Indicele german DAX a avansat cu 0,34%, CAC 40, al bursei din Paris, cu 0,39%, în timp ce indicele londonez FTSE 100 a crescut cu 0,26%, iar FTSE MIB, al bursei din Milano cu 0,60%.

Datele privind inflaţia

Raportul privind indicele preţurilor de consum (CPI) a arătat o creştere de 0,3% faţă de luna octombrie şi de 2,7% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut.

Inflaţia de bază, care exclude preţurile volatile ale alimentelor şi energiei, a fost de 0,3% lunar şi cu 3,3% anual, fiind în concordanţă cu aşteptările.

Aceste date au consolidat speculaţiile că Rezerva Federală va reduce dobânda de referinţă în şedinţa din decembrie, probabilitatea fiind estimată la 96% conform instrumentului FedWatch al CME.

”Ne aşteptăm la o reducere a dobânzii la ultima şedinţă a anului. Cu aceste rezultate, piaţa a continuat să crească, fără a apărea factori care să schimbe această direcţie până la sfârşitul anului”, a declarat Tom Hainlin, strateg senior la U.S. Bank Asset Management, pentru CNBC.

Prețurile petrolului au crescut cu 1%

Preţurile petrolului au crescut cu peste 1% miercuri, după ce Uniunea Europeană a convenit asupra unei runde suplimentare de sancţiuni care ameninţă fluxurile de petrol ruseşti, în timp ce o creştere peste aşteptări a stocurilor de combustibil din SUA, săptămâna trecută, a plafonat câştigurile, transmite Reuters.

Contractele futures pentru ţiţeiul Brent au crescut cu 88 de cenţi, sau cu 1,22%, până la 73,07 dolari pe baril.

Contractele futures pentru ţiţeiul U.S. West Texas Intermediate au crescut cu 1,09 USD, sau cu 1,59%, la 69,68 USD pe baril.

Ambasadorii Uniunii Europene au convenit miercuri asupra unui al 15-lea pachet de sancţiuni împotriva Rusiei din cauza războiului său împotriva Ucrainei, a anunţat preşedinţia maghiară a UE.

”Salut adoptarea celui de-al 15-lea pachet al nostru de sancţiuni, care vizează în special flota din umbră a Rusiei”, a declarat preşedintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, pe platforma X.

”Flota din umbră” a ajutat Rusia să ocolească plafonul de preţ de 60 de dolari pe baril impus de G7 ţiţeiului rusesc livrat pe mare în 2022 şi a contribuit la menţinerea fluxului de petrol rusesc.

Contractele futures pentru ţiţeiul din SUA au crescut cu peste 1 dolar pe baril după anunţarea sancţiunilor.

”Seriozitatea reînnoită în ceea ce priveşte restrângerea fluxurilor are potenţial de susţinere şi compensează metrica tradiţională a cererii pe care ne-am concentrat”, a declarat John Kilduff, partener la Again Capital din New York.

Stocurile de benzină şi distilate au crescut cu mai mult decât erau aşteptările, săptămâna trecută, potrivit datelor de la Energy Information Administration, trăgând în jos preţurile ţiţeiului.

Loading

DIVERSE

Lucrările la autostrăzile A8 și A3 vor fi oprite pe perioadă nedeterminată. UMB ar fi blocat toate plățile pentru șantierele de care se ocupă

Publicat

in

UMB, cel mai mare constructor de autostrăzi din România, va opri lucrprile pentru autostrăzile A8 și A3 pe perioadă nedeterminată. Mesaje despre acest subiect circulă deja printre muncitori.

Citește și: Salarii 2025. Muncitorii de pe șantierul autostrăzii Sibiu-Făgăraș primesc 9.000 de lei în mână, plus alte bonusuri

UMB oprește lucrările pe perioadă nedeterminată

Potrivit discuțiilor purtate de muncitori, făcute publice pe pagina de Facebook „Drum Expres Focșani-Brăila-Constanța”, UMB a blocat toate plățile pentru șantierele de care se ocupă: A3, Autostrada Transilvania și A8, Autostrada Unirii.

„A încetat orice plată… nu se mai fac comenzi… s-a blocat tot financiar și pe A8 s-a spus că vor intra mai devreme cu o săptămâna în vacanță, pe termen nedeterminat, deși vacanța era de o săptămână”, a scris unul dintre angajați într-o conversație postată ulterior pe Facebook.

Diurnele șoferilor nu ar mai fi plătite, iar muncitorii nu au primit clarificări referitoare la plata salariilor: „Vom vedea săptămâna viitoare ce se va întâmpla, fiind 15 zi de salariu”.

Singurul șantier al UMB la care lucrările nu se vor sista este cel de pe „lotul urșilor” al autostrăzii A1 Lugoj – Deva.

În februarie 2025, ministrul transporturilor Sorin Grindeanu a anunșat că pe pe întreg șantierul A1 Lugoj – Deva, cu o lungime totală de 13,13 km, sunt mobilizați 600 de angajați și 300 de utilaje, și „se lucrează 24/7, 7 zile pe săptămână”.

Cu toate astea, două luni mai târziu, compania UMB a anunțat faptul că finalizarea autostrăzii A1 Lugoj – Deva va fi amânată până în 2027.

Citește și: Noi imagini de pe șantierele Autostrăzii Bacău-Pașcani. Vești bune de la ministrul Grindeanu. Când ar putea fi gata noua rută / VIDEO

Loading

Citeste mai mult

DIVERSE

Mihaela Bilic dezvăluie ce trebuie să faci ca să slăbești eficient: „Mănâncă mai puțin și mișcă-te mai mult!”

Publicat

in

Mihaela Bilic a vorbit despre o teorie dezvoltată de specialiștii americani care stă la baza slăbitului. Medicul nutriționist a oferit detalii despre această dietă, subliniind faptul că numărul de calorii consumate contează foarte mult.

„Teoria pe care se bazează slăbit a fost stabilită de americani acum mai bine de jumătate de secol și spune așa: mănâncă mai puțin și mișcă-te mai mult! Apoi tot ei au venit cu moda lui ‘low fat și au acuzat grăsimile ca fiind vinovate de kilogramele în plus, pentru că au 9 cal/g. Oamenii au mâncat dietetic, dar s-au îngrășat mai tare. Vinovatul este zahărul (fructoza), are 4 cal/g dar e capabil să producă mai multă grăsime de depozit decât lipidele alimentare!

Contează numărul de calorii din dietă? Cu siguranță, dar slăbitul e mai complicat de atât. Să zicem că iei decizia să consumi sub 1000cal/zi. Contează din ce provin ele? Oh, daaaa! Dacă provin din zahăr, slăbitul va fi anevoios. Dacă provin din carbohidrați/amidon combinați cu grăsime, tot nu slăbim eficient. Dacă elimini făinoasele și zahărul, dar mănânci proteine și grăsimi, ce să vezi, slăbești văzând cu ochii. Deci până la urmă o calorie nu e doar o calorie!”, a explicat Mihaela Bilic pe Facebook.

Citește și: Ordinea în care se pun ingredientele pentru supa de găluște. Regula gospodinelor pricepute pentru un gust desăvârșit

Nutriționista a precizat că un rol important în dietă îl are și canitatea de mâncare consumată. Medicul i-a sfătuit pe oameni să mănânce la 4-5 ore, fără alte gustări între mese.

„Un alt aspect îl reprezintă volumul de mâncare consumat. Să ne întoarcem la dieta noastră sub 1000cal/zi. Dacă mâncăm doar legume, 1000cal înseamnă 3-5 kg, adică un castron sau un lighean. Însă aceleași 1000cal pot însemna 250g salam de Sibiu sau 150g fistic/migdale.

Întrebarea este: ce alegem? Eu cred că nu e ok să-ți umpli stomacul cu alimente sărace în calorii, dar care au un volum mare. Când suntem obișnuiți să mâncăm mult, sațietatea va apărea când stomacul e plin, nu când am atins aportul optim de calorii.

Cu alte cuvinte, cu cât mâncăm mai mult, cu atât vom fi tentați să consumăm volume mari de alimente, indiferent câte calorii conțin- există riscul să înfuleci cu aceeași ușurință și un castron de fasole verde și un castron de cartofi prăjiți. Soluția e undeva la mijloc.

Slăbești dacă ajustezi ritmul meselor și cantitatea de mâncare de la fiecare masă. Important este să mănânci mai rar și mai puțin cantitativ- ceea ce înseamnă automat mai puține calorii. Puțin și bun, asta cred că e soluția!”, a mai spus nutriționistul.

Citește și: Secretul celor mai gustoase pârjoale moldovenești. Ce să pui în compoziție, rețeta îți cucerește papilele gustative

Loading

Citeste mai mult

DIVERSE

EXCLUSIV România TV, acasă la Nicușor Dan. Primarul Capitalei nu se dă în lături de la treburile casnice: „Rufe mai rar, vase mai spăl”

Publicat

in

Nicușor Dan, partenera sa, Mirabela Grădinaru, și cei doi copii ai lor locuiesc împreună, cu chirie, într-un apartament de aproximativ 75 de metri pătrați, după cum a declarat chiar edilul Capitalei. Într-un interviu exclusiv pentru România TV, cei doi au dezvăluit detalii din viața lor personală, dând dovadă că sunt o familie normală, cu un stil de viață obișnuit.

Mirabela Grădinaru a dezvăluit că l-a cunoscut pe tatăl copiilor săi pe când era studentă, în club, în urmă cu 20 de ani.

„Într-o seară, sfârșit de sesiune, s-a întors o prietenă din Franța, aveam bilet la tren să mă duc acasă și mă pregăteam să plec spre gară când ea a ajuns, ne-a făcut o surpriză: „fetelor mergem la club”. În club am dansat și de atunci am rămas împreună 20 de ani”, a dezvăluit Mirabela Grădinaru, soția lui Nicușor Dan, pentru România TV.

Citește și: BOR anunță că nu se amestecă în alegerile prezidențiale, după ce ÎPS Teodosie a ținut o slujbă pentru AUR la Constanța

Întrebat de ce nu s-a căsătorit până acum cu partenera sa, cu care are doi copii mici, candidatul independent la alegerile prezidențiale a dezvăluit că acest moment important necesită, din punctul său de vedere, mai multă liniște, de care până acum nu a avut parte.

„Necesită un mare moment de liniște pe care nu l-am atins până acum. Mai puțin decât mi-aș dori (n.r. cât timp petrece cu familia), încerc să compensez în weekend. Ne trezim la 7, la 7:45 plec cu fetița către școală. Mirabela duce băiețelul la grădiniță, după care mă întorc pe la 8 seara, asta înseamnă că îi mai prind până la 9 jumate când se culcă ei”, a declarat Dan.

Nicușor Dan a vorbit pentru România TV și despre copilăria sa. Actualul primar al Capitalei spune că a avut o copilărie frumoasă, fiind de asemenea și o perioadă în care a învățat să facă tot felul de munci gospodărești, precum săpatul, strânsul fânului sau chiar cositul fânului: „Eu m-am născut în Făgărași, într-un sat care a fost preluat de orașul Făgăraș, care se numește Galați. Acolo am copilărit, ne mai lua tata la sapă, la coasă și… o copilărie fericită. Peste vară ne duceam la bunici, într-un sat la 10 kilometri de Făgăraș, ne plăcea mai mult pentru că bunicii nu ne puneau la treabă”.

„Filozofia mea în viață este să mă concentrez la lucuri importante. Lucrurile astea casnice pe mine nu mă deranjează. Rufe mai rar, vase mai spăl. Foarte puțin, omletă (n.r. dacă știe să gătească), odată i-am făcut fetiței cașcaval pane. Știu să schimb roata mașinii, lucruri din astea știu să fac. S-a desprins chiuveta din baie, s-a desprins de perete, repede am pus niște chingi acolo, 50 de ani garanție. Tata a insistat, vei fi un bărbat, trebuie să știi să faci orice: să dai cu sapa, cu bidineaua, să strângi fânul” a adăugat acesta.

Mirabela, partenera acestuia, are numai cuvinte de laudă la adresa primarului Capitalei și spune despre acesta că este cel mai bun prieten al său. Dincolo de viața de familie, Mirabela este o femeie simplă, cu preocupări obișnuite, care în timpul liber merge cu prietenele și copiii în parc.

„Cel mai bun prieten al meu este Nicușor. Am grupul meu de prietene, mai ales că și ele au copii. Spre deosebire de Nicușor, eu mă întâlnesc aproape zilnic după orele de birou în parc cu prietenele, cu copiii. Nu m-am pregătit (n.r. să fie prima doamnă), nu știu dacă există o școală pentru așa ceva, dar eu sunt pregătită să-mi trăiesc viața. Tot ce îmi oferă viața, eu sunt pregătită să primesc cu bucurie. La salon, în ultimii ani, de când avem copii, nu mai prioritizez”, a declarat Mirabela Grădinaru.

Citește și: Cu cine votează Victor Ponta pe 18 mai: „Credeam cu Simion, dar s-a trezit să mă facă cu ou și oțet. I s-a urcat la cap”

La rândul său, Nicușor Dan recunoaște că partenera sa înseamnă enorm de mult pentru el și a dezvăluit că se vede ginere în viitor, dar că nunta va fi una extrem de discretă.

„Foarte mult (n.r ce înseamnă Mirabela pentru el). E un echilibru pe care mi-l dă și este mama copiilor, cea care stă cu ei 90% din timp. Desigur, da (n.r dacă se vede ginere). Când o să fie, o să fie numai în familie, fără paradă (n.r despre nuntă)”, a mai declarat candidatul independent, pentru România TV.

Loading

Citeste mai mult

DIVERSE

Andrei Caramitru, avertisment dur pentru români: „O să mâncați din gunoaie, voi nu vă dați seama?”

Publicat

in

Analistul economic Andrei Caramitru a făcut o paralelă între România și Grecia, îndemnându-i totodată pe români să se gândească foarte bine la cum își doresc să fie viitorul țării noastre.

„Salariile și pensiile merg doar în sus nu ? Ca vă promit unii ca o să fie bine nu? Ia uite frate salariile anuale brute din Grecia. Ba baiatule . Ah stai – au pierdut și juma de milion de tineri care nu și-au găsit loc de muncă au fugit în diaspora între timp.

E rău la ei din 2008. Aproape 20 de ani. Și își revin? Păi nu prea. Și ei au EUR băi sunt șmecheri nu noi cu leul înțelegi? Care se poate prăbuși peste noapte nu așa încetisor. Una e să ai eur alta e să ai leu înțelegi???!

Citește și: Ce se va întâmpla cu pensiile şi salariile românilor. Andrei Caramitru anunţă apocalipsa: „E deja mult prea târziu să evităm aşa ceva”

Și să știi! Poporul acolo – a făcut scandal poporul! Nu a ales oameni echilibrați să negocieze situațiunea. Nuuuu. Au votat extremisti suveranisti – să lupte pentru popor! Styrza care s-a luptat cu globalistii de aia au zis ok nu-i bai nu vreti bani nu va dam bani. E ok, nu vă enervați. Nu mai dăm însă ce naiba – dacă ne scuipați și înjurați. Vă urăm succes. Sunați-ne când v-ați calmat.

De nu mai erau bani în bancomate la ăia – aveau limită 100 de eur pe zi stăteau la coadă frățioare la bancomate. Mâncau ulei de măsline cu frunze înțelegi? Până ce suveraniștii au venit în genunchi s-au făcut de rahat și costul a fost de 3 ori mai mare așa.

Băi și suveraniștii lor măcar aveau școală doctorate alea alea. Nu erau madam de la pot avocatul diliman, Mesia, galeristul și stegarul dac da ?”, a scris Andrei Caramitru pe pagina sa de Facebook.

Citește și: Mircea Cărtărescu, șocat de rezultatul primului tur: „O sinucidere colectivă. Ar fi un miracol ca Nicușor Dan să câștige”/ Andrei Caramitru: „Dacă o luăm pe arătură, e prăpăd. Foamete!”

Caramitru își continuă mesajul la fel de dur.

„Hai ba votați cu patrioții ba ! O să mâncați din gunoaie voi nu vă dați seama? Mergeți înapoi la sapă și găini toți – de foame! Măcar grecii au mare poți pescui ușor pești. Aici pescuiești ce? Mure de pădure și melci din șanț .

Apa, glod, mure și cai! Asta va aștepta! Să căutați mure de pădure ca să aveți ce mânca!!!! Melci, broaște și găini! Dacice ba! Pe suveranism ce naiba!”, a scris analistul pe pagina sa de Facebook.

Loading

Citeste mai mult

DIVERSE

BOR anunță că nu se amestecă în alegerile prezidențiale, după ce ÎPS Teodosie a ținut o slujbă pentru AUR la Constanța

Publicat

in

Biserica Ortodoxă Română a transmis că nu se implică în alegerile prezidențiale, spunând că evită să se implice în susținerea publică a oricăruia dintre candidați, potrivit unui comunicat de la Patriarhia Română. Mesajul vine la scurt timp dipă ce ÎPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, a ținut o slujbă la sediul AUR din Constanța și le-a urat acestora să se vadă cu bine și după alegerile prezidențiale, „când o fi un rezultat sănătos”.

Citește și: Miting pentru susținerea lui Nicușor Dan în Piața Victoriei. Jandarmeria a sesizat AEP pentru propagandă electorală

„Biserica Ortodoxă Română îşi reafirmă clar neutralitatea în timpul campaniilor electorale, prin delimitarea de orice act de politică partinică şi prin evitarea implicării în susţinerea publică a vreunuia dintre candidaţii care participă la competiţia electorală prezidenţială,” potrivit mesajului publicat de agenția de presă a Patriarhiei Române.

„Respectăm votul fiecărei persoane, deoarece acesta reflectă credinţa, convingerile şi opţiunea acesteia, fiind o manifestare a unui drept democratic consfinţit prin lege. Aşadar, îi îndemnăm pe toţi cetăţenii români să-şi exercite în mod liber, paşnic şi responsabil dreptul la vot, pentru binele poporului român”, a mai scris instituția în comunicat.

La Constanța, ÎPS Teodosie a rostit binecuvântări pentru liderul AUR, George Simion, Călin Georgescu și pentru Anamaria Gavrilă, șefa POT, „pentru biserica noastră, pentru neamul nostru, pentru țara noastră”.

Citește și: Simion i-a scris lui Ponta, după ce fostul premier a anunțat că nu-l mai susține pe liderul AUR la prezidențiale: „Votezi cu numărul 1”

În noiembrie 2024, Teodosie a fost sancționat de Sfântul Sinod al BOR și izolat complet de patriarhul Daniel. Sinodul a decis atunci că ÎPS Teodosie nu va mai putea oficia Sfinte Liturghii în alte eparhii, iar ierarhoo BOR nu au voie să accepte invitații în Arhiepiscopia Tomisului.

Într-un document semnat de Patriarhul Daniel, el a fost de asemenea acuzat că nu respectă hotărârile Sinodului și încalcă practicile bisericești.

Loading

Citeste mai mult

DIVERSE

Miting pentru susținerea lui Nicușor Dan în Piața Victoriei. Jandarmeria a sesizat AEP pentru propagandă electorală

Publicat

in

Nicușor Dan, candidat independent la alegerile prezidențiale, participă la un miting de susținere în această seară, în Piața Victoriei. Mitingul a început în jurul orei 18, iar de atunci oamenii s-au tot adunat, aceștia venind din toate zonele Bucureștiului.

Manifestația face parte din strategia de campanie pentru ultima săptămână înainte de alegeri. Turul doi de scrutin al alegerilor prezidențialelor va avea loc duminică, pe data de 18 mai.

Citește și: Simion i-a scris lui Ponta, după ce fostul premier a anunțat că nu-l mai susține pe liderul AUR la prezidențiale: „Votezi cu numărul 1”

Stategia lui Nicușor Dan este complet diferită față de cea a contracandidatului său, Gerge Simion. În timp ce candidatul independent merge la mitinguri în mijlocul alegătorilor din Capitală, liderul AUR se află în celălalt capăt al țării.

Până acum, după prima dezbatere electorală pentru turul doi al prezidențialelor, deși au existat mai multe invitații pentru cei doi candidați, numai Nicușor Dan a confirmat participarea la toate, nu și contracandidatul său.

Mesajul lui Nicușor Dan

„Să vă gândiţi la toţi cetăţenii României, pentru că avem nevoie să reconstruim ţara. (…) Este despre uniune, despre reconstrucţie, despre speranţă şi, începând din 19 mai, să facem pentru românii din România, pentru românii din diaspora, pentru românii din Republica Moldova acea Românie la care au visat ei şi familiile lor”, a spus Nicuşor Dan, pe scena de la mitingul din Piața Victoriei.

Printre cei care au mai luat cuvântul la mitingul la care participă câteva mii de persoane s-au numărat actorul Victor Rebengiuc şi sociologul Gelu Duminică.

Nicuşor Dan şi-a invitat susţinătorii să vină în Piaţa Victoriei, începând cu ora 18:00, „cu bateria telefonului plină” pentru a participa la evenimentul „România în lumină”.

„Într-un moment de cumpănă pentru România, ne strângem ca să arătăm că avem resurse de încredere, curaj şi speranţă. Trebuie să facem vizibilă încrederea noastră comună în dreptate, prosperitate, onestitate, în valorile europene.

Acest meeting nu este despre un om, ci despre ce fel de ţară vrem să fim”, a afirmat candidatul în mesajul pentru susţinătorii săi.

Citește și: VIDEO George Simion mulțumește administrației Trump pentru scoaterea României din Visa Waiver! Cristian Preda: ”Un tăntălău. Tocmai s-a sinucis politic”. Replica liderului AUR: „Prefer să mă sinucid decât să mai văd cum românii sunt mințiți”

O sesizare a fost făcută la 112 față de dimensiunile prea mari și care ar încălca reglementările legale ale ecranului electronic amplasat în Piața Victoriei pentru mitingul electoral organizat, duminică seară, de susținătorii lui Dan.

„În contextul adunării publice din Piaţa Victoriei, o persoană a apelat SNUAU 112 pentru a sesiza faptul că, în cadrul activităţii, organizatorul a afişat materiale electorale care nu respectă cadrul legal în vigoare, în scopul promovării candidatului la alegerile prezidenţiale susţinut în cadrul acestei manifestaţii.

În acest context, jandarmii au efectuat verificări de specialitate la faţa locului şi au întocmit un document de sesizare a Autorităţii Electorale Permanente, care va fi înaintat în cel mai scurt timp, însoţit de imagini foto-video”, a transmis Jandarmeria Capitalei.

Potrivit sursei citate, organizatorului adunării publice i s-au adus la cunoştinţă aspectele constatate şi măsurile luate, „fiindu-i solicitat să renunţe la folosirea acestui tip de material de propagandă electorală (ecran electronic de mari dimensiuni)”.

Loading

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate

Câmpulung

În Trend