Stai conectat...

NATIONAL

Românii OBLIGAȚI de patroni să se vaccineze își pot găsi DREPTATEA în Parlamentul European: Maria Grapini strânge reclamații

Publicat

la

Mulți români au fost constrâși de patroni să se vaccineze, sub amenințarea că riscă să își piardă locul de muncă. Deși e vorba de un abuz, mulți oameni au acceptat să se vaccineze de teama că vor rămâne fără venituri. Europarlamentarul Maria Grapini vrea să pună capăt acestui gen de abuzuri și strânge reclamații care vor fi duse în Parlamentul European.

„Azi incep zilele de protest impotriva vaccinarii obligatorii!

In calitate de europarlamentar ales sa reprezint cetatenii romani in Parlamentul European, ma solidarizez cu toti cetatenii care lupta pentru respectarea drepturilor lor!

Nu pot accepta dictatura intr-o democratie pentru care s-a luptat si au murit oameni in Revolutia din 1989!

Rog cetatenii care sunt obligati sa se vaccineze sa-mi trimita petitia pe adresa oficiala maria.grapini@europarl.europa.eu!

Dragi romani,

Nu lasati sa vi se incalce drepturile cu nici un pret!”, anunță Grapini.

Loading

ACTUAL

Mesajul lui Eugen Tomac după ce Nicușor Dan a desemnat un nou premier

Publicat

la

Autor

Eugen Tomac a făcut primele declarații după ce și-a depus mandatul la numai o zi după ce prezentase în detaliu un amplu program de guvernare, deși știa că nu are nicio susținere din partea PNL, USR, sau UDMR.

Declarațiile lui Eugen Tomac

„Am plecat în urmă cu zece zile la drum cu convingerea că pot convinge partidele pro europene să îmi dea votul. Am fost rezonabil, deschis, să găsesc susținerea pentru un guvern. Nu am găsit această atitudine la partide și îmi pare rău. Le mulțumesc celor care au acceptat să fie miniștri. Am speranța că nouă cabinet va putea convinge”, a spus Eugen Tomac.

Tomac promitea ieri că nu va crește taxe

Premierul desemnat Eugen Tomac a promis sâmbătă că dacă ajunge premier nu vor crește taxele în mandatul său.

Întrebat, sâmbătă, la Antena 3 CNN, dacă în mandatul său, dacă va fi învestit premier vor crește taxe, Eugen Tomac a spus că nu se va întâmpla acest lucru.

„Cu mine prim-ministru, în România nu vor crește nici taxele, nici impozitele pentru că economia, mediul de afaceri, cetățenii au suportat destul acest șoc fiscal și tocmai de aceea țara are nevoie rapid de un guvern pentru că altfel tot efortul pe care l-a făcut fiecare cetățean din această țară se risipește pe dezbateri politice”, a spus Eugen Tomac.

El speră că liderii partidelor politice și membrii lor vor înțelege de ce este important să dea un vot pentru un nou guvern.

Tomac a mai spus că prelungirea crizei înseamnă o bătaie de joc adresa celor care au scos din buzunarul lor bani în plus pentru a reașeza finanțele publice.

„Și din acest punct de vedere, mizez în continuare pe maturitatea tuturor liderilor politici”, a mai spus Tomac.

Loading

Citește tot

DIVERSE

Alertă la granița României din cauza dronelor rusești. A fost emis RO-Alert, două avioane au fost ridicate de la sol

Publicat

la

Alertă la granița României din cauza dronelor rusești. În noaptea de sâmbătă spre duminică a avut loc o nouă serie de atacuri cu drone asupra unor obiective aflate pe teritoriul Ucrainei, în apropierea frontierei cu România.

Alertă cu drone la granița României. A fost emis RO-Alert

Potrivit Ministerului Apărării Naționale, două aeronave Eurofighter Typhoon ce aparțin Forțelor Aeriene Italiene, dislocate la Baza 57 Mihail Kogălniceanu și aflate în serviciul de Poliție Aeriană, au fost trimise în misiune în cursul nopții.

”Două aeronave de luptă Eurofighter Typhoon ale Forţelor  Aeriene Italiene din Baza 57 Mihail Kogălniceanu, aflate în Serviciul de Luptă Poliție Aeriană, au decolat la ora 00.10, pentru monitorizarea situației aeriene la granița cu Ucraina, ca urmare a observării evoluţiei unui grup de ţinte aeriene, la 12 km est de Vâlcove”, informează MApN într-un comunicat de presă.

Citește și Politico: NATO în alertă din cauza României! Alianța se teme de atacuri cu drone care ar putea viza proiectul Neptun Deep din Marea Neagră

De asemenea, în jurul orei 00.02, locuitorii din nordul județului Tulcea au fost avertizați prin mesaje Ro-alert cu privire la riscurile generate de activitățile militare desfășurate în proximitatea graniței.

Alerta aeriana a încetat la ora 01.11. Aeronavele Eurofighter Typhoon au ateriat în baza Baza 57 Mihail Kogălniceanu la ora 01.44.

Nu au fost raportate pătrunderi neautorizate sau cazuri de impact cu solul al vreunui vehicul aerian.

Citește și Alertă în țările baltice! Noi drone au intrat în spațiul NATO! Populația, avertizată să se adăpostească

Loading

Citește tot

DIVERSE

Eugen Tomac explică de ce vrea să elimine CASS pentru mame: ”Impactul bugetar e minim”

Publicat

la

Eugen Tomac și-a prezentat sâmbătă, 13 iunie, programul de guvernare. Printre măsurile propuse se află atât elminarea CASS pentru mamele cu copii mici, cât și creșterea indemnizației de creștere copil.

Eugen Tomac, despre scutirea mamelor de CASS: Măsura reprezintă un semnal puternic pe care Guvernul îl va da pentru natalitate

Premierul desemnat a explicat sâmbătă seară că scutirea mamelor de plata CASS are un impact bugetar minim, sub 0,02% din PIB, adică aproximativ 400 de milioane de lei.

„Dacă scutim CASS-ul pentru mamele cu copii sub o anumită vârstă, impactul bugetar este minim. Măsura reprezintă un semnal puternic pe care Guvernul îl va da pentru natalitate”, a spus Tomac la Antena 3. 

De asemenea, premierul desemnat a precizat că măsura este una necesară deoarece milioane de români au plecat din țară din motive economice, iar politicile de stimulare a natalității trebuie să fie îndrăznețe.

Pe lângă eliminarea CASS, programul de guvernare al lui Tomac mai include și majorarea plafonului indemnizației de creștere a copilului de la 8.500 de lei la 10.000-12.000 de lei.

”Plafonul nu a mai fost crescut de un deceniu”, a precizat premierul desemnat.

De asemenea, Tomac mai vrea ca angajatorii care angajează părinți cu cel puțin trei copii să beneficieze de o  subvenție de 2.250 de lei pe lună.

Întrebat de unde vin banii, Tomac a explicat că analiza pe care a făcut-o împreună cu specialiștii nu arată un risc bugetar major și că ținta de deficit de 6,2% pentru 2026 va fi menținută.

„Cred că este foarte important să dăm acest semnal către cei care sunt îndreptățiți să primească din partea statului acest suport”, a mai spus premierul desemnat.

Citește și Premierul desemnat Eugen Tomac vrea să anuleze măsurile lui Bolojan privind taxarea mamelor. Propune eliminarea CASS și majorarea indemnizației de creștere a copilului. Ce prevede programul de guvernare

Loading

Citește tot

DIVERSE

Unde și cum poți să-ți vezi istoricul amenzilor rutiere, inclusiv punctele de penalizare. Afli rapid dacă te paște suspendarea permisului

Publicat

la

Unde și cum poți să-ți vezi istoricul amenzilor rutiere, inclusiv punctele de penalizare. Afli rapid dacă te paște suspendarea permisului.

Ministerul Afacerilor Interne (MAI) le transmite posesorilor de permis auto că pot consulta istoricul sancțiunilor rutiere și verifica punctele de penalizare acumulate, pe o platformă digitală.

Platforma este disponibilă, 24 de ore din 24, la adresa https://hub.mai.gov.ro, care oferă acces direct, rapid și sigur la informații administrative esențiale.

”Acest serviciu rezolvă o nevoie concretă a cetățeanului: accesul simplu la propria situație rutieră. În același timp, reduce presiunea asupra ghișeelor, scurtează timpul de obținere a informațiilor și transformă relația dintre cetățean și administrație într-una mai rapidă, mai transparentă și mai eficientă”, precizează reprezentanții MAI, citați de agenția Agerpres.

Până în prezent, această platformă a înregistrat peste 51,6 milioane de accesări, dintre care 226.269 au avut ca scop solicitarea cazierului rutier.

Citește și Vouchere de vacanță de 800 de lei pentru bugetari. Cine poate beneficia în 2026

Conform legislației rutiere în vigoare, punctele de penalizare se aplică pentru abateri la regimul circulației. Șoferilor care acumulează 15 puncte de penalizare în ultimele șase luni li se suspendă, pentru 30 de zile, dreptul de a conduce.

Pentru verificarea punctelor de penalizare, utilizatorii trebuie să acceseze platforma Hub MAI, să se autentifice cu contul personal, să intre în secțiunea ”Șoferi și vehicule”, să selecteze ”Istoric sancțiuni rutiere”, iar apoi să transmită solicitarea online.

”Consultați informațiile privind permisul de conducere și punctele acumulate. Istoricul sancțiunilor rutiere reflectă abaterile active la regimul circulației pe drumurile publice, aflate în evidențele permiselor de conducere reținute și ale sancțiunilor aplicate conducătorilor auto, în condițiile prevăzute de O.M.A.I. nr. 141/2014”, mai spun cei de la MAI.

În 2025, oamenii legii au reținut și suspendat zilnic sute de permise de conducere, pentru abateri în trafic.

Din 21 mai 2025, șoferii care vor să beneficieze de reducerea perioadei de suspendare a permisului trebuie să îndeplinească o nouă condiție obligatorie: dovada achitării amenzii contravenționale, scrie Libertatea.

Conform reglementărilor intrate în vigoare atunci, pentru ca perioada de suspendare a dreptului de a conduce să fie redusă cu o treime, șoferii trebuie să îndeplinească simultan următoarele trei condiții:

  • să fie declarați admiși la testul de verificare a cunoștințelor rutiere
  • să dețină permisul de conducere de cel puțin un an înainte de comiterea faptei
  • să facă dovada achitării amenzii aplicate pentru contravenția care a generat suspendarea permisului

Citește și Franța caută români și oferă salarii de până la 20.000 de euro pe lună. Ce meserie este plătită cu sume uriașe și ce condiții trebuie îndeplinite

Loading

Citește tot

DIVERSE

Cum arată vila din Snagov în care locuiește Nuțu Cămătaru. Proprietatea are ieșire la lac și dispune de un debarcader privat

Publicat

la

Nuțu Cămătaru și-a deschis pentru prima dată porțile proprietății din Snagov pentru o echipă de filmare. Imagini din locuința interlopului au apărut în videoclipul melodiei „Nu are ce căuta șmecher lângă fraier să stea”, interpretată de Copilul de Aur.

În imaginile realizate pentru videoclip poate fi observat domeniul amplasat chiar pe malul lacului. Proprietatea dispune de un debarcader privat, unde este acostată barca cu motor a lui Nuțu Cămătaru.

Citește și: Casa de vis a lui lui Nicole Cherry! Acest detaliu ascuns i-a lăsat mască pe fani

Tot aici se află și cei doi armăsari ai săi, care apar în mai multe cadre din videoclip. Caii au fost mutați la Snagov după ce acesta s-a stabilit în zonă. Pe lângă peisajul de pe malul apei, imaginile surprind și spațiile exterioare ale proprietății, care beneficiază de o suprafață generoasă și de multă vegetație, potrivit Libertatea.

Videoclipul include și imagini cu familia lui Nuțu Cămătaru. În premieră aparea și fiul cel mic al lui Nuțu Cămătaru și al Claudiei Brazilianca. De asemenea, în imagini poate fi văzut și Dani Balint, unul dintre fiii lui Nuțu Cămătaru, prezent la filmări alături de tatăl său.

Citește și: Fiica lui Răzvan Simion a făcut turul noii sale case. Ianca s-a ocupat singură de amenajări: „Se simte ca acasă”

Nuțu Cămătaru s-a stabilit la Snagov după căsătoria cu Claudia Brazilianca și după eliberarea sa din penitenciar. Tot la această adresă a executat și perioada de arest la domiciliu.

 

Loading

Citește tot

ACTUAL

Aroganță maximă sau optimism? Declarația unui jucător japonez i-a uimit pe toți cei prezenți la Cupa Mondială

Publicat

la

Autor

Naționala de fotbal a Japonia are mari ambiţii pentru Cupa Mondială, unde îşi propune să ajungă până în finală, a declarat fundaşul Yukinari Sugawara înaintea meciului de deschidere de duminică împotriva Olandei, informează news.ro.

„Am venit aici să câştigăm Cupa Mondială. Nu suntem aici ca să ne distrăm. Vrem să intrăm în istorie”, a declarat fundaşul echipei Werder Bremen.

Statutul de outsideră și forma de excepție a Japoniei

Japonia nu a trecut niciodată de optimile de finală la Cupa Mondială, dar este considerată o outsideră de această dată. A fost prima echipă care s-a calificat şi are şase victorii consecutive, cu cinci meciuri fără gol primit la rând.

Printre succesele sale se numără o primă victorie istorică împotriva Braziliei în toamnă, precum şi o victorie împotriva Angliei la Wembley.

În Japonia, aşteptările legate de „Samuraii Albastri” sunt uriaşe, iar Sugawara a declarat că „trebuie să behavi pregătiţi pentru asta; vom lupta pentru asta, pentru ţară, pentru familie, pentru prieteni, pentru toţi japonezii”.

Duelul de foc cu Olanda și problemele de lot ale „Samuailor”

Meciul împotriva Olandei, triplă finalistă, este unul dintre cele mai importante meciuri ale primei etape din cele douăsprezece grupe. „Nu există meciuri uşoare la Cupa Mondială, iar Olanda are, de asemenea, o echipă bună. Trebuie să dăm totul, atât fizic, cât şi mental”, a adăugat Sugawara.

Japonia va trebui să se descurce fără influentul său căpitan, Wataru Endo, jucător la Liverpool, care nu şi-a revenit după accidentare. Shuto Machino (Borussia Mönchengladbach) a fost convocat pentru a-l înlocui, iar Ko Itakura (Ajax) va fi căpitanul echipei pe durata turneului.

Sugawara a concluzionat că acest lucru nu îi va descuraja, considerând că „la un moment dat, trebuie să rămânem uniţi. Ne antrenăm şi muncim mereu din greu împreună. Aceasta este forţa noastră”.

Loading

Citește tot
Advertisement

PITEȘTI

Advertisement
Advertisement

Câmpulung

În Trend