DIVERSE
Oracolul din Bălceşti, previziuni-bombă în 2026. Dumitru Dragomir a anunţat la „Profeţiile lui Mitică” ce combinaţii incredibile urmează pe scena politică
Publicat
acum 7 lunila
Autor
Ziarul PROFIT
Dumitru Dragomir, supranumit „Oracolul de la Bălceşti”, a făcut câteva previziuni în legătură cu ce îi aşteaptă pe români în anul pe care abia l-am început. Ruperea coaliţiei, imixtiunile în actul de justiţie sau tentativa de suspendare din funcţie a preşedintelui Nicuşor Dan sunt doar câteva dintre posibilele evenimente vehiculate în spaţiul public că s-ar putea întâmpla în 2026. Dumitru Dragomir a făcut, la „Profeţiile lui Mitică”, o analiză complexă a situaţiei actuale din ţară şi şi-a expus previziunile pentru acest an.
S-a vorbit intens în ultimele săptămâni în spaţiul public despre ieşirea PSD de la guvernare, inclusiv voci din interiorul partidului solicitând acest lucru. Dincolo de asta, marea întrebare este dacă social-democraţii vor face alianţă cu AUR în 2026.
„Aşa curând, nu. Nu cred că îi lasă. Sistemul e aşa de tare încât nu cred că îi lasă. Şi vă mai spun o chestie: Grindeanu este foarte tare şi nu va admite deocamdată, reţineţi ce spun – deocamdată – alianţa cu AUR, în dauna celor trei (n.r. – PNL, USR şi UDMR). Chiar dacă USR-ul e Gică Contra în toate, iar Bolojan face nişte greşeli impardonabile. Poate doar către sfârşitul lui 2026 să avem parte de o alianţă PSD-AUR la guvernare”, a fost predicţia pe care a făcut-o Dumitru Dragomir în direct, la „Profeţiile lui Mitică”.
Dragomir despre Kovesi: „Va da din coadă, dar fără dinţii cu otravă”

Dumitru Dragomir, dezvăluiri despre săltarea lui Călin Georgescu din trafic: „Spectacol pentru fraieri. O tâmpenie mai mare nu există”
„Oracolul de la Bălceşti” a făcut şi o radiografie a situaţiei din justiţie, mai ales după evenimentele din ultimele săptămâni, după dezvăluirile Recorder. La întrebarea dacă va fi sau nu îngenuncheată justiţia în 2026, Dumitru Dragomir a răspuns: „Dacă se mai întorc iar la protocoale, la băgat în puşcărie oameni nevinovaţi, numai pentru că vrea X sau Y, sau că vrea preşedintele ţării – cum a vrut Băsescu… Nu, nu se mai întoarce la asta.
Degeaba spun unii că Florian Coldea… Ştiţi cum e cu Coldea? E cum e cu Putin. Ba că e bolnav şi moare, ba că vrea puterea totală şi aşa mai departe. Lăsaţi-l încolo şi pe Coldea ăsta, că n-o fi dracul pe pământ. Aaa, că a fost dracul pe pământ, asta este altceva. A fost, nu mai are putere. Doamna Kovesi s-ar putea să aibă putere şi să găsească undeva un post, unde însă nu va putea muşca. Adică va da din coadă, dar fără dinţii cu otravă”.
Dumitru Dragomir: „Nicuşor Dan nu poate să fie dat jos decât de PSD”
Un alt subiect care şi-a făcut loc pe agenda de final de an a lui 2025 a fost suspendarea preşedintelui Nicuşor Dan, pe care AUR vrea să o pună în practică în 2026. De altfel, partidul lui George Simion a început deja strângerea de semnături, după anunţul preşedintelui că va organiza un referendum printre magistraţi.
Dumitru Dragomir este sceptic cu privire la succesul unui asemenea demers. „Nu, nicidecum nu va fi suspendat. Nicuşor Dan nu poate să fie dat jos decât de PSD. De nimeni altcineva. Pentru că nimeni nu vrea unire cu George (n.r. – Simion), decât, aşa-şi-aşa, PSD-ul – care i-a ajutat şi i-a săltat ca partid. Dar PSD-ul este bine ţinut în frâu acum, iar Grindeanu nu e deloc băiat prost”, a mai spus fostul deputat şi om de fotbal.
Ilie Bolojan, sub tirul lui Dumitru Dragomir: „Riscă să ducă partidul la 10%”
În continuare Dragomir a punctat greşelile pe care le face Ilie Bolojan în interiorul partidului şi consideră că deciziile acestuia riscă să coboare PNL-ul la 10% în rândul electoratului.
„PNL-ul face nişte greşeli de nedescris. Păi domnul Bolojan, tu ai atacat un om care e cel mai tare om politic din PNL: pe preşedintele Consiliului Judeţean Ilfov, Hubert Thuma. Care Ilfovul este pe primul loc, din toate punctele de vedere, în PNL. Păi tu pe ăştia fruntaşii îi ataci? Pe ăştia, pe ăia de la Cluj. Pe ăştia puternici? Lasă-i în pace, domnule Bolojan, că altfel distrugi partidul ăsta, îl aduci la 10%, prin măsurile pe care le iei. Eu gândesc că domnul Bolojan vrea binele ţării, dar nu şi al poporului, fiindcă poporul suferă”, este verdictul pe care l-a dar Dumitru Dragomir, la „Profeţiile lui Mitică”.
Pe de altă parte, „Oracolul” admite însă că dacă PSD se aliază cu AUR, primul lucru pe care-l va aduce George Simion în discuţie va fi suspendarea preşedintelui. „Dacă PSD-ul iese de la guvernare şi se uneşte cu AUR, primul lucru pe care îl pune AUR-ul pe răboj este eliminarea lui Nicuşor şi alegeri anticipate. dar nu cred, pentru că justiţia acum e în proporţie de 99% cinstită, nu e subjugată politic sau de servicii”, a mai spus Dragomir.
De asemenea, el avertizează cu privire la încercările politicienilor de a-şi subordona justiţia şi pericolele care derivă de aici. „Acum se încearcă subjugarea justiţiei. Şi Bolojan vrea să îngenuncheze justiţia. Ştiţi de ce? Pentru că justiţia şi-a ales acum şefi necorupţi. Aici e nenorocirea lor. Pentru că nici premierul, nici preşedintele ţării n-au atribuţii în cadrul justiţiei. Ei se aleg ca într-o societate comercială, îl alegi pe cel mai bun să-l pui şef. Nu alegi unul corupt şi cu belciug în nas.
Aaa, că sunt interese, că fiecare e pentru el, asta da. Păi fiecare are interes, băi fraţilor! Cine n-are interes să-i ia locul doamnei Arsenie (n.r. – Liana Arsenie, şefa Curţii de Apel Bucureşti) sau doamnei Savonea (n.r. – Lia Savonea, şefa ÎCCJ)? Dar ele n-au fost numite, au fost alese de breaslă. Ştii ce înseamnă asta? Nu poţi să pui un cizmar şeful croitorilor. Nu poţi să pui un măcelar şeful IT-ului”, este concluzia lui Dumitru Dragomir.
Fostul şef al LPF a făcut două predicţii legate şi de domeniul în care a activat zeci de ani, fotbalul. Pentru 2026 el anticipează că noua campioană a Superligii va fi Universitatea Craiova, iar în privinţa barajelor pe care le are de susţinut echipa naţională este de părere că „tricolorii” nu se vor califica la Mondialul din SUA, Canada şi Mexic.
PREVIZIUNI POLITICO. Pariuri politice în 2026. Care sunt cotele în cazul a şase scenarii posibile pe plan internaţional
Publicaţia POLITICO invită la un pariu chibzuit pe politica externă oferind cote pentru câteva scenarii posibile pe scena internaţională în 2026 – de la supravieţuirea politică a lui Viktor Orbán în Ungaria şi a lui Benjamin Netanyahu în Israel până la riscurile unui colaps financiar şi posibilii câştigători ai alegerilor de la jumătatea mandatului prezidenţial din Statele Unite.
Politica în această eră haotică este şi mai imprevizibilă decât sportul. Şi cu atât mai mult cu cât la Casa Albă se află un Donald Trump mereu imprevizibil, avertizează publicaţia de la Bruxelles înainte de a prezenta cele şase scenarii şi cotele acordate.
Trump pune capăt războiului din Ucraina
În ciuda tuturor discuţiilor despre sancţiunile occidentale care ar distruge economia rusă şi ar aduce Kremlinul la ordine, Vladimir Putin pare imperturbabil. Indiferent de carnagiul de pe front sau de ruşii care stau la coadă pentru benzină din cauza atacurilor cu drone ucrainene asupra rafinăriilor de petrol, el a rămas ferm pe poziţia sa de a-şi impune cererile maximaliste.
Între timp, există limite politice interne cu privire la ceea ce Volodimir Zelenski din Ucraina poate accepta fără a provoca o reacţie negativă din partea opiniei publice.
Cu toate acestea, Trump pare adesea mai înclinat să creadă că un acord ar fi posibil. După summitul din Alaska cu Putin, Trump a fost auzit la un microfon rămas deschis explicându-i lui Emmanuel Macron, preşedintele Franţei, că el crede că Putin vrea cu adevărat să facă un acord de dragul lui. „Cred că vrea să încheie un acord cu mine. Înţelegi asta? Oricât de nebunesc ar părea”, a adăugat Trump.
Desigur, încăpăţânarea liderului rus l-a frustrat pe Trump şi l-a făcut să se întrebe ocazional dacă nu cumva este manipulat – ceea ce, potrivit unor surse, Melania Trump crede că face Putin.
Liderul rus este priceput în a-l amăgi pe Trump – şi sincronizarea lui este impecabilă atunci când ia legătura cu omologul său american. Luaţi, de exemplu, convorbirea telefonică de două ore de luna trecută, în care a lăsat să se întrevadă posibilitatea unui summit, chiar în momentul în care Trump a sugerat că ar putea furniza Ucrainei rachete de croazieră Tomahawk, notează POLITICO.
Se poate spune că prelungirea războiului este utilă pentru Putin. Are avantajul de a tensiona şi mai mult ţările europene aflate în dificultate financiară şi riscă să fractureze alianţa transatlantică. Un Occident distras îl ajută şi pe aliatul lui Putin, Xi Jinping, în calculele sale privind oportunitatea şi momentul unei acţiuni împotriva Taiwanului.
Iar regimul lui Putin ar putea fi periclitat dacă acesta ar pune capăt conflictului brusc. O trecere rapidă de la o economie de război ar putea declanşa unele lupte sociopolitice periculoase, potrivit Ellei Paneyakh, sociolog la think tank-ul New Eurasian Strategies Centre. Ea spune că acest lucru ar declanşa „o concurenţă crudă şi vicioasă pentru resursele în scădere”.
Având în vedere lipsa acută de oameni în Ucraina – unităţile ucrainene pot desfăşura doar o duzină de soldaţi pe kilometru de front – există întotdeauna posibilitatea unei străpungeri a liniei frontului. Pe scurt, Putin ar putea foarte bine să calculeze că poate obţine mai mult dacă persistă: mai mult teritoriu, garanţii de securitate occidentale atât de diluate, încât sunt inutile şi o limitare a dimensiunii armatei ucrainene de după război. Acest lucru ar pregăti terenul pentru o reluare ulterioară a ostilităţilor revanşiste ruseşti.
Contraargumentul? Economia rusă se confruntă cu rate ale dobânzii ridicate, deficit de forţă de muncă şi costuri crescute ale împrumuturilor guvernamentale. Există îngrijorări cu privire la datoriile neperformante pe care le suportă băncile ruseşti. Statu-quo-ul s-ar putea să nu dureze pentru totdeauna.
La fel, însă, Ucraina ar putea fi în dificultate în această iarnă, având în vedere atacurile neîncetate ale Rusiei asupra infrastructurii energetice a ţării şi incapacitatea europenilor de a finanţa suficient Kievul.
În concluzie, cota unui pariu că Trump ar pune capăt războiului din Ucraina este de 4 la 1, estimează POLITICO.
2026 este anul în care piaţa obligaţiunilor spune „ajunge”
James Carville, guru al campaniei lui Bill Clinton, a sugerat odată că ar fi amuzant să te reîncarnezi în piaţa obligaţiunilor. „Poţi să intimidezi pe toată lumea”, a spus el.
Chiar şi Trump pare să aprecieze că este depăşit de adevăraţii stăpâni ai universului – gardienii obligaţiunilor, şefii fondurilor speculative şi de pensii şi marii finanţişti. În primăvară, a trebuit să-şi suspende politica sa emblematică de „tarife reciproce” când piaţa obligaţiunilor a reacţionat negativ.
Puterea colectivă impresionantă a giganţilor investiţionali şi a traderilor globali a fost demonstrată acum trei ani, când au reacţionat negativ la mini-bugetul de reducere a impozitelor prost planificat al britanicei Liz Truss. Mandatul său de prim-ministru a fost cel mai scurt din istoria britanică; cele 49 de zile ale lui Truss în funcţie au depăşit recordul anterior al lui George Canning, care a servit 119 zile în 1827 – dar acesta a avut scuza că a murit în timpul mandatului.
Câtor alţi şefi de guverne occidentale le-ar putea fi arătată uşa anul viitor de piaţa obligaţiunilor, deoarece nu reuşesc să reducă deficitele bugetare în creştere?
Starea precară a finanţelor publice – de la Japonia la Marea Britanie şi Statele Unite – a menţinut costurile împrumuturilor pe termen lung la niveluri apropiate de maximele multianuale în acest an. Provocările fiscale legate de nivelurile ridicate ale împrumuturilor guvernamentale, creşterea lentă şi productivitatea scăzută nu fac decât să se accentueze. Şi va fi o luptă dificilă pentru a menţine pieţele obligaţiunilor liniştite.
Cererea de obligaţiuni de stat la nivel mondial s-a răcit, investitorii instituţionali fiind descurajaţi de perspectivele unor guverne importante, inclusiv Statele Unite, de a-şi menţine finanţele. „Reformele economice necesare pentru a acoperi cu adevărat datoria în creştere lipsesc, iar piaţa de capital vede acest lucru”, a declarat în septembrie Christian Sewing, CEO al Deutsche Bank.
Cu datoria publică într-o creştere explozivă, Franţa a fost semnalul de alarmă, cu o succesiune de prim-miniştri numiţi de Emmanuel Macron incapabili să obţină sprijinul parlamentar – sau public – pentru o reducere serioasă a datoriei. Marea Britanie urmează îndeaproape. Criza financiară şi criza politică merg mână în mână, întărindu-se şi alimentându-se reciproc. Din motive electorale, guvernele sunt la fel de reticente în a majora impozitele sau a reduce cheltuielile, dar ceva trebuie să se schimbe.
Cota acestui pariu este de 5 la 1.
Netanyahu supravieţuieşte din nou
Nu degeaba i se spune „Magicianul”. Când totul părea pierdut în lunga carieră politică a lui Benjamin Netanyahu, acesta a revenit în mod incredibil. „Un luptător obsesiv şi neobosit, eşecul nu este o opţiune legitimă pentru el”, a remarcat unul dintre biografii săi, Ben Caspit.
Liderul israelian a fost poreclit pentru prima dată „Bibi Magicianul” în anii 1990, după ce l-a învins pe Shimon Peres în alegerile organizate la câteva luni după asasinarea prim-ministrului de atunci, Yitzhak Rabin. Mai târziu, puţini credeau că va reuşi să câştige în 2015, având în vedere discuţiile despre anchete penale şi acuzaţiile de abuz de încredere şi mită. Cu toate acestea, Bibi a scos din mânecă încă un as şi şi-a asigurat realegerea curtând extrema dreaptă israeliană şi naţionaliştii religioşi – o tactică pe care a repetat-o în 2019 pentru a-şi recâştiga poziţia.
Cronicarii politici s-au grăbit să-l declare terminat în urmă cu doi ani, după ce Hamas a devastat kibbutz-urile din sudul Israelului. Guvernul său a fost învinuit pe scară largă pentru eşecul catastrofal de a preveni atacul din 7 octombrie, considerat cea mai gravă breşă de securitate de la războiul de Yom Kippur din 1973, care a pus capăt carierei legendarei Golda Meir.
Alegerile parlamentare trebuie să aibă loc până în octombrie anul viitor. Se pariază că votul va avea loc mai devreme, probabil opţiunea preferată de Netanyahu. Şi, în ciuda evenimentelor din 7 octombrie şi a problemelor legale ale lui Netanyahu, acesta şi-a îmbunătăţit încet poziţia politică. Ratingurile de sondaj ale partidului său Likud, aflate la un nivel foarte scăzut, au început să crească după campania militară împotriva Hezbollah în Liban şi au continuat să crească odată cu umilirea Iranului.
Trump i-a făcut probabil un mare serviciu lui Bibi (Netanyahu – n.r.), împingându-l să accepte planul de pace pentru Gaza şi să fie de acord cu un armistiţiu. Netanyahu a putut să-l folosească pe Trump ca pretext pentru a opri campania militară din Gaza, ceea ce i-a permis să treacă peste voinţa naţionaliştilor religioşi şi a partenerilor de extremă dreapta din coaliţia sa turbulentă, care doreau continuarea războiului.
Oponenţii politici ai lui Netanyahu se consolează cu faptul că Likud pare să nu mai aibă cele 35 de locuri pe care le-a obţinut la ultimele alegeri. Sondajele de opinie arată că coaliţia sa de dreapta ar avea dificultăţi în a obţine 61 de locuri în Knesset, care are 120 de locuri. Dar la fel ar fi şi blocul de opoziţie. Iar un sondaj realizat luna trecută pentru Zman Yisrael, un site media în limba ebraică, a sugerat că Bibi se bucura de un sprijin crescut în urma acordului de încetare a focului şi eliberării ostaticilor. Likud pare să fie pe cale să devină din nou cel mai mare partid din Knesset.
Cea mai bună speranţă pentru adversarii lui Netanyahu este să se unească şi să ofere israelienilor o alegere simplă. Aceasta este strategia pe care o urmăreşte fostul prim-ministru Naftali Bennett; el îl curtează pe Gadi Eisenkot, fost şef al Forţelor de Apărare Israeliene, în încercarea de a transforma alegerile într-o luptă directă între el şi Bibi. Are Netanyahu un alt as în mânecă? se întreabă Politico estimând o cotă de 3 la 1.
„Viktator” Orban câştigă din nou alegerile din Ungaria

Cine ar paria împotriva lui Viktor Orbán că va conduce partidul său conservator naţionalist, Fidesz, către o altă victorie parlamentară?
„Viktator” – un joc de cuvinte care combină prenumele său şi cuvântul maghiar pentru dictator – a câştigat ultimele trei alegeri. Fiind o oaie neagră a centriştilor şi stângii din Europa, aceştia vor vrea cu siguranţă să-l vadă eşuând de data aceasta, când maghiarii se vor prezenta la urne în aprilie, dornici să scape de obstrucţionismul său faţă de UE.
Frank Furedi, care conduce filiala din Bruxelles a colegiului Mathias Corvinus, susţinut de guvernul maghiar, prezice că Ungaria va fi scena unei lupte ideologice masive, care va polariza şi mai mult o ţară deja profund divizată.
Trump, influencerii MAGA şi aliaţii lui Orbán din grupul Patrioţi pentru Europa vor fi la fel de hotărâţi să-l vadă rămânând în funcţia de prim-ministru. Ei se simt deja încurajaţi, spune Furedi, de rezultatul alegerilor parlamentare din octombrie din Republica Cehă, în care partidul populist de dreapta ANO al lui Andrej Babiš a obţinut o victorie importantă. Victoria la alegerile prezidenţiale a unui conservator naţionalist în Polonia în acest an este, de asemenea, o sursă de încredere. Dar chiar şi loialiştii lui Orbán nu se îndoiesc că acestea vor fi cele mai dificile alegeri cu care s-a confruntat în ultimii 15 ani, funcţia de preşedinte fiind un dezavantaj.
Campania electorală este deja în plină desfăşurare. Péter Magyar, europarlamentar şi fost membru al Fidesz, este principalul rival al lui Orbán şi speră să profite de nemulţumirea generală a populaţiei faţă de inflaţia record, problemele economice şi o serie de scandaluri politice. El speră că oboseala faţă de Orbán îşi va face simţită prezenţa. Partidul său pro-occidental şi de centru-dreapta, Tisza, este la egalitate cu Fidesz în multe sondaje, deşi unii sociologi independenţi consideră că Magyar este în frunte.
Dar unul din patru maghiari rămâne indecis. „Puţină viclenie şi multă campanie” ar putea schimba sondajele, potrivit analistului politic Péter Krekó de la think tank-ul Political Capital din Budapesta.
Orbán îl prezintă pe Magyar ca pe o marionetă a UE şi chiar ca pe un agent ucrainean de influenţă care vrea să împingă Ungaria în război. El speră că discursurile sale populiste împotriva UE, ajutate de mass-media controlată de prietenii săi, vor muta accentul alegerilor către războaiele culturale. S-ar putea să funcţioneze, din nou, conchide POLITICO.
Cota este de 2/1.
Izbucneşte o criză bancară insiduoasă
Să ne facem griji pentru piaţa creditelor private nereglementate şi aşa-numitele bănci ascunse. Guvernatorul Băncii Angliei, Andrew Bailey, de obicei sobru, a tras deja semnalul de alarmă, notează POLITICO.
În octombrie, el a avertizat asupra paralelelor cu criza financiară din 2008, care a fost declanşată de o bulă imobiliară americană alimentată de credite uşor acordate şi de emiterea de ipoteci subprime riscante, cu gruparea lor ulterioară în produse financiare opace ce au răspândit riscul în întregul sistem financiar global. Riscul s-a transformat în contagiune.
Va fi sistemul financiar global din nou pus în genunchi? Pieţele private de credit au devenit o sursă majoră de finanţare pentru întreprinderi. Acest lucru se datorează în parte faptului că băncile tradiţionale nu şi-au recăpătat apetitul pentru împrumuturi mai riscante după criza din 2008 şi, de asemenea, au fost restricţionate din cauza unei supravegheri prin reglementare mai stricte.
Fondurile speculative şi firmele de capital privat care alcătuiesc sectorul bancar paralel reprezintă acum puţin sub jumătate din activele financiare mondiale, în valoare de aproximativ 250 de trilioane de dolari, potrivit Consiliului pentru Stabilitate Financiară din SUA.
Vestea bună este că, spre deosebire de băncile tradiţionale şi de investiţii, acestea nu utilizează depozitele în numerar ale consumatorilor pentru a investi în active pe termen lung, nelichide; ele strâng şi împrumută fonduri de la investitori, care, în mare parte, sunt de acord ca investiţiile lor să fie blocate pentru perioade lungi de timp. Acest lucru reduce riscurile pe termen scurt pentru băncile paralele – astfel încât, în teorie, nu ar trebui să existe retrageri masive de fonduri, cum s-a întâmplat, de exemplu, în cazul Lehman Brothers în 2008.
Dar asta este în teorie. Dacă piaţa creditelor private este agitată, este inevitabil să existe un impact asupra altor părţi ale sistemului financiar global. Iar guvernele cu probleme financiare nu vor fi în măsură să organizeze un plan de salvare ca în 2008, mai ales într-o perioadă de revoltă populistă şi mai puternică. În plus, băncile paralele au mizat puternic pe IA, iar boom-ul IA ar putea fi o bulă gata să se spargă. S-ar putea să fie momentul să ne adăpostim.
Scenariul are o cotă de 3/1.
Democraţi vs. republicani
Va fi o sarcină dificilă pentru republicani să păstreze controlul asupra Camerei Reprezentanţilor.
Partidul preşedintelui în funcţie pierde invariabil controlul asupra Camerei în alegerile de la jumătatea mandatului – doar de două ori din 1938 nu s-a întâmplat acest lucru. „Ambele excepţii au reflectat circumstanţe neobişnuite”, potrivit lui William A. Galston de la Brookings Institution, un think tank centrist. În 2002, republicanii preşedintelui George W. Bush au profitat de valul de solidaritate naţională care a urmat atacurilor din 11 septembrie, iar în 1998, democraţii lui Bill Clinton au beneficiat de eforturile nepopulare ale republicanilor de a-l destitui.
O sarcină complicată pentru democraţi în anul următor este planul controversat de reconfigurare a circumscripţiilor electorale promovat de Trump în Texas şi în alte state, care ar trebui să le aducă republicanilor locuri suplimentare, deşi o parte din acestea vor fi compensate de redistribuirea circumscripţiilor electorale de către democraţi în California. Cu toate acestea, având în vedere că republicanii se bucură doar de o majoritate fragilă în Camera Reprezentanţilor, democraţii sunt favoriţi în cursa pentru recâştigarea controlului, mai ales dacă ratingul net de aprobare al lui Trump rămâne negativ. Un semn încurajator pentru partid este faptul că democraţii au obţinut victorii importante în alegerile pentru guvernatori din New Jersey şi Virginia în noiembrie.
Senatul este o altă problemă. Partidul Republican are în prezent o majoritate de şase locuri şi joacă pe un teren mult mai sigur. Deşi vor apăra 22 de locuri anul viitor, comparativ cu cele 13 ale democraţilor, majoritatea candidaţilor lor sunt consideraţi siguri. Doar un senator republican candidează într-un stat care a votat pentru Kamala Harris la alegerile prezidenţiale de anul trecut. Doi candidaţi democraţi vor candida în state câştigate de Trump anul trecut.
Per ansamblu, republicanii din Senat par să fie într-o poziţie mult mai puternică decât omologii lor din Camera Reprezentanţilor. Pentru ca democraţii să câştige Senatul, ar fi nevoie de un val uriaş de fervoare anti-Trump care să cuprindă chiar şi unele dintre cele mai conservatoare state din ţară. Este puţin probabil, dar s-au întâmplat lucruri şi mai ciudate.
Astfel, scenariul democraţii cuceresc Camera Reprezentanţilor are cotă de 2/1, iar dacă republicanii păstrează Senatul cota este tot de 2/1.
![]()
Poate îți place și...

A murit ‘Doamna cu porumbei’ din filmul ‘Singur Acasă’. Rolurile memorabile care au făcut-o faimoasă pe actriţa irlandeză recompensată cu un premiu Oscar

Incendiu puternic în Giurgiu, pe 5.000 mp, la un depozit de mase plastice. A fost emis un mesaj RO-ALERT din cauza fumului toxic

Calendar ortodox 19 iulie 2026. Sărbătoare mare înainte Sfântul Ilie, ce e bine să facă toţi creştinii duminică
DIVERSE
Bombardamente masive în Orientul Mijlociu. SUA aruncă bombe peste Teheran, Iranul loveşte cu rachete balistice şi drone Bahrainul şi Qatarul
Publicat
acum 9 orela
18 iulie 2026Autor
Ziarul PROFIT

Statele Unite au bombardat Iranul a şasea noapte la rând, vineri, Iranul le-a acuzat de faptul că au făcut victime vizând infrastructuri civile, iar mai multe ţări aliate americanilor în Orientul Mijlociu au anunţat că au fost ţintite în atacuri, marcând o nouă intensificare a conflictului, relatează AFP.
Armata americană a anunţat pe X că a atacat, în noaptea de joi spre vineri, „zeci de ţinte militare iraniene, precum instalaţii de supraveghere a coastei şi de apărare aeriană, infrastructuri logistice militare şi instalaţii maritime”.
Iranul a anunţat, la rândul său, bombardamente împotriva unor poduri, unui port, unui aeroport şi unei gări. Agenţia oficială iraniană de presă Irna a prezentat un bilanţ de opt morţi şi 20 de răniţi în atacuri împotriva acestor infrastructuri în noaptea de joi spre vineri.
Teheranul a anunţat anterior că atacurile americane s-au soldat, de la 22 iunie, cu 38 de morţi şi peste 400 de răniţi.
„Dacă americanii lovesc infrastructurile Republicii islamice, atunci toate infrastructurile din regiune vor deveni ţinte legitime ale Iranului”, a ameninţat un purtător de cuvânt al armatei iraniene, citat de televiziunea de stat.
Forţele armate ale Iordaniei, Kuwaitului şi Qatarului au anunţat că au înfruntat vineri în zori atacuri aeriene, iar sirene de alertă au fost declanşate în două rânduri în Bahrain.
Un copil a fost rănit în Qatar, o ţară mediatoare în conflict. Un purtător de cuvânt al armatei iraniene, citat de televiziunea de stat, a anunţat că Republica islamică a vizat instalaţii militare în Kuwait, cu drone explozive.
Două petroliere din „flota fantomă” a Rusiei, lovite în Marea Neagră
Gardienii Revoluţiei au dat asigurări, la rândul lor, că au atacat în Siria un „centru de comandament de Operaţiuni Speciale al inamicului” în regiunea Al-Tanf, la frontiera cu Irakul, şi radare americane în Oman.
Cele două ţări nu au confirmat imediat astfel de atacuri.
Opt rebeli iranieni kurzi, care operează în nordul Irakului, au fost ucişi într-un atac atribuit de către gruparea lor Iranului.
Preşedintele american Donald Trump ameninţa în această săptămână să atace centralele electrice ale Iranului, dacă iranienii nu se întorc la masa negocierilor.
Confruntările armate s-au reluat la 7 iulie, după atacuri împotriva unor nave la Golful Persic imputate Iranului.
Atacurile desfăşurate de atunci sunt fără precedent de la armistiţiul din aprilie şi subminează eforturi diplomatice în vederea unei opriri de durată a conflictului.
NAVĂ ATINSĂ DE UN „PROIECTIL”
Războiul, lansat la 28 februarie prin bombardamente ale Israelului şi Statelor Unite, s-a soldat cu mii de morţi, în principal în Iran şi Liban şi continuă să zdruncine economia mondială.
Ministerele de Externe ale Chinei şi Pakistanului – o ţară mediatoare în negocieri – i-au îndemnat vineri pe beligeranţi să reia negocierile în cadrul unui protocol al unui acord semnat la jumătatea lui iunie, făcut ţăndări.
Negociatorul-şef iranian Mohammad Bagher Ghalibaf a avertizat anterior că un acord „are sens doar atunci când clauzele sale sunt valide şi aplicate”.
Islamabadul a cerut o „revenire la normal în Strâmtoarea Ormuz”, închisă din nou de către Iran în weekend. În replică, Statele Unite şi-au restabilit blocada porturilor iraniene.
Donald Trump „rămâne în continuare deschis diplomaţiei, în acelaşi timp”, a anunţat joi o purtătoare de cuvânt a Casei Albe, Karoline Leavitt.
Ea a declarat că iranienii „l-au anunţat pe preşedinte că vor în continuare să încheie un acord. Noi le vorbim, dar, încă o dată, preşedintele nu-i va lăsa să tragă în nave în Strâmtoarea (Ormuz) fără consecinţe”.
În Strâmtoarea Ormuz, tranzitată înainte de război de o cincime din petrolul şi gazele naturale lichefiate (GNL) mondiale, traficul s-a rărit.
Agenţia britanică de securitate maritimă UKMTO a anunţat vineri că o navă a fost lovită de un „proiectil neidentificat” în largul Omanului, în apropierea strâmtorii, provocând pagube „minore” şi fără să facă victime.
Atac masiv asupra Qatarului. Iranul a lansat două valuri de rachete balistice spre Doha
Cursurile petrolului rămân relativ stabile, în pofida situaţiei, iar barilul Brent se afla vineri la 85 de dolari.
O serie de explozii a zguduit diferite sectoare în sudul Iranului, a raportat presa de stat, după anunțul Statelor Unite privind o nouă salvă de atacuri, notează AFP.
Orașul-port Bushehr, unde se află singura centrală nucleară din țară, a fost vizat, conform guvernatorului local, citat de televiziunea de stat, în timp ce ‘agresiunea inamicului american continuă’. Explozii au fost auzite, de asemenea, în orașul de coastă Bandar Abbas.
Agenția guvernamentală de presă IRNA a raportat, la rândul său, atacuri în împrejurimile orașului Ahvaz, unde locuitori speriați au povestit pentru AFP că au auzit lovituri intense pentru a doua noapte la rând.
Iranul pregătește o nouă lovitură pentru piața energetică. Rebelii Houthi ar putea bloca Marea Roșie
Radu Mocanu3-3 minutes 16.07.2026
Pregătiri militare la Marea Roșie
Subiectul blocării tranzitului de petrol prin Marea Roșie a fost discutat de forurile de conducere ale Republicii Islamice Iran, fiind înaintată și o cerere grupării rebele yemenite, potrivit surselor citate de Reuters.
Gruparea Houthi a dat curs cererii Teheranului și a desfășurat rachete și drone în apropierea Strâmtorii, în zonele înalte din Yemen care domină portul Hodeidah și Golful Aden. De asemenea, potrivit unei surse apropiate de gruparea rebelă, Houthi este în alertă, așteptând ordinul Iranului.
Decizia va fi luată de Corpul Gărzilor Revoluționare Islamice din Iran, ai cărui reprezentat și se află deja pe teritoriul Yemenului. „Oricine are o pușcă poate perturba transportul maritim. Nu e nevoie de rachete sofisticate pentru a perturba transportul maritim”, au susținut sursele.
Posibila escaladare a conflictului a venit după ce președintele Donald Trump a anunțat reluarea blocării porturilor iraniene și a amenințat cu bombardarea infrastructurii energetice și civile din Iran.
Dublă blocadă asupra exporturilor de petrol din Golf
Autoritățile iraniene încearcă astfel să crească presiunea asupra Statelor Unite prin amenințarea fluxurilor comerciale și energetice din Marea Roșie și a exporturilor saudite de petrol.
Orice amenințare la adresa traficului prin Bab el-Mandeb ar agrava semnificativ criza energetică generată de închiderea Strâmtorii Ormuz. În acest scenariu, cele două principale rute de export ale petrolului din Orientul Mijlociu ar fi afectate simultan.
După închiderea Strâmtorii Ormuz, volume uriașe de țiței au fost deviate prin conducte către Marea Roșie, o cale navigabilă care susține în prezent circa 7% din aprovizionarea globală cu energie.
Cea mai expusă țară este Arabia Saudită, care își exportă în prezent 70% din resursele energetice prin portul Yanbu de la Marea Roșie.
Riadul tratează cu maximă seriozitate amenințările venite din partea Iranului și a houthiților și consideră că gruparea yemenită cooperează tot mai strâns cu Teheranul în ceea ce privește situația din Marea Roșie.
Conflictul a escaladat după ce în noaptea de luni spre marți Statele Unite au lansat pentru a treia noapte consecutivă atacuri asupra Iranului și au anunțat reactivarea blocadei maritime asupra tuturor porturilor iraniene. Teheranul a răspuns prin atacuri asupra unor instalații militare americane din statele Golfului, în timp ce rebelii Houthi au lansat rachete și drone spre Arabia Saudită.
![]()
DIVERSE
Războiul din Ucraina se apropie de graniţele României. Bombardamente intense la câţiva kilometri de Constanţa VIDEO
Publicat
acum 9 orela
17 iulie 2026Autor
Ziarul PROFIT

Război în Ucraina. Doi morţi şi opt răniţi, inclusiv doi copii, la Odesa, într-un atac rus cu rachetă. Imobile locuite un edificiu religios, o grădiniţă, vehicule şi alte infrastructuri civile, avariate, anunţă viceprimarul Oleksandr Flatov de la faţa locului.
Rusia a lansat cinci bombe teleghidate peste Ucraina VIDEO
„O rachetă a lovit un bloc de locuințe. Din păcate, două persoane și-au pierdut viața. Conform ultimelor informații, în prezent se numără opt răniți, dintre care doi copii”, a indicat pe Telegram viceprimarul Filatov, care se exprima de la fața locului.
In Odesa, two people were killed as a result of Russia’s overnight missile strike on a residential building. Five more people were injured, including three children. Everyone affected is receiving the necessary medical care. My condolences to their families and loved ones.… pic.twitter.com/ZFK6ehPt4o
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) July 17, 2026
‘Au fost avariate clădiri rezidențiale, un lăcaș de cult, o grădiniță, vehicule, precum și alte infrastructuri civile’, a adăugat el.
‘Printre victime se numără o femeie care se plimba într-un parc cu copiii în momentul atacului. Copiii au supraviețuit și primesc ajutorul necesar’, au precizat mai târziu serviciile de urgență ucrainene pe Telegram.
Două petroliere din „flota fantomă” a Rusiei, lovite în Marea Neagră
Ucraina este supusă zilnic unor atacuri cu drone și rachete rusești de la începutul războiului declanșat de Moscova în februarie 2022.
Miercuri, regiunea Odesa a fost vizată de rachete și drone rusești pentru a cincea zi consecutivă, făcând trei morți și trei răniți.
Driving through Fire!!!
Cars move through a flaming landscape in Odesa.
Russia has been relentlessly attacking the city for nearly a week now, seeking to maximize civilian casualties. pic.twitter.com/UQtO0nWDqJ
— Aleksandr X (@AleksandrX13) July 17, 2026
Ucraina este vizată zilnic de atacuri ruseşti cu dronă şi rachetă, de la începutul războiului lansat de Moscova în februarie 2022.
Miercuri, regiunea Odesa era vizată de rachete şi drone ruseşti a cincea zi la rând pentru, atacuri soldate cu trei morţi şi trei răniţi.
![]()
DIVERSE
Incendiu devastator la orfelinat, 11 copii au pierit în flăcări. VIDEO
Publicat
acum 9 orela
17 iulie 2026Autor
Ziarul PROFIT

Cel puţin 11 persoane au murit, iar alte 19 au fost rănite într-un incendiu la un orfelinat de la periferia capitalei algeriene, Alger, anunţă salvatori algerieni, în contextul în care Algeria este afectată de o caniculă dură şi a înregistrat aproape 1.000 de incendii în decurs de o săptămână, relatează AFP.
Incendiul a izbucnit la sediul Fundaţiei Copiilor Asistaţi, situat în comuna Mohammadia, potrivit Protecţiei Civile.
Serviciile de salvare au intervenit joi dimineaţa, către ora locală 3.00 (5.00, ora României). Cauzele sinistrului nu erau cunoscute imediat. Salvatorii nu au precizat vârsta victimelor şi nici dacă între ele se află copii.
„Serviciile Protecţiei Civile continuă operaţiunile de stingere a incendiului”, a anunţat într-un comunicat organismul, care a anunţat acest bilanţ provizoriu de 11 morţi.
Premierul Sifi Ghrieb i-a vizitat pe răniţi la Spitalul de Mari Arşi Zeralda, la periferia Algerului, iar apoi la Spitalul Mustapha Bacha, în capitală, potrivit televiziunii naţionale.
🚨⚫🇩🇿 Drame en Algérie : 11 morts et 19 blessés dans l’incendie d’un foyer pour orphelins (Bilan provisoire)
Les services de la Protection civile ont annoncé ce jeudi un bilan provisoire de 11 morts et 19 blessés après l’incendie d’un établissement pour l’enfance assistée situé… pic.twitter.com/8vwjgpDwXG
— LeLien (@LeLienofficiel) July 16, 2026
Mai multe regiuni din Algeria sunt afectate de o caniculă excepţională de mai multe zile, în principal în nordul ţării.
Un agent comunal în vârstă de 59 de ani a murit în timp ce participa la operaţiuni de luptă împotriva incendiilor, a anunţat miercuri primarul localităţii Beni Mouhli, în wilaya Sétif (nord-est), citat de presa locală.
În săptămâna 8-15 iulie, serviciile Protecţiei Civile au înregistrat 932 de incendii, „dintre care 2013 au fost stinse până miercuri dimineaţa”, a declarat agenţiei oficiale algeriene de presă Algérie Presse Service (APS) adjunctul directorului Operaţiunilor, locotenent-colonelul Karim Harbi.
Protecţia Civilă a anunţat că a mobilizat peste 19.000 de agenţi şi peste 700 de vehicule de intervenţie în lupta împotriva incendiilor de pădure, dar şi şase elicoptere şi 12 bombardiere cu apă.
Preventiv, ea a evacuat o parte a locuitorilor către locuri mai sigure, în wilaya-urile Béjaïa, Guelma, Bouira şi Mila, potrivit APS.
În fiecare vară, Algeria este afectată de incendii de pădure, un fenomen agravat de episoade de secetă şi căldură puternică, favorizate de modificările climatice.
În ultimii ani, incendii vaste s-au soldat cu zeci de morţi, distrugerea a mii de hectare de pădure, de terenuri agricole şi de locuinţe.
Potrivit autorităţilor, unele dintre aceste incendii au fost provocate în mod voit, iar suspecţi au fost arestaţi.
L’#incendie d’un orphelinat à Mohammadia, dans la banlieue d’#Alger, a fait au moins 11 morts et 19 blessés dans la nuit de mercredi à jeudi, dans un pays frappé par une canicule exceptionnelle qui a entraîné 932 départs de feux en une semaine et mobilisé plus de 19.000 agents de… pic.twitter.com/Vz0IC833rZ
— Ici Beyrouth (@Icibeyrouthnews) July 16, 2026
![]()
DIVERSE
Apele Române reacționează după o știre falsă care susține că românii ar putea fi pedepsiți dacă beau apă din fântânile proprii: „Asigurăm publicul că aceste informații sunt complet eronate”
Publicat
acum 10 orela
17 iulie 2026Autor
Ziarul PROFIT

Administrația Națională „Apele Române” transmite că informațiile apărute în mediul online potrivit cărora românii ar putea fi taxați sau pedepsiți penal pentru folosirea apei din fântânile proprii sunt false.
Instituția precizează că proiectul de lege pus în dezbatere de Ministerul Mediului nu schimbă dreptul cetățenilor de a utiliza gratuit apa pentru nevoile gospodăriei.
„Administraţia Naţională «Apele Române» respinge categoric informaţiile false vehiculate în spaţiul public potrivit cărora cetăţenii ar urma să fie taxaţi sau pedepsiţi penal pentru că folosesc apa din fântânile aflate în propriile gospodării.
Pornind de la proiectul de lege pus în dezbatere publică de Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor privind transpunerea Directivei (UE) 2024/1203, în ultimele zile au fost distribuite în spaţiul social-media informaţii false şi mesaje de tip fake news care induc în eroare opinia publică în legătură cu o posibilă taxare a oamenilor care îşi construiesc fântâni în curtea proprie, iar această activitate ar putea fi o infracţiune.
Asigurăm publicul că aceste informaţii sunt complet eronate”, informează, vineri seară, ANAR.
Instituția arată că oamenii pot construi fântâni și pot utiliza apa pentru băut, udat, spălat, îmbăiat ori pentru adăparea animalelor, fără aviz de gospodărire a apelor, dacă folosirea acesteia este destinată exclusiv nevoilor propriei gospodării.
„Prin urmare, oamenii pot construi fântâni şi pot folosi în continuare gratuit apa din fântâni pentru nevoile gospodăriei proprii, iar această activitate nu reprezintă o infracţiune.
Conform art. 9 alin. (2) din Legea apelor, apele de suprafaţă sau subterane pot fi folosite liber pentru băut, adăpatul animalelor, udat, spălat, îmbăiat şi alte trebuinţe gospodăreşti, exclusiv pentru satisfacerea necesităţilor gospodăriei proprii, dacă debitul prelevat nu depăşeşte 0,2 litri pe secundă.
Acest debit înseamnă aproximativ 12 litri pe minut, 720 de litri pe oră sau până la 17,28 metri cubi pe zi, în ipoteza unei funcţionări continue, un nivel considerabil peste consumul obişnuit al unei gospodării. Totodată, potrivit art. 81 alin. (2) din Legea apelor, persoanelor fizice care folosesc apa în aceste condiţii nu li se aplică sistemul de contribuţii, plăţi, tarife şi penalităţi specifice gospodăririi apelor”, mai transmite ANAR.
Administrația explică faptul că proiectul legislativ urmărește sancționarea faptelor grave împotriva mediului, precum poluarea severă sau exploatarea ilegală a resurselor naturale cu efecte importante.
Potrivit instituției, fântânile folosite legal în gospodării nu trebuie să fie confundate cu captările ilegale de apă realizate la scară mare, în scop comercial.
„Aşadar, nu poate fi pus semnul egal între folosirea apei dintr-o fântână pentru băut, udatul grădinii sau adăpatul animalelor şi captările ilegale de apă realizate la scară mare, în scop economic, cu încălcarea legii şi cu efecte semnificative asupra resurselor de apă ori asupra celorlalţi utilizatori.
Apa este o resursă naturală limitată şi un bun de interes public. România se confruntă tot mai frecvent cu perioade de secetă hidrologică, iar efectele schimbărilor climatice sunt resimţite inclusiv prin reducerea disponibilităţii resurselor de apă în numeroase bazine hidrografice.
Din acest motiv, administrarea responsabilă a resurselor de apă şi combaterea exploatărilor ilegale reprezintă obligaţii esenţiale ale autorităţilor statului pentru protejarea interesului public şi a drepturilor cetăţenilor”, precizează Administraţia Naţională „Apele Române”.
![]()
DIVERSE
EXCLUSIV Ciprian Ciucu îi face praf pe puciștii din PNL: „Nu îi primim cu flori după ce au vrut să vândă partidul PSD-ului. Suntem uniți în jurul lui Ilie Bolojan”
Publicat
acum 10 orela
17 iulie 2026Autor
Ziarul PROFIT

Ciprian Ciucu consideră că actuala conducere a PNL a pus capăt influențelor externe care, în opinia sa, au afectat partidul în ultimii ani. Potrivit edilului, puciștii din PNL au încercat să împingă partidul spre PSD, motiv pentru care aceștia nu mai sunt priviți cu încredere de colegii lor. Din tabăra „rebelilor” fac parte nume cunoscute din PNL, cum ar fi Lucian Bode, Rareș Bogdan, Adrian Veștea, Hubert Thuma și Alina Gorghiu.
Primarului Capitalei spune că una dintre cele mai mari probleme ale PNL din ultimii ani a fost faptul că deciziile importante nu mai erau luate în interiorul partidului, ci în afara acestuia.
„PNL și-a regăsit sufletul. În momentul în care deciziile se iau în altă parte și nu în Modrogan, atunci sufletul tău este în altă parte. Se luau deciziile de la Cotroceni, de la alte partide, ni l-am vândut singuri, acesta este adevărul.
Acum PNL este demn, suntem uniți în jurul lui Ilie Bolojan în afară de acești PSD-iști din PNL care s-au exclus singuri. De la membri simpli, care sunt în Parlament, în diferite poziții, îi privesc cu foarte multă suspiciune pe acești oameni.
Nu îi primim cu flori după ce au vrut să vândă partidul PSD-ului. PNL, condus de Ilie Bolojan, merge mai departe, își asumă guvernarea, are miniștri, muncește peste vară pentru țara aceasta, asta se întâmplă cu PNL.”, a spus Ciprian Ciucu la România TV.
![]()
DIVERSE
EXCLUSIV Ce părere are Ciprian Ciucu despre Nicușor Dan, Sorin Grindeanu și alți politicieni: „Cel mai bun primar al Capitalei” / „Ceasul lui costă cât apartamentul meu”
Publicat
acum 10 orela
17 iulie 2026Autor
Ziarul PROFIT

Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei, a oferit un interviu în exclusivitate pentru România TV în care a vorbit despre dosarul DNA în care este implicat, situația din interiorul PNL, veniturile sale dar și despre părerea pe care o are despre anumiți politicieni din România.
Despre Traian Băsescu, Ciprian Ciucu spune că este cel mai bun primar pe care l-a avut Bucureștiul după 1990, afirmând și că i-a plăcut politica promovată în primul său mandat de președinte (2004-2009).
„Cel mai bun primar al Capitalei după 1990. S-a dus la Palatul Cotroceni, în primul mandat mi-a plăcut foarte mult, în al doilea mandat mai puțin.”, a spus primarul general al Capitalei.
În privința lui Nicușor Dan, Ciucu a spus că a fost un primar bun, însă că nu a reușit să construiască o relație cu el din cauza reticenței președintelui.
„A fost un primar bun. Am încercat să construiesc o relație cu el, it takes two to tango, e nevoie de doi ca să dansezi un tango. El e mai reticent în ceea ce mă privește, nu știu din ce motiv.”, mai arată Ciucu.
Edilul n-a avut cuvinte prea bune pentru a-l descrie pe Sorin Grindeanu, limitându-se la a-l ataca.
„Ceasul lui costă cât apartamentul meu. Știu că îl ascundea, iar presa a căutat cât costă și cam aia era valoarea.”, a spus primarul general.
În ceea ce privește fostul ministru al Sănătății, Alexandru Rogobete, edilul a mărturisit că i-a plăcut ca ministru, însă că din postura de politician este „nesuferit”.
„Nesuferit rău în ultimul timp, dar mi-a plăcut ca ministru. Cât l-am cunoscut ca ministru și am interacționat cu domnia sa eu zic că era ce trebuia. Dar nu îi stă bine în haina de politician. Nu-mi place ca politician, mi-a plăcut ca ministru.”, a precizat Ciucu.
Despre ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, colegul său din PNL, primarul are o părere bună.
„Suntem colegi, un ministru foarte bun, a făcut echipă cu Ilie Bolojan. M-ar fi deranjat dacă ar fi făcut parte din echipa domnului Veștea, dar părerea mea despre el este bună.”, a transmis acesta.
Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, este descris ca „un primar bun” de Ciprian Ciucu, însă acesta afirmă că „sistemul lucrează” în cazul procesului pierdut definitiv de liderul USR cu ANI.
„Un primar bun. Dar sistemul lucrează, prin ce poate, prin butoane, prin pârghii.”, a mai punctat el.
Iar despre Monica Macovei, fosta ministră a Justiției de care Ciprian Ciucu a fost apropiat, acesta a ținut să spună că n-a mai ținut legătura cu ea de ani buni.
„N-am mai ținut legătura din 2019, nu mai știu ce face.”, a mai menționat acesta.
![]()

”Trucurile” simple care te ajută să cheltui mai puțin la cumpărături. Nici nu știi cât de mult vei economisi!

Călin Georgescu, model pe prosopul de plajă al românilor. Produsul inedit, cu președintele ”ales” în slip, a stârnit deja interes printre susținători

A murit ‘Doamna cu porumbei’ din filmul ‘Singur Acasă’. Rolurile memorabile care au făcut-o faimoasă pe actriţa irlandeză recompensată cu un premiu Oscar

Incendiu puternic în Giurgiu, pe 5.000 mp, la un depozit de mase plastice. A fost emis un mesaj RO-ALERT din cauza fumului toxic

Ro-Alert lângă Bucureşti, incendiu masiv la un depozit de reciclare a maselor plastice VIDEO

Premieră în Argeșul PSD: Un cetățean cere ordin de protecție împotriva primarului din Albota, Ion Dumitru

VIDEO – ADMINISTRAȚIE LA CURTEA DE ARGEȘ! Consilierul Dan Petrescu s-a dus peste primarul Panțurescu / REACȚIA EDILULUI: A chemat paza și i-a închis ușa în nas!

Eveniment special la Poienărei, Argeș – Comemorarea „Haiducilor Muscelului”, o atffel de evocare istorică a Rezistenței Anticomuniste din Muscel

PENIBILII PSD! Primăria Budeasa dă cu picamerul în propria incompetență: Se demolează pista de biciclete cunoscută drept urina boului!

VIDEO | Reacție dură a primarului din Domnești după vizita lui Călin Georgescu: „Un aranjament penibil, domnișanii au fost folosiți pe post de decor pentru circul lor”

VIDEO | Incendiu violent la Poienarii de Argeș – Casă făcută scrum

VIDEO | Acțiune de salvare extremă a jandarmilor montani argeșeni împreună cu Salvamont Argeș

VIDEO – VIAȚA BATE FILMUL! Tânăr dispărut în urmă cu 9 ani , găsit de jandarmii argeșeni

VIDEO | Un șofer de Audi a plecat cu tot cu pompă după ce și-a alimentat mașina

VIDEO | Percheziții la traficanții de droguri din Argeș – 8 persoane duse la audieri de mascați
PITEȘTI

ULTIMA ORĂ! Luni, GREVĂ la Spitalul Județean Argeș – PROTEST DE AMPLOARE, ACTIVITATE REDUSĂ
În data de 20 iulie, în intervalul orar 09:00-11:00, la nivelul Spitalului Județean de Urgență Pitești se va desfășura greva...

DNA anchetează construcția ilegală a două blocuri din Pitești – 18 angajați MapN, printre care și un general, dați pe mâna procurorilor de ministrul Miruță
Un nou caz de avizare ilegală de construcții în imediata apropiere a obiectivelor militare pune pe jar conducerea Ministerului Apărării...

BILANȚ LA SJU PITEȘTI – Schimbare la față și investiții record: Ce a realizat managerul Adrian Dumbravă la doi ani de la preluarea mandatului
Se împlinesc exact doi ani de când Adrian Dumbravă a preluat managementul celui mai mare spital din județul Argeș, Spitalul...

HAI LA… STAT! Primăria Comunei Călinești angajează Secretar General. Dosarele se depun până pe 4 august
Primăria Comunei Călinești, județul Argeș, organizează concurs de recrutare pentru ocuparea unei funcții publice de conducere vacante de maximă importanță...
Curtea de Argeș

Apă curată pe hârtie la Curtea de Argeș, dar lipsesc răspunsurile clare. Câțiva consilieri cer DSP și Aquaterm să spună explicit dacă apa este sau nu potabilă
Grupul Consilierilor Locali liberali din legilsativul Consiliului Local a analizat în detaliu cele două informări recente emise de Direcția de...

VIDEO | DEZASTRU LA CURTEA DE ARGEȘ! Un „Dorel” a spart magistrala și a lăsat tot orașul fără apă! A apărut „Arteziana lui Panțurescu” în mijlocul străzii!
O nouă ispravă demnă de topul celor mai mari gafe de pe șantierele românești a lăsat mii de oameni cu...

VIDEO | Reacție dură a primarului din Domnești după vizita lui Călin Georgescu: „Un aranjament penibil, domnișanii au fost folosiți pe post de decor pentru circul lor”
Recentul popas electoral al lui Călin Georgescu în tradiționalul Târg de la Domnești a lăsat un gust amar comunității locale...

VIDEO – ADMINISTRAȚIE LA CURTEA DE ARGEȘ! Consilierul Dan Petrescu s-a dus peste primarul Panțurescu / REACȚIA EDILULUI: A chemat paza și i-a închis ușa în nas!
Tensiune la cote maxime, în această dimineață, la ușa biroului primarului din Curtea de Argeș! Consilierul local Dan Petrescu a...

Droguri și arme confiscate de jandarmi la Târgul din Bradu | Zeci de branșamente ilegale la rețeaua electrică în Hârtiești
Jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean (IJJ) Argeș au desfășurat o serie de acțiuni intense în ultimele zile, finalizate...
Mioveni

Tragedie în Argeș: Un jandarm din Pitești a murit într-un accident cumplit de motocicletă
O noapte care trebuia să fie liniștită s-a transformat într-un coșmar pe șoselele din județul Argeș. Un bărbat în vârstă...

Sondajul care confirmă schimbarea în Argeș: PSD e deja istorie, AUR rămâne pe primul loc
Scena politică din Argeș este zguduită din temelii de cel mai recent sondaj de opinie realizat de Smart Political Consultancy...

Prăpăd în Pitești și în Argeș după ploile torențiale de azi noapte
O furtună violentă însoțită de ploi torențiale a lovit puternic aseară județul Argeș, lăsând în urmă străzi inundate, subsoluri pline...

Argeșul cu de toate! O puștoaică de 16 ani, beată criță, a căzut de la etaj
Județul Argeș continuă să fie scena unor evenimente de-a dreptul șocante, care ridică mari semne de întrebare cu privire la...
Câmpulung

ALERTĂ! Carantină națională timp de 30 de zile pentru oi și capre – Filtre rutiere cu Poliția și Jandarmeria!
Lovitură grea pentru zootehnia românească și pentru crescătorii de animale din județul Argeș! Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța...

E jale în Argeșul educat de PSD! ȘCOLI cu promovabilitate ZERO la Evaluarea Națională – VEZI LISTA PREMIANȚIOR… PSD
Sloganurile electorale se lovesc crunt de realitate! În timp ce liderii politici locali se laudă cu investiții și proiecte de...

Record național de corupere a presei în Argeș! Trupa lui Ion Mînzână, zeci de contracte în doar 4 zile pentru a cumpăra liniștea PSD – Lista completă a celor care vă manipulează!
O dezvăluire explozivă făcută în cadrul emisiunii „Chestiuni Arzătoare” de la PRO ARGEȘ TV scoate la iveală mecanismul prin care...
În Trend
ACTUALacum 2 săptămâniINCOMPETENȚĂ LA CJ ARGEȘ: Încă un drum crucial se va închide din cauză de… lene! DJ 703H Curtea de Argeș – Sălătrucu, la un pas de colaps
ACTUALacum o săptămânăCălin Georgescu vine duminică în Târgul de la Domnești! Mînzînă și social-democrații exultă: ĂSTA DA FESTIVAL!!!
ACTUALacum o săptămânăDEZASTRU LA BACALAUREAT în Curtea de Argeș: Aproape jumătate dintre candidați au picat examenul! „Vlaicu Vodă” rămâne singura excepție
LIFESTYLEacum 2 săptămâniDetaliile care pot schimba o partidă de pescuit: lanseta, senzorii și organizarea locului
ACTUALacum 4 zilePremieră în Argeșul PSD: Un cetățean cere ordin de protecție împotriva primarului din Albota, Ion Dumitru
BUSSINESacum 2 săptămâniDescoperă cum să alegi siguranțe automate potrivite pentru instalația electrică din casa ta
ACTUALacum 5 zileVIDEO – ADMINISTRAȚIE LA CURTEA DE ARGEȘ! Consilierul Dan Petrescu s-a dus peste primarul Panțurescu / REACȚIA EDILULUI: A chemat paza și i-a închis ușa în nas!
ACTUALacum o săptămânăALERTĂ! Carantină națională timp de 30 de zile pentru oi și capre – Filtre rutiere cu Poliția și Jandarmeria!












Ultimele Comentarii