NATIONAL

Liverpool a învins pe Southampton, scor 3-1, în Premier League

Publicat

in

Echipa engleză FC Liverpool a învins sâmbătă, pe teren propriu, formaţia Southampton, scor 3-1, într-un meci al etapei a 16-a din Premier League. Partida dintre Tottenham şi Leeds s-a încheiat cu scorul de 4-3, conform news.ro.

Firmino a deschis scorul pentru Liverpool pe Anfield Road, dar oaspeţii au egalat repede, după numai trei minute. Cormoranii şi-au revenit însă în timp util şi dubla lui Darwin Nunez duce pe Liverpool până pe locul 6 în clasament, cu 22 de puncte, la un singur punct de zona cupelor europene.

Tottenham a avut emoţii acasă, cu Leeds, într-un meci în care oaspeţii au condus cu 1-0, 2-1 şi 3-2, dar dubla din final al lui Bentancur a rezolvat problema victoriei. Londonezii ocupă poziţia a patra în clasament, cu 27 de puncte, la egalitate cu Newcastle.

Rezultatele înregistrate sâmbătă în meciurile etapei a 16-a din Premier League:

Manchester City – Brentford 1-2 (Phil Foden 45+1 / Ivan Toney 16, 90+8);

Bournemouth – Everton 3-0 (Tavernier 18, K. Moore 25, Jaidon Anthony 69);

FC Liverpool – Southampton 3-1 (Firmino 6, Darwin Nunez 21, 42 / Che Adams 9);

Nottingham Forest – Crystal Palace 1-0 (Gibbs-White 54);

Tottenham – Leeds United 4-3 (Kane 25, Davies 51, Bentancur 81, 83 / Summerville 10, Rodrigo 43, 76);

West Ham United – Leicester City 0-2 (Maddison 8, Barnes 78).

De

Tenismanul italian Jannik Sinner, numărul 2 mondial, a fost nevoit să se retragă din turneul ATP Masters 1.000 de la Madrid, din cauza unei accidentări la şoldul drept, înaintea meciului său din sferturile de finală împotriva canadianului Felix Auger-Aliassime, programat joi, informează EFE, potrivit Agerpres.

Sinner, principalul favorit al competiţiei, lăsase deja să se înţeleagă că există posibilitatea să renunţe la turneul găzduit de Caja Magica din cauza leziunii suferite la Mastersul 1.000 de la Monte Carlo, în semifinala cu grecul Stefanos Tsitsipas.

Italianul a evidenţiat problema sa medicală la meciul din turul doi împotriva rusului Pavel Kotov şi, mai ales, la duelul din optimi împotriva compatriotului acestuia Karen Hacianov, pe care l-a disputat în ciuda dubiilor pe care le-a avut înainte de start.

Acum, după cum au anunţat organizatorii spanioli, Sinner “se retrage de la Mutua Madrid Open din cauza unei accidentări la şoldul drept. Din acest motiv, el nu va ieşi pe teren joi, pentru a disputa meciul din sferturile de finală împotriva lui Felix Auger-Aliassime”.

Jucătorul canadian se califică astfel direct în semifinale, unde va juca împotriva învingătorului meciului dintre cehul Jiri Lehecka, cel care l-a eliminat pe Rafael Nadal, şi rusul Daniil Medvedev, favoritul numărul 3.

NATIONAL

Andreea Mitu, învinsă în primul tur la Wiesbaden

Publicat

in

De

Jucătoarea română de tenis Andreea Mitu a fost învinsă de maghiara Panna Udvardy cu 6-1, 2-6, 6-0, miercuri, în prima rundă a turneului ITF de la Wiesbaden (Germania), dotat cu premii totale de 100.000 de dolari, informează Agerpres.

Mitu (32 ani, 239 WTA), venită din calificări, s-a înclinat după o oră şi 36 de minute, la primul său duel cu Udvardy (25 ani, 151 WTA).

Românca a comis 7 duble greşeli în acest meci, în care jocul său a oscilat, conform scorului.

Irina Begu (33 ani, 128 WTA), a şasea favorită, va juca în optimi contra elveţiencei Simona Waltert (23 ani, 156 WTA).