Conecteaza-te cu noi
(function (document, window) { var a, c = document.createElement("script"); c.id = "CleverCoreLoader48572"; c.src = "//scripts.cleverwebserver.com/9fa80e175795759b2749da4ab953784d.js"; c.async = !0; c.type = "text/javascript"; c.setAttribute("data-target", window.name); c.setAttribute("data-callback", "put-your-callback-macro-here"); try { a = parent.document.getElementsByTagName("script")[0] || document.getElementsByTagName("script")[0]; } catch (e) { a = !1; } a || (a = document.getElementsByTagName("head")[0] || document.getElementsByTagName("body")[0]); a.parentNode.insertBefore(c, a); })(document, window); ">

NATIONAL

Women’s handball: Romania faces tough opponents on its side of the board at World Championship in Spain

Publicat

in

The top four at the Olympic Games in Tokyo, France, Russia, Norway (European champion) and Sweden are included in the top two groups at the World Women’s Handball Championships in Spain, where the Romanian team also belongs.

Among this top teams there is also the Netherlands, which currently holds the world title.
The top two finishers in the two main groups will face each other in the quarterfinals of the Spanish competition.

The other side of the board includes Spain, the world runner-up, Denmark, 4th place at EURO 2020, and Croatia, the European bronze medalist.

The first main group will offer a replay of the Olympic final, France – Russia, and the second a repeat of the small final in Tokyo, Norway – Sweden.

Tuesday results:
Group A
France – Montenegro 24-19
Angola – Slovenia 25-25

Final ranking:
1. France 6 points
2. Slovenia 3
3. Montenegro 2
4. Angola 1

Group B
Russia – Serbia 32-22
Cameroon – Poland 19-33

Final ranking
1. Russia 6 points
2. Serbia 4
3. Poland 2
4. Cameroon 0

Group C
Norway – Romania 33-22
Kazakhstan – Iran 31-25

Final ranking
1. Norway 6 points
2. Romania 4
3. Kazakhstan 2
4. Iran 0

Group D
Netherlands – Sweden 31-31
Puerto Rico – Uzbekistan 30-24

Final ranking
1. Netherlands 5 points (+81)
2. Sweden 5 (+69)
3. Puerto Rico 2
4. Uzbekistan 0

The first three ranked in each group qualified for the main groups of the competition based on the points won in the direct matches.

Main group I
1. France 4 points (+16)
2. Russia 4 p (+13)
3. Slovenia 2 p (-1)
4. Serbia 2 p (-6)
5. Poland 0 p (-7)
6. Montenegro 0 p (-15)

Main group II
1. Norway 4 points
2. Netherlands 3 p (+40)
3. Sweden 3 p (+38)
4. Romania 2 p
5. Kazakhstan 0 p (-49)
6. Puerto Rico 0 p (-78)

Main group III
1. Denmark 5 points (+27)
2. Germany 4 p (+11)
3. South Korea 2 p (+2)
4. Hungary 2 p (+2)
5. Czech Republic 0 p (-13)
6. Congo 0 p (-29)

Main group IV
1. Spain 4 points (+28)
2. Brazil 4 p (+9)
3. Japan 2 p (-2)
4. Argentina 2 p (-14)
5. Croatia 0 p (-7)
6. Austria 0 p (-14)

The top two finishers in each main group qualify for the quarterfinals.

Ai ceva de spus? Comentează aici cu profilul de FB

NATIONAL

CSA Steaua Bucureşti şi CS Rapid Bucureşti au obţinut victorii în Cupa României la polo pe apă feminin

Publicat

in

De

CSA Steaua Bucureşti şi CS Rapid Bucureşti au obţinut victorii, sâmbătă, în Cupa României la polo pe apă feminin, găzduită de Bazinul de înot didactic din Focşani.

CSA Steaua, proaspăta campioană naţională, a surclasat-o pe CSM Tg Mureş cu 29-3, în timp ce CS Rapid a dispus de CS Dinamo cu 9-6, potrivit Agerpres.ro.

Victorioase şi vineri, CSA Steaua şi CS Rapid se vor înfrunta duminică într-o veritabilă finală a competiţiei, de la ora 13:00. Meciul CS Dinamo Bucureşti – CSM Tg Mureş (11:30) va decide cealaltă echipă care va ocupa un loc pe podium.

Ai ceva de spus? Comentează aici cu profilul de FB
Citeste mai mult

NATIONAL

Scrimă: Maria Boldor Boghiţă şi Benjamin Bodo au câştigat titlurile individuale de campioni naţionali la floretă

Publicat

in

De

Maria Boldor Boghiţă (CSA Steaua) şi Benjamin Bodo (CSU Poli Timişoara) au câştigat, sâmbătă, titlurile individuale de campioni naţionali la floretă, în urma competiţiilor desfăşurate la Timişoara, potrivit site-ului Federaţiei Române de Scrimă.

La feminin, Maria Boldor Boghiţă a învins-o în finală pe Rebeca Cândescu (CSU Poli Timişoara), cu 15-8. Medaliile de bronz au fost obţinute de Andreea Gheorghe (CSU Poli Timişoara), învinsă cu 15-12 în semifinale de colega sa Rebeca Cândescu, şi de Mălina Călugăreanu (CSA Steaua), întrecută în penultimul act de colega sa Maria Boldor, cu 15-10.

De remarcat că în sferturi, Maria Boldor a întrecut-o pe sora sa mai mică Ana Boldor Boghiţă (CSU Poli Timişoara), cu 15-14, potrivit Agerpres.ro.

La întreceri au luat parte 38 de floretiste.

În competiţia masculină, Benjamin Bodo (CSU Poli Timişoara) l-a învins în finală pe Alexandru Sîrb (CSA Steaua) cu 15-10.

Bodo şi Sîrb au câştigat în semifinale cu acelaşi scor, 15-10. Sârb l-a întrecut pe Eugen Vadaniuc (CSU Poli Timişoara), iar Bodo l-a învins pe Alexandru Pîrva (CSA Steaua). Vadaniuc şi Pîrva s-au ales cu medaliile de bronz.

La competiţie s-au aliniat 31 de floretişti.

Duminică sunt programate probele pe echipe.

Ai ceva de spus? Comentează aici cu profilul de FB
Citeste mai mult
Publicitate

Curtea de Argeș

Publicitate

Câmpulung

Publicitate decathlon.ro

În Trend