Conecteaza-te cu noi

NATIONAL

Viktor Orban: ‘Se duce un război pentru sufletul Europei. Fără unitatea creștină – inclusiv cea ortodoxă – nu putem câștiga!’

Publicat

in

Premierul maghiar Viktor Orban a avut o întrevedere cu patriarhul ortodox sârb Porfirije, care i-a înmânat Medalia de Aur a Ordinului de Merit al Sfântului Sava, a declarat Bertalan Havasi, consilierul premierul, transmite Hirado.hu.

Potrivit sursei citate, Viktor Orbán și-a câștigat recunoașterea pentru eforturile sale de a proteja creștinismul în Ungaria și în întreaga Europă, pentru promovarea valorilor creștine și pentru contribuția sa personală la prietenia națiunilor maghiare și sârbe.

Cu ocazia ceremoniei de decernare a premiilor, Patriarhul Sârb a subliniat că Viktor Orbán este un om de stat unic în Europa, care „luptă pentru sufletul Europei” și a cărui voce o ascultă alte popoare, inclusiv sârbii.

Viktor Orbán a subliniat în discursul său că este mândru să primească premiul de la „fratele său creștin ortodox” sârb. „Suntem oameni pașnici, vrem pace, dar într-adevăr se duce un război pentru sufletul Europei, iar fără unitate creștină – inclusiv cea ortodoxă – nu putem câștiga această luptă”, a spus premierul maghiar.

Sfântul Sava (1174-1236) este întemeietorul Bisericii Ortodoxe Sârbe independente, iar Ordinul de Merit, numit după el, este conferit de Biserica Ortodoxă Sârbă unor persoane ecleziastice și laice cu merite deosebite.

Ai ceva de spus? Comentează aici cu profilul de FB

NATIONAL

CM 2022: Polonia, calificare dramatică în optimi / Un singur gol a făcut diferența

Publicat

in

De

Argentina și Polonia s-au calificat în optimile Campionatului Mondial de fotbal din Qatar. Deși a reușit să învingă Arabia Saudită, iar Polonia a pierdut, Mexicul ratează ieșirea din grupă la doar un gol diferență.

Robert Lewandowski si Lionel MessiFoto: Michael Zemanek / Shutterstock Editorial / Profimedia

Polonia – Argentina 0-2, în Grupa C a CM 2022 din Qatar

Argentina a dominat meciul cu Polonia, ratând multe ocazii și având controlul posesiei. Lionel Messi a ratat o lovitură de la 11 metri în prima repriză, după o lovitură primită de la portarul polonez.

În partea secundă, Mac Allister a deschis scorul în minutul 46, iar Alvarez a dublat avantajul „Pumelor” în minutul 68.

Argentina câștigă Grupa C și merge încrezătoare în optimile de finală ale competiției.

Arabia Saudită – Mexic 1-2, în Grupa C a CM 2022 din Qatar

Mexic avea nevoie de o victorie cu multe goluri, colaborată cu înfrângerea Poloniei, pentru a prinde locul doi la golaveraj.

După o primă repriză fără gol, mexicanii au deschis scorul în minutul 48 prin Martin, iar 5 minute mai târziu au făcut 2-0 prin Chavez, care a reușit o super execuție din lovitură liberă de la distanță.

În ultimele minute, sud-americanii au presat în speranța unui gol care să le aducă locul 2, dar în prelungiri Arabia Saudită a reușit să reducă din diferență prin Al Dawsari, iar Mexic, deși la egalitate de puncte cu Polonia, pierde poziția secundă la golaveraj.

Clasamentul Grupei C

1. Argentina – 6 puncte

2. Polonia – 4 puncte (0 diferența golaveraj)

3. Mexic – 4 puncte (-1 diferența golaveraj)

4. Arabia Saudită – 3 puncte

Ce a fost miercuri la Mondialul din Qatar:Argentina și Polonia se califică în optimi / Mexic pierde locul 2 la un gol

S-ar putea să te intereseze pe acceași temă:

Citeste mai mult

NATIONAL

Marile favorite Franța și Argentina și-au aflat adversarele din optimile CM 2022 Qatar

Publicat

in

De

Franța și Argentina, două dintre marile favorite ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, și-au aflat adversarele din optimile de finală, în urma rezultatelor înregistrate în ultimele meciuri din din Grupele C și D.

Argentina si bucuria victoriei de la CM 2022 QatarFoto: Bagu Blanco/Pressinphoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Argentina – Australia, în optimile CM 2022 din Qatar

Argentina (câștigătoarea Grupei C) va înfrunta Australia (locul 2 din Grupa D). Partida va avea loc pe data de 3 decembrie, de la ora 21:00, pe Ahmad Bin Ali Stadium din Al-Rayyan.

Franța – Polonia, în optimile CM 2022 din Qatar

Franța (campioana mondială en-titre) a terminat pe primul loc în Grupa D și se va duela pentru un loc în sferturi cu Polonia, ocupanta locului secund din Grupa D. Meciul se va disputa pe 4 decembrie, de la ora 17:00, pe Al Thumama Stadium din Doha.