NATIONAL

VIDEO Stefanos Tsitsipas, încă o ieșire lipsită de fair-play: Grecul a fost huiduit de public și criticat de Carlos Alcaraz

Publicat

in

Stefanos Tsitsipas a fost învins de spectaculosul Carlos Alcaraz în sferturile turneului de categorie „ATP 500” de la Barcelona, la finalul unui meci în care grecul a fost din nou acuzat de lipsă de fair-play și penalizat de arbitru pentru o nouă pauză neanunțată de vestiar.

Stefanos TsitsipasFoto: Martin KEEP / AFP / Profimedia

Stefanos Tsitsipas a produs multe controverse la US Open 2021 cu pauzele de toate felurile pe care și le lua în timpul meciurilor, iar în partida contra lui Carlos Alcaraz din sferturile turneului ATP de la Barcelona a făcut exact același lucru.

La scorul de 3-0 pentru Alcaraz în setul decisiv, Tsitsipas a plecat la vestiar în pauza dintre game-uri fără să anunțe arbitrul. La revenirea pe teren, grecul a fost huiduit de fanii prezenți în tribune și penalizat cu două puncte de arbitru pentru pauza neanunțată pe care și-a luat-o.

Alcaraz s-a impus până la urmă scor 6-4, 5-7, 6-2 și îl va întâlni pe Alex De Minaur (25 ATP) în semifinale la Barcelona.

Momentul în care Stefanos Tsitsipas se întoarce de la vestiar și este huiduit:

sursa: Eurosport

Carlos Alacaraz, aproape de a fi lovit de o minge trimisă de Tsitsipas

La finalul primul set al confruntării din sferturi de la Barcelona, Stefanos Tsitsipas a ajuns cu greu la o minge trimisă de spaniol și a returnat-o aproape de fața lui Alacaraz.

Tânărul spaniol s-a ferit de mingea care pare să fie trimisă de Tsitsipas intenționat spre fața lui Alcaraz, mai ales că lovitura a fost expediată mult în afara terenului.

Carlos Alcaraz îl critică pe Stefanos Tsitsipas pentru atitudinea de la Barcelona

„Nu am văzut pe nimeni în viața mea să meargă la baie în mijlocul pauzei într-un set.

Cred că a vrut să facă în așa fel încât să-mi oprească ritmul, dar nu a putut. Cred că a fost o strategie” – Carlos Alcaraz.

În clasamentul ATP Live, Carlos Alcaraz a urcat pe locul 10, aceasta fiind cea mai bună clasare din carieră. Dacă va câștiga turneul de la Barcelona, ibericul va ajunge până pe locul 9.

Cum arată semifinalele de la ATP Barcelona

Diego Schwartzman (15 ATP) – Pablo Carreno Busta (19 ATP) / de la ora 14:30

Carlos Alcaraz (11 ATP) – Alex De Minaur (25 ATP) / de la ora 17:00

Turneul de la Barcelona poate fi urmărit în direct pe Eurosport.

Ai ceva de spus? Comentează aici cu profilul de FB

NATIONAL

Zelenski numește loviturile cu rachete asupra Kremenciuk „unul dintre cele mai nerușinate atacuri teroriste din istoria Europei”

Publicat

in

De

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a calificat atacul aerian rusesc asupra unui mall din orașul Kremenciuk (centrul țării) drept „unul dintre cele mai nerușinate atacuri teroriste din istoria Europei”, relatează CNN.

Volodimir ZelenskiFoto: Ukraine Presidency / Zuma Press / Profimedia

„Oraș pașnic, un centru comercial normal, cu femei înăuntru, copii, civili obișnuiți. Aproximativ 1.000 de oameni se aflau acolo înainte să fie anunțat raidul aerian”, spune Zelenski într-un mesaj video postat luni seară pe paginile sale de social media.

„Numai teroriști complet nesăbuiți, care n-au ce căuta pe Pământ, pot lovi cu rachete un astfel de loc”, continuă el.

Președintele ucrainean spune că atacul a fost unul deliberat.

„Aceasta nu e o lovitură cu rachete din greșeală. Acesta e atac rusesc planificat asupra respectivului centru comercial”, spune Zelenski în mesajul video. „Operațiunile de salvare continuă, dar trebuie să fim conștienți că pierderile pot fi semnificative”.