NATIONAL

Uraganul Ida se apropie de Louisiana. Locuitorii, sfătuiţi să fie precauţi

Publicat

in

Uraganul Ida, de categorie 1 dar care ar putea ajunge la categoria 4, a atins, vineri seară, coasta de sud a provinciei Pinar del Rio, din Cuba, şi se îndreaptă spre statul american Louisiana, relatează AFP, potrivit news.ro

Ida a ajuns pe pământ cubanez în satul La Coloma, vineri seară, cu un vânt în rafale de 130 km/h. El se deplasează spre nord-vest cu o viteză de 24 km/h.

Mii de persoane au fost evacuate în această regiune a Cubei, ca măsură de precauţie.

Potrivit Centrului american pentru uragane (NHC), acesta va fi “extrem de periculos” când va atinge, duminică, statul Louisiana.

La New Orleans, primarul LaToya Cantrell a cerut locuitorilor să fie extrem de precauţi şi să-şi ia toate măsurile de siguranţă.

Statul Louisiana este frecvent lovit de uragane, iar în 2005 Katrina a făcut ravagii, peste 1.800 de persoane fiind ucise.

Comenteaza cu profilul de FB
Reclame

NATIONAL

VIDEO Derbiul PAOK – Aris, întrerupt peste 40 de minute după ce fanii echipei lui Răzvan Lucescu au invadat terenul

Publicat

in

De

PAOK – Aris, derbiul oraşului Salonic, a fost oprit după ce fanii echipei antrenate de Răzvan Lucescu au invadat terenul la scorul de 0-1, informează presa elenă. Întâlnirea a contat pentru etapa a XI-a a campionatului grec de fotbal.

În minutul 90+1, suporteri ai gazdelor au aruncat cu torţe, petarde şi alte obiecte pe teren, apoi au intrat pe gazon.

Jucătorii celor două echipe au mers la vestiare, unde au aşteptat o decizie privind soarta partidei.

Pe teren au apărut forţele speciale, dar acestea nu i-au speriat pe ultraşi, care s-au înfruntat cu “mascaţii”.

În cele din urmă, terenul şi stadionul au fost evacuate şi, după o pauză de 42 de minute, echipele au revenit pe teren, iar partida s-a reluat doar pentru a fi încheiată oficial.

Cel puţin un ultras a fost rănit şi a fost scos pe targă din zona de conflict. Mai multe persoane au fost reţinute.

Potrivit regulamentului disciplinar al federaţiei de la Atena, intrarea suporterilor pe teren însoţită de acte de violenţă se pedepseşte cu 2-4 meciuri fără spectatori şi cu o amendă între 50.000 şi 250.00 de euro.

Aris a marcat golul în minutul 41, prin argentinianul Daniel Mancini.

În urma acestui rezultat, PAOK rămâne pe locul 3, cu 19 puncte, după Olympiacos Pireu, 29 de puncte, şi AEK, 23 de puncte. Aris ocupă locul 7, cu 14 puncte, scrie News.ro.

De

Meciurile din etapa a 17-a a Ligii I de fotbal, ediţia 2021-2022, au loc de vineri până luni.

Rezultat:

Vineri 26 noiembrie

FC Dinamo 1948 Bucureşti – FC U Craiova 1948 0-0, Stadion Dinamo – Bucureşti

Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); arbitri asistenţi: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Florian Alexandru Vişan (Galaţi); arbitru de rezervă: Florin Andrei (Târgu Mureş)

Observatori: Alexandru Deaconu (Bucureşti) – CCA, Eduard Alexandru (Ploieşti) – LPF

Sâmbătă 27 noiembrie

ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – AFC Chindia Târgovişte 0-0, Arena Sepsi OSK – Sfântu Gheorghe

Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Radu Adrian Ghinguleac (Bucureşti), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea); arbitru de rezervă: Bogdan Dumitrache (Bucureşti)

Observatori: Aron Huzu (Sibiu) – CCA, Ion Craiu (Bucureşti) – LPF

FC UTA Arad – FC Argeş 0-1 (0-0); Arena ”Francisc Neuman” – Arad

A marcat: Joao Miguel (80).

Cartonaş roşu: Cristian Dumitru (FC Argeş, 75, ca rezervă)

Arbitru: Sorin Costreie (Buftea); arbitri asistenţi: Andrei Constantinescu (Bucureşti), Ferencz Tunyogi (Zalău); arbitru de rezervă: George Cătălin Găman (Craiova)

Observatori: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe) – CCA, Iuliuss Nemţeanu (Ghermăneşti/Ilfov) – LPF

FC Rapid Bucureşti – CS Mioveni 1-1 (0-1), Stadion Orăşenesc – Mioveni

Au marcat: Cătălin Hlistei (57), respectiv Alexandru Buziuc (16).

Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici; arbitri asistenţi: Bogdan Gheorghe, Cosmin Vatamanu; arbitru de rezervă: Iulian Dima (toţi din Bucureşti)

Observatori: Dan Victor Berbecaru (Râmnicu Vâlcea) – CCA, Romulus Chihaia (Bucureşti) – LPF

Duminică 28 noiembrie

AFC Botoşani – FC Voluntari 1-1 (0-1), Stadion Municipal – Botoşani

Au marcat: Malcom Edjouma (49), respectiv Vadim Raţă (35).

Cartonaş roşu: Andrei Tîrcoveanu (FC Botoşani, 77).

Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti), Mihai Marius Marica (Bistriţa); arbitru de rezervă: Marian Barbu (Făgăraş)

Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) – CCA, Marcel Vasile (Bucureşti) – LPF

Universitatea Craiova – FCSB 2-3 (1-2). Stadion ”Ion Oblemenco” – Craiova

Au marcat: Andrei Ivan (13 – penalty), Alexandru Cîmpanu (57), respectiv Andrei Dumiter (17), Adrian Şut (39), Andrei Cordea (90+1).

Arbitru: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Cătălin Popa (Piteşti)

Observatori: Cornel Sorescu (Piteşti) – CCA, Paul Cazan (Bucureşti) – LPF

Luni 29 noiembrie

CS Gaz Metan Mediaş – FC Farul Constanţa (Stadion Gaz Metan – Mediaş, 17:30)

FC CFR 1907 Cluj – FC Academica Clinceni (Stadion ”Dr. Constantin Rădulescu” – Cluj-Napoca, 20:30)

16 Academica Clinceni 16 0 4 12 12-37 4

Legendă: M – meciuri, V – victorii, E – egaluri, Î – înfrângeri, GM – goluri marcate, GP – goluri primite, P – punct, informează Agerpres.