„Nerespecatrea măsurilor se răsfrâng asupra sistemului de sănătate, dar şi a populaţiei, în general. Pe lângă acele eforturi pe care le face sistemul de sănătate pentru acordarea asistenţei medicale, avem suferinţa pacienţilor, a rudelor care au în familie persoane contaminate cu această boală gravă. Este important să demonstrăm ca populaţie că suntem capabili să respectăm aceste măsuri. În condiţiile respectării acestor măsuri, putem obţine un efect pozitiv asupra indicatorilor situaţiei epidemiologice”, a spus Tatiana Zatâc.

Angela Paraschiv, şefa Catedrei de epidemiologie de la Universitatea de Stat de Medicină şi Farmacie, a declarat în cadrul emisiunii că este prematur de vorbit despre o scădere reală a numărului de cazuri.

„Probabil că este o consecinţă a zilelor de weekend, când se efectuează mai puţine teste. Ar trebui ca, în următoarele zile, să continuăm să respectăm aceste măsuri, să nu ne relaxăm, pentru că ar putea fi o stare care să ne inducă în eroare, că situaţia se îmbunătăţeşte datorită acelor măsuri. Acele restricţii luate sunt foarte uşoare, care nu pot să se reflecte în indicatorii care îi înregistrăm acum”, a declarat Angela Paraschiv.

România la Euro 2024 | Episodul 2: Tricolorii au încurcat pe toată lumea și au bătut giganții Europei

Publicat

in

De

Naționala lui Edi Iordănescu s-a calificat la Euro 2024, iar românii așteaptă cu nerăbdare turneul final din Germania.

Campionatul European a fost întotdeauna ”favoritul” românilor deși cea mai mare performanță reușită de România la un turneu final, rămâne sfertul de finală de la World Cup 1994 al Generației de Aur.

În cele 6 prezențe la un Campionat European, România a reușit aproape de fiecare dată să scoată rezultate pozitive cu giganți ai Europei.

Istoria participărilor României la Euro

1970-1990

Singura campanie de calificare reușită a României între 1970 și 1990 a fost cea pentru Campionatul European din 1984, din Franța. La turneul final, România a fost trasă la sorți cu Spania, Germania de Vest, deținătoarea trofeului, și Portugalia. Sub conducerea selecționerului Mircea Lucescu, un prim meci încurajator la Saint-Étienne a dus la o remiză cu spaniolii. Francisco José Carrasco a deschis scorul din penalty, dar România a egalat înainte de pauză cu un gol al lui Laszlo Bölöni.

Împotriva germanilor, la Lens, Marcel Coraș a egalat în primul minut al reprizei secunde, ca răspuns la deschiderea scorului de către Rudi Völler, dar Völler avea să înscrie golul victoriei. Ultimul lor meci de la Nantes a fost un meci în care trebuiau să câștige, dar golul lui Nené din final a însemnat că Portugalia a avansat cu Spania, care a reușit o victorie dramatică pe final de meci împotriva Germaniei de Vest pe Parc des Princes din Paris.

content-image

1990-2000 – Două turnee finale de Campionat European

La Euro 1996, desfășurat în Anglia, România a sosit ca o echipă foarte bine cotată și populară, dar a avut parte de un coșmar. Selecționata lui Iordănescu avea baza în nord-estul țării, primele două meciuri fiind disputate pe St James’ Park din Newcastle. Împotriva Franței, au pierdut în fața unei lovituri de cap a lui Christophe Dugarry, care a amintit de cea a lui Kennet Andersson cu doi ani mai devreme, învingând portarul la o minge trimisă în adâncime. Un gol timpuriu al atacantului bulgar Hristo Stoichkov, pe St James’ Park, a pus România în dezavantaj la Euro 1996, dar Dorinel Munteanu pare să fi menținut România în meci – și în turneu – cu o lovitură de tunet care a lovit bara, a sărit peste linie și a ieșit înapoi. Cu toate acestea, arbitrul Peter Mikkelsen a continuat jocul, iar România a pierdut meciul cu 1-0, o înfrângere care a trimis-o în afara turneului. Managerul englez Harry Redknapp se afla în acea zi în public și a declarat mai târziu că acest lucru l-a convins pe loc că este nevoie de tehnologie pe linia porții în fotbal. România a marcat în cele din urmă în ultimul său meci, Florin Răducioiu egalând un gol marcat de spaniolul Javier Manjarín. Spania trebuia să câștige pentru a se califica alături de Franța în detrimentul Bulgariei și a făcut acest lucru când Guillermo Amor s-a aplecat pentru a înscrie cu capul un gol de final. România a ieșit în rușine totală, fără niciun punct și cu tone de regrete pentru ceea ce ar fi putut fi.

Euro 2000

România a avut o campanie de calificare puternică, câștigând o grupă 7 dificilă, cu Portugalia, Slovacia, Ungaria, Azerbaidjan și Liechtenstein. Românii au impresionat, nu au pierdut niciodată și au obținut șapte victorii, inclusiv o mare surpriză la Porto, după ce au învins Portugalia grație unui gol marcat pe final de Dorinel Munteanu. La București, scorul s-a încheiat 1-1.

La Euro 2000, desfășurat în Belgia și Olanda, România a avut de înfruntat o grupă foarte dificilă, cu Germania, campioana din 1996, semifinalista Anglia și Portugalia. Șansele ca românii să se califice în sferturi de finală erau văzute ca fiind minime.

Cu toate acestea, România a început în forță împotriva germanilor la Liege, Viorel Moldovan marcând din apropiere. O egalare de la distanță a lui Mehmet Scholl a însemnat că trebuie să se mulțumească cu un punct, iar poziția lor părea șubredă după ce Costinha a marcat cu capul în ultimul minut pentru Portugalia în al doilea meci.

Emeric Ienei, revenit în funcția de selecționer, a dat dovadă de prudență în ultimul meci de la Charleroi, contra Angliei, un meci pe care România trebuia să-l câștige. Centrarea fundașului Cristian Chivu a intrat pe lângă bară în minutul 22, dar, în ciuda faptului că România a dominat, Anglia a condus la pauză printr-un penalty transformat de Alan Shearer și un gol al lui Michael Owen, după ce l-a ocolit pe portarul Bogdan Stelea și a înscris un ”tap-in”, ambele în ultimele cinci minute ale reprizei. România a atacat după pauză și a fost rapid răsplătită; Dorinel Munteanu a pedepsit o lovitură slabă a lui Nigel Martyn, înlocuitorul întârziat al portarului David Seaman, accidentat, și a egalat la trei minute după reluare. Anglia a cedat sub presiune. Incapabili să păstreze posesia sau să reprezinte o amenințare ofensivă, ei s-au retras în adâncime, iar la finalul meciului Phil Neville, care a jucat în afara poziției de fundaș stânga, a făcut un penalty marcat de Ionel Ganea în minutul 89.

Ușurarea României a fost temperată de o adversară dificilă în optimi, iar Italia, care avea să ajungă la câteva secunde de a fi încoronată campioană europeană într-o finală agonizantă, a învins-o confortabil cu 2-0 la Bruxelles. Francesco Totti și Filippo Inzaghi au marcat spre finalul primei reprize. În minutul 35, Gheorghe Hagi, aflat la ultimul său turneu internațional, a terminat turneul final prin a fi eliminat pentru o simulare. Turneul României s-a încheiat, iar Emeric Ienei a părăsit din nou postul de selecționer.

2000-2024 – Trei turnee finale de Campionat European cu tot cu participarea din acest an

Euro 2008

România a fost repartizată într-o grupă cu Olanda, favorită a grupei, și cu o adversară dificilă, Bulgaria, în preliminariile Euro 2008. Cu toate acestea, România a avut o campanie bună de calificare, pierzând doar în deplasare cu Bulgaria și învingând Olanda cu 1-0 acasă, cu un gol marcat de Dorin Goian dintr-o poziție suspectă de off-side, nevăzută de arbitrul Kyros Vassaras. La 17 octombrie 2007, România a devenit a patra echipă care s-a calificat la Euro 2008, primul turneu internațional al națiunii de la Euro 2000. Întâmplător, Victor Pițurcă a condus și el România la calificarea la Euro 2000, pentru ca apoi să stea deoparte și să-l lase pe Emerich Ienei să antreneze echipa la turneul final; de data aceasta, însă, a rămas în funcție, fiind pentru prima dată când a antrenat o echipă națională în fazele finale ale unui turneu.

România a fost repartizată în așa-numita “Grupă a morții”, alături de Olanda, Italia, campioana mondială, și Franța, vicecampioana mondială din 2006. România a debutat cu o remiză 0-0 împotriva unei Franțe fără strălucire, în timp ce Italia a fost învinsă categoric de Olanda, cu 3-0. În următorul meci, împotriva Italiei, Adrian Mutu a deschis scorul la începutul reprizei secunde. Avantajul lor a fost însă unul foarte scurt, deoarece italianul Christian Panucci a marcat un minut mai târziu, în urma unei lovituri de colț.

Aproape de finalul meciului, Daniel Niculae a obținut un penalty pentru echipa sa, dar portarul Gianluigi Buffon a apărat un penalty al lui Mutu, lăsând România cu două puncte și având nevoie de o victorie împotriva Olandei, care a învins Franța cu 4-1 în aceeași seară. Olanda a învins România cu 2-0 în ultimul meci al grupei, ceea ce înseamnă că Italia s-a alăturat Olandei în sferturile de finală, iar România a terminat pe locul trei, în fața Franței.

Euro 2016

România a mers la Euro 2016, unde a fost repartizată în Grupa A, fiind desemnată să joace meciul de deschidere împotriva gazdei Franța. Meciul a început mai bine pentru echipa României, care a fost aproape de primul gol al turneului în minutul 4, după ce Bogdan Stancu a păcălit apărarea franceză la o lovitură de colț executată de Nicușor Stanciu, iar șutul său a fost apărat la limită de portarul francez Hugo Lloris. La scurt timp după pauză, meciul a început să fie dominat de Franța, care a marcat primul gol al turneului după o lovitură de cap a lui Olivier Giroud în minutul 57. După nici opt minute, Nicușor Stanciu a fost faultat de Patrice Evra în careul francez, arbitrul maghiar Viktor Kassai acordând României un penalty pe care același Bogdan Stancu l-a marcat pentru formația română. Pe final de meci, imediat după ce România a ratat la limită o ocazie după o lovitură liberă, Dimitri Payet a șutat puternic din afara careului și a marcat al doilea gol al Franței, spulberând visul României de a începe perfect la Euro.

În cel de-al doilea meci, România a întâlnit Elveția, într-o partidă care a început cu dominarea elvețiană. În minutul 17, Alexandru Chipciu a fost faultat în careu, al doilea penalty al turneului fiind acordat din nou României. Același Bogdan Stancu a marcat, dând avantaj pentru echipa României. Imediat după ce Elveția a fost aproape de un autogol, Admir Mehmedi a marcat pentru egalare în minutul 57. Scorul a rămas neschimbat și meciul s-a încheiat 1-1.

Cu un punct acumulat și pe locul trei în grupă înaintea ultimului meci, România avea nevoie de o victorie în fața Albaniei pentru a se număra printre primele patru echipe clasate pe locul trei și a se califica mai departe la Euro. Meciul a început bine pentru echipa României, dar lovitura de cap a lui Armando Sadiku din minutul 43 l-a depășit pe Ciprian Tătărușanu, oferind Albaniei avantajul și primul gol din istorie la un turneu. Deznădăjduită, echipa României nu a reușit să înscrie în acest meci, Florin Andone lovind bara în minutul 76. Scorul negativ a făcut ca România să termine pe ultimul loc al grupei, încheind visul de la Euro fără victorie și după o remiză, două înfrângeri, două goluri marcate (ambele din penalty) și patru primite, cu un singur punct, rezultatele slabe făcându-l pe selecționerul Anghel Iordănescu să demisioneze înainte de începerea meciurilor din preliminariile Cupei Mondiale FIFA 2018, trei luni mai târziu.

NATIONAL

Victimele datoriei de Eugène Ionesco, noua premieră la TNTm

Publicat

in

De

Cu noua sa premieră, Teatrul Național din Timișoara propune publicului o incursiune în subconștient. Nu pe filiera Freud, și nici pe filiera Jung, ci, poate surprinzător, pe cea a lui Eugène Ionesco. Astfel, joi, 25 aprilie 2024, de la ora 19, în Sala Mare a Teatrului Național are loc premiera spectacolului VICTIMELE DATORIEI de Eugène Ionesco, traducerea Vlad Russo și Vlad Zografi.

„Am proiectat pe scenă îndoielile, angoasele mele profunde, le-am pus în dialog și le-am întruchipat (…); scriam cu cea mai mare sinceritate; (..) am intitulat asta VICTIMELE DATORIEI”, scria Eugène Ionesco în „Note și contra-note”.

Purtând amprenta regizorală a lui Radu Iacoban, spectacolul este o tragi-comedie construită ca un joc de oglinzi care, pendulând între vizibil și invizibil, între concret și inefabil, își urmărește eroul – un om obișnuit, aparent fără identitate, interpretat de unul dintre cei mai reprezentativi actori ai Teatrului Național din Timișoara, Matei Chioariu – pe un drum bizar, comic și tragic, pe care se vede silit să îl parcurgă, în căutarea rădăcinilor răului, în ciuda (sau poate din cauza) placidității care îl supune regulilor, fără discernământ. Parcurge acest traseu, victimă, în fond, a propriilor teorii despre teatru, împins, ghidat, provocat de niște personaje la fel de caleidoscopice, interpretate de reputații actori Claudia Ieremia, Marin Lupanciuc, Ion Rizea și Iuliana Crăescu. Scenografia și visuals-urile sunt semnate de Tudor Prodan.

Biletele pot fi achiziționate de pe site-ul www.tntm.ro și fizic, la Agenția de bilete Mărășești, str. Mărășești nr. 2, orar marți – duminică, orele 11-19.