NATIONAL

Premier League: Manchester City, victorie în fața echipei Chelsea, scor 1-0

Publicat

in

Echipa engleză Manchester City a învins joi, în deplasare, formaţia Chelsea, scor 1-0, într-un meci din cadrul etapei a 19-a din Premier League, informază news.ro.

Pe Stadionul Stamford Bridge, gazdele au trimis mingea în bară în minutul 44, când Chukwuemeka a fost aproape să îl învingă pe Ederson. În repriza secundă a fost rândul lui City să lovească bara, la lovitura de cap a lui Ake, din minutul 51.

În minutul 63 fost înscris unicul gol al meciului. Grealish a pasat în faţa porţii de unde Mahrez a înscris, îndeplinind o formalitate.

Meciul s-a încheiat cu victoria lui Manchester City, scor 1-0, care a ajuns la 39 de puncte, securizându-şi locul secund în clasament. Chelsea se află pe poziţia a 10-a, cu 25 de puncte.

Citeste mai mult
Click si comenteaza

You must be logged in to post a comment Login

Lasa un comentariu

NATIONAL

FOTO | Kitul care transformă Dacia într-o autorulotă: Costă foarte puțin și conține tot ce este nevoie pentru un camping perfect

Publicat

in

De

O companie poloneză a dezvoltat un set pentru Dacia Duster, care îi permite SUV-ului să fie transformat într-o mașină ideală pentru excursiile în natură.

Dacia Duster este una dintre alegerile preferate pentru cei care caută un SUV accesibil și versatil, potrivit pentru explorarea terenurilor accidentate și pentru escapadele la camping.

Masa redusă, sistemul de tracțiune integrală și garda la sol înaltă au contribuit la transformarea lui Duster într-un model apreciat atât de posesorii săi, cât și de pasionații de off-road.

În plus, pentru cea de-a treia generație, Dacia a replicat conceptul introdus pentru prima dată pe Jogger și a creat un set de camping pentru Duster. Însă, dacă dețineți o Dacia Duster din a doua generație, o companie din Polonia vine cu o soluție cel puțin la fel de interesantă.

Cât costă să montezi pat, aragaz și chiuvetă în Dacia Duster 2?

Compania poloneză Raxo a creat un kit pentru Dacia Duster care poate transforma SUV-ul într-o mini autoruloră, oferind echipamentele de bază pentru un weekend la camping în natură.

Asemenea opțiunii oficiale pe care Dacia o pune la dispoziție pentru Jogger și Duster 3, kit-ul de la Raxo include un pat pliabil. Acesta este alcătuit din mai multe segmente mici, care se pliază deasupra cutiei din portbagaj, astfel că devine foarte compact atunci când nu este folosit. Patul măsoară 1.910 mm lungime și 950 mm lățime.

În cutia de depozitare din baza patului sunt montate o plită și o chiuvetă. Aceasta este alimentată de un rezervor de apă detașabil. Astfel, cei ce vor să meargă într-o aventură scurtă în natură vor putea găti, spăla vasele și dormi în mașină.

Prețul pentru întregul set este listat pe site-ul producătorului la 5.890 de zloți polonezi, ceea ce se traduce prin aproximativ 1.360 de euro, conform ProMotor.

content-image

NATIONAL

VIDEO WTA Stuttgart: Campioana de la US Open, eliminată după ce salvase șapte mingi de meci

Publicat

in

De

Marta Kostyuk este una dintre cele mai în formă jucătoare din circuit și a demonstrat acest lucru și la turneul WTA 500 de la Stuttgart. După ce le-a eliminat pe Laura Siegemund (campioana din 2017) și Qinwen Zheng (favorită 5), sportiva din Ucraina a trecut și de Coco Gauff (câștigătoarea US Open 2023) și s-a calificat în semifinale.

Coco GauffFoto: MATTHEW STOCKMAN / Getty images / Profimedia

Coco Gauff, învinsă dramatic de Marta Kostyuk la WTA Stuttgart

Jucătoarea de pe locul 27 WTA s-a impus după două ore și 50 de minute de joc, scor 3-6, 6-4, 7-6(6).

Gauff, a treia jucătoare a lumii, începuse excelent partida: a câștigat primul set cu 6-3 și a condus cu 4-2 în setul al doilea.

A urmat o serie de cinci game-uri câștigate la rând de Kostyuk, care și-a adjudecat manșa secundă și a trecut în avantaj în setul al treilea (1-0).

Prima care a bifat un break în decisiv a fost tot Coco (3-1), dar americanca n-a reușit să-și confirme avantajul și Marta a obținut primele mingi de meci la scorul de 5-4, toate ratate.

Până la urmă s-a ajuns în tiebreak (după câte un game slab de serviciu pentru fiecare jucătoare), iar Kostyuk s-a desprins la 6-2. Gauff a mai salvat patru mingi de meci, dar a fost învinsă cu 8-6.

Marta se va duela în semifinalele competiției din Germania cu Marketa Vondrousova (favorită 6), după ce sportiva din Cehia a eliminat-o pe Aryna Sabalenka (2).

WTA Stuttgart, semifinale

Iga Swiatek (1) – Elena Rybakina (4)

Marta Kostyuk – Marketa Vondrousova (6).

Porsche Tennis Grand Prix are loc în perioada 15-21 aprilie, pe zgură (indoor), face parte din categoria WTA 500, are premii totale în valoare de $922,573, iar campioana en-titre este Iga Swiatek (2023).