Vizibilitatea a scăzut, vineri după-amiaza, sub 100 de metri din cauza unei ploi torențiale pe DN 1 F, între Cluj-Napoca și Zalău.

Potrivit Centrului Infotrafic din Inspectoratul General al Poliţiei Române este afectată circulația rutieră pe DN 1F Cluj-Napoca – Zalău, între kilometrii 76 și 85.

În această zonă, traficul este îngreunat din cauza ploii torențiale care a redus vizibilitatea sub 100 de metri, scrie Mediafax.ro.

Șoferii sunt sfătuiți să circule cu prudenţă, să păstreze distanţa regulamentară între mașini şi să se asigure la schimbarea direcţiei de deplasare.

Click si comenteaza

You must be logged in to post a comment Login

Lasa un comentariu

NATIONAL

VIDEO Adversara Corvinului Hunedoara în finala Cupei României – Calificare în ultimul minut

Publicat

in

De

Oțelul Galați este cea de-a doua finalistă a Cupei României, după victoria obținută pe final în fața celor de la Universitatea Cluj, scor 2-1.

Dorinel MunteanuFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Oțelul Galați – Universitatea Cluj 2-1, în semifinalele Cupei României

Oțelul Galați va juca finala Cupei României din acest an în compania divizionarei secunde Corvinul Hunedoara.

Elevii lui Dorinel Munteanu au deschis scorul după doar 12 minute prin Jonathan Cisse, care a reluat cu capul o centrare a lui Bodișteanu.

În ultimul minut al primei reprize, Universitatea Cluj a primit o lovitură de la 11 metri după faultul lui Cisotti asupra lui Roger, iar Dan Nistor a restabilit egalitatea.

Finalul a fost unul incendiar. Când cele două echipe se pregăteau pentru reprizele suplimentare, Oțelul a trecut în avantaj în minutul 90, după o minge trimisă în propria poartă de Alexandru Chipciu.

În minutul 90+5, gălățenii au primit și ei un penalti, irosit însă de Aly Malle.

Oțelul a mai ajuns în ultimul act al competiției în 2004, când au fost învinși de Dinamo.

Finala Cupei României dintre Corvinul Hunedoara și Oțelul Galați se va disputa pe 15 mai 2024, pe stadionul Municipal din Sibiu.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Oțelul Galați și Universitatea Cluj.

NATIONAL

Ședință importantă la Guvern. S-a discutat despre ridicarea vizelor pentru SUA

Publicat

in

De

Mai mulți oficiali români au purtat discuții cu reprezentanți ai SUA despre admiterea României în Programul Visa Waiver. Întâlnirea a avut loc la Palatul Victoria.

Admiterea României în Programul Visa Waiver este un obiectiv strategic național pentru îndeplinirea căruia Guvernul României lucrează îndeaproape cu partenerii americani, au anunțat reprezentanții cabinetului.

Vicepremierul Marian Neacșu, Seful Cancelariei Prim-Ministrului, Mihai Ghigiu și Cordonatorul național pentru Programul Visa Waiver consilierul de stat Valentin Vătăjelu au primit-o joi la Palatul Victoria pe Rena Bitte Secretarul adjunct pentru afaceri consulare din cadrul Departamentului de Stat al SUA, însoțită de ambasadorul Statelor Unite ale Americii la București, Kathleen Kavalec, și Consulul General John Gimbel.

„România este tot mai aproape de îndeplinirea criteriilor tehnice dar, pentru scăderea ratei de refuz sub pragul de 3%, este nevoie de sprijinul tuturor cetățenilor români care dețin sau au deținut viza SUA de tip B1/B2 – afaceri și turism.

Reînnoirea acesteia în următoarele șase luni ne poate asigura succesul”, au transmis, pe Facebook, reprezentanții Guvernului.