Pandemia NU A AFECTAT TUPEUL ‘afaceriștilor’ de pe litoral: parcarea din Mamaia, mai scumpă ca la Monte Carlo

Au fost luni întregi în care hotelierii din România s-au plâns că restricțiile impuse în pandemie îi duc la sapă de lemn. Tupeul cu care aceștia ne-au obișnuit în ultimii ani pare însă să fi rămas neatins. Prețurile în stațiunile românești rivalizează cu cele din locații de lux, cu diferența că pe alte melegeaguri nu domnesc mizeria și neamul prost.

Pe lângă preţurile foarte mari la cazare în staţiunea Mamaia, turiştii ajung să plătească aproape echivalentul unei nopţi de cazare şi pentru parcare. Municipalitatea a introdus taxe pentru fiecare loc de parcare din stațiune. Prin lege, hotelierii și proprietarii de pensiuni sunt obligați să asigure parcare pentru turiști, însă cei care nu beneficiază de astfel de facilități vor plati bani grei pentru o zi de parcare.

Astfel, turiştii care vin cu maşina pe litoral vor plăti 2 lei pentru o oră, 6 lei pentru două ore, 10 lei pentru trei ore, apoi câte 4 lei fiecare oră în plus. Asta înseamnă, că pentru o zi şi o noapte, şoferii vor achita 94 de lei, incluzând aici şi o jumătate de oră gratuită. Plata se face prin SMS, printr-o aplicaţie, sau cu ajutorul unor tichete de parcare, potrivit Digi 24.

Click si comenteaza

You must be logged in to post a comment Login

Lasa un comentariu

NATIONAL

Liga Europa: AS Roma o învinge pe Milan în dublă manşă şi merge în semifinalele competiției

Publicat

in

De

Echipa italiană AS Roma a dispus joi seara, pe teren propriu, scor 2-1, de formaţia AC Milan, în manşa secundă a sferturilor de finală din Liga Europa, calificându-se în semifinale, scrie news.ro.

Elevii lui De Rossi au marcat repede: În minutul 12 a înscris Mancini, iar zece minute mai târziu Dybala a făcut 2-0, ducând scorul general la un liniştitor 3-0. În minutul 31 gazdele au rămas în zece jucători, după eliminarea lui Zeki Celik. Însă milanezii nu au ştiut să beneficieze de avantajul omului în plus, au înscris doar odată, prin Gabbia (min. 85) şi AS Roma s-a calificat în semifinale.

În celelalte meciuri. FC Liverpool s-a impus la Bergamo, cu Atalanta, scor 1-0, prin golul din penalti al lui Salah (min. 7), dar nu a putut întoarce scorul din tur şi italienii merg în semifinale cu 3-1 scor la general.

Bayer Leverkusen a rămas neînvinsă şi după acest meci retur din sferturi. Germanii câştigaseră cu 2-0 meciul tur cu West Ham, iar la Londra au fost conduşi cu 1-0, după reuşita lui Antonio, din minutul 13. Leverkusen a egalat însă, din nou, pe final, prin Frimpong, în minutul 89, şi formaţia antrenată de Xabi Alonso va juca în semifinale, împotriva Romei.