Mărturisirile Mariei Şarapova, la Roma: "Am vrut să am succes şi fără tata. Consider că a fost o provocare pe care mi-am impus-o singură"

La 31 de ani, Maria Şarapova priveşte în perspectivă decizia de a ieşi de sub mâna de fier a tatălui său, care luase pe cont propriu întreg proiectul Masha – cea mai bună jucătoare a lumii – de pe vremea când aceasta era de vârstă preşcolară, scrie prosport.ro.
Mărturisirile Mariei Şarapova, la Roma: “Am vrut să am succes şi fără tata. Consider că a fost o provocare pe care mi-am impus-o singură”

CSO Voluntari – Volei Alba Blaj, scor 3-1, în primul meci al finalei Diviziei A

Publicat

in

De

Campioana Volei Alba Blaj a fost învinsă vineri, în deplasare, de formaţia CSO Voluntari, scor 3-1, în primul meci al finalei Diviziei A, din cinci programate, potrivit news.ro

Scorul pe seturi a fost 28-26, 25-19, 20-25, 25-20.

Meciul 2 va avea loc tot la Voluntari, sâmbătă, de la ora 20.00, după care seria se mută la Blaj, iar un eventual decisiv, din nou pe terenul CSO.

Pentru medaliile de bronz luptă CSM Târgovişte şi Rapid Bucureşti.

În semifinale, CSO Voluntari a trecut de CSM Târgovişte (dublu 3-1), iar Volei Alba Blaj de Rapid Bucureşti (3-0 şi 3-1).

În 2023, Volei Alba Blaj a cucerit al 7-lea titlu naţional din propriul palmares, după victoria în trei partide din finala cu CSM Târgovişte. La rândul său, CSO Voluntari joacă în premieră în finala Diviziei A.

NATIONAL

Emma Răducanu, eliminată de liderul WTA Iga Swiatek în sferturi la Stuttgart

Publicat

in

De

Britanica Emma Răducanu a fost eliminată, vineri, de liderul WTA, Iga Swatek, în sferturile de finală ale Porsche Tennis Grand Prix, la Stuttgart. Pentru poloneză este a zecea victorie consecutivă la competiţia din Germania, potrivit news.ro

Swiatek s-a impus cu scorul de 7-6 (2), 6-3.

Pentru un loc în a treia sa finală consecutivă la Stuttgart, Swiatek o va înfrunta pe Elena Rîbakina, cap de serie numărul 4, care a trecut în sferturi de Jasmine Paolini.

Swiatek a avut nevoie de 2 ore şi 3 minute pentru a o învinge pe Răducanu, care a disputat primul sfert de finală de după toamna anului 2022.

În ciuda înfrângerii, primele rezultate ale lui Răducanu au fost pozitive în sezonul de zgură de până acum. Cele două victorii ale sale pentru Marea Britanie în Billie Jean King Cup împotriva Franţei şi cele două victorii de la Porsche Arena în faţa lui Angelique Kerber şi Linda Noskova au marcat prima dată când a câştigat patru meciuri la rând de la succesul care i-a schimbat viaţa, la US Open, în urmă cu trei veri.

Fostul număr 10 mondial a intrat în turneu pe locul 303, iar revenirea ei la Stuttgart a fost totuşi un moment de închidere a cercului: Ea a ratat restul sezonului 2023 după acest turneu de anul trecut, din cauza unei intervenţii chirurgicale la ambele încheieturi şi la gleznă.

Răducanu este jucatoarea cel mai slab clasată care a ajuns în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Elena Rîbakina, care a fost un wild card clasat pe locul 450 la turneul feminin de la Sankt Petersburg Ladies’ Trophy din 2018.