Adversara Gabrielei Ruse în sferturile WTA Rouen

Publicat

in

De

Gabriela Ruse are parte de un turneu foarte bun la Rouen, iar vineri o va întâlni în sferturile competiție de categorie „250” pe a doua favorită a întrecerii, Caroline Garcia.

Gabriela RuseFoto: Dan O’ Connor/SPP / Shutterstock Editorial / Profimedia

Gabriela Ruse, meci cu Caroline Garcia

Joi seara, favorita gazdelor a trecut fără nicio problemă de Anna Karolina Schmiedlova, scor 6-1, 6-0. Meciul a durat doar 49 de minute.

În vârstă de 26 de ani și ocupantă a locului 126, Gabriela Ruse a pierdut singura partidă jucată până acum contra franțuzoaicei Garcia.

Se întâmpla în sferturile ediției din 2019 de la Nottingham: a fost 4-6, 7-6(3), 6-1 pentru Caroline (30 de ani, locul 23 mondial).

Venită din calificări, Ruse și-a asigurat deja un cec în valoare de 5.750 de euro şi 72 de puncte WTA.

S-au disputat joi în optimile turneului WTA 250 de la Rouen

Arantxa Rus – Anastasia Pavliucenkova (1) 6-3, 1-6, 6-3

Yue Yuan (4) – Varvara Gracheva 6-4, 4-6, 7-6(6)

Elena-Gabriela Ruse – Clara Burel (7) 6-0, 2-6, 6-3

Caroline Garcia (2) – Anna Karolina Schmiedlova 6-1, 6-0

Anhelina Kalinina (3) – Martina Trevisan 6-2, 6-3

WTA Rouen, programul meciurilor din sferturi

Arantxa Rus vs Magda Linette

Anhelina Kalinina (3) vs Mira Andreeva (5)

Sloane Stephens (6) vs Yue Yuan (4)

Gabriela Ruse vs Caroline Garcia (2)

Open de Rouen 2024 este un turneu din categoria WTA 250 ce se desfășoară în perioada 15-21 aprilie. Se joacă pe zgură și este dotat cu premii totale în valoare de 267.082 $. Campioana en-titre este Viktorija Golubic.

NATIONAL

VIDEO Primele imagini cu presupusul atac israelian, difuzate de un canal iranian de știri

Publicat

in

De

Un canal de știri iranian cu sediul la Londra a publicat imagini care ar arăta presupusul atac israelian cu dronă asupra unei baze militare de lângă Isfahan.

Sistem antiaerian iranian (imagine descriptivă)Foto: Iranian Army Office / Zuma Press / Profimedia

În clipul postat de Iran International pe X, fostul Twitter, se pot auzi sirenele de raid aerian, în vreme ce sistemele antiariene iraniene trag asupra unei ținte. Înregistrarea video nu a putut fi verificată independent de agențiile de presă.

Oficialii americani citați de Reuters au anunțat că Israelul a atacat Iranul în noaptea de joi spre vineri, în semn de răspuns după loviturile fără precedent ale Teheranului asupra Israelului de sâmbătă noapte.

Televiziunea de stat iraniană a transmis că, la scurt timp după miezul nopții, „trei drone au fost observate pe cer deasupra orașului Isfahan. Sistemul de apărare aeriană s-a activat și a distrus aceste drone pe cer”.

Ulterior, televiziunea a declarat că situația din Isfahan era normală și că nu au avut loc explozii la sol.

Natura aparent limitată a atacului, efectuat cu drone, fără rachete sau lovituri aeriene, și lipsa unei recunoașteri oficiale vor oferi probabil regimului iranian posibilitatea de a nega orice pagubă și de a renunța la amenințările sale de a ataca Israelul pentru a doua oară, permițând astfel posibilitatea detensionării situației, cel puțin pentru moment, scrie publicația Times of Israel, vineri dimineață.